Справа № 420/30555/23
26 лютого 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України, за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління національної поліції в Одеській області, які полягають у відмові скласти та видати довідки про розмір грошового забезпечення аналогічною посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 3 включенням індексації станом на 2020, 2021, 2022, 2023 рр. та урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірі 62.58% відповідно до Постанови КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015;
- зобов'язати Головне управління національної поліції в Одеській області скласти та видати ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 з включенням індексації станом на 2020, 2021, 2022, 2023 рр. та урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірі 62.58% відповідно до Постанови КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Ухвалою суду від 13.11.2023 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 27.11.2023 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся із заявою до Головного управління національної поліції в Одеській області з вимогою скласти та надати довідки станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 рр. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до Постанови КМУ №988 з урахуванням індексації, для проведення перерахунку основного розміру пенсії. Головне управління Національної поліції України у своєму листі відмовило позивачу у задоволенні його заяви.
13.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти позову, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки пункт 3 Постанови №103, скасування якого позивач вважає підставою для видання йому нової довідки, стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). ОСОБА_1 з квітня 2016 року є пенсіонером Національної поліції України, а не органів внутрішніх справ (міліції) та відповідно набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12794/18 не впливає на право позивача на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ. Крім того, позивачу вже перераховувалась пенсія по цим підставам на виконання рішення ООАС по справі № 420/19342/21, а саме Головним управлінням було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру пенсії. Щодо включення в довідку про розмір грошового забезпечення індексації, ГУНП вважає, що компенсаційна виплата, а саме індексація немає постійного (систематичного, щомісячного) характеру, не є додатковим видом грошового забезпечення, не є об'єктом нарахування ЄСВ і не є складовою пенсії про яку йдеться у статті 23 Закону №2262, і не має бути включеною до довідки для непередбаченого законом «оновленого призначення» та перерахунку призначеної пенсії за «оновленою» довідкою.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач, ОСОБА_1 звільнений з посади старшого інспектора-чергового Хаджибеївського відділення поліції Суворовського відділу поліції в м. Одеса ГУНП в Одеській області, перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 р. по справі №420/19342/21 Головним управлінням Національної поліції в Одеській області 10.08.2022р. на ім'я позивача виготовлено та направлено до пенсійного органу довідку про грошове забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», положень Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 01.11.2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із відомостями про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
27.09.2023р. позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" п.21 розділу IX (X, XX) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням розміру посадового окладу (2500 грн.), окладу за військовим (спеціальним) званням (2000 грн.), відсоткової надбавки за вислугу років (1575 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 44,91%, доплати, підвищення) та премії у розмірі 62,58%, із обов'язковим зазначенням індексації.
Листом від 10.10.2023 відповідач відмовив позивачу у задоволенні заяви, оскільки згідно рекомендованих розмірів грошового забезпечення на листопад 2019 року старшого інспектора-чергового з окладом 2500,00 грн., із званням майор, з вислугою 16-19 років, грошове забезпечення з урахуванням податків складає 12094,00 грн:
- посадовий оклад - 2500,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн;
- надбавка за вислугу років (35%) - 1575,00 грн;
- 45% надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 2733,00 грн;
- 37,35241% премія в сумі 3290,00 грн.
Також повідомлено, що керівництво УФЗБО ГУНП в Одеській області, відповідно до листа начальника ДФЗБО НПУ від 26.06.2017 № 2517/29/2/01- 2017 керувалося нормами статті 5 Закону України № 1282-ХІІ-1991, якою передбачено, що Порядок провадження індексації грошових доходів громадян визначається Кабінетом Міністрів України, згідно із законодавством, в даному випадку Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».
Позивач не погоджується із позицією відповідача, оскільки вважає, що грошове забезпечення поліцейських підвищувалось, тому він як пенсіонер має право на отримання довідки та перерахунок пенсії із урахуванням збільшеного грошового забезпечення.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволення позову, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 01.01.1992 р. (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій унормовано ст. 63 цього Закону, частинами 1, 2 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900-VII. Цим Законом ст. 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови № 988 наказом МВС України від 06.04.2016 р. № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (п. 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як встановлено судом, на ім'я позивача складено та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області оновлену довідку станом на 19 листопада 2019 року відповідно до ст.ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, із відомостями про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.
З часу прийняття Постанови № 988 Кабінетом Міністрів України рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за Законом 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не приймалось.
З огляду на викладене, підстави для виготовлення оновлених довідок на ім'я позивача відсутні.
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у виготовленні оновлених довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 рр. Головне управління Національної поліції в Одеській області діяло у межах своїх повноважень та у спосіб передбачений законом.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (65080, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 15-а, код ЄДРПОУ 40108740), за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.