майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"20" лютого 2024 р. м. Житомир Справа № 906/1630/23
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.
за участю секретаря судового засідання: Васильєвої Т.О.,
за участю представників сторін:
від позивача: Кухар А.С., витяг з ЄДР, довіреність №17218/5.4.1/14-23 від 21.12.23;
від відповідача: не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті (м.Київ)
до Фізичної особи-підприємця Карпінського Станіслава Йосиповича
про стягнення 6814,80грн.
Державна служба України з безпеки на транспорті звернулась до Господарського суду Житомирської області з позовом, в якому просить стягнути з відповідача - ФОП Карпінського Станіслава Йосиповича 6 814,80грн плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 04.10.2019 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на автодорозі М-06, Київ-Чоп, км 36+500 встановлено факт перевезення транспортними засобами марки MAN державний номерний знак НОМЕР_1 та марки DAF державний номерний знак НОМЕР_2 , які належать на праві приватної власності відповідачу, вантажу із перевищенням вагових параметрів. Внаслідок вчиненого відповідачем правопорушення, нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 6 814,80грн.
Ухвалою суду від 20.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі (за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 30.01.2024.
05.01.2024 на адресу суду надійшло рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 21.12.2023, з якого вбачається, що ухвала суду від 20.12.2023 була вручена відповідачу особисто 29.12.2023 (а.с.57).
Через загрозу безпеці учасників справи (у зв'язку з тим, що з 12год.15хв. до 12год.41хв. 31.01.2024 у Житомирській області була оголошена повітряна тривога), судове засідання у справі №906/1630/23 не відбулось; ухвалою суду від 31.01.2024 призначено розгляд справи по суті на 20.02.2024.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Відповідач не скористався правом надання відзиву на позовну заяву та правом на участь в судових засіданнях представника; про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до списку №21984 Ф.103 на відправку рекомендованої кореспонденції від 02.02.2024 та інформації з офіційного сайту ПАТ "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, відправлення за №0600247440183 (копія ухвали суду від 31.01.2024 у справі №906/1630/23), надіслане відповідачу, "вручено особисто 09.02.2024".
Суд констатує, що ним було виконано умови Господарського процесуального кодексу України стосовно належного повідомлення учасників справи про час і місце розгляду справи, проте своїми процесуальними правами відповідач не скористався, явки представника в судові засідання не забезпечив, причин неявки не повідомляв, відзиву не подав. Враховуючи належне повідомлення відповідача про дату судового засідання, достатність документів наявних у матеріалах справи для вирішення спору по суті, суд не вважає відсутність представника відповідача у даному судовому засіданні перешкодою для вирішення спору по суті, а тому дійшов висновку про розгляду справи за наявними у ній матеріалами згідно з ч.9 ст.165 ГПК України та ч.2 ст.178 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
У період з 09.12.2019 по 15.12.2019 на підставі направлення на рейдову перевірку №000157 від 06.12.2019 посадовими особами Київського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, а саме головним спеціалістом Гаврилюком Д. та в.о. заступника начальника Цибєнком Р. 10.12.2019 на автодорозі М-06 Київ-Чоп, км 36+500 область проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідно до якого, серед іншого, погоджено місце перевірки в м.Києві та Київській області (а.с.20-21).
Посадовими особами Київського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, відповідно до п.4 Порядку зупинення транспортного засобу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №422 від 20.05.2013, 10.12.2019 було зупинено транспортні засоби марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 та марки DAF реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 , які належить та використовуються ФОП Карпінським Станіславом Йосиповичем.
Працівниками Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 , у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на одиночну вісь складено 11,82т при допустимих 11т, що підтверджується копією талона зважування №02536 від 10.12.2019 (а.с.27).
За результатами перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.12.2019; акт № 026666 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 10.12.2019; акт від 10.12.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксоване порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевезення вантажу з перевищенням габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень, чим порушено норми п.22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306 (а.с.24-28).
Також працівниками Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 у результаті якого було виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на одиночну вісь складено 14,22т при допустимих 11т, що підтверджується копією талона зважування №02535 від 10.12.2019 (а.с.17).
За результатами перевірки складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.12.2019; акт № 026667 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 10.12.2019; акт від 10.12.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким зафіксоване порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевезення вантажу з перевищенням габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових обмежень, чим порушено норми п.22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306 (а.с.14,16,30).
ФОП Карпінському С.Й. нараховано плату за проїзд великогабаритного транспортного засобу у розмірі 259,76євро, що еквівалентно 6 814,80грн (курс НБу станом на 10.12.2019 за 1 євро = 26,2350), про що складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 10.12.2019 №026666 та №026667 (а.с.15, 28).
При цьому, 09.10.2023 відділом державного нагляду (контролю) у м.Києві Державної служби України з безпеки на транспорті листом було повідомлено ФОП Карпінського С.Й. про зобов'язання протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити відповідних територіальний орган Укртрансбезпеки (а.с.41).
У зв'язку з порушенням ФОП Карпінським С.Й. вимог ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №176200 та №176201 від 28.01.2020 у загальній сумі 42 500грн (34000,00грн+8500,00грн) (а.с.22;38).
Посилаючись на те, що відповідачем перевищено нормативи та встановлені законодавством параметри проїзду автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом та не сплачено грошові кошти в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з відповідною позовною заявою.
Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт покладено на перевізників.
Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно з ч.4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
За приписами п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р №1306, з наступними змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11т, здвоєні осі - понад 16т, строєні осі - понад 22т або фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18т, строєні осі - понад 24т або фактичною масою понад 44т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7т або фактичною масою понад 24т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком №879 здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27.06.2007 (далі - Порядок №879).
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п.3 Порядку).
Відповідно до пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктом 15 Порядку, контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Пунктом 31-1 Порядку встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Як встановлено вище, перевезення вантажу відповідачем здійснювалось з перевищенням нормативних вагових обмежень.
Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи доказами: актами №026666 та №026667 від 10.12.2019 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, актами від 10.12.2019 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідками від 10.12.2019 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, квитанціями про зважування №02535 та №02536 від 10.12.2019.
Пунктом 21 Порядку №879 передбачено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Відповідно до розрахунку №026666 від 10.12.2019 до акту від 10.12.2019 відповідачу нараховано плату за проїзд в сумі 27,20 євро (а.с.28); відповідно до розрахунку №026667 від 10.12.2019 до акту від 10.12.2019 відповідачу нараховано плату за проїзд в сумі 232,56 євро (а.с.15). Однак зазначену плату у загальній сумі 259,76 євро (27,20+232,56) відповідачем сплачено не було.
Щодо розміру плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, суд враховує наступне.
Згідно із п.п.27, 28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України №1007/1207 від 10.12.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за №215/24992 (далі - Наказ №1007/1207), зокрема підпунктом 5 пункту 4, зазначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю:
П= (Рзм + Рнв +Рг) х В х К, де
П - розмір плати за проїзд;
Рз - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км. проїзду;
В - відстань перевезення, км.
Відповідно до пункту 31 Порядку №879, при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
Як уже зазначалось, згідно пункту 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п'ятикратному розмірі.
Рзм - 0 євро/км (перевищення загальної маси).
Рнв - 0,1вро/км (порядок №879) .
Рг - 0 євро/км (перевищення габаритних параметрів).
В - пройдена відстань 136 км.
П = (0,1) х 136(відстань) х 2 (коефіцієнт) = 27,20 євро.
Отже, у відповідності до формули, позивачем нараховано 27,20 євро за розрахунком №026666.
Рзм - 0 євро/км (перевищення загальної маси).
Рнв - 0,57вро/км (порядок №879) .
Рг - 0 євро/км (перевищення габаритних параметрів).
В - пройдена відстань 136 км.
П = (0,57) х 136(відстань) х 3 (коефіцієнт) = 232,56 євро.
Також, у відповідності до формули, позивачем нараховано 232,56 євро за розрахунком №026667.
При цьому сума, заявлена до стягнення із відповідача, була обчислена із врахуванням курсу гривні до євро з інформації, взятої з офіційного сайту Національного банку України станом на 10.12.2019, згідно якої курс становив 26,2350 грн за один євро.
Таким чином, обґрунтованим є нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в загальному розмірі 259,76 євро, що становить 6 814,80грн, відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку - 10.12.2019.
Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідач доказів сплати заборгованості не надав, доводів позивача не спростував.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 259,76 євро, що еквівалентно 6 814,80грн є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Карпінського Станіслава Йосиповича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) - в дохід Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 6 814,80грн.
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Карпінського Станілава Йосиповича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (вул.Антоновича, 51, м.Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845)
- 2 684,00грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 26.02.24
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати:
1 - в справу;
2- позивачу через систему "Електронний суд";
3- відповідачу (рек) (РНОКПП 2046004016)