Постанова від 27.02.2024 по справі 300/4088/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 300/4088/21 пров. № А/857/3276/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Ніколіна В.В.,

суддів - Гінди О.М., Матковської З.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року (суддя -Тимощук О.Л., м. Івано-Франківськ) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Дубівської сільської ради Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у серпні 2021 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, Дубівської сільської ради Івано-Франківської області, в якому просив:визнати неправомірними дії Цинівської сільської ради щодо порушення порядку прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання Цинівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області №140/19-2019 від 11.07.2019 Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік; скасувати податкові повідомлення-рішення №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та № 0606905-2406-0911 від 04.06.2021 прийняті Головним управління ДПС в Івано-Франківській області. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що дії Дубівської сільської ради Івано-Франківської області щодо встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік є протиправними, оскільки рішення, яким встановлювалися відповідні ставки податку не було доведено до відома жителів Цінівської сільської ради ні у спосіб, передбачений рішенням, ні в будь-який інший спосіб, встановлений законом. Про прийняте рішення, яким у 2020 році у п'ять разів, порівняно з 2019 роком, збільшено розмір ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки позивачу стало відомо випадково на прийомі в голови Цінівської сільської ради. Оскільки при прийнятті рішення порушено процедуру офіційного опублікування, вважає винесені контролюючим органом на підставі цього рішення податкові повідомлення-рішення за №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021 протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що спірне рішення органу місцевого самоврядування не було оприлюднено, не доведено до відома населення (жителів територіальної громади), тому таке рішення є нечинним, а відтак не породжує прав та обов'язків та не створює юридичних наслідків у формі прав, обов'язків. Їх зміни чи припинення. Зважаючи на нечинність прийнятого Цінівською сільською радою рішення №140/19-2019 від 11.07.2019 «Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на 2020 рік» у контролюючого органу відсутні підстави покладення на позивача обов'язку із сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на 2020 рік із врахуванням ставки із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а відтак, ППР №№0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та № 0606905-2406-0911 від 04.06.2021 підлягають скасуванню.

Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що на дев'ятнадцятій сесії сьомого демократичного скликання Цінівської сільської ради 11.07.2019 прийнято рішення №140/19-2019 "Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік"(а.с. 11).

Пунктом 1 цього рішення встановлено на території Цінівської сільської ради ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1, де для об'єктів нежитлової нерухомості складів, визначено ставку 1% розміру мінімальної заробітної плати, за 1 квадратний метр (а.с. 13-21).

Вирішено оприлюднити рішення на інформаційній дошці Цінівської сільської ради в день його прийняття та надати дане рішення для оприлюднення та ознайомлення на офіційному електронному сайті Рожнятівської районної державної адміністрації (пункт 2 рішення № 140/19-2019 від 11.07.2020).

Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області винесено 04.06.2021 податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №0606906-2406-0911, яким визначено позивачу грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2020 рік в сумі 2 376,85 грн. (а.с. 7).

Також, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області винесено податкове повідомлення-рішення від 04.06.2021 форми «Ф» №0606905-2406-0911, яким ОСОБА_1 визначено грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2020 рік в сумі 39 280,80 грн. (а.с. 8).

Вважаючи дії Цінівської сільської ради щодо порушення порядку прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання № 140/19-2019 від 11.07.2019 та винесені на підставі цього рішення податкові повідомлення-рішення №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021 протиправними та такими, що порушують особисті права позивача та законні інтереси, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Також встановлено, що Дубівська сільська рада Івано-Франківської області є правонаступником Цінівської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області, дії якої є предметом оскарження в даній адміністративній справі.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі №300/3910/20 від 08.06.2021, яке за результатом апеляційного перегляду 28.09.2021 набрало законної сили, суд констатував дотримання процедури оприлюднення спірного акту та відповідність такої процедури встановленим правилам спеціального порядку оприлюднення регуляторних актів, а тому позовна вимога щодо неправомірності дій Цінівської сільської ради щодо порушення порядку прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання №140/19-2019 від 11.07.2019 не підлягає задоволенню.Щодо винесених Головним управління ДПС в Івано-Франківській області податкових повідомлень-рішень №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021 суд першої інстанції вказав, щопозивач обґрунтовує протиправність таких виключно наявними, на його переконання, порушеннями процедури прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання Цинівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області №140/19-2019 від 11.07.2019 Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік, а відтак відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Абзацом 1 статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Доводи апелянта зводяться до того, щоспірне рішення органу місцевого самоврядування не було оприлюднено, не доведено до відома населення (жителів територіальної громади), тому таке рішення є нечинним, а відтак не породжує прав та обов'язків та не створює юридичних наслідків у формі прав, обов'язків

