26 лютого 2024 рокуЛьвівСправа № 380/6992/23 пров. № А/857/21116/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Гуляка В. В.;
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року у справі № 380/6992/23 (головуючий суддя Морська Г.М., м. Львів) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
06 квітня 2023 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01.13.2023 суми індексації та розміру пенсії позивача максимальним розміром; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату суми індексації та розміру пенсії позивача без їх обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 пенсії у неповному розмірі, з обмеженням її максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати з 01.03.2023 ОСОБА_1 пенсію після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату, з урахуванням раніше проведених виплат. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073 грн 60 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (текст з врахуванням ухвали про виправлення описки від 11.09.2023).
21.09.2023 позивач подав до суду першої інстанції заяву про роз'яснення судового рішення, у якій просив роз'яснити резолютивну частину рішення суду від 15.06.2023 у справі №380/6992/23.
Із заяви про роз'яснення судового рішення судом першої інстанції встановлено, що під час прийняття рішення не була вирішена позовна вимога щодо оскарження обмеження Головним управлінням пенсійного фонду України суми проведеної індексації до 1500 грн.
Додатковим рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позову в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01.03.2023 ОСОБА_1 суми індексації та зобов'язання провести перерахунок такої індексації з 01.03.2023 без обмеження її максимальним розміром (1500 грн).
Не погоджуючись з прийнятим додатковим рішенням, позивачем - ОСОБА_1 , подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване додаткове рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою позов в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01.03.2023 ОСОБА_1 суми індексації та зобов'язання провести перерахунок такої індексації з 01.03.2023 без обмеження її максимальним розміром (1500 грн) - задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що позивач не погоджується із обмеженням самого розміру проведеної індексації. Зазначає, що п.2 Постанови №168 установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення 1,197. Вважає, що сума індексації базового ОСНП у 2023 році повинна становити 22136,98 грн х 0,197 = 4360,98 грн, і розмір пенсії з надбавками після проведеної відповідно до Постанови №168 індексації з 01.03.2023 згідно коефіцієнту збільшення на 1,197 має становити: 26497,96 грн без обмеження максимальним розміром, оскільки до загального розміру пенсії повинна входити сума індексації, яка згідно Постанови №168 підвищується на 19,7%.
Відповідачем надіслано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому висловлено прохання відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Враховуючи, що додаткове рішення суду першої інстанції ухвалено у справі незначної складності, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване додаткове рішення залишити без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 у справі №380/2633/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) на підставі довідки від 30.01.2020 № 91-03156, починаючи з 04.02.2020.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2022 у справі №380/7318/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
Виконуючи зазначене рішення 01.12.2022 пенсійним органом проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , основний розмір якої склав 19418,40 грн, з урахуванням індексації 22136,98 грн.
На виконання постанови КМУ №168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» ГУ ПФУ у Львівській області провело масовий перерахунок пенсій щодо індексації з 01.03.2023. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 склав: 23636,98 грн. Втім, пенсійний орган обмежив розмір пенсії максимальним розміром, що з 01.03.2023 склав 22136,98 грн.
05.03.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив провести індексацію пенсії з 01.03.2023 відповідно до Постанови №168 без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській листом від 04.04.2023 №8441-5800/Ц-53/8-1300/23 повідомило позивачу, що станом на 01.03.2023 розмір пенсії (визначений на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.06.2022 у справі №380/7318/22) перевищував максимальний розмір пенсії визначений ст.43 Закону №2262 та становив 22136,98 грн.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №1282-ХІІ) визначено, що індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно із частиною 1 статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України №1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році частина 2 та абзац 5 частини 4 статті 42, третє речення абзацу 1 пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина 2 статті 22, стаття 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», частина 2 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина 4 статті 54, частина 2 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», частина 4 статті 12 та абзац 2 пункту 12 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», частина 6 статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», абзац 2 частини 5 статті 6 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», стаття 29 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято Постанову №168.
Пунктом 1 названої Постанови встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 168 з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 цієї Постанови установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, відповідно до наведених положень Постанови № 168 Кабінет Міністрів України запровадив обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.
Як убачається з матеріалів справи, з 01 березня 2023 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови №168, однак у межах максимальної суми 1500,00 грн.
З огляду на вище зазначені обставини, суд наголошує, що індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 10 постанови КМУ №168, не може перевищувати 1500 грн.
Щодо доводів позивача відносно того, що пункт 10 Постанови N 168 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод особи, як пенсіонера-військовослужбовця, а тому не повинен застосовуватись відповідачем, оскільки не відповідає Конституції та законам України, то суд враховує, що законодавчо визначене в діючих нормативно-правових актах, якими врегульовані спірні правовідносини, словосполучення про те, що відповідне збільшення пенсії у 2023 році визначається на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.
Посилання апелянта на звуження та обмеження його прав колегія суддів відхиляє, оскільки внаслідок прийняття Постанови №168 розмір його пенсійного забезпечення збільшився, що ніяк не може вважатися обмеженням права.
Більше того, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.
Виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 постанови КМУ №168 на момент виникнення спірних правовідносин був чинним, з огляду на що підлягав застосуванню відповідачем.
Окрім того, щодо інших доводів апелянта, то аналізуючи питання правомірності встановлення максимального розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії на підставі індексації, необхідно зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово висловлював позицію щодо можливості встановлення обмежень розміру соціальних виплат.
Так, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.
Аналіз практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) свідчить що, неодноразово висловлюючи правову позицію щодо можливості обмеження розміру соціальних виплат, ЄСПЛ, не заперечуючи право держав зменшувати такий розмір, не сформулював правової позиції щодо достатнього розміру таких соціальних виплат. Така практика свідчить про достатньо широке «поле» для розсуду, яке ЄСПЛ залишає державам у питаннях соціального забезпечення.
Наведене вказує про те, що ЄСПЛ визнає можливість того, що виплати соціального страхування можуть бути зменшені або припинені, однак, розглядаючи питання відповідності таких дій, у кожній конкретній справі ураховує всі відповідні обставини справи і з'ясовує: чи було законним таке втручання, чи переслідувало легітимну мету таке втручання та чи не поклало таке втручання надмірний тягар на особу, якої це стосується.
За аналогічних обставин ЄСПЛ не констатує порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (справа Valkov and Others v. Bulgaria (заява № 2033/04).
Таким чином, з урахуванням наведеного правового обґрунтування, суд дійшов висновку що обмеживши суму нарахованої у 2023 році індексації пенсії розміром в 1500 грн., Головне управління Пенсійного фонду України діяло у межах покладених на нього повноважень та відповідно до вимог чинного нормативно-правового акту, який передбачав проведення такої індексації.
Враховуючи встановлені судом обставини, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, додаткове рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2023 року у справі № 380/6992/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
В. В. Гуляк