Рішення від 27.02.2024 по справі 260/242/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2024 рокум. Ужгород№ 260/242/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Дору Ю.Ю., розглянувши у письмовому провадженні у порядку в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.

18 січня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження за вказаною позовною заявою та визначено строк учасникам справи для подання заяв по суті справи.

30 січня 2024 року представником позивача подано клопотання про уточнення позовних вимог у зв'язку із допущеними технічними описками. Згідно поданої заяви представник позивача просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, щодо зменшення в розмірі та виплаті пенсії державного службовця на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі 260/7350/21 від 11.02.2022 та не продовження виплати пенсії при переході ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця обчислення основного розміру пенсії від середнього заробітку, які вказані в довідках №786, 786 видані Малодобронською сільською радою, з яких на всі види оплати праці, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням ст. 37 Закону України "Про державну службу" (№ 3723-ХІ), пункту 4 Порядку №622, з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі 260/3042/20 від 10.12.2020 року, починаючи з 01.01.2022 року; 2) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, здійснити (продовжити) виплату пенсію державного службовця ОСОБА_1 з 01.01.2022 року обчислену основного розміру пенсії від середнього заробітку, які вказані в довідках №786, 786 видані Малодобронською сільською радою, з яких на всі види оплати праці, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням ст. 37 Закону України "Про державну службу" (№ 3723-ХІ), пункту 4 Порядку №622, з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі 260/3042/20 від 10.12.2020 року та з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 року по справі №260/3042/20 з 21.08.2020 року позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідок про заробітну плату №786, №787 від 20.08.2020 р. З урахуванням стажу державної служби 15 років 5 місяців і 24 днів. Розмір пенсії встановлено в сумі 7853,11 грн. (13088,52 х 60%) та виплачувався такий розмір з січня 2021 року по грудень 2021року.

Позивач вважає, що в подальшому такий розмір пенсії був зменшений на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі 260/7350/21 від 11.02.2022 року та становить розмір пенсії 1934,00 грн. щомісячно. Вказує, що відповідач протиправно на підставі вказаного судового рішення зменшив визначений розмір пенсії державного службовця з 7838,52 грн. на 1934,00 грн., та обчислив розмір пенсії від середнього заробітку вказавши « 0», починаючи виплачувати з 01.01.2022 року без урахування довідок №787 та 786.

05 лютого 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог у повному обсязі. Зокрема, вказує, що з матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 вбачається, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/3042/20 від 10.12.2020 з 21.08.2020 року позивача переведено на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу». В подальшому позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови врахувати складові заробітної плати на суму 503187,54 грн для призначення пенсії державного службовця та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії державного службовця згідно довідки Малодобронської сільської ради Ужгородського району про складові заробітної плати на суму 503187,54 грн для призначення пенсії державного службовця №786 від 20.08.2020 та довідки про складові заробітної плати №787 від 20.08.2020. Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 по справі №260/7350/21 в задоволенні адміністративного позову відмовлено та вказане рішення постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду залишено без змін.

Відповідач вказує на відсутність правових підстав здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок №786 та 787.

Розглянувши подані учасниками справи документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 року по справі №260/3042/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в переході на пенсію державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» з 21 серпня 2020 року.

Згідно матеріалів пенсійної справи, встановлено, що на виконання вказаного рішення 21.01.2021 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача та розмір пенсії позивача розраховано (5470,89*0,41833) у сумі 2288,64 грн. Згідно перерахунку пенсії від 21.01.2021 який здійснено для призначення пенсії позивачу за Законом України «Про державну службу» встановлено, що такий обраховано виходячи з 60% від заробітку та основний розмір пенсії від середнього заробітку склав 7853,11 грн.

Отже, на виконання рішення суду від 10.12.2020 року по справі №260/3042/20 здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку з його переходом на інший вид пенсії та перераховано розмір пенсії виходячи з 60% від середнього заробітку визначеного у довідці наданої за місцем роботи позивача.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача №145411 у такій міститься лист-відповідь Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 28.10.2021 №2800-030203-8/53538 наданий на звернення позивача від 23.09.2021. З вказаного листа зазначено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 у справі №260/3042/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести ОСОБА_1 з 21.08.2020 на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу». Вказано, що оскільки судом не розглядалося питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, визначені за посадою, яку заявник займав в органах місцевого самоврядування підстав немає. Враховуючи зазначене, рішення суду від 10.12.2020 необхідно виконати в межах покладених зобов'язань, про що повідомити заявника.

Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії позивача 09.11.2021 року. Згідно з вказаним перерахунком, вбачається, що такий здійснено у зв'язку з уточненням даних в ЕПС 21.08.2020, як підставу вказано: «видалення окладу держслужбовця згідно листа 2800-03203-8/53538 від 28.10.2021.

З наведеного слідує, що відповідачем на виконання рішення суду від 10.12.2020 №260/3042/20 було здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ, з урахуванням довідки про заробітну плату позивача та розраховано розмір пенсії виходячи з 60% від заробітку.

Однак, в подальшому відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 28.10.2021 №2800-030203-8/53538, шляхом виключення окладу державного службовця (середнього заробітку) з основного розміру пенсії позивача, зазначивши дані щодо такого у розмірі « 0», відтак розмір пенсії позивача склав 1712,00 грн.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру його пенсії, позивач звернувся до відповідача щодо обчислення розміру пенсії від середнього заробітку згідно довідок №787 та 786 та з урахуванням ст. 37 Закону № 3723-ХІ та пункту 4 Порядку №622.

07.12.2023 року відповідач відмовив в такому обчисленні пославшись на рішення по справі 260/7350/21 від 11.02.2022 року, яким відмовлено в позові позивача та де предметом розгляду вже були вказані довідки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст. 37 Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі-Закон № 889-VIII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягай віку 62 роки, та жінки, які досягай пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов4язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 2 Порядку № 622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723- XII «Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

На виконання вимог Порядку № 622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад № 750 (далі - Порядок № 750).

Відповідно до п.7 Порядку № 750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622. Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37

Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).

Отже, з наведеного слідує, що при призначенні пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723- XII «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, що позивачу на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 по справі № 260/3042/20 з 21.08.2020 на підставі заяви № 5063 від 21.08.2020 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідок про заробітну плату № 786, № 787 від 20.08.2020. З урахуванням стажу державної служби 15 років 5 місяців і 24 днів. Розмір пенсії встановлено в сумі 7853, 11 грн. (13088,52 х 60%).

Зокрема, дані обставини встановлені рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2022 року по справі № 260/7350/21, яке набрало законної сили 10.05.2022 року

Відповідно до частини 4 статті 73 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, відповідачем на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 по справі № 260/3042/20, яким було зобов'язано відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» з 21.08.2020 року, правомірно було здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідок про заробітну плату № 786, № 787 від 20.08.2020 та призначено розмір пенсії виходячи з 60% середнього заробітку.

Суд відхиляє доводи представника відповідача щодо відсутності правових підстав здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідок №786 та 787, з огляду рішення суду по справі №260/7350/21, яким у задоволенні позову було відмовлено, оскільки предметом розгляду у вищевказаній справі була відмова врахувати складові заробітної плати на суму 503187,54 грн для призначення пенсії державного службовця та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії державного службовця згідно довідки Малодобронської сільської ради Ужгородського району про складові заробітної плати на суму 503187,54 грн для призначення пенсії державного службовця №786 від 20.08.2020 та довідки про складові заробітної плати №787 від 20.08.2020.

Водночас, вищевказаним рішенням суду підтверджено правильність розрахунку розміру пенсії позивача здійсненого на виконання рішення суду від 10.12.2020 по справі № 260/3042/20. Зокрема, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11.02.2022 року по справі№260/7350/21, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2022, встановлено правильність розрахунку пенсійної виплати за довідками № 786, № 787 від 20.08.2020, а саме: «середньомісячна сума виплат (надбавки, премії, та інші виплати) становить 7838,52 грн., а заробітна плата для обчислення пенсії - 13088,52 грн», та відмовлено у задоволенні позовних вимог щодо необхідності розрахунку пенсійної виплати позивача виходячи з заробітної плати на суму 503187,54 грн.

Отже, на підставі вищевикладеного, дії відповідача щодо виключення середнього заробітку позивача з даних в ЕПС згідно перерахунку пенсії 09.11.2021 на підставі листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 28.10.2021 №2800-030203-8/53538 є протиправними. З метою захисту прав позивача, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2022 року обчислену від середнього заробітку згідно з довідками №786, 786 виданими Малодобронською сільською радою відповідно до ст. 37 Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином, у відповідності до ст. 139 КАС України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо виключення середнього заробітку ОСОБА_1 з 09.11.2021 на підставі листа Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 28.10.2021 №2800-030203-8/53538.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2022 року обчислену від середнього заробітку згідно з довідками №786, 786 виданими Малодобронською сільською радою відповідно до ст. 37 Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622,з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору