Ухвала від 20.02.2024 по справі 240/1996/23

УХВАЛА

про передачу справи на розгляд палати

20 лютого 2024 року

м. Київ

справа №240/1996/23

адміністративне провадження №К/990/27696/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Рибачука А.І. та Стародуба О.П.,

за участю секретаря судового засідання: Лупу Ю.Д.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у касаційному порядку адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області»

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року (ухвалене суддею-доповідачем Панкеєвою В.А.) та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Шидловського В.Б., суддів: Боровицького О. А. Курка О. П.),

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 (далі - позивач, скаржник) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» (далі - відповідач, ДУ ТМО МВС), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ДУ ТМО МВС щодо відмови у виготовленні нової довідки для перерахунку пенсії з включенням у довідку розміру грошового забезпечення з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - постанова КМУ № 988), що включає: доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10 вересня 2008 року № 831 (далі - постанова КМУ № 831) станом на 01 січня 2019 року в сумі 2881,5 грн, доплату за роботу в нічний час - 381,2 грн, матеріальну допомогу - 8418,9 грн;

зобов'язати ДУ ТМО МВС відповідно до вимог постанови КМУ №988 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Управління) нову довідку про грошове забезпечення за посадою "командира взводу. стройовий підрозділ поліції" (патрульної служби відділу зони ЧАЕС ГУ МВС), що становить: посадовий оклад - 2500,0 грн, оклад за спеціальним званням (майор міліції) - 2000,0 грн, надбавка за стаж служби (50%) - 2250,0 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (44,84%) - 3026,70 грн, премія (95,78%) - 9364,12 грн, а також включити в дану довідку: доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС нараховану і виплачену на підставі постанови КМУ №831 станом на 01 грудня 2019 року, доплату за роботу в нічний час, матеріальну допомогу.

2. В обґрунтування позову зазначив, що проходив службу в органах внутрішніх справ та з 28 березня 2014 року був звільнений на підставі пункту "а" статті 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком) на підставі наказу начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Київській області №148 о/с від 20 березня 2014 року. На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), який набув чинності 29 грудня 2015 року, та на підставі довідки ДУ ТМО МВС №33/26/117-612 від 15 червня 2021 року проведено перерахунок пенсії позивача. Однак, позивач зауважив, що дана довідка не містила таких додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер, як доплата за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, передбачена постановою КМУ №831 та інших доплат, якій мали постійний характер.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2023 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

4. Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що доплати, які на думку позивача необхідно включити до довідки про розмір грошового забезпечення з метою подальшого перерахунку пенсії, зокрема, не мали не постійного характеру та не передбачені положеннями Постанови КМУ № 988. Вказане свідчить про відсутність у відповідача обов'язку видавати на вимогу ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення з включенням в цю довідку доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, доплати за роботу в нічний час, матеріальну допомогу.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

5. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, позивач звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

6. В обґрунтування касаційної скарги зазначається, що судами першої та апеляційної інстанцій ухвалено оскаржувані судові рішення з порушенням частини другої статті 51 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), статті 102 Закону України «Про національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), статей 39, 40 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796-XII).

7. Також, посилаючись на неврахування судами висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 31 серпня 2022 року у справі №120/3807/18-а, позивач зазначає, що щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється як обчислення, так і перерахунок пенсії.

8. Крім того, позивач зазначає, що щомісячна додаткова винагорода працівнику міліції, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включено до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, що кореспондується з висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 20 жовтня 2015 року у справі №559/3342/14-а та висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 10 травня 2018 року у справі №638/21271/15-а.

9. Обґрунтовуючи підставу касаційного оскарження, позивач, також, вказує на неврахування судами висновку Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі №160/8324/19 щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень видати на направити до органу Пенсійного фонду України нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

10. Касаційна скарга надійшла до Суду 09 серпня 2023 року.

11. Ухвалою Верховного Суду від 28 серпня 2023 року відкрито касаційне провадження у справі № 240/1996/23 витребувано адміністративну справу та запропоновано відповідачу надати відзив на касаційну скаргу.

12. Ухвалою Верховного Суду від 22 листопада 2023 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.

