26 лютого 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/10578/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у виплаті йому пенсії в повному обсязі, без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат, з 01.07.2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.07.2023 року виплату йому пенсії за вислугу років, без обмеження розміру пенсії максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою судді від 12.01.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованим тим, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач не належить до кола осіб, на яких поширюється рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022. При перерахунку пенсії з 01.03.2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відповідач керувався пунктом 2 цієї постанови, яким передбачено підвищення пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Стверджуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має таких функцій, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 2005 році був звільнений у запас.
З 21.02.2005 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення.
У квітні 2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснило з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Згодом державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" за заявою позивача оформила довідку №8081 від 27.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за листопад 2019 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського становить 21913,58 грн.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року, той звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.06.2021 року у справі №340/2802/21 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату йому пенсії на підставі оновленої довідки з урахуванням раніше виплачених сум.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, у листопаді 2021 року здійснило з 01.12.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №9089 від 05.05.2021 року, обчислило її основний розмір, виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення, що склало 15339,51 грн. (21913,58 грн. х 70%).
Позивач не погодився із зменшенням відсоткового значення грошового забезпечення, використаного відповідачем при цьому перерахунку його пенсії, та у лютому 2022 року звернувся до суду з новим позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 року у справі №340/1236/22 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату йому пенсії, виходячи із 86 % грошового забезпечення.
У жовтні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, здійснило з 01.12.2019 року повторний перерахунок пенсії позивача, обчислило її основний розмір, виходячи з 86 % грошового забезпечення, вказаного у довідці №9089 від 05.05.2021 року, та визначило у розмірі 18845,68 грн. (21913,58 грн. х 86 %). Воднораз, виплату пенсії обмежено максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що склало з 01.12.2019 року - 16380 грн., з 01.07.2020 року - 17120 грн., з 01.12.2020 року - 17690 грн., з 01.07.2021 року - 18540 грн.
Позивач у грудні 2022 року звернувся до суду з новим позовом, оскаржуючи дії відповідача щодо обмеження максимального розміру його пенсії, перерахованої з грудня 2019 року.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.01.2023 року у справі №340/5726/22 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області виплачувати з 01.12.2019 року основний розмір пенсії, не застосовуючи обмеження граничною величиною, а також доплатити позивачу додаткові кошти за період з 01.12.2019 року з урахуванням виплачених сум.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, у квітні 2023 року здійснило повторний перерахунок пенсії позивача за період з грудня 2022 року по квітень 2023 року.
Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати, належної позивачу до виплати з 01.12.2022 року, відповідач обчислив загалом в сумі 21 484, 08 грн. (18845, 68 грн. - основний розмір пенсії, 2638, 40 грн. - підвищення, передбачене пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"). Розмір пенсійної виплати, належної позивачу до виплати з 01.03.2023 року, відповідач обчислив загалом у сумі 22984,08 грн. (18845, 68 грн. - основний розмір пенсії, 2638, 40 грн. - підвищення, передбачене пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", 1500 грн. - підвищення, передбачене пунктами 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"), але обмежив її сумою 21484,08 грн.
Між тим, позивач у березні 2023 року звернувся до суду з новим позовом, оскаржуючи дії відповідача щодо припинення нарахування і виплати йому щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.04.2023 року у справі №340/1309/23 позов ОСОБА_2 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області нарахувати та виплатити йому цю щомісячну доплату, починаючи з 01.10.2022 року.
У травні 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання цього рішення суду здійснило відповідні перерахунки пенсії, обчислило позивачу пенсію, належну до виплати з 01.03.2023 року, загалом у сумі 24984,08 грн. (18845, 68 грн. - основний розмір пенсії, 2638, 40 грн. - підвищення, передбачене пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", 1500 грн. - підвищення, передбачене пунктами 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"), але знову обмежило її сумою 21484,08 грн.
Позивач у червні 2023 року звернувся до суду з позовом, оскаржуючи дії відповідача щодо невиплати йому індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року у справі №340/4312/23, зміненим постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 07.11.2023 року, позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити виплату йому індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", починаючи з 01.03.2023 року.
У листопаді 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання цього рішення суду здійснило відповідні перерахунки пенсії, обчислило позивачу пенсію, належну до виплати з 01.03.2023 року, загалом у сумі 24984,08 грн. (18845, 68 грн. - основний розмір пенсії, 2638, 40 грн. - підвищення, передбачене пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", 1500 грн. - підвищення, передбачене пунктами 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", 2000 грн. - щомісячна доплата до пенсії, передбачена пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"), але обмежило її сумою 22984, 08 грн.
