Постанова від 26.02.2024 по справі 443/194/24

Справа №443/194/24

Провадження №3/443/142/24

ПОСТАНОВА

іменем України

26 лютого 2024 року суддя Жидачівського районного суду Львівської області Сливка С.І., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, непрацюючої, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 (взята на облік як внутрішньо переміщена особа),

за ч.2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ухилялася від виконання передбачених ст.150 СК України обов'язків щодо виховання свого неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке проявилося у тому, що 23.01.2024 року о 10:00 год. ОСОБА_1 по місцю свого проживання у АДРЕСА_1 зловживала спиртними напоями, не забезпечила належним харчуванням дитини та охайного вигляду сина - - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 під час розгляду справи визнала свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №027312 від 23.01.2024, у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» зазначено «притягалася 25.07.2023 року за ч.2 ст.184 КУпАП», та на підтвердження даного факту працівником поліції до протоколу про адміністративне правопорушення долучено копію постанови Жидачівського районного суду Львівської області від 25.07.2023 року по справі №443/1263/23 (провадження №3/443/492/23), яка набрала законної сили 08.08.2023 року.

При цьому, згідно постанови Жидачівського районного суду Львівської області від 25.07.2023 року по справі №443/1263/23 (провадження №3/443/492/23) ОСОБА_1 звільнено від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.184 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП обмежившись усним зауваженням. Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрито.

Відповідно до диспозиції ч.1 ст.184 КУпАП адміністративним правопорушенням є ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Згідно ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Приписи статті 150 Сімейного кодексу України, зобов'язують батьків, зокрема забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Право дитини на належне батьківське виховання забезпечуються системою державного контролю, що встановлена законом (ч.1 ст.152 СК України).

Відповідно до положень ст. 155 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Згідно диспозиції ч. 2 ст. 184 КУпАП адміністративним правопорушенням є ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

При цьому, матеріали справи не місять жодного доказу, що ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки вищевказаною постановою Жидачівського районного суду Львівської області від 25.07.2023 року, ОСОБА_1 звільнено від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст.184 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП обмежившись усним зауваженням. Провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрито.

А відтак суд не може розцінювати ОСОБА_1 як особу, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Одночасно, у Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутня норма, яка б передбачала перекваліфікацію дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому вважаю, що у даному випадку необхідно застосувати аналогію закону, як засіб заповнення прогалини у законодавстві, який полягає у застосуванні врегульованих конкретною нормою правовідносин, норми закону, що регламентує подібні відносини у кримінальному процесуальному законодавстві.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституційний Суд України у пункті 3.4 Рішення від 11 жовтня 2011року №10-рп/2011 зазначає, що з аналізу положень міжнародних актів, наведених у Рішенні, не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення».

У пункті 3.6 цього рішення Конституційний Суд України вказує, що відмінність адміністративного правопорушення від злочину полягає, насамперед, у тому, що воно є менш суспільно небезпечним. У цьому ж Рішенні Конституційний Суд України поширює певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У пункті 21 рішення ЄСПЛ у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року (заява N 7460/03) зазначено, що Уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (зокрема, mutatis mutandis рішення у справі OZTURKv.GERMANY від 21 лютого 1984 року, пункт 53), справи про адміністративні правопорушення, враховуючи, зокрема, розмір та характер стягнень, для цілей статті 6 ЄКПЛ належать до справ із обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення. Відтак, на дану категорію справ поширюються гарантії статті 6 ЄКПЛ.

Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997, та набрала чинності для України 11.09.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно до ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, нікого не може бути визнано винним у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення на підставі будь-якої дії чи бездіяльності, яка на час її вчинення не становила кримінального правопорушення, згідно з національним законом або міжнародним правом; також не може бути призначене суворіше покарання ніж те, що підлягало застосуванню на час вчинення кримінального правопорушення.

З метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод суд має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід перекваліфікувати з ч. 2 ст. 184 КУпАП на ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Одночасно, суд зазначає, що перекваліфікація дій не порушує прав ОСОБА_1 та не змінює обставин правопорушення, зафіксованих в протоколі.

Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі по адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа ) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.

Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП доведеною повністю.

Зокрема, вказане підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, а саме:

-протоколом про адміністративні правопорушення Серія ВАД №027312 від 23.01.2024 року, згідно якого ОСОБА_1 повідомила, що з протоколом згідна;

-рапортом працівника Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області від 23.01.2024, відповідно до якого останній доповів, що спільно зі службою у справах дітей Гніздичівської ТГ, 23.01.2024 року о 10.00 год. в ході перевірки умов проживання родин ВПО на території обслуговування Гніздичівської ТГ, за адресою АДРЕСА_1 було виявлено, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання батьками від обов'язку щодо виховання свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виражається у систематичному зловживанні спиртними напоями, не забезпеченні належного харчування дитини та її охайного вигляду;

-копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ;

-Актом обстеження умов проживання від 23.01.2024 року, з яким ОСОБА_1 ознайомилась, та відповідно до якого малолітній ОСОБА_2 навчається у 6 класі Гніздичівської ЗЗСО. Зі слів дитини з'ясовано, що мати ОСОБА_5 рідко дає йому до школи кишенькові гроші та продукти харчування. На момент відвідування комісією сім'ї мати - ОСОБА_5 перебувала в нетверезому стані. Зі слів матері з'ясовано, що вона щомісячно отримує на себе і на дитину соціальну допомогу для ВПО у сумі 5 тис. гривень, однак ці кошти витрачає на спиртні напої. Дитина немає збалансованого харчування. У кімнаті, де проживає сім'я ОСОБА_6 частково прибрано, однак відчувається неприємний запах. Малолітній ОСОБА_7 часто ходить неохайний, не доглянутий, у брудному одязі. Мати та батько дитини часто сваряться, вчиняють скандали та порушують правила проживання (житло для ВПО). Малолітній ОСОБА_7 часто не відпочиває і у дитини немає регулярного нічного сну, що призводить до того, що він засинає на уроках. Для виховання, розвитку та проживання дитини, батьки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 створені задовільні умови. Малолітній Гліб не харчується нормально та дуже часто тривалість нічного сну мінімальна;

-письмовими поясненнями ОСОБА_8 від 23.01.2024 року, згідно яких остання повідомила, що працює комендантом в гуртожитку для ВПО в АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 разом із родиною мешкає в одній з кімнат, та має неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_9 не доглядає свого сина, так як дитина харчується не регулярно, через зловживання спиртними напоями ОСОБА_1 не виховує дитину, через це дитина нервує та не висипається;

-письмовими поясненнями ОСОБА_10 від 23.01.2024 року, згідно яких остання повідомила, що працює комендантом в гуртожитку для ВПО в АДРЕСА_1 . В гуртожитку проживає ОСОБА_1 разом із сім'єю та має неповнолітнього сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 зловживає спиртними напоями, порушує дисципліну, у зв'язку із чим не проводить достатніх заходів для того, щоб виховувати дитину. Дитина постійно бачить матір у п'яному вигляді та не достатньо харчується, через зловживання алкогольними напоями матері - ОСОБА_1 ..

Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП доведеною повністю.

Обставин, які виключають провадження у справі та адміністративну відповідальність, немає.

Обставин, що відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують та обтяжують відповідальність за правопорушення, не встановлено.

При обранні виду адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 , суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов висновку, що необхідним та достатнім для ОСОБА_1 є адміністративне стягнення у виді штрафу.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп..

Керуючись ст. ст. 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн..

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя С.І. Сливка