Позиція інших учасників справи

13. 10 липня 2023 року до Суду надійшов відзив відповідача на касаційну скаргу ОСОБА_1 , в якому зазначається, що рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими.

14. Відповідач стверджує, що позивачу вже видана довідка про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії, відтак, права на видачу оновленої довідки позивач не має.

15. 29 вересня 2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача, в якій він зазначає, що поданий відповідачем відзив не спростовує аргументи касаційної скарги. Також позивач стверджує, що підтримує заявлені ним позовні вимоги та повторно наголошує на тому, що доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та має постійний характер.

16. 02 жовтня 2023 року позивач надав ще одну відповідь на відзив, де додатково вказав, що судами попередніх інстанцій не взято до уваги висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а, згідно з яким доплата за несення служби в зоні відчуження ЧАЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби та має постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення ЧАЕС. Таким чином, позивач вказує, що остання має бути врахована до складу грошового забезпечення.

17. Такий висновок, за твердженням позивача, також узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, що висловлена у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 та висновками, що викладені у постанові Верховного Суду України від 20 жовтня 2015 року у справі № 559/3342/14-а та у постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі № 638/2127/15-а, від 26 листопада 2020 року у справі № 372/224/16-а.

18. 08 лютого 2024 року від ДУ ТО МВС надійшли пояснення до касаційної скарги, де відповідач, керуючись положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), наводить перелік складових грошового забезпечення поліцейських, що є вичерпним. Крім того, щодо доплати, передбаченої статтею 39 Закону № 796-ХІІ та постановою КМУ № 831, вказує, що остання положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 988 не визначена як додатковий вид грошового забезпечення, розраховується окремо стосовно кожної особи пропорційно відпрацьованому у зоні відчуження часу і не має прив'язки до посади.

19. У відповідь на письмові пояснення відповідача 15 лютого 2024 року позивач повторно наголосив, що доплата за роботу у зоні ЧАЕС мала для нього постійний характер, з неї нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відтак наявні обґрунтовані підстави для включення такої доплати до складу грошового забезпечення і врахування її при перерахунку пенсії.

20. Додатково вказує, що Верховний Суд у рішенні від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19 зазначив про обов'язок уповноваженого суб'єкта скласти нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер.

Обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій

21. Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

22. 15 червня 2021 року ДУ ТМО МВС видано позивачу та направлено до Управління довідку №33/26/117-612 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

23. Відповідно до цієї довідки розмір грошового утримання становив 19 140,82 грн з яких: посадовий оклад - 2500,00 грн, оклад за спеціальним званням "майор поліції" - 2000,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (44,84% ) - 3026,70 грн, премія (95,78%) - 9364,12 грн.

24. У жовтні 2022 року позивач звернувся до ДУ ТМО МВС із заявою про виготовлення та направлення до Управління нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням, крім зазначеного у попередній (довідці), доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС 2881,50 грн, матеріальної допомоги 8418,90 грн, доплати за роботу в нічний час 98,20 грн.

25. Проте, листом №2174/33/26-2022 від 07 листопада 2022 року позивачу повідомлено про те, що відповідачем сформовано та направлено до Управління відповідну довідку і правові підстави для внесення до неї змін відсутні.

26. Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

27. Суд оцінив доводи касаційної скарги, взяв до уваги судову практику суду касаційної інстанції та дійшов висновку про передачу справи на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з таких підстав.

28. Звертаючись до Верховного Суду з касаційною скаргою ОСОБА_1 обґрунтовував її тим, що суди попередніх інстанцій, серед іншого, невірно застосували частину другу статті 51 та статті 63 Закону 2262-XIІ, статті 102 Закону №580-VIII, статті 39, 40 Закону №796-XII. Крім того, позивач зазначає, що щомісячна доплата за роботу у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, яку позивач отримував під час проходження служби, як щомісячна додаткова винагорода має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.

29. Приймаючи цю ухвалу, колегія суддів Верховного Суду виходить з такого.

30. Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

31. Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

32. Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

33. Як встановлено судами попередніх інстанцій ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ (далі також - ОВС) та з 28 березня 2014 року був звільнений на підставі пункту "а" статті 65 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за віком) на підставі наказу начальника ГУ МВС України в Київській області №148 о/с від 20 березня 2014 року.

