Ухвала від 23.02.2024 по справі 320/5590/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

23 лютого 2024 року справа № 320/5590/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови військовому пенсіонеру майору ОСОБА_1 в проведенні перерахунку і невиплати пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром пенсії з врахуванням основного встановленого розміру пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга складає 44 роки) відповідно Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2020 в адміністративній справі №640/17371/20, котре набрало законної сили 11.02.2021 та згідно виготовленої уповноваженим органом Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Київським міським військовим комісаріатом) оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 майора ОСОБА_1 від 25.10.2021 за №13094 з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704-2017-п із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсійного забезпечення (пенсії) військового пенсіонера майора ОСОБА_1 відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців за період, починаючи з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром пенсії з обов'язковим врахуванням основного встановленого розміру пенсії 90% грошового забезпечення відповідно Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2020 в адміністративній справі №640/17371/20 згідно виготовленої уповноваженим органом Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Київським міським військовим комісаріатом) оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 майора ОСОБА_1 від 25.10.2021 за №13094, з 01.07.2021 без обмеження максимальним розміром пенсії з обов'язковим врахуванням основного встановленого розміру пенсії 90% грошового забезпечення з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704-2017-п із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і провести повну виплату недоотриманих пенсійних коштів за період починаючи з 01.04.2019 та з 01.07.2021 з врахуванням проведених раніше виплат за вказаний період.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до пункту 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Суд зазначає, що пункт 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України вказує на невичерпний перелік інформації, яка може бути висвітлена в адміністративному позові задля правильного вирішення спору.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Позов в адміністративному процесі - це письмово оформлена і адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).

При цьому складовими частинами позову є предмет позову та підстави позову.

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, направлені на захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.

Підстави позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. Тобто це обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об'єктивуються у поданих доказах. Під підставами позову слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону. До підстав позову входять лише юридичні факти, тобто ті, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення, та які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.

Отже, суд звертає увагу, що адміністративний позов має письмову форму, містить вимоги щодо предмета спору, тобто прохальну частину позову та їх обґрунтування, які є підставою позову.

Як вбачається з позовної заяви, позивач у позові просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку і невиплати пенсії з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром пенсії з врахуванням основного встановленого розміру пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга складає 44 роки) відповідно Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2020 в адміністративній справі №640/17371/20, котре набрало законної сили 11.02.2021 та згідно виготовленої уповноваженим органом Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Київським міським військовим комісаріатом) оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 позивача від 25.10.2021 за №13094 з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704-2017-п із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсійного забезпечення (пенсії) позивача відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців за період, починаючи з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром пенсії з обов'язковим врахуванням основного встановленого розміру пенсії 90% грошового забезпечення відповідно Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2020 в адміністративній справі №640/17371/20 згідно виготовленої уповноваженим органом Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (Київським міським військовим комісаріатом) оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 позивача від 25.10.2021 за №13094, з 01.07.2021 без обмеження максимальним розміром пенсії з обов'язковим врахуванням основного встановленого розміру пенсії 90% грошового забезпечення з урахуванням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн., яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704-2017-п із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії і провести повну виплату недоотриманих пенсійних коштів за період починаючи з 01.04.2019 та з 01.07.2021 з врахуванням проведених раніше виплат за вказаний період.

Суд зазначає, що викладення прохальної частини позову у зазначеному вигляді є незрозумілим, адже неможливо чітко визначити предмет позову як в залежності від періодів, так і самих позовних вимог, у зв'язку з чим позивачу у порядку усунення недоліків позову необхідно розмежувати позовні вимоги на конкретні вимоги, відокремивши вимоги в залежності від періодів протиправних дій відповідача.

Крім того, обґрунтовуючи позовні вимоги, у позовній заяві (стор. 19 абзац перший) позивач зазначає про те, що на виконання судового рішення у вересні 2021 року проведено перерахунок пенсії з 01.10.2021, при цьому позивачу змінено з 01.07.2021 виплату доплати з суми 2000,00 до 77,00 грн., що підтверджується розрахунком суми, яка підлягає виплаті на виконання рішення суду.

У той же час, позивач не зазначає, на підставі якого саме судового рішення у вересні 2021 року відповідачем проведено перерахунок пенсії.

Також у позовній заяві не зазначено, чи приймалось рішення суду щодо позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.10.2021 №13094, що є об'єктивно необхідним для правильного вирішення позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати уточнену позовну заяву, з належним обґрунтуванням з урахуванням вказаних судом зауважень, та з уточненням прохальної частини позову з розмежуванням позовних вимог на конкретні вимоги та періоди.

Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:

- надати уточнену позовну заяву (для суду та у кількості учасників справи), з належним обґрунтуванням позовних вимог з урахуванням вказаних судом зауважень, та з уточненням прохальної частини позову з розмежуванням позовних вимог на конкретні вимоги та періоди.

3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.