27 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 460/50629/22 пров. № А/857/8447/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.
суддів: Ільчишин Н.В., Ніколіна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року (головуючий суддя Гресько О.Р., м. Рівне ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
встановив:
ОСОБА_1 14.12.2022 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив:
- визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради щодо непризначення та невиплати позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022;
- зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 4000,00 грн.
Обґрунтовує позов тим, що 20.04.2022, через мобільний додаток «Дія» ним була подана заява до УПСЗН Ніжинської міської ради на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам. Зазначає, що 24.05.2022 його знято з обліку у м. Ніжин Чернігівської області у зв'язку з новим переміщенням до м. Києва та взято на облік як внутрішньо переміщену особу Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації за місцем фактичного перебування. На підставі особистих заяв про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам призначено допомогу за період з 01.05.2022 у розмірі 2 000 грн. щомісячно, тобто за три місяці, у розмірі 6000 грн. Позивач 23.08.2022 знято з обліку у м. Києві у зв'язку з переміщенням до Рівненської області та взято на облік як внутрішньо переміщену особу Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради за місцем фактичного перебування. Нараховано допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень та листопад 2022 року у розмірі 2000 грн щомісячно. Позивач зазначає, що не має можливості надати інформацію про подання заяви на отримання допомоги внутрішньо переміщеною особою через збій роботи Порталу Дія 20.04.2022. Таким чином, позивач вважає, що має всі правові підстави для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за березень-квітень 2022 року у розмірі 2000 грн. щомісячно, тобто 4000 грн. Позивач звернувся до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради із заявою про нарахування та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за березень-квітень 2022 року в розмірі 2000 грн, однак отримав відмову. Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у задоволені позову відмовлено.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що таке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт покликається на те, що судом не було здійснено усіх заходів, необхідних для з'ясування всіх обставин у справі, а також були наявні усі правові підстави для отримання грошової допомоги, оскільки підтвердження факту подання первинної заяви засобами Порталу Дія неможливе зважаючи на системний збій Порталу Дія, а також були надані нові докази на підтвердження цієї обставини.
Відповідач, 17.07.2023 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що в період часу з 20.04.2022 по 24.05.2022 позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні соціального захисту населення Ніжинської міської ради, у зв'язку із чим законних підстав у Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради у виплаті позивачу допомоги на проживання у березні-квітні 2022 року не було, а тому позовні вимоги про визнання протиправною дій відповідача щодо не нарахування та не виплати щомісячної грошової допомоги внутрішньо-переміщеній особі у березні-квітні 2022 року є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що з 20.04.2022 позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа за місцем фактичного перебування (м. Ніжин Чернігівська область).
Позивач 24.05.2022 знято з обліку у м. Ніжин Чернігівської області у зв'язку з новим переміщенням до м. Києва та взято на облік як внутрішньо переміщену особу Управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації за місцем фактичного перебування. На підставі особистих заяв про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам призначено допомогу з 01.05.2022 у розмірі 2000 грн. щомісячно.
ОСОБА_1 23.08.2022 знято з обліку у м. Києві у зв'язку з новим місцем проживання у Рівненської області та взято на облік як внутрішньо переміщену особу Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради за місцем фактичного перебування.
Позивач 01.09.2022 звернувся до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради із заявою про нарахування та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за березень-квітень 2022 року в розмірі 2000 грн.
Листом від 25.11.2022 № А-6272 відповідач повідомив позивачу, що він перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Рівненській міській територіальній громаді з 23.08.2022. Оскільки, позивач був зареєстрований як внутрішньо переміщена особа у м. Ніжин Чернігівської області та м. Києві, з метою уникнення подвійних виплат, було надіслано запит на особову справу та довідку-атестат за місцем попередньої реєстрації. Згідно довідки-атестату наданої управлінням соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві, державної адміністрації допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам за попереднім місцем реєстрації позивачу була нарахована по 31.08.2022. Відповідно до отриманої інформації, допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам у Департаменті соціальної політики Рівненської міської ради позивачу призначена з 01.09.2022.
У відповіді також зазначено, що листом від 31.08.2022 управлінням соціального захисту населення Ніжинської міської ради було повідомлено, що позивач перебував на обліку в управлінні за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 , як внутрішньо переміщена особа з 20.04.2022 по 23.05.2022. Заява про взяття на облік була подана в електронній формі з використанням мобільного додатку Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія). Жодних звернень про призначення соціальних виплат в т.ч. допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам до управління управлінням соціального захисту населення Ніжинської міської ради не надходило, зокрема через електронні засоби комунікації, а тому в призначенні допомоги за березень-квітень 2022 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2022, управлінням державних соціальних програм Департаменту соціальної політики Рівненької міської ради відмовлено.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) визначено, що відповідно до цього Закону, Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлюються гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (частина друга статті Закону № 1706-VII).
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина перша та друга статті 4 Закону № 1706-VII).
Частиною першою статті 5 Закону № 1706-VII визначено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» від 20 березня 2022 року № 332, затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
У подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2022 № 923, яка набрала чинності 24.08.2022 внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Суд апеляційної інстанції зауважує, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню Порядок № 332 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.2022 № 923.
Пунктом 2 Порядку № 332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 року № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 332 для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Порталу Дія.
У заяві зазначається:
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) заявника;
реєстраційний номер облікової картки платника податків;
дата народження;
відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа;
адреса місця, куди перемістилася особа, та контактний номер телефону;
номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «єПідтримка» або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги;
наявність статусу особи з інвалідністю;
відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою.
Обробка персональних даних внутрішньо переміщених осіб, які подають заяву, здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.
Заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 може бути також подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Допомога призначається органом соціального захисту населення протягом десяти робочих днів з дати надходження заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
У разі коли внутрішньо переміщена особа змінювала своє місце обліку та не отримала допомогу, на яку вона мала право, допомога призначається за останнім місцем обліку.
У разі коли внутрішньо переміщена особа подала заяву відповідно до абзацу першого цього пункту до 30 квітня 2022 року та не отримала допомогу, допомога надається за період, коли така особа мала право на допомогу на підставі сформованого Мінцифрою відповідного переліку внутрішньо переміщених осіб, що подається Мінсоцполітики, або внутрішньо переміщена особа має право звернутися особисто чи поштою до органу соціального захисту населення із заявою за формою згідно з додатком 1.
Для отримання допомоги така особа додатково подає інформацію, збережену на носіях, що підтверджує факт подання через Портал Дія заяви у строк, визначений абзацом п'ятим пункту 3 цього Порядку. Заяву за формою згідно з додатком 1 із підтвердженою інформацією особа може подати до 1 жовтня 2022 року.
Проаналізувавши вищенаведені норми суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Для реалізації права на отримання допомоги, внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (далі - Портал Дія). Тобто, обов'язковою передумовою для отримання грошової допомоги є заява, яка подається через Портал Дія.
Крім цього, у разі коли внутрішньо переміщена особа змінювала своє місце обліку та не отримала допомогу, на яку вона мала право, допомога призначається за останнім місцем обліку.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що в період з 20.04.2022 по 23.05.2022 позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні соціального захисту населення Ніжинської міської ради.
Докази того, що позивачу призначалася допомога на проживання внутрішньо переміщені особі управлінням соціального захисту населення Ніжинської міської ради відсутні.
У подальшому, у зв'язку зі зміною фактичного місця проживання, з 24.05.2022 позивач перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в управлінні соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 позивачу призначено допомогу з 01.05.2022.
З 23.08.2022 позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Рівненській міській територіальній громаді, допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам йому призначена лише з 01.09.2022.
Отже, за встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскільки позивач змінив своє місце обліку як внутрішньо переміщена особа (з 23.08.2022 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в Рівненській міській територіальній громаді) та за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 не отримував допомогу як внутрішньо переміщена особа, натомість така допомога призначається за останнім місцем обліку, а тому Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, в розумінні пункту 6 Порядку № 332, є саме тим суб'єктом владних повноважень який зобов'язаний розглянути питання про призначення та виплату позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі за спірний період.
Щодо покликання суду першої інстанції, що оскільки позивачем не надано доказів звернення до відповідача із заявою про виплату допомоги ВПО із використанням Порталу Дія, а тому у Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради відсутній обов'язок у виплаті позивачу допомоги як внутрішньо переміщеній особі за березень-квітень 2022 року, то суд апеляційної інстанції вважає такі аргументи помилковими.
Оскільки, доказами по справі підтверджується, що позивач подав заяву на отримання допомоги відповідно до абзацу 1 пункту 6 Порядку № 332, тобто до 30 квітня 2022 року.
Зокрема, вказаний факт підтверджується скриншотом про надіслання заяви про оформлення допомоги для ВПО на Порталі Дія (а. с. 8) та листом Державного підприємства «Дія» № 2258/03.9-17 від 11.05.2023 (а. с. 40-41), у якому зазначено, що підприємством проведено перевірку та встановлено, що відомості щодо заяви про взяття облік та на отримання допомоги, сформованих засобами мобільного додатку Порталу Дія від 20.04.2022 ОСОБА_1 наявні у інформаційно-комунікаційній системі Порталу Дія.
З огляду на викладене, дії Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради щодо непризначення та невиплати позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 є протиправними.
Щодо зобов'язання відповідача призначити та виплатити позивачу допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 4000,00 грн, то суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, ч. 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З приписів вказаної правової норми слідує, що у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому суб'єктом звернення дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення. Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб'єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не тільки при розгляді вимог про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, але і у випадку розгляду вимог про зобов'язання вчинити дії після скасування його адміністративного акту.
Тобто, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що в силу вимог п. 6 Порядку № 332 допомога призначається органом соціального захисту населення протягом десяти робочих днів з дати надходження заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Отже, орган соціального захисту населення має виключну компетенцію в питаннях призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Натомість, суд не уповноважений встановлювати наявність чи відсутність всіх підстав для призначення чи відмови у призначенні спірної допомоги, тобто не може підміняти орган соціального захисту населення, який відповідно до Порядку № 332, уповноважений на виконання наведених вище функцій.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути питання про призначення та виплату позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 4000,00 грн, з урахуванням встановлених судом апеляційної інстанції обставин та заяви ОСОБА_1 від 20.04.2022 поданої через Портал Дія.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції відмовивши у задоволені позову, допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи та неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.
Згідно з ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року у справі 460/50629/22 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради щодо непризначення та невиплати ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Рівненської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.03.2022 по 30.04.2022, з урахуванням висновків викладених судом апеляційної інстанції у цій постанові.
У задоволенні решти позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді Н. В. Ільчишин
В. В. Ніколін