печерський районний суд міста києва
Справа № 757/7458/24-к
26 лютого 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
До провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000001625 від 17.11.2022 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 205-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 ; далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), діючи за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_2 ), зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, всупереч інтересам служби, безпідставно внесли до актів виконаних робіт з реконструкції системи киснепостачання, встановлення кисневих станцій на об'єктах КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у місті Одеса, суми податку на додану вартість за операціями з постачання медичних генераторів кисню, що заподіяло тяжкі наслідки.
Відповідно до інформації оперативного підрозділу, встановлено факт зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди, з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 ; далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_3 ).
Відповідно до інформації, опублікованої на платформі Електронної системи публічних закупівель, за результатами проведених торгів, ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатами проведених торгів, укладено договори з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » про закупівлю підрядних робіт за державні кошти від 23.11.2021 року №75-21/П та від 23.11.2021 року №76-21/П, предметом яких було виконання робіт з реконструкції систем киснепостачання з встановленням кисневих станцій КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Одеської міської ради, загальною вартістю 39 134 480,27грн., в тому числі ПДВ - 6 522 413,37грн. (з урахуванням змін, внесених додатковими угодами).
Згідно з даними Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, протягом листопада - грудня 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_3 перераховано на банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » кошти в загальній сумі 39 134 480,27грн., в тому числі ПДВ - 6 522 413,37 грн. у якості оплати за виконання робіт з реконструкції систем киснепостачання.
Так, встановлено включення до ціни медичних генераторів кисню іноземного виробництва податку на додану вартість на загальну суму 6 070 434грн., що підтверджується актами змонтованого обладнання, підсумковими відомостями ресурсів та довідками про вартість будівельних робіт та витрати.
Згідно з інформацією, розміщеною на Офіційному порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі України ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено процедури відкритих торгів про закупівлю підрядних робіт за державні кошти з реконструкції системи киснепотсачання з встановленням кисневих станцій, а саме:
- UA-2021-10-19-010352-С, дата оприлюднення 19.10.2021, об'єкт: КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Одеської міської ради, джерело фінансування закупівлі - за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел не заборонених законодавством;
- UА-2021-10-19-009492-С, дата оприлюднення 19.10.2021, об'єкт: КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Одеської міської ради, джерело фінансування закупівлі - за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел не заборонених законодавством.
Відповідно до акту здачі змонтованого устаткування від 29.11.2021 №1 (додаток до Акту приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2021), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » змонтовано та передано обладнання на об'єкті будівництва - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Одеської міської ради за адресою: АДРЕСА_2 на загальну суму 24 415 131,36грн. в тому числі ПДВ - 4 059 188,56грн.
Згідно з актом здачі змонтованого устаткування від 29.11.2021 №2 (додаток до Акту приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2021), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » змонтовано та передано обладнання на об'єкті будівництва - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » Одеської міської ради за адресою: АДРЕСА_3 на загальну суму 12 274 263,48грн. в тому числі ПДВ - 2 045 7105,58грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 року №224 (із змінами), затверджено перелік товарів (лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
До таких товарів (медичних виробів та/або медичного обладнання) віднесено також системи постачання медичних газів, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом, а саме: система киснепостачання, киснева станція, кисневий генератор та/або компресор, рампа киснева, редуктор кисневий.
Вказана постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє протягом строку дії пункту 71 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Тобто, операції з постачання систем киснепостачання, кисневих станцій, кисневих генераторів на період дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID-19), звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Встановлено, що всупереч діючим нормам, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в період дії карантину, включено суми податку на додану вартість за операціями з постачання медичних генераторів кисню у кількості трьох комплектів при виконанні робіт з реконструкції системи киснепостачання з встановленням кисневих станцій на об'єктах КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та КНП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у місті Одеса, що здійснювалось за рахунок бюджетних коштів.
Загальна сума податку на додану вартість, включена ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » до ціни постачання таких медичних генераторів кисню що постачались (монтувались) на вказаних об'єктах становить 6 070 433,94грн.
Таким чином у ході досудового розслідування, встановлено, що 30.11.2021, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 , будучи головним розпорядником бюджетних коштів Управління, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами, діючи для досягнення спільної злочинної мети направленої на розтрату бюджетних грошових коштів ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь третіх осіб, шляхом зловживання своїм службовим становищем, та достовірно знаючи про те, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2020 № 224 поставка медичних генераторів кисню звільняється від оподаткування ПДВ, здійснив розтрату бюджетних коштів в особливо великому розмірі, шляхом безпідставного перерахування в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » « ІНФОРМАЦІЯ_8 » суми податку на додану вартість в розмірі 2 023 477,98 грн. за Договором № 76-21/П від 23.11.2021, щодо постачання медичного генератору кисню MENTIS M-SPSA 50, із включенням суми ПДВ до ціни, попри звільнення від такого оподаткування, тим самим завдав збиток ІНФОРМАЦІЯ_9 розмірі 2 023 477,98 грн.
Так, згідно постанови слідчого на даний момент по кримінальному провадженню призначено почеркознавчу експертизу первинних бухгалтерських документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), та ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Відповідно до п.п. 1.1 п. 1 Розділу 1 «Науково-практичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених Наказом МЮУ від 08.10.1998 №53/5, для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного клопотання у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
З матеріалів клопотання вбачається, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000001625 від 17.11.2022 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та за фактами вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 205-1 КК України.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку про наявність підстав для надання тимчасового доступу до речей та документів, оскільки без отримання вказаних документів неможливо встановити істину у кримінальному провадженні, що має суттєве значення для розслідування кримінального провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 108, 131, 132, 159-164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати групі слідчих у складі ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення, а саме: Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 в редакції станом на 2021 рік (з можливістю їх вилучення у копіях), посадові обов'язки директора Департаменту - ОСОБА_19 ( з можливістю їх вилучення у оригіналах), положення про відділ технічного забезпечення в редакції станом на 2021 рік (з можливістю їх вилучення у копіях), посадові обов'язки начальника відділу начальника відділу технічного забезпечення ОСОБА_20 (з можливістю їх вилучення у оригіналах), листування із комунальними закладами охорони здоров'я щодо забезпечення безперебійного киснепостачання та встановлення кисневих генераторів за період з 2021 по теперішній час та інші документи, які стали підставою для підготовки листа за Вих № 01-41/233 від 07.04.2021 (з можливістю їх вилучення у оригіналах), що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії ухвали не може перевищувати два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надати слідчому у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя ОСОБА_1