Справа № 139/119/24
26 лютого 2024 року смт Муровані Курилівці
Суддя Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області Коломійцева В.І., за участю прокурора Загороднюк В.В., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , при секретарі Слободянюк О.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головним лікарем КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області»,
за ч.1 та ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
19 лютого 2024 року до Мурованокуриловецького районного суду Вінницької області з управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшло тридцять справ про адміністративне правопорушення з протоколами за № 85, № 86, № 87, № 88, № 89, № 90, № 91, № 92, № 93, № 94, № 95, № 96, № 97, № 98, № 99, № 100, № 101, № 102, № 103, № 104, № 105, № 106, №107, № 108, № 109, № 110, № 111, № 112, № 113, та № 114 від 15.02.2024 складеними відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Постановою від 19 лютого 2024 року вказані адміністративні матеріали об'єднані в одне провадження.
У протоколах зазначено, що ОСОБА_1 , будучи головним лікарем КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області», являючись відповідно до п.п. «а» п. 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, та в силу примітки до статті 172-7 КУпАП, також суб'єктом адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ст.172-7 КУпАП «Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів», в порушення вимог пунктів 2, 3 ч. 1 ст. 28 Закону, при винесенні та підписанні наказів №51 від 25.05.2022, №14-к-тр від 25.07.2022, №15 к-тр від 23.08.2022, №17 к-тр від 23.09.2022, №22 к-тр від 24.10.2022, №26 к-тр від 23.11.2022, №16 к-тр від 25.04.2023, №21к-тр від 24.05.2023, №27 к-тр від 23.06.2023, №35 к-тр від 24.07.2023, №43 к-тр від 26.09.2023, №47 к-тр від 23.10.2023, №54 к-тр від 23.11.2023, №59 к-тр від 19.12.2023 року та №6 к-тр від 23.01.2024 «Про преміювання», якими премійовано працівників КНП, в тому числі ОСОБА_2 в розмірі 6000 грн та один раз 5500 грн., не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не пізніше наступного робочого дня (26.05.2022, 26.07.2022, 24.08.2022, 26.09.2022, 25.10.2022, 24.11.2022, 26.04.2023, 25.05.2023, 26.06.2023, 25.07.2023, 27.09.2023, 24.10.2023, 24.11.2023, 20.12.2023 та 24.01.2024) не повідомила безпосереднього керівника про виникнення реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом, який обумовлений преміюванням близької особи (чоловіка) та дискреційними повноваженнями на посаді головного лікаря КНП, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, а також, підписавши вказані накази, вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, тобто суперечності між її приватним інтересом, який обумовлений дискреційними повноваженнями під час прийняття даних рішень відносно близької особи ОСОБА_2 , який являється її чоловіком, та представницькими повноваженнями на посаді головного лікаря, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень, чим скоїла адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала повністю та підтвердила обставини викладені в протоколах про адміністративні правопорушення. Вказала, що вона дійсно видавала та підписувала накази, якими премійовано свого чоловіка ОСОБА_2 . При цьому вона не повідомляла Мурованокуриловецьку селищну раду про наявність у неї конфлікту інтересів перед видачею та підписанням зазначених наказів. Також, повідомила, що на даний час порушення усунуто, вона повідомила керівника про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Прокурор Загороднюк В.В. у судовому засіданні надала пояснення по суті справи, підтримала обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, та просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та накласти на неї стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, за більш серйозне правопорушення у виді штрафу в розмірі 3400 грн. На підтвердження своєї позиції прокурором надано висновок прокурора у адміністративній справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, який долучений до матеріалів справи.
Заслухавши ОСОБА_1 , прокурора Загороднюк В.В., дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.
Згідно ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти вмотивоване законне рішення.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що відповідно до Статуту КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» затвердженого рішенням 2 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 8 скликання №7 від 18.12.2020, комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» (надалі Центр) є закладом охорони здоров'я - комунальним неприбутковим підприємством, що надає первинну медичну допомогу та здійснює управління медичним обслуговуванням населення Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського районі Вінницької області, вживає заходи з профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров'я (п.1.2).
Центр заснований на базі відокремленої частини комунальної власності Мурованокуриловецької селищної ради. Засновником та власником центру є Мурованокуриловецька селищна рада. Центр є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним органу управління майном - Мурованокуриловецькій селищній раді (1.4)
Центр є юридичною особою публічного права (п.4.2).
Відповідно до розділу 6 Статуту оперативне управління Центром здійснює головний лікар, який призначається на посаду та звільняється з посади Органом управління майном у порядку, встановленому чинним законодавством України.
Головний лікар Центру несе персональну відповідальність за виконання покладених на Центр завдань і здійснює ним своїх функцій; діє без довіреності від імені Центру, представляє його інтереси в органах державної влади і місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацією Центру і вирішує питання діяльності Центру у межах та у визначеному законодавством та Статутом порядку; розпоряджається коштами та майном відповідно до законодавства та цього Статуту; призначає на посади та звільняє керівників структурних підрозділів, інших працівників; встановлює в межах призначених асигнувань працівникам розміри премій, винагород, надбавок і доплат, передбачених колективним договором та законодавством.
Відповідно до контракту з головним лікарем КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької районної ради Вінницької області» від 29.05.2018, укладеного між Мурованокуриловецькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , остання з 29.05.2018 року була призначена керівником КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької районної ради Вінницької області». Даний контракт укладений та діє з 29.05.2018 до 29.05.2023.
Згідно додаткової угоди від 28.12.2020 до вищевказаного контракту було внесено зміни щодо назви з КНП «Центра первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької районної ради Вінницької області» на КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області». Окрім цього, був змінений власник на Мурованокуриловецьку селищну раду.
В подальшому, 29.05.2023 між Мурованокуриловецькою селищною радою в особі селищного голови Цибульської Г.М. та ОСОБА_1 був укладений контракт щодо призначення ОСОБА_1 головним лікарем вказаного комунального некомерційного підприємства, що діє з 30.05.2023 по 29.05.2028 року із відповідними правами та обов'язками.
Таким чином, відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно ст. 1 Закону «Про запобігання корупції» реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі тими, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Абзацом 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що «близькі особи» - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Відповідно до свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 28 квітня 1990 року, виданого Новгородківським райвідділом ЗАГС Кіровоградської області встановлено, що ОСОБА_2 є чоловіком ОСОБА_1 .
Наказом головного лікаря №7 від 16.04.2021 ОСОБА_2 прийнято на посаду водія автотранспортного засобу Мурованокуриловецької амбулаторії ЗПСМ з 19.04.2021 на повну ставку. З посадовим окладом згідно штатного розпису.
Враховуючи викладене, відповідно до положень Закону України «Про запобігання корупції», у ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів, оскільки вищевказаний приватний інтерес знаходиться в сфері, в якій вона виконує свої службові повноваження, що впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
У разі виникнення конфлікту інтересів протягом строку здійснення повноважень відповідна особа зобов'язана негайно повідомити безпосереднього керівника про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Проте, головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» ОСОБА_1 , при винесенні та підписанні наказів №51 від 25.05.2022, №14-к-тр від 25.07.2022, №15 к-тр від 23.08.2022, №17 к-тр від 23.09.2022, №22 к-тр від 24.10.2022, №26 к-тр від 23.11.2022, №16 к-тр від 25.04.2023, №21к-тр від 24.05.2023, №27 к-тр від 23.06.2023, №35 к-тр від 24.07.2023, №43 к-тр від 26.09.2023, №47 к-тр від 23.10.2023, №54 к-тр від 23.11.2023, №59 к-тр від 19.12.2023 року та №6 к-тр від 23.01.2024 «Про преміювання», згідно яких премійовано працівників КНП, в тому числі ОСОБА_2 (її чоловіка), не повідомила не пізніше наступного робочого дня (26.05.2022, 26.07.2022, 24.08.2022, 26.09.2022, 25.10.2022, 24.11.2022, 26.04.2023, 25.05.2023, 26.06.2023, 25.07.2023, 27.09.2023, 24.10.2023, 24.11.2023, 20.12.2023 та 24.01.2024) безпосереднього керівника селищного голову Мурованокуриловецької селищної ради про виникнення реального конфлікту інтересів.
Крім того, головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» ОСОБА_1 , підписавши вказані вище Накази, згідно яких премійовано працівників КНП, в тому числі ОСОБА_2 , (її чоловіка) вчинила дію та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
Вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7КУпАП, крім усних її пояснень наданих у судовому засіданні, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 85, № 86, № 87, № 88, № 89, № 90, № 91, № 92, №93, № 94, № 95, № 96, № 97, № 98, № 99, № 100, № 101, № 102, № 103, № 104, № 105, № 106, №107, № 108, № 109, № 110, № 111, № 112, № 113, та № 114 від 15.02.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення; статутом КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» затвердженого рішенням 2 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 8 скликання №7 від 18.12.2020; контрактами з головним лікарем КНП «Центр медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» від 29.05.2018 та 29.05.2023, Додатковою угодою до контракту від 28.12.2020; Наказами №51 від 25.05.2022, №14-к-тр від 25.07.2022, №15 к-тр від 23.08.2022, №17 к-тр від 23.09.2022, №22 к-тр від 24.10.2022, №26 к-тр від 23.11.2022, №16 к-тр від 25.04.2023, №21к-тр від 24.05.2023, №27 к-тр від 23.06.2023, №35 к-тр від 24.07.2023, №43 к-тр від 26.09.2023, №47 к-тр від 23.10.2023, №54 к-тр від 23.11.2023, №59 к-тр від 19.12.2023 року та №6 к-тр від 23.01.2024 «Про преміювання»; відповіддю Мурованокуриловецької селищної ради від 07.02.2024 №02-13/564 про те, що керівник та посадові особи КНП «Центр медико-санітарної допомоги Мурованокуриловецької селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області» про виникнення в них реального чи потенційного конфлікту інтересів Мурованокуриловецьку селищну раду не повідомляли, письмовими поясненнями самої ОСОБА_1 та іншими доказами.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-7 КУпАП відповідальність за вказаною нормою настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 172-7 КУпАП відповідальність за вказаною нормою настає за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, а саме неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, та передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів.
При накладені адміністративних стягнень, на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини, визначені у ст. 33 КУпАП. Зокрема, як обставину, яка пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за вчинене, вважає її щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено під час розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Зважаючи на вказані вище обставини справи, враховуючи вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, суд дійшов висновку про те, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, передбачений санкцією ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення. Частиною 2 ст. 4 Закону України про "Судовий збір" визначено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст.36,ч.ч.1,2ст.172-7,221,283,284, 287,294,307,308 КУпАП України, ст.3, 28 Закону України" Про запобігання корупції ", ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ст. 172-7 ч.2 КУпАП у виді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень на користь держави.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Мурованокуриловецький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Суддя: