26 лютого 2024 року Справа № 280/10714/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
21.12.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсійної виплати шляхом встановлення надбавки за понаднормативний стаж у твердому розмірі 264,78 грн. та не застосування автоматичних масових перерахунків відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , переплати пенсії за період з 01.10.2017 по 31.08.2023 року у розмірі 78852,99 грн;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком, шляхом розрахунку основного розміру пенсії та доплати за понаднормативний стаж за формулою, передбаченою ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 22 відсотків від середньомісячного заробітку, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати та враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії, на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124, та з урахуванням Постанов Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251, від 22.02.2021 року № 127, від 16.02.2022 року № 118, та від 24.02.2023 року № 168, починаючи з 01.10.2017 року і виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що судовим рішенням у справі № 336/1011/17, яке набрало законної сили, визначено право позивача на перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням вимог частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До проведення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі № 336/1011/17, розмір пенсії позивача становив: з жовтня 2017 року - 3361,34 грн. з лютого 2017 року - 3582,79 грн., з березня 2019 року - 4162,83 грн., з січня 2020 року - 4563,11 грн., з травня 2020 року - 5046,26 грн., з грудня 2020 року - 5099,96 грн., з березня 2021 року - 5459,35 грн., з березня 2022 року - 6604,96 грн. Однак, в квітні 2023 року позивач отримав пенсію в зменшеному розмірі, а саме: 4065,25 грн. Разом з цим, зменшений розмір пенсії встановлено позивачу ще з жовтня 2017 року, що призвело до виникнення зі сторони позивача боргу перед ПФУ в розмірі 78852,99 грн. Крім того, зазначає, що відповідач здійснив розрахунок пенсії без застосування масових перерахунків, встановивши надбавку за понаднормативний стаж у твердому розмірі 264,76 грн. З діями відповідача щодо перерахунку пенсії шляхом її зменшення, а також із діями щодо нарахування переплати пенсії за період з 01.10.2017 року по 31.08.2023 року в розмірі 78852,99 грн., зменшення розміру пенсійної виплати позивачу та відмову в перерахунку пенсії позивача за формулою, передбаченою частиною 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач не згоден у повному обсязі, вважає такі дії та рішення відповідача протиправними та такими, що порушують його гарантоване Конституцією та Законами України право на отримання пенсії, у зв'язку із чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених у відзиві на позову, зокрема зазначив, що на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 23.10.2017 року та постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року по справі №336/1011/17 (Пр.№2-а/336/123/2017) позивачу здійснено перерахунок і виплату пенсії відповідно без застосування двоскладової формули. В ході приведення у 2023 році пенсійної справи позивача у відповідність виникла переплата сум пенсії в розмірі 84687,23 грн, за період з 01.10.2017 по 31.03.2023, про що позивача було повідомлено листом №0800-0504-8/49657 від 01.08.2023.
Ухвалою від 26.12.2023 року судом відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком з 02.01.2008 року, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058).
Постановою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 23.10.2017 по справі № 336/1011/17(2-а/336/123/2017), залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018, позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано незаконними дії відповідача щодо застосування двоскладової формули при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 14.11.2011 року та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 14.11.2011 року без застосування двоскладової формули.
Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про розмір призначеної та фактично виплаченої пенсії позивачу за період з 01.10.2017 по 31.08.2023, розмір пенсії позивача становив: з жовтня 2017 року - 3361,34 грн, з лютого 2017 року - 3582,79 грн, з березня 2019 року - 4162,83 грн., з січня 2020 року - 4563,11 грн., з травня 2020 року - 5046,26 грн., з грудня 2020 року - 5099,96 грн., з березня 2021 року - 5459,35 грн., з березня 2022 року - 6604,96 грн, з квітня 2023 року-4065,25 грн.
Так, позивач в квітні 2023 року отримав пенсію в зменшеному розмірі, а саме: 4065,25 грн.
23.06.2023 позивач звернувся до відповідача зі скаргою, в якій просив роз'яснити на якій підставі будо зменшено розмір пенсії та поновити нарахування та виплату пенсії у раніше встановленому розмірі, а саме: 6604,96 грн. та виплатити заборгованість, що утворилась з 1 жовтня 2017 року по 31 серпня 2023 року. Просив надати відповідні розрахунки пенсії та заборгованості починаючи з дати зменшення пенсії.
Відповідач листом №11980-11287/Ф-02/8/0800/23 від 28.07.2023 року повідомив позивача, що відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 23.10.2017 року та постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року по справі № 336/1011/17 здійснено перерахунок та виплату пенсії без застосування двоскладової формули. У подальшому розмір доплати за понаднормативний стаж буде виплачуватись у твердому розмірі 264,76 грн. (за 10 років від заробітної плати 2647,64 грн.) оскільки рішенням суду не передбачено проведення подальших перерахунків.
Розмір пенсії позивача з 01.03.2023 року склав 5523,81 грн, а саме: 7405,03 х 1,60421 х 0,42833 = 5088,23 + 264,76 = 5352,99 + 170,82, де :
- 7405,03- показник середньої заробітної плати для обчислення;
- 1,60421- індивідуальний коефіцієнт по заробітку;
- 0,42833- індивідуальний коефіцієнт стажу;
- 5088,23 - основний розмір пенсії;
- 264,76 - доплата за понаднормовий стаж (10 років) (2647,64 х 10%) ;
- 170,82- додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори)
пост.112 п.5;
- 5523,81 - загальний розмір пенсії за віком.
Крім того, листом №0800-0504-8/49657 від 01.08.2023 відповідач повідомив позивача, що в результаті перерахунку пенсії у позивача виникла переплата в розмірі 84687,23 грн за період з 01.10.2017 по 31.03.2023.
Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Згідно з пунктом 3 частини другої розділу І Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності 11.10.2017, частину другу статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Положеннями частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Таким чином, особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Суд вважає, що оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 у справі № 21-727а15, від 20.09.2016 у справі № 1601/12900/12, а також в постановах Верховного Суду, зокрема, від 06.02.2018 у справі № 560/675/17, від 18.09.2018 у справі № 316/868/17, від 10.10.2018 у справі № 679/952/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на необхідність застосування до позивача положень частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» разом з частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як того вимагає чинна редакція норми, з огляду на наступне.
Так, зміст частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме «призначення пенсії», а не інших випадків.
При цьому, таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд зазначає, що постановою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 23.10.2017 по справі № 336/1011/17(2-а/336/123/2017), залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018, визнано незаконними дії відповідача щодо застосування двоскладової формули при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 14.11.2011 року та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 14.11.2011 року без застосування двоскладової формули.
Таким чином, рішенням суду фактично визнано за позивачем право на перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції до 11.10.2017.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Зазначені обставини не підлягають повторному доказуванню за приписами частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд вважає, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення пункту 3 частини другої розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.
Крім того, у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.
Отже, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін. Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а її слід перерахувати згідно з рішенням суду, на нього не поширюється вказана умова.
Проте, всупереч рішення суду, яке набрало законної сили, та вищезазначених норм законодавства, відповідачем протиправно зменшено з жовтня 2017 року розмір пенсійної виплати позивача.
Відповідно до статті 57 Закону № 796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Пунктами 1 та 2 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 визначено, що цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Перерахунку підлягають пенсії, обчислені:
відповідно до Закону;
відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Отже, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Статтею 42 Закону №1058 встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Отже, з дня призначення виплати пенсії позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно з Законом №1058-IV. Виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зазначено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
У постанові Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» зазначено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (далі - Постанова № 127) установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Таким чином, з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів № 251 від 01 квітня 2020 року, № 127 від 22 лютого 2021 року, позивач набув право на проведення перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
У Постанові Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» зазначено: «…1. Установити, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. N 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році"(Офіційний вісник України, 2019 р., N 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14…».
У Постанові Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» зазначено: «…1. Установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197».
Однак, всупереч зазначеним вище законодавчим нормам відповідач здійснив розрахунок пенсії без застосування масових перерахунків, встановивши надбавку за понаднормативний стаж у твердому розмірі 264,76 грн.
Суд зазначає, що постановою Шевченківського районного суду по справі №336/1011/17 не визначено, що надбавка за понаднормативний стаж відповідно до п 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», повинна виплачуватись у твердому розмірі 264,76 грн, а отже у відповідності до чинного законодавства дана надбавка, як саме і основний розмір пенсії повинна бути індексована.
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення розміру пенсійної виплати ОСОБА_1 шляхом встановлення надбавки за понаднормативний стаж у твердому розмірі 264,78 грн. та не застосування автоматичних масових перерахунків відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування ОСОБА_1 , переплати пенсії за період з 01.10.2017 по 31.08.2023 року у розмірі 78852,99 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити з 01.10.2017 року ОСОБА_1 пенсію за віком шляхом розрахунку пенсії за формулою, передбаченою частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», збільшивши пенсію на 22 відсотки від середньомісячного заробітку, без застосування зменшення розміру пенсійної виплати та враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 26.02.2024.
Суддя О.В. Конишева