Стосовно порядку прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання Цинівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області №140/19-2019 від 11.07.2019 Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 2 даного рішення вирішено оприлюднити рішення на інформаційній дошці Цінівської сільської ради в день його прийняття та надати дане рішення для оприлюднення та ознайомлення на офіційному електронному сайті Рожнятівської районної державної адміністрації (а.с. 11).

Апелянт стверджує про відсутність публікації даного рішення, в підтвердження чого посилається на акт від 03.07.2020, складений в присутності в.о. старости Цінівськогостаростинського округу №4 Ткачів О.Б., діловода ОСОБА_2 та дев'яти підприємців (а.с. 47), відповідно до якого рішення Цінівської сільської ради від 11 липня 2019 року № 140/19-2019 не оприлюднювалось на інформаційній дошці в Цінівській сільській раді, не надано для оприлюднення на сайті Рожнятівської РДА і в засобах масової інформації.

Стосовно покликань апелянта на не оприлюднення Цінівською селищною радою Рожнятівського району Івано-Франківської області проекту рішення щодо встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Нормами пункту 1 частини 1 статті 5 цього Закону визначені способи оприлюднення проектів актів органів місцевого самоврядування: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.

Згідно з нормами статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати зокрема нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Колегія суддів зазначає, що порушення процесуальної норми повинно бути підставою для скасування такого рішення лише за умови, якщо останнє за своєю суттю є необґрунтованим та/або незаконним й підлягало би скасуванню чи зміні навіть за відсутності вказаної підстави.

При цьому, суд враховує правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 08.08.2019 у справі № 810/1354/18, згідно з якою саме по собі порушення процедури прийняття акту не повинно породжувати правових наслідків для його недійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акту необхідно розуміти не як вимоги до самого акту, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття. За принципами, що сповідує ЄСПЛ, скасування акту адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

За таких умов, сам факт не оприлюднення проекту спірного рішення не може слугувати достатньою підставою для скасування правильного за своєю суттю рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків та зборів на відповідний період.

Також, визначення розміру податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, тобто покладається на розсуд компетентного органу, а встановлений оспорюваний розмір ставки такого податку у повній мірі відповідає п. 266.5.1 ст. 266 Податкового кодексу України.

Рішенням Цинівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області встановлений місцевий податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в тому числі визначені об'єкти оподаткування, платників податку, розмір ставки, податковий період, пільги із сплати такого податку.

Згідно із статтею 2 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі, також - Закон №280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №280/97-ВР, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 13 Закону №280/97-ВР передбачено, що територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому розгляду органами місцевого самоврядування.

Статтею 25 Закону №280/97-ВР встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до приписів частин 1, 2, 5, 10, 12 статті 59 Закону №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Аналіз приписів частини 11 статті 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні вказує на імперативний характер правила щодо обов'язкового оприлюднення органами місцевого самоврядування усіх проектів актів останніх, але з відсиланням на норми Закону України Про доступ до публічної інформації в частині регулювання порядку такого оприлюднення.

Колегія суддів зазначає, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі №300/3910/20 відмовлено у задоволенні позову. Предметом спору в даній справі буловизнання протиправним та нечинним рішення 19 сесії 7 демократичного скликання Цінівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області № 140/19-2019 від 11.07.2019 року Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік з урахуванням уточненої позовної заяви (від 13.01.2021 року). Вказане рішення за результатом апеляційного перегляду 28.09.2021набрало законної сили. Постановою Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від26 жовтня 2022 рокукасаційну скаргу залишено без задоволення.Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 8 червня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року справі № 300/3910/20 залишено без змін.

