Справа № 420/34501/23
26 лютого 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Дробченко К.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 66302, м. Поділськ, вул. В. Деповська, 98; код ЄДРПОУ -) про визнання протиправними та скасувати рішення оформленого протоколом комісії під час мобілізації №75 від 07.11.2023 року та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 66302, м. Поділськ, вул. В. Деповська, 98; код ЄДРПОУ -), в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформленого протоколом комісії з визначення військовозобов'язаних, які не підлягають призову під час мобілізації №-75 від 07.11.2023 року в частині, що стосується відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 ;
зобов'язати Подільський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки прийняти рішення, яким ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію підготовку та мобілізацію».
Ухвалою від 14.12.2023р. Одеським окружним адміністративним судом вказану позовну заяву було залишено без руху, а також надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду копії позовної заяви для відповідача або докази відправки позовної заяви відповідачу.
18.12.2023 року (вх. №ЕП/45366/23) позивачем надано до суду заяву про усунення недоліків, чим усунув зазначені судом недоліки.
Ухвалою від 25.12.2023 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Рішенням Балтського районного суду Одеської області від 30.11.2011 року по справі №2-0-114/11 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про уточеріння ОСОБА_3 задоволено.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилась в м. Балта Одеської області, актовий запис про народження №201 від 21.09.2011 року, місце реєстрації - відділ державної реєстрації актів цивільного стану Балтського районного управління юстиції Одеської області, - удочерити громадянам України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживають за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана.
Зобов'язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану Балтського районного управління юстиції Одеської області внести зміни до актового запису №201 від 21.09.2011 року про народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до даного рішення, змінивши прізвище « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », імя з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_9 », дату народження та місце народження залишити без змін, в графі батько записати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 03.06.1997 року Балтським РВ УМВС України в Одеській області, який проживає за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана; в графі мати записати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України, паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 28.10.2005 року Балтським РВ УМВС України в Одеській області, яка проживає за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана.
Видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилась в м. Балта Одеської області.
У зв'язку з чим позивач вважає, що має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію підготовку та мобілізацію», у звязку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався. Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки про доставку електронного листа, відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 26.12.2023 року.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).
За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви ОСОБА_1 Одеському окружному адміністративному суду.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Балтського районного суду Одеської області від 30.11.2011 року по справі №2-0-114/11 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про уточеріння ОСОБА_3 задоволено.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилась в м. Балта Одеської області, актовий запис про народження №201 від 21.09.2011 року, місце реєстрації - відділ державної реєстрації актів цивільного стану Балтського районного управління юстиції Одеської області, - удочерити громадянам України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживають за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана.
Зобов'язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану Балтського районного управління юстиції Одеської області внести зміни до актового запису №201 від 21.09.2011 року про народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до даного рішення, змінивши прізвище « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », імя з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_9 », дату народження та місце народження залишити без змін, в графі батько записати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 03.06.1997 року Балтським РВ УМВС України в Одеській області, який проживає за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана; в графі мати записати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України, паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 28.10.2005 року Балтським РВ УМВС України в Одеській області, яка проживає за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана.
Видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилась в м. Балта Одеської області.
У зв'язку з чим позивач вважає, що має право на відстрочку від призову за мобілізацією на підставі абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію підготовку та мобілізацію».
01.11.2023 року позивачем направлено відповідачу відповідну заяву з підтверджуючими документами щодо відстрочки від мобілізації, однак 10.11.2023 року листом за вих №9645 відповідачем повідомлено про відмову у наданні відстрочки від мобілізації.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” №2232-XII від 25.03.1992 року захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану” постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, №259/2022 від 18.04.2022 року, №341/2022 від 17.05.2022 року, №573/2022 від 12.08.2022 року, №757/2022 від 07.11.2022 року, №58/2023 від 06.02.2023 року, №254/2023 від 01.05.2023 року, №451/2023 від 26.07.2023 року строк дії воєнного часу продовжувався.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України): приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць; звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов'язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку; 2) на військовий облік військовозобов'язаних: звільнені з військової служби в запас; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу; які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі; 3) на військовий облік резервістів: які зараховані в особливий період на службу у військовому оперативному резерві; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
“Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п. 2 “Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів” військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пп. 8 п. 1 “Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів” (додаток 2 до “Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів”) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Тобто, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних та надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
З урахуванням зазначеного, суд зазначає, що надання облікових даних, проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби та призов громадян на військову службу під час мобілізації, згода військовозобов'язаного не передбачена, оскільки це є їх обов'язком, що визначено наведеним законодавством України.
