26 лютого 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/10667/23
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 01.07.2023 року без обмеження максимального розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.07.2023 року перерахунок та виплату йому пенсії без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою судді від 12.01.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованим тим, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач не належить до кола осіб, на яких поширюється рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022. При перерахунку пенсії з 01.03.2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відповідач керувався пунктом 2 цієї постанови, яким передбачено підвищення пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Стверджуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має таких функцій, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах і підрозділах служби цивільного захисту, з якої у 2008 році був звільнений у відставку.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 14.12.2009 року призначило позивачу довічну пенсію по інвалідності на підставі статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок УДСНС у Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.03.2018 року та 05.03.2019 року, обчисленого з грошового забезпечення осіб рядового/начальницького складу служби цивільного захисту за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
У грудні 2022 року ГУДСНС у Кіровоградській області на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 року у справі №340/4634/22 підготувало та направило до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , пов'язаного зі щорічним зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб як розрахункової величини для визначення окладів військовослужбовців.
Оскільки відповідач відмовився провести перерахунки пенсії позивача на підставі цих довідок, той звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року у справі №340/1615/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.11.2023 року, позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести з 01.03.2020 року, з 01.03.2021 року та з 01.03.2022 року перерахунки та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок ГУ ДСНС у Кіровоградській області, з урахуванням проведених виплат.
У листопаді 2023 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило відповідні перерахунки пенсії позивача з урахуванням підвищеного грошового забезпечення. Воднораз, виплату пенсії обмежено максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що склало з 01.03.2022 року - 19340 грн., з 01.07.2022 року - 20270 грн., з 01.12.2022 року - 20930 грн.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, стверджуючи, що з 01.07.2023 року пенсія виплачується йому в обмеженому/заниженому розмірі.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах і підрозділах цивільного захисту, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно зі статтею 8 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Частиною 2 статті 55 Закону №2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII (у редакції Закону України №2040-IX від 15.02.2022 року, який застосовується з 01.03.2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Відповідач, як свідчить зміст його відзиву на позов, не заперечує право позивача на індексацію його пенсії і при перерахунку пенсії, здійсненому у листопаді 2023 року на виконання рішення суду у справі №340/1615/23, здійснив відповідні нарахування.
Згідно з поясненнями ГУ ПФУ в Кіровоградській області розмір нарахованої позивачу пенсії з 01.07.2023 року становить 22861, 49 грн., з яких:
- 18738,15 грн. - основний розмір пенсії по інвалідності (31230, 25 грн. х 60%),
- 2623, 34 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",
- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктами 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
Втім за позицією відповідача розмір перерахованої пенсії має бути обмежений максимальним розміром, як це передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (що станом на 01.07.2023 року становить 20930 грн.).
Така позиція відповідача обґрунтована посиланням на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі - Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії військовослужбовців необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців, а не норми Закону №3668-VI.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка висловлена у постановах від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19, від 27.01.2022 року у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 року у справі №640/11168/20, від 16.11.2022 року у справі №340/7210/21 у подібних правовідносинах.
Натомість відповідач, здійснюючи у листопаді 2023 року обчислення пенсії позивача, належної до виплати з 01.07.2023 року, надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосував положення статті 2 Закону №3668-VI, тобто правову норму, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана неконституційною, а також неправильно застосував норми Закону №2262-ХІІ.
Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 12.04.2023 року.
Попри втрату чинності з 12.04.2023 року нормою статті 2 Закону №3668-VІ, яка визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022, відповідач на момент звернення позивача до суду з цим позовом продовжує виплачувати йому пенсію в обмеженому розмірі (20930 грн.)
Доводи відповідача щодо того, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.
Суд зазначає, що перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, який проводиться відповідно до статті 64 цього Закону з 01.03.2023 року в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", не передбачає обмеження максимального розміру перерахованих пенсій, попри наявність відповідного застереження у пункті 2 цієї постанови, оскільки таке обмеження є незаконним.
Суд прийшов до висновку, що відповідач, обчислюючи пенсію позивача, належну до виплати з 01.07.2023 року, незаконно обмежив максимальний розмір пенсії, десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, фактично позбавивши позивача права на отримання встановлених йому підвищень та доплат до пенсії.
Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача виплатити йому пенсію без обмеження її максимального розміру з дати, про яку просить позивач - з 01.07.2023 року.
Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що відповідно до статей 10, 52 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються саме територіальними органами Пенсійного фонду України.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимального розміру пенсії по інвалідності, призначеної ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 01.07.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