Позивач у грудні 2023 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про виплату йому пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Відповідач листом від 15.12.2023 року повідомив позивача про те, що пенсія виплачуватиметься йому у розмірі, визначеному на виконання рішення суду у справі №340/5726/22 станом на 01.12.2022 року - 22984,08 грн.
Позивач, не погоджуючись з перерахунками, проведеними відповідачем на виконання судових рішень в адміністративних справах №340/1309/23 та №340/4312/23, втім не звертався до суду із заявою в порядку статті 383 КАС України про визнання протиправними рішень/дій/бездіяльності, вчинених відповідачем на виконання цих рішень.
Натомість позивач звернувся до суду з цим позовом, знову оскаржуючи дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії та стверджуючи, що пенсія з 01.07.2023 року виплачується йому у заниженому розмірі.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно зі статтею 8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частиною 2 статті 55 Закону №2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно з частинами 3, 4 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII (у редакції Закону України №2040-IX від 15.02.2022 року, який застосовується з 01.03.2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Суд установив, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до статті 13 Закону №2262-XII до 31.12.2021 року, востаннє підлягала перерахунку за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 цього Закону з 01.01.2016 року, тож згідно зі статтею 64 цього Закону позивач має право на щорічну індексацію його пенсії та перерахунок із застосуванням відповідного коефіцієнта у порядку, передбаченому постановами Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Відповідач, як свідчить зміст його відзиву на позов, не заперечує право позивача на індексацію його пенсії і при перерахунку пенсії, здійсненому у листопаді 2023 року на виконання рішення суду у справі №340/4312/23, здійснив відповідні нарахування. Згідно з протоколом ГУ ПФУ в Кіровоградській області розмір нарахованої позивачу пенсії з 01.07.2023 року становить 24984, 08 грн.
Втім за позицією відповідача розмір перерахованої пенсії має бути обмежений максимальним розміром, як це передбачено пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Оскільки внаслідок перерахунку, проведеного у квітні 2023 року на виконання рішення суду у справі №340/5726/22, розмір пенсії позивача склав 22984, 08 грн. і перевищив десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (станом на 01.07.2023 року - 20930 грн.), то пенсія позивача з 01.07.2023 року не підвищувалася і була збережена у розмірі 22984, 08 грн.
Така позиція відповідача обґрунтована посиланням на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі - Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії військовослужбовців необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців, а не норми Закону №3668-VI.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка висловлена у постановах від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19, від 27.01.2022 року у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 року у справі №640/11168/20, від 16.11.2022 року у справі №340/7210/21 у подібних правовідносинах.
Цю правову позицію врахували також суди, які розглядаючи справи №340/5726/22 та №340/4312/23 за позовами ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Кіровоградській області, дійшли до висновку про безпідставність застосування до спірних правовідносин положень статті 2 Закону №3668-VI та підтвердили право позивача на обчислення/перерахунок його пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Натомість відповідач надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та знову застосував положення статті 2 Закону №3668-VI, тобто правову норму, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана неконституційною, неправильно застосував норми Закону №2262-ХІІ та постанови КМУ №168, проігнорував висновки судів у справах №340/5726/22 та №340/4312/23.
Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 12.04.2023 року.
Попри втрату чинності з 12.04.2023 року нормою статті 2 Закону №3668-VІ, яка визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022, відповідач на момент звернення позивача до суду з цим позовом продовжує виплачувати йому пенсію в обмеженому розмірі (22984, 08 грн.)
Доводи відповідача щодо того, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.
Суд зазначає, що перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, який проводиться відповідно до статті 64 цього Закону, пов'язаний з їх індексацією та проводиться одноразово з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року, не передбачає обмеження максимального розміру перерахованих пенсій, попри наявність відповідного застереження у пунктах 2 постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", оскільки таке обмеження є незаконним. Так само є безпідставним посилання відповідача на пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" щодо встановлення щомісячної доплати у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, оскільки це суперечить висновкам суду у справі №340/1309/23.
Суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи обчислення пенсії позивача, належної до виплати з 01.07.2023 року, незаконно обмежив розмір пенсії сумою 22984, 08 грн. (обчисленою станом на 01.12.2022 року на виконання рішення суду у справі №340/5726/22), фактично позбавивши позивача права на отримання встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.
Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача виплатити йому пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень та доплат, починаючи з 01.07.2023 року.
Оскільки у цій частині вимог спір стосується виплати вже нарахованих сум пенсії, які не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, то відповідно до частини 2 статті 55 Закону №2262-ХІІ такі вимоги не обмежуються будь-яким строком, а положення статей 122, 123 КАС України до них не застосовуються.
Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що відповідно до статей 10, 52 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються саме територіальними органами Пенсійного фонду України.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 01.07.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1073, 60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