З матеріалів справи не вбачається, що позивач після досягнення ним 27-річного віку в порушення вимог ч. 5 ст. 33, п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”, абзацу 1, 2 ст. 17 Закону України “Про оборону України”, пп. 1, 6-8, 10 п. 1 “Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів”, затверджених постановою КМУ №1487 від 30 грудня 2022 р., з 11.09.2010 року по сьогоднішній день не прибув для постановки на військовий облік військовозобов'язаних за місцем реєстрації, у зв'язку з чим не визначено ступеня придатності до військової служби, не оформлений військово-обліковий документ військовозобов'язаного, що перешкоджає ввести відомості позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 19 “Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів” призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. 4 “Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів” громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.
Таким чином, порушення військовозобов'язаними вимог правил військового обліку має наслідком настання відповідальності згідно із законом.
При цьому, суд зазнає, що порушення позивачем вимог правил військового обліку може мати наслідком настання відповідальності, однак це не може бути підставою для не розгляду по суті його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.
З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Балтського районного суду Одеської області від 30.11.2011 року по справі №2-0-114/11 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про уточеріння ОСОБА_3 задоволено.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилась в м. Балта Одеської області, актовий запис про народження №201 від 21.09.2011 року, місце реєстрації - відділ державної реєстрації актів цивільного стану Балтського районного управління юстиції Одеської області, - удочерити громадянам України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживають за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана.
Зобов'язано відділ державної реєстрації актів цивільного стану Балтського районного управління юстиції Одеської області внести зміни до актового запису №201 від 21.09.2011 року про народження дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до даного рішення, змінивши прізвище « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », імя з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », по батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_9 », дату народження та місце народження залишити без змін, в графі батько записати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 03.06.1997 року Балтським РВ УМВС України в Одеській області, який проживає за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана; в графі мати записати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянку України, паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 28.10.2005 року Балтським РВ УМВС України в Одеській області, яка проживає за адресою: Одеська область, Балтський район, с. Піщана.
Видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилась в м. Балта Одеської області.
Вказане рішення набрало законної сили 12.12.2011 року.
Таким чином, позивач має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Згідно з п. 1, 8, 9, 11 “Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
З урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави визнавати протиправною бездіяльність відповідача щодо надання відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації та зобов'язувати його надавати позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” як усиновителю дитини.
Суд зазначає, що в даному випадку проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби не має відношення до рішення про надання відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а тому такі твердження позивача в обґрунтування позовних вимог є безпідставними.
Відповідно до п. 20 “Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів” військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.
Оскільки позивач по досягненню 27-річного віку не став на військовий облік військовозобов'язаних, йому не видавався військово-обліковий документ військовозобов'язаного, тому вказане рішення Комісії з визначення військовозобов'язаних, які не підлягають призову по мобілізації про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не відображене у його військово-облікових документах.
Під час розгляду справи суд не встановив порушень відповідачем порядку надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічної позиції дійшов, зокрема П'ятий апеляційний адміністративний суд у постанові №420/12977/23 від 12.02.2024 року.
Частиною другою ст.9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, не підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Подільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: 66302, м. Поділськ, вул. В. Деповська, 98; код ЄДРПОУ -) про визнання протиправними та скасувати рішення оформленого протоколом комісії під час мобілізації №75 від 07.11.2023 року та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 26.02.2024 р.
Суддя О.М. Тарасишина
.