про відмову у відкритті апеляційного провадження
26 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 380/5251/23 пров. № А/857/745/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Качмара В. Я.
суддів -Затолочного В. С.
Кузьмича С. М.
перевіривши апеляційну скаргу Львівської митниці на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року у справі № 380/5251/23 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Львівської митниці про визнання дії та бездіяльності протиправними,
Ухвалою судді Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з порушеннями строків встановлених ч.1 ст.295 КАС України, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявленого недоліку.
Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 09 лютого 2024 року до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд" lv.post@customs.gov.ua ,що підтвержується довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду про доставку електронного листа.
Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження з огляду на наступне.
На виконання вимог вказаної ухвали у встановлений судом строк, скаржником до суду подано заяву про поновлення строку апеляційного оскарження, яке обґрунтоване тим, що скаржником вчинялися активні дії щодо виділення коштів для сплати судового збору; первинна апеляційна скарга подана своєчасно; повернення апеляційної скарги не позбавляє права на повторне подання апеляційної скарги.
Водночас, апеляційний суд звертає увагу на те, що первинна апеляційна скарга повернена апелянту ухвалою апеляційного суду від 10.11.2023. Повторно скаржник звернувся із новою апеляційною скаргою до суду 05.01.2024.
Статтею 44 КАС передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом (п. 6, 7 ч. 5 цієї статті).
Отже, наведеними нормами чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов'язує учасників справи діяти сумлінно, проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне (без суттєвих затримок та зайвих зволікань) виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом, зокрема, щодо дотримання строку апеляційного оскарження.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що державний орган який утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань, здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збру, також, слід вказати, що обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не вчасне затвердження кошторису, суб'єктами владних повноважень не є підставами для поновлення строку на апеляційне оскарження. Вказані обставини можуть бути причиною, що ускладнють здійснення сплати судового збору за подання апеляційної скарги, однак, не надає права у будь-який необмежений час після сплину строку апеляційного оскарження реалізовувати право на апеляційне оскарження судового рішення.
Один лише факт введення воєнного стану на території України не може слугувати достатньою підставою для визнання поважними причин пропуску процесуального строку для органу державної влади, за відсутності відповідних обґрунтувань та доказів того, як саме введення воєнного стану, вплинуло на роботу цього державного органу.
Відповідно до положень частини третьої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі (пункт 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи те, що особою, яка подала апеляційну скаргу, у встановлений суддею-доповідачем строк подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, яка обґрунтована наведеними вище обставинами, що визнанні неповажними судом апеляційної інстанції в ухвалі від 09 лютого 2024 року, суд вважає, що вказані підстави пропуску строку на апеляційне оскарження є неповажними, а тому у відкритті апеляційного провадження у справі слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 298, 299, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,
Визнати неповажними підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, наведені в заяві про поновлення строку апеляційного оскарження Львівської митниці від 19 лютого 2024 року
Відмовити у задоволенні заяви про поновлення строку апеляційного оскарження Львівської митниці від 19 лютого 2024 року.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Львівської митниці на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року у справі № 380/5251/23 за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Львівської митниці про визнання дії та бездіяльності протиправними.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді В. С. Затолочний
С. М. Кузьмич