34. На виконання вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набув чинності 29 грудня 2015 року, та на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" №33/26/117-612 від 15 червня 2021 року проведено перерахунок пенсії позивача. Водночас, позивач не погоджується зі складовими, що містить вказана довідка, оскільки в ній протиправно, на думку позивача, не зазначено додаткових видів грошового забезпечення, що мали постійний характер, зокрема, таких як доплата за роботу (службу) на території зони радіоактивного забруднення, що передбачена постановою КМУ №831, та інших доплат, якій мали постійний характер.

35. Таким чином, спірні правовідносини, які виникли у цій справі, стосуються невключення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам, зокрема, які проходили службу в ОВС, щомісячної доплати за виконання службових обов'язків у зоні ЧАЕС.

36. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в ОВС, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

37. Вказане підтверджується пунктом б частини першої статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ, яким встановлено, що особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону.

38. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

39. Крім того, варто також враховувати, що у рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України вказав, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

40. Так, Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якої врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

41. Статтею 94 Закону № 580-VIII регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

42. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону № 580-VIII).

43. Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова КМУ № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

44. Згідно з пунктом 1 цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

45. На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VII та Постанови КМУ № 988 Міністерство внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року видало наказ № 260, яким затвердило «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок № 260).

46. Положеннями пункту 3 вказаного Порядку встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

47. Крім того, також встановлено, що до складу відповідного грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

48. Розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

49. Таким чином, положеннями розділу ІІ вказаного Порядку № 260, чинного на момент звернення позивача за перерахунком, визначено вичерпний перелік додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при визначенні грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою.

50. Повертаючись до справи № 240/1996/23, спір у якій виник з приводу необхідності, за твердженням позивача, врахувати до складу його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зокрема, доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, колегія суддів вказує таке.

51. Доплата за виконання службових обов'язків у зоні ЧАЕС передбачена постановою Кабінет Міністрів України від 10 вересня 2008 року № 831 «Про доплату особам, які працюють в зоні відчуження». Цією постановою КМУ встановив особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, [...], які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, доплату у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Така доплата визначається пропорційно відпрацьованому часу, але не більше від зазначеного розміру.

52. За таких обставин, доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, виплата якої залежить від певних умов, зокрема, така обраховується пропорційно до часу, протягом якого відповідна особа виконує службові обов'язки в зоні відчуження, а тому не має систематичного характеру для поліцейських.

53. Вказане додатково підтверджується тим, що положеннями Порядків № 988 та № 260 такого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення як доплата за роботу в зоні ЧАЕС, для діючих поліцейських не передбачено.

54. Окрім того, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок №45).

55. Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

56. Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

57. Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

58. Аналізуючи вказані положення, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), з огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, дійшла висновку, зокрема, про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі.

59. Таким чином, Велика Палата Верховного Суду вказала, що при вирішенні спорів щодо перерахунку пенсії колишнім працівникам ОВС на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ з включенням додаткових видів грошового забезпечення, судам необхідно з'ясовувати, чи здійснюється на момент такого перерахунку органом Національної поліції виплата відповідної надбавки або доплати.

60. Враховуючи вищевказану позицію Великої Палати Верховного Суду, суди попередніх інстанцій у справі № 240/1996/23, рішення у якій оскаржуються, дійшли висновку, що надбавки, які позивач вважає за необхідне включити у довідку з метою подальшого перерахунку його пенсії, не є постійними, наразі поліцейським не виплачуються, а тому підстав для їх включення у довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії немає.

61. Водночас, звертаючись з касаційною скаргою, ОСОБА_1 вказав, що Верховний Суд у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а за аналогічних правовідносин дійшов висновку, що доплата за несення служби в зоні відчуження ЧАЕС є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби. Ця доплата має постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення ЧАЕС, а тому має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.

62. Так, Верховний Суд у постанові від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а, на яку посилається скаржник у касаційній скарзі, дійшов висновку про те, що доплата за роботу в зону ЧАЕС має постійний характер для осіб, які несуть службу в зоні радіоактивного забруднення, та є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення.

63. Крім того, у цій справі Суд наголосив, що оскільки Закон № 2262-ХІІ не виключає з обчислення пенсії доплату за несення служби в зоні відчуження ЧАЕС, то останню слід включати до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється перерахунок пенсії.

64. Дійсно, положеннями статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

65. Процитована норма статті 43 цього Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Вказану позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18.

66. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

67. Таким чином, колегія суддів, проаналізувавши вищевказані положення у сукупності, зазначає, що пенсії, зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, обчислюються з розміру грошового забезпечення, а саме з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, розмір яких визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

68. Тобто при обчисленні пенсії враховуються, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, розмір яких визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

69. Відтак, аналізуючи вищевказані положення статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядків №№988, 260, колегія суддів доходить висновку, що при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ враховуються лише ті додаткові види грошового забезпечення у межах переліку, що передбачений Порядками № 988 і № 260, які на момент здійснення такого перерахунку виплачуються особам, котрі працюють на аналогічних посадах. При цьому, для обчислення пенсії при її призначенні враховуються ті щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які особа отримувала перед звільненням, розмір яких визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, незалежно від переліку, що передбачений Порядками № 988 і № 260.

70. Ухвалюючи постанову у справі № 120/3807/18-а, на яку посилається скаржник у касаційній скарзі, Верховний Суд, як було зазначено вище, дійшов висновку про необхідність включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії доплати за виконання службових обов'язків у зоні ЧАЕС, передбачену постановою КМУ № 831, оскільки така була включена в перелік додаткових видів грошового забезпечення в обрахунок пенсії при її призначенні.

71. При цьому, серед іншого, Суд керувався правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17.

72. Так, у постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17 Великою Палатою Верховного Суду вирішувалося питання складових грошового забезпечення, що враховуються для обчислення пенсії при її призначенні у відповідності до положень статті 43 Закону № 2262-ХІІ, на підставі аналізу яких Суд дійшов висновку, що додаткова грошова винагорода як щомісячний додатковий вид грошового забезпечення має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

73. У цій справі Велика Палата Верховного Суду аналізувала наявність критерію систематичності такої надбавки, що дійсно має значення при обрахунку пенсії під час її призначення у відповідності до положень статті 43 Закону № 2262-ХІІ.

74. Водночас, питання наявності підстав для включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які непередбачені положеннями Порядків № 988 і № 260, у довідку, що видається для перерахунку вже призначеної та обрахованої, пенсії, що урегульовано частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у цій справі не вирішувалося.

75. Таким чином, ухвалюючи постанову від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а, Верховний Суд керувався висновками, що викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17 в правовідносинах, у яких вирішувався спір щодо можливості включення особам, яким призначається пенсія за Законом № 2262-ХІІ до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється ця пенсія, одного з різновидів додаткового виду грошового забезпечення (щомісячної додаткової грошової винагороди). Водночас, такі висновки не є релевантними до правовідносин, що виникли у зв'язку із невключенням в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, зокрема, особам, які проходили службу в ОВС щомісячної доплати за виконання службових обов'язків у зоні ЧАЕС, яка не передбачена положеннями Порядків №№ 988, 260.

76. У цьому випадку, з урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне відступити від висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 31 серпня 2022 року у справі № 120/3807/18-а, щодо наявності підстав для включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення непередбачених положеннями Порядку № 988 та № 260 у довідку, що видається для перерахунку вже призначеної та обрахованої пенсії.

77. Відповідно до частини першої статті 346 КАС України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, передає справу на розгляд палати, до якої входить така колегія, якщо ця колегія вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати або у складі такої палати.

78. Згідно зі частиною першою статті 347 КАС України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи.

79. Про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із викладенням мотивів необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у рішенні, визначеному в частинах першій - четвертій статті 346 цього Кодексу, або із обґрунтуванням підстав, визначених у частинах п'ятій або шостій статті 346 цього Кодексу (частина четверта статті 347 КАС України).

80. На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для передачі справи № 240/1996/23 (касаційне провадження № К/990/27696/23) на розгляд палати, до якої входить колегія, що розглядає цю справу - Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.

Керуючись статтями 346, 347 КАС України, Верховний Суд,

УХВАЛИВ:

Справу № 240/1996/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії- передати на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Я.О. Берназюк

Судді: А.І. Рибачук

О.П. Стародуб