Ухвала від 22.02.2024 по справі 757/8733/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/8733/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах 3-го відділу документування злочинів проти миру, людяності та ознак геноциду Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_5 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000338 від 07.02.2024 стосовно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Слідча ОСОБА_5 за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням в порядку ст. 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000338 від 07.02.2024 стосовно ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Як зазначається у клопотанні, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора розслідується кримінальне провадження № 12024000000000338 від 07.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи та вимоги клопотання.

Захисник підозрюваного не заперечувала проти задоволення клопотання.

Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та дослідивши надані сторонами матеріали, приходить наступного висновку.

Судовим розглядом встановлено, що впродовж 2013 року на території рф службові особи генерального штабу збройних сил рф (далі - гш зс рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб збройних сил рф, розробили злочинний план, яким передбачалося досягнення військово-політичних цілей рф пов'язаних із незаконною окупацією АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, в тому числі з використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.

Вказаний план у повній мірі відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених у виступі начальника гш зс рф герасимова в.в. з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у надалі отримала назву «доктрина герасимова», де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційним протиборством та воєнним заходам прихованого характеру.

З грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та збройних сил рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.

Так, із грудня 2013 року за допомогою різних видів медіа-ресурсів рф здійснювалось викривлення подій Революції Гідності, вказувалося на хибність європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України. При цьому шляхом перекручування, постійного нав'язування хибного тлумачення, компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян рф і місцевих мешканців південно-східних регіонів України щодо дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних до тодішнього політичного режиму в Україні сил висвітлювалися як прихильники радикально націоналістичних поглядів, учасники національно-визвольного руху середини ХХ століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалась їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань.

Одночасно за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (АР Крим і м. Севастополя та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності, пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.

Враховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та збройних сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи чорноморського флоту російської федерації (далі - чф рф), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ збройних сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим.

Також, представниками влади і збройних сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави.

19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна.

Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, в тому числі Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), президент російської федерації - путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.

24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24.02.2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.

Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями рф тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.

Починаючи з 24.02.2022 року до теперішнього часу рф тимчасово окуповано частину території Херсонської області.

За вказівки невстановлених представників рф у районних центрах та містах на території Херсонської області, де органи влади України тимчасово не здійснюють своїх повноважень, утворено не передбачені законодавством України так звані «державні адміністрації». На тимчасово окупованій території Херсонської області проведено референдум, відповідно до якого народ Херсонської області прийняв рішення про возз'єднання з рф на правах її суб'єкта.

29.09.2022 року указом президента рф «про визнання Херсонської області» №686 - Херсонську область визнано незалежною. 30.09.2022 року, між президентом рф путіним та тимчасово виконуючим обов'язків губернатора Херсонської області сальдо в., укладено договір «між рф і Херсонською областю про прийняття її в склад рф і створення нового суб'єкта», відповідно до якого враховано результати референдуму від 27.09.2022 року та приєднано Херсонську області до складу рф у якості нового суб'єкту.

Для реалізації та надання законності рішень