Справа № 420/31661/23
26 лютого 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якому позивачка просить суд:
- визнати протиправним рішення Військової частини НОМЕР_1 про відмову у виплаті ОСОБА_1 як такій, що перебуває на утриманні військовослужбовця, грошового забезпечення водія заправника автомобільного відділення ВМТЗ військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Військової частини НОМЕР_1 , що полягає у невиплаті ОСОБА_1 , як такій, що перебуває на утриманні військовослужбовця, грошового забезпечення водія заправника автомобільного відділення ВМТЗ військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити належне ОСОБА_1 , як такій, що перебуває на утриманні військовослужбовця - водія заправника автомобільного відділення ВМТЗ військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , нарахування та виплату грошового забезпечення з моменту його офіційного зникнення та до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 884 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх», з урахуванням зміни вислуги років, норм грошового забезпечення та індексації.
Ухвалою суду від 04.12.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
В свою чергу, розглянувши матеріалами адміністративного позову, суд зазначає про необхідність витребувати з Міністерства юстиції України інформацію стосовно дітей сина позивачки - ОСОБА_2 .
Відповідно до ч. 4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 4 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
За приписами ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Частиною 6 ст.80 КАС України передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
За таких обстави, суд вважає за необхідне витребувати у Міністерства юстиції України інформацію стосовно дітей ОСОБА_2 , а саме відомості щодо ПІБ, дати народження дитини, номеру та дати актового запису про народження дитини та копію відповідного актового запису.
Статтею 236 КАС України визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.
Положення цієї норми передбачає обов'язок суду зупинити провадження у разі об'єктивної неможливості розгляду справи.
При цьому, ця норма також передбачає умову - коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч. 6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі на підставі п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України з метою надання витребуваних документів.
Керуючись ст.ст. 79, 80, 81, 236, 248 КАС України, суд, -
Витребувати у Міністерства юстиції України інформацію стосовно дітей ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 ), а саме відомості щодо ПІБ, дати народження дитини, номеру та дати актового запису про народження дитини та копію відповідного актового запису.
Зобов'язати Міністерство юстиції України надати витребувані документі до суду протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали.
Копію ухвали для виконання направити до Міністерства юстиції України (01001, м.Київ, вул. Архітектора Городецького, буд. 13, код ЄДРПОУ 00015622).
У разі неможливості подати витребувані докази у встановлений строк, повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Зупинити провадження у справі до надання Міністерством юстиції України витребуваних документів.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.