Рішення від 26.02.2024 по справі 420/35629/23

Справа № 420/35629/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2024 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву та Київській області» (вул. Майбороди, 19, Київ, 04050, код ЄДРПОУ 37027405) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву та Київській області», у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по м. Києву та Київській області» щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області уточненої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії з врахуванням щомісячної індексації 887,09 гривень, що фактично нарахована виплачена за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року;

зобов?язати Державну установу «Територіальне медичне об?єднання Міністерства внутрішніх справ України по Києву та Київській області» підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, із обов?язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії та суми щомісячної індексації 887,09 гривень, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії;

встановити судовий контроль за виконанням постанови суду шляхом покладення обов?язку на ДУ ТМО МВС України по Києву та Київській області подати у місячний термін з моменту набрання законної сили звіти про виконання постанови суду у цій справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він - ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а на даний час є пенсіонером та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач зазначає, що у зв'язку з виникнення підстав для перерахунку пенсії, ДУ ТМО МВС України по Херсонській області підготувало довідку № 33/42-В-95 від 28.12.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом за листопад 2019 року.

У подальшому рішенням суду по справі 420/14868/22 від 16 січня 2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити позивачу пенсію, відповідно до довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» 33/42-В-95 від 28.12.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, як стверджує позивач, під час виготовлення довідки 33/42-В-95 від 28.12.2021 року до неї не включена індексація в сумі 887,09 грн., яка станом на листопад 2019 і по даний час нараховувалась та виплачувалась поліцейським Національної поліції України щомісячно.

Позивач вказує, що листом НП України за № 343зі/29/2/01-23 від 27 жовтня 2023 року за його запитом підтверджено отримання поліцейськими (за відповідною посадою з якою позивача було звільнено на пенсію) в листопаді місяці 2019 року індексаціюї заробітної плати у розмірі 887,09 гривень. Тобто індексація грошового забезпечення поліцейських є постійною та неодноразовою.

З метою виготовлення уточненої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з включенням суми щомісячної індексації, а саме 887,09 гривень за листопад 2019 року, позивач звернуся 30 жовтня 2023 року із заявою до відповідача. Однак позитивної відповіді не отримав, оскільки листом ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м.Києву та Київській області» відмовлено у включенні сум щомісячної індексації за листопад 2019 року у сумі 887,09 грн. та виготовлені і направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області уточненої довідки про розмір грошового забезпечення.

Не погоджуючись з відмовою у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області уточненої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії з врахуванням щомісячної індексації 887,09 гривень, що фактично нарахована виплачена за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Позивач вказує, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (абзац 2 частини 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, має бути включена виплачена йому сума індексації.

Крім того позивач зазначив, що про порушення своїх прав він дізнався у жовтні 2023 року, коли отримав відповідь на запит від 23.10.2023 року від НП України листом за № НПУ № 343зі/92/2/01-2023 від 27.10.2023 про отримання поліцейськими (за відповідною посадою) в листопаді місяці 2019 року індексації заробітної плати у розмірі 887,09 гривень.

Ухвалою суду від 25.12.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні.

04.01.2024 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує.

Відповідач вказує, що ДУ «ТМО МВС України по місту Києву та Київській області» не наділено повноваженнями включати у довідки про розмір грошового забезпечення, які виготовляються по заявах пенсіонерів індексації грошового забезпечення, а оформляє довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняними посадами поліцейських станом на листопад 2019, згідно положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988) та інформації Національної поліції України від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 про середні розміри надбавки за специфічні умови служби та премії, що були виплачені поліцейським в листопаді 2019, доведеної до територіальних медичних об'єднань уповноваженим органом - МВС України (лист МВС від 04.03.2021 № 8835/22-2021). При цьому, постановою № 988 в структурі грошового забезпечення (основні і додаткові види) не передбачена індексація грошового забезпечення, а відтак відсутні підстави для її включення у довідки про розмір грошового забезпечення, що виготовляються територіальними медичними об'єднаннями.

Відповідач також зауважив, що підтвердження отримання індексації перед звільненням позивачем не надано, а власником інформації про нарахування індексації грошового забезпечення поліцейським в листопаді 2019 є ГУ НПУ в областях.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, після звільнення перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

28.12.2021 року ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» видано ОСОБА_1 Довідку №33/42-В-95 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” за прирівняною посадою поліцейського (а.с. 47).

Відповідно до змісту цієї довідки, до складу грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського входять основні та додаткові види грошового забезпечення, а саме:

- посадовий оклад - 3600,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000, 00 грн.;

- надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2520,00 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 79,84 % - 6483,01 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 540,00 грн.;

- премія 62,58 % - 9476,49 грн.

23.10.2023 року позивач звернувся до Національної поліції України із запитом на отримання публічної інформації, яким просив надати йому інформацію щодо розміру (суми) щомісячної індексації грошового забезпечення поліцейських НП, передбаченого пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17.07.2003 року, за жовтень, листопад, грудень 2019 року та січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2020 року (по щомісячно) (а.с. 49-51).

Листом Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 27.10.2023 року вих. № 343зі/29/2/01-2023 позивачу повідомлено, що розмір індексації за будь-якою посадою поліцейського у разі виплати грошового забезпечення за повний місяць, зокрема, у листопаді 2019 року становив - 887,09 грн. (а.с. 52).

У в'язку з викладеним, 30.10.2023 року позивач звернувся до ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву та Київській області» із заявою, якою просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премії та суми щомісячної індексації 887,09 гривень, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії (а.с. 53-58).

Листом ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву та Київській області» від 17.11.2023 року вих. №33/31/1-В-4014 позивачу надано відповідь, у якій роз'яснено, що Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 в структурі грошового забезпечення (основні і додаткові види) індексація грошового забезпечення не передбачена, а персональна довідка позивача від 28.12.2021 року №33/42-В-95 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року була складена згідно з цією постановою Уряду (а.с. 59).

Отже, відповідач відмовив позивачу у задоволенні його заяви про включення до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року такої складової, як індексація.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії з врахуванням щомісячної індексації 887,09 гривень, що фактично нарахована виплачена за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України, зокрема із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та в Національній поліції визначає Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих поліцейських, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Порядок здійснення перерахунку пенсій військовослужбовців, інших осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ у тому числі колишніх працівників міліції, врегульовано статтею 63 цього Закону та Порядком №45.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якою врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Статтею 94 Закону № 580-VIII регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина друга статті 94 Закону № 580-VIII).

Нормативно-правовими актами, якими визначається розмір грошового забезпечення, його складові, умови та порядок його виплати, є постанова № 988 та Порядок № 260, відповідно, якими не передбачено такого додаткового виду грошового забезпечення для перерахунку пенсії як індексація грошового забезпечення.

Разом з цим, відповідно до частини п'ятої статті 94 вказаного Закону № 580-VIII грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) та пенсії.

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону № 1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина перша статті 9 Закону № 1282-XII).

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії, оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум при розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

Тож, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

У той же час, у рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення першого речення частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Таким чином, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Поряд з цим, відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок № 1078.

Пунктом 2 постанови № 118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2021 відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021 до 28.02.2022 за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що об'єктом здійснення індексації доходів позивача, є його дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, а тому, відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку його пенсії.

Отже пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, що має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05.10.2020 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Таким чином, системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що, суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 30 січня 2024 року по справі № 580/1974/23.

У цій справі ключовим було питання можливості включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ (далі - ОВС), призначеної їм згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення певній категорії осіб (в цьому випадку - поліцейським), сум індексації цього грошового забезпечення діючих поліцейських як грошового доходу, одержаного ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За наслідками розгляду вказаної справи, судова палата Верховного Суду вважаючи, що висновки, викладені в раніше ухваленій постанові Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати від 21.06.2023 у справі № 480/11090/21 про наявність у особи, яка перебувала на службі в ОВС, та якій пенсія призначена відповідно до Закону № 2262-ХІІ, права на включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку її пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, сум індексації цього грошового забезпечення, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, та відступила від таких висновків.

Натомість, у постанові від 30 січня 2024 року по справі № 580/1974/23 Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду Верховного Суду сформувала наступні висновки:

(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент звільнення з відповідних органів;

(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ч. 5, ч. 6 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Таким чином, правові висновки, сформульовані Верховним Судом у постанові від 30 січня 2024 року по справі № 580/1974/23, є обов'язковими для врахування судом при вирішенні даної справи.

Отже, застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, суд вважає, що відмова ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву та Київській області» у включення до довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року такої складової, як індексація 887,09 гривень, що нарахована та виплачена за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року, відповідає критеріям, визначеним статтею 19 Конституції України та у статті 2 КАС України, у зв'язку із чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

У позовній заяві позивач також просив встановити судовий контроль за виконанням вказаного рішення.

Приписами 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Разом із тим, враховуючи, що судом відмовлено у задоволенні позову, підстави для встановлення судового контролю відсутні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 статті 120 КАС України визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Відповідно до ч.4 та ч.5 ст.120 КАС України останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Враховуючи строки розгляду даної справи, визначені ст.258 КАС України, у зв'язку з проходженням суддею Радчуком А.А. у період з 19.02.2024 року по 23.02.2024 року включно підготовки для підтримання кваліфікації суддів окружних адміністративних судів, в силу положень ст.120 КАС України, рішення суду складено 26 лютого 2024 (перший робочий день).

Керуючись ст.ст. 2, 4-9, 21, 72, 74-78, 90, 139, 242-246, 255, 262, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву та Київській області» (вул. Майбороди, 19, Київ, 04050, код ЄДРПОУ 37027405) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук

.