У вказаній справі суди дійшли висновку, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб передбачений законодавством.

Тобто обставини, якими апелянт обґрунтовує вимоги вже досліджувалася в межах розгляду справи №300/3910/20.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Апеляційний суд констатує, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовна вимога щодо неправомірності дій Цінівської сільської ради щодо порушення порядку прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання №140/19-2019 від 11.07.2019 не підлягала задоволенню.

Стосовно винесених Головним управління ДПС в Івано-Франківській області податкових повідомлень-рішень №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021 слід зазначити наступне.

ГУ ДПС в Івано-Франківській області винесено податкові повідомлення-рішення №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 (а.с. 7) та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021 (а.с. 8), якими ОСОБА_1 визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості за 2020 рік в загальній сумі 41 657,65 грн.

Згідно з додатком 1 до рішення Цінівської сільської ради від 11.07.2019 №140/19-2019 Про встановлення ставок та пільг зі сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік , визначено ставку 1% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом з січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (а.с. 13-24).

Вказані податкові повідомлення-рішення надіслані ОСОБА_1 на його податкову адресу, про що свідчить рекомендоване повідомленнями про вручення поштового відправлення, яке отримано позивачем 27.07.2021 (а.с. 12).

Згідно з підпунктом 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України (далі -ПК України), до місцевих податків належать податок на майно.

Пунктом 10.3 статті 10 ПК України визначено, що місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (надалі також ПК України) сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Згідно з підпунктом 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 ПК України, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.

Отже, встановлення місцевих податків і зборів органами місцевого самоврядування відбувається відповідно до Податкового кодексу України та у порядку, що визначений цим Кодексом.

Приписами підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову та митну політику, не пізніше 15 липня поточного року оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті зведену інформацію про розмір та дату встановлення ставок місцевих податків та зборів на відповідних територіях.

Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

На час винесення спірних податкових повідомлень-рішень №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021 рішення дев'ятнадцятої сесії сьомого демократичного скликання №140/19-2019 від 11.07.2019 Цінівської сільської ради, яким встановлено ставку податку для об'єктів нежитлової нерухомості (комерційної нерухомості), які перебувають у власності фізичних осіб на рівні одного відсотка від мінімальної заробітної плати було чинним та не було скасовано.

Згідно з пунктом 12.5 статті 12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Також, суд враховує, що визначення розміру податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, тобто покладається на розсуд компетентного органу, а встановлений оспорюваний розмір ставки такого податку у повній мірі відповідає п. 266.5.1 ст. 266 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядок та у строки, визначені податковим законодавством.

До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (пункт 8.3).

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 ПК України. Згідно з пунктом 38.1. статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 ПК України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Відповідно до пункту 265.1 статті 265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України визначено, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 даного Кодексу об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1).

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2).

Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 даної статті цього ж Кодексу за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку.

Також цим підпунктом визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Згідно з підпунктом 266.7.3. пункту 266.7 статті 266 (із змінами №466-IX від 16.01.2020) платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:

об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Апелянт обґрунтовує протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень виключно наявними, на його переконання, порушеннями процедури прийняття та оприлюднення Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання Цинівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області №140/19-2019 від 11.07.2019 Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік.

Однак, як встановлено судом вище, Рішення 19 сесії 7 демократичного скликання Цинівської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області №140/19-2019 від 11.07.2019 Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2020 рік прийнято у межах повноважень, на підставі та у спосіб передбачений законодавством. А відтак відсутні підстави для скасування податкових повідомлень-рішень №0606906-2406-0911 від 04.06.2021 та №0606905-2406-0911 від 04.06.2021.

Отже, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.

Міркування і твердження апелянта не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.

Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2021 рокуу справі №300/4088/21- без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

З. М. Матковська