печерський районний суд міста києва
Справа № 757/30064/23-п
15 серпня 2023 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Печерського УП ГУНП у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч. 1 ст. 173 -2 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 893889, 10.06.2023 приблизно о 09 год. 00 хв. громадянин ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , а саме словесно ображав, у присутності малолітньої доньки ОСОБА_3 , чим завдав шкоду психічному здоров'ю, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , не з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, причин неявки не повідомив, будь-яких заяв по суті справи на адресу суду направлено не було. В матеріалах справи містяться його пояснення, відповідно до яких 09.06.2023 у результаті побутового насильства скоєного його співмешканкою в Трускавці, вона отримала обмежений припис та 10.06.2023 не зважаючи на нього прийшла до його помешкання та відмовилась його покинути.
З урахуванням строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 277 КУпАП, належного повідомлення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про місце, час та дату його розгляду, неповідомлення цією особою суд про причини неявки, суддя вважав завершити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 .
В судове засідання потерпіла ОСОБА_3 будучи в установленому законом порядку повідомленою про місце, дату та час розгляду справи не з'явилась, причин неявки не повідомила, будь-яких заяв по суті справи на адресу суду направлено не було.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 893890 та додані до нього матеріали, надходить наступних висновків.
Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять жодного доказу вчинення ОСОБА_1 інкримінованих йому дій, крім самого протоколу. До протоколу не долучено пояснень потерпілої, свідків, фото чи відеофіксації порушення тощо.
Разом з тим, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, яким фактично щодо особи висувається обвинувачення, і сам по собі, без сукупності і взаємозв'язку із іншими доказами, не може бути достатнім для визнання особи винною у вчиненні правопорушення.
Потерпілий в судове засідання не з'явився та не підтвердив суду обставин, у зв'язку із якими складено протокол, хоча про судове засідання був повідомлений завчасно та належним чином. Будь-яких письмових пояснень, клопотань про відкладення розгляду потерпілий до суду також не направив.
За таких обставин, оцінивши матеріали справи за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, враховуючи той факт, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 893890 не долучено жодного доказу, який би підтверджував винуватість ОСОБА_1 вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7,173-2, 247, 252, 266, 280 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч 1 ст. 173-2 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько