Справа № 420/37242/23
26 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позов поданий представником позивача за довіреністю Мицавка Ю.Ю.) до Міністерства оборони України (далі МОУ), у якому він просить суд: - визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не розгляді заяви про надання статусу учасника бойових дій від 12.07.2023 року, що надійшла на адресу відповідача 19.07.2023 року; - зобов'язати відповідача розглянути заяву протягом тридцяти днів та повідомити про результати позивача та його представника.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 07.02.2024 року залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Комісію Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років (далі Комісія МОУ), надано третій особі п'ятиденний строк на надання пояснень по справі.
Позивач у позові вказує, що з 25.05.2022 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (далі в/ч НОМЕР_1 ) та у період з 23.11.2022 по 05.01.2023 брав безпосередню участь в бойових діях і виконував бойові (службові) завдання в районі бойових дій Дружківка-Костянтинівка-Бахмут Донецької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що командир в/ч НОМЕР_2 не звернувся до Комісії МОУ з документами, необхідними для надання йому статусу учасника бойових дій. 13.07.2023 року він самостійно направив таку заяву до МОУ, у якій просив передати дану заяву на розгляд Комісії МОУ та надати вмотивовану відповідь за результатами її розгляду. Заява отримана 19.07.2023 року, проте станом на час пред'явлення позову жодної відповіді з МОУ не надійшло, чим на думку позивача допущено порушення тридцятиденного строку для прийняття рішення про надання або відмови в наданні позивачу статусу учасника бойових дій.
Позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвала суду від 03.01.2024 року про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету МОУ через підсистему «Електронний суд» - 03.01.2024 року. Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов до суду не надав.
Третя особа Комісія МОУ пояснення по справі також не надала, інших заяв та клопотань від учасників справи не надходило (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вхідної кореспонденції по справі станом 26.02.2024 року не зареєстровано).
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 №8 25.05.2022 року проходив військову службу у в/ч НОМЕР_1 (а.с.4).
07.03.2023 року позивачу командиром в/ч НОМЕР_1 видано довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України від 07.03.2023 №771, згідно якої ОСОБА_1 у період з 23.11.2022 по 05.01.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в районі бойових дій Дружківка-Костянтинівка-Бахмут Донецької області (а.с.9).
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 15.08.2023 №227 вирішено солдата ОСОБА_1 вважати таким, що справи та посаду здав та вибув до нового місця служби (а.с.13).
Позивач через свого представника за довіреністю ОСОБА_2 звернувся до МОУ із заявою про надання статусу учасника бойових дій від 12.07.2023 року (а.с.5-6), у якій просив: - передати дану заяву на розгляд відповідній комісії; - надати вмотивовану відповідь за результатами її розгляду. В матеріалах справи наявні докази отримання 19.07.2023 року відповідачем заяви (а.с.11-12).
Не отримавши відповідь та вважаючи протиправною бездіяльність МОУ щодо не розгляду заяви, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Питання надання особі статусу учасника бойових дій регламентовано Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-ХІІ (далі Закон №3551-ХІІ), Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі Порядок №413), Положенням про комісії МОУ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого наказом МОУ від 16.04.2020 №122 (далі Положення про Комісію №122).
Згідно з ч.5 ст.7 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно ч.1 ст.2 Закону №3551-ХІІ законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України.
Відповідно до п.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій вказаним особам, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 затверджено такий Порядок, пунктом 5 якого визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними, зокрема, в Міноборони.
Відповідно до п.п.17 п.4 Положення про МОУ, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671, МОУ відповідно до покладених на нього завдань утворює комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, організовує її роботу та видає відповідні документи військовослужбовцям і працівникам Міноборони та Збройних Сил.
На виконання вказаних повноважень наказом МОУ від 16.04.2020 №122 вирішено утворити комісії, зокрема, у Міністерстві оборони України - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років та затверджено Положення про відповідні Комісії.
На Комісію МОУ покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років (п.6 Положення про Комісію №122). Пунктом 5 Положення про Комісію №122 визначено, що у своїй діяльності Комісії керуються Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України та цим Положенням.
