Справа №464/1163/24
пр № 2-а/464/25/24
23 лютого 2024 року м. Львів
Суддя Сихівського районного суду м.Львова Мичка Б.Р., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Львова, інспектора відділення поліції №3 Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області Калинович Мар'яна Васильовича про визнання протиправним та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
20 лютого 2024 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати постанову про адміністративне правовопорушення серії ЕАР №5594221 від 10.07.2022.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ст. 160 КАС України перелічено наявність вимог до позовної заяви.
Однак, долучені до позовної заяви копії документів належним чином не завірені.
Всупереч наведеному позивачем у позовній заяві залучено до участі у справі Управління патрульної поліції м. Львова та інспектора відділення поліції №3 (м. Сколе) Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області Калинович Мар'яна Васильовича, замість юридичної особи, не вказано їх ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З огляду на те, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП, розгляд справ про адміністративні правопорушення відбувається за правилами адміністративного судочинства, застосуванню підлягають приписи КАС України та Закону України «Про судовий збір».
Як вбачається з позовної заяви, позивач сплатив судовий збір у розмірі 550грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 18 березня 2020 року, у справах щодо накладення адміністративного стягнення за подання позовної заяви судовий збір складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605, 60 грн.)
Враховуючи наведене, позивачу необхідно здійснити доплату судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, у розмірі 55, 60 грн та надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору.
Відповідно до ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак в порушення вказаної норми позивач долучив до матеріалів справи лише копію позовної заяви без додатків для інших учасників, яка підшита до примірника позовної заяви, яка надається до суду.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160,161 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, приходжу до висновку, що позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху та надати строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Керуючись ст. ст. 169,248 КАС України,
адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції м. Львова, інспектора Відділення поліції №3 Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області Калинович Мар'яна Васильовича про визнання протиправним та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху, надавши позивачу строк у 10 днівз дня вручення ухвали, для усунення недоліків, які зазначені в ухвалі суду.
У випадку невиконання вищенаведених вимог ухвали суду в зазначений строк, позов буде вважатися неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Б.Р. Мичка