Справа № 331/1137/24
Провадження № 2-а/331/12/2024
26 лютого 2024 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Світлицька В.М., ознайомившись з матеріалами справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу № 2 роти № 1 Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Кієнка Сергія Олександровича, третя особа Департамент патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-
До Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшла справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора взводу № 2 роти № 1 Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Кієнка С.О., третя особа Департамент патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, у зв'язку з наступним.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що позовна заява повинна містити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Статтею 46 КАС України визначено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Позивач зазначає відповідачем інспектора взводу № 2 роти № 1 Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Кієнка С.О., однак згідно з правовим висновком Верховного Суду від 17 вересня 2020 року по справі №742/2298/17, посадова особа відповідного органу діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені відповідного органу, тобто посадова особа не може виступати самостійним відповідачем при розгляді судом справ в порядку, передбаченому КАС України.
У свою чергу, інспектор є посадовою особою Управління патрульної поліції у Вінницькій області, яке входить до структури Департаменту патрульної поліції, який на виконання своїх посадових обов'язків виніс постанову про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи вищевикладене, посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема положеннями статті 222 КУпАП покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Слід звернути увагу на те, що органом Національної поліції у цьому випадку є Департамент патрульної поліції, тобто суб'єкт владних повноважень, від імені якого винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, оскільки Управління патрульної поліції у Вінницькій області є територіальним підрозділом Департаменту патрульної поліції.
З огляду на викладене, судом роз'яснюється право позивача ОСОБА_1 про можливість вірного визначення відповідача, з урахуванням практики Верховного Суду.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В даному випадку позивачем судовий збір не сплачено.
18 березня 2020 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі № 543/775/17, де роз'яснила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закон № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Такі висновки Великої Палати Верховного Суду суд першої інстанції зобов'язаний враховувати відповідно до частини 5 ст. 242 КАС України.
Таким чином, розмір судового збору складає 605,60 грн., що підлягає до сплати ОСОБА_1 за подачу даного позову, а документ, котрий це підтверджує, повинен бути наданий суду.
Відповідно до ч. 1ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов підлягає залишенню без руху для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.160, 161, 169 КАС України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора взводу № 2 роти № 1 Управління патрульної поліції у Вінницькій області Департаменту патрульної поліції Кієнка Сергія Олександровича, третя особа Департамент патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позову без руху для усунення вищевказаних недоліків.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання ним вимог ухвали суду про залишення позову без руху, позовна заява буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Світлицька