Згідно п.14 Положення Комісії зобов'язані:
приймати до розгляду заяви осіб, клопотання командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації про визнання їх учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
реєструвати заяви, клопотання в спеціальній книзі обліку;
розглядати заяви, клопотання та інші документи в місячний строк з дня їх отримання;
самостійно або через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів), соціального забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника;
заслуховувати (за потреби) пояснення осіб, які подали заяви, свідків, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил);
доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження;
проводити засідання Комісії не рідше ніж один раз на місяць (за наявності документів);
розглядати документи стосовно визнання учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до ч.1 ст.6 та ст.9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а в разі:
надходження документів, розгляд яких не належить до повноважень Комісій, визначених пунктами 6-13 цього Положення, повертати їх заявнику або надсилати за належністю відповідному органу чи посадовій особі, без винесення таких документів на розгляд Комісії, про що повідомляти заявника з відповідними роз'ясненнями;
відсутності підстав для визнання осіб учасниками бойових дій, учасниками війни, що підтверджуються документами, відмовляти таким особам у визнанні їх учасниками бойових дій, учасниками війни;
виявлення розбіжностей або неточностей у наданих документах, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, організацій та підприємств чи особисто заявникам разом з письмовим обґрунтуванням з метою подальшого доопрацювання.
Відповідно до п.8 Порядку №413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абз.2-3 п.2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Таким чином, саме до повноважень Комісії МОУ відноситься вирішення питання про визнання особи учасником бойових дій, та вказана заява повинна бути направлена відповідно до Положення саме на адресу вказаної Комісії військовою частиною або військовослужбовцем, а Комісія зобов'язана прийняти, зареєструвати вказану заяву та прийняти одне з рішень у відповідності до Положення.
Судом встановлено, що представник позивача із заявою про надання статусу учасника бойових дій звернувся не до належного суб'єкта, а саме не до Комісії, а до МОУ.
Між тим, у змісті заяви до МОУ представник за довіреністю Мицавка Ю.Ю. просить: - передати дану заяву на розгляд відповідній комісії; - надати вмотивовану відповідь за результатами її розгляду.
Суд вважає, що такий зміст заяви свідчить про наявність спірних правовідносин позивача з МОУ в частині заяви щодо передачі заяви на розгляд відповідній комісії, проте з розумінні Закону України «Про звернення громадян».
Згідно ст.1 Закони України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі Закон №393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися, зокрема, до органів державної влади, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги (ч.1 ст.3 Закону №393/96-ВР).
Водночас, «заяви» (клопотання) є зверненням громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (ч.3 ст.3 Закону №393/96-ВР).
Таким чином, звернення в порядку ч.3 ст.3 Закону №393/96-ВР подається у разі:
- зверненням громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів;
- повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб;
- висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Судом встановлено, що у зв'язку з неподанням командиром в/ч НОМЕР_1 Комісії МОУ документів, необхідних для надання позивачу статусу учасника бойових дій, представник ОСОБА_1 звернувся до МОУ із заявою, у якій просив передати її на розгляд відповідній комісії та надати вмотивовану відповідь за результатами її розгляду.
Аналізуючи зміст заяви суд вважає, що у частині прохання передати її на розгляд відповідній комісії вона є зверненням представника позивача із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів заявника щодо передачі МОУ поданої заяви на розгляд комісії, утвореної при МОУ для розгляду матеріалів про визнання його учасником бойових дій у встановленому порядку.
Згідно ст.7 Закону №393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, МОУ станом на час отримання звернення позивача не був уповноважений на розгляд матеріалів про визнання осіб учасниками бойових дій, проте за статусом та характером діяльності достовірно знав, що комісія, яка утворюється при МОУ - є уповноваженим суб'єктом, а тому повинен був в силу приписів ст.7 Закону №393/96-ВР направити звернення ОСОБА_1 належному відповідному суб'єкту з одночасним повідомленням про це позивача, тоді як відповідач не вчинив жодних дій для розгляду звернення позивача, що суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви представника позивача від 12.07.2023 (отримана відповідачем 19.07.2023 року).
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом: визнання протиправною бездіяльності МОУ щодо не розгляду по суті звернення у формі заяви ОСОБА_1 від 12.07.2023 року (отримано МОУ 19.07.2023 року) в частині прохання передати заяву на розгляд відповідної Комісії МОУ; - зобов'язання МОУ розглянути звернення у формі заяви ОСОБА_1 від 12.07.2023 року (отримано МОУ 19.07.2023 року) в частині прохання передати заяву на розгляд відповідної Комісії МОУ у відповідності до Закону України «Про звернення громадян».
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду по суті звернення у формі заяви ОСОБА_1 від 12.07.2023 року (отримано Міністерством оборони України 19.07.2023 року) в частині прохання передати заяву на розгляд відповідної Комісії Міністерства оборони України.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» звернення у формі заяви ОСОБА_1 від 12.07.2023 року (отримано Міністерством оборони України 19.07.2023 року) в частині прохання передати заяву на розгляд Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва