про відмову у прийнятті позовної заяви
29.10.07р.
Справа № В25/8306
Суддя Чередко А.Є., розглянувши матеріали
за позовом Прокурора м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Управління житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради та Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Автопостач», м. Кривий Ріг.
про стягнення 8089,62грн.
Прокурором подано позов в інтересах держави в особі Управління житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради та Криворізької міської ради про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 8089,62грн. за договором тимчасового користування місцями розташування рекламних заходів, який укладено між відповідачем та Управлінням житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради.
Відповідно до ч. 2 ст.2 ГПК України, прокурор, який звертається до господарського суду повинен вказати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Конституційний Суд України у п. 2 резолютивній частині рішення від 08.04.1999р. у справі № 3-рп/99 про представництво прокуратурою інтересів держави в арбітражному судочинстві зазначив, що під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
В п. 5 мотивувальній частині рішення КСУ передбачено, що орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах фактично є позивачем у справі, порушеної за позовною заявою прокурора і на підставі ч. 1 ст. 2 ГПК України є стороною у господарському процесі.
Отже фактично позивачем у справі є Управління житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради, яке як вбачається з матеріалів справи не є органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади у спірних правовідносинах, оскільки позивач пов'язаний з відповідачем у даному випадку відносинами зобов'язального характеру. Не виконує у спірних правовідносинах повноваження органу виконавчої влади і Криворізька міська рада.
Окрім того, функції з управління та розпорядження комунальною власністю, в тому числі і грошовими коштами, згідно з ст.ст. 2, 10, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» віднесені до власних повноважень органів місцевого самоврядування, а не делегованих повноважень органу виконавчої влади.
Комунальна ж власність не входить до складу державної власності, є самостійним об'єктом права власності, управління якою здійснює безпосередньо територіальна громада або створені нею органи, що також встановлено у рішенні КСУ від 01.07.1998р. № 9-рп.
Таким чином, як вбачається з матеріалів позовної заяви, вказані прокурором позивачі не є безпосередньо органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
Відповідно у прокурора були відсутні правові підстави для пред'явлення позову в інтересах держави в особі Управління житлово-комунального господарства виконкому Криворізької міської ради та Криворізької міської ради, який не підлягає розгляду в господарських судах України, згідно з ст.ст. 2, 29 ГПК України, що є підставою для відмови у прийнятті позовної заяви до розгляду в силу п. 1 ч. 1 ст. 62 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 2, 29, п.1 ч.1 ст. 62, ст. 86 ГПК України, рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 господарський суд, -
Відмовити у прийняті позовної заяви до розгляду.
Позовну заяву та додані матеріали (на 27 арк.) повернути прокурору.
Суддя
А.Є. Чередко