Справа № 342/234/24
Провадження № 3/342/110/2024
27 лютого 2024 року м. Городенка
Суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Гайдич Р.М., розглянув справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції №2 (м.Городенка) Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що фактично проживає по АДРЕСА_1 , громадяники України, не працюючої, на утриманні має малолітніх дітей,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Правопорушення було скоєно за наступних обставин.
ОСОБА_1 починаючи із 11.12.2023 по 08.02.2024 за місцем свого фактичного проживання, по АДРЕСА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який протягом цього часу в нічний період доби не перебував в супроводі дорослих, бродягував та вчиняв пошкодження майна громадян, проникав до нежитлових об'єктів громадян в с.Торговиця Городенківської ТГ. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_3 ствердила, що її син ОСОБА_4 вечорами із своїм неповнолітнім другом ОСОБА_5 ходив по с.Торговиця і вони разом проникали до нежитлових приміщень де ніхто не проживає. Буде старатись краще контролювати свого сина. Просила суворо не карати.
Вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
При прийнятті рішення за наслідками розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини про те, що процесуальні особливості справ про адміністративні правопорушення прирівнюються до кримінального процесуального законодавства.
Так, згідно із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Особу може бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто наявність усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу правопорушень.
За змістом ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Івасюк було вручено копію протоколу, що нею підтверджено в судовому засіданні і матеріали справи не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час оформлення матеріалів даної справи, зокрема під час повідомлення про права, в тому числі і права на захист, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення та інших документів, які є в матеріалах справи, як і відсутні дані щодо оскарження дій працівників поліції та результатів такого оскарження.
Законом України «Про охорону дитинства» визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Закон передбачає, що виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. Тому неналежне виховання неповнолітньої дитини - це правопорушення батьків і, як наслідок, настання відповідальності. Обов'язки батьків висвітлені в ст.150 Сімейного кодексу України, згідно якої батьки зобов'язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя та поважати дитину. За невиконання або неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей батьки можуть бути притягнені до різних видів юридичної відповідальності.
За ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей настає відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП
Вина ОСОБА_3 у вчиненні адмінправопорушення доводиться, крім її пояснень про визнання вини і даними, що містяться:
- в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №903019 від 08.02.2024, в котрому ОСОБА_3 зазначила, що вину визнає та буде вживати заходів для виховання свого сина;
- рапортах працівників поліції;
- поясненнях ОСОБА_3 від 08.02.2024 де нею зазначено про неналежне виховання та утримання свого сина ОСОБА_4 ;
- протоколом бесіди із дитиною, де зазначено, що її син ОСОБА_4 повідомив про своє перебування в нічний час без дорослих в с.Торговиця, разом із своїм другом ОСОБА_6 , та про їх спільне проникнення до будинків в с.Торговиця де ніхто не проживає;
- поясненнях ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адмінправопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Обираючи адміністративне стягнення правопорушниці враховую характер вчиненого правопорушенння, особу порушниці, яка є матір'ю неповнолітніх дітей, ніде офіційно не працює, судом враховується і те, що вона у скоєному розкаялася, ступінь її вини, те, що вона раніше до адмінвідпоідальності за аналогічні правопорушення не притягувалася, тому приходжу до переконання, що їй слід призначити адміністративне стягнення у виді попередження.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП особа, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачує судовий збір у розмірі, визначеному п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 23, 30-1, 33-36, 40-1, 184, 221, 283-287, 289, 294 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та застосувати захід впливу у вигляді - попередження.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Городенківський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: Гайдич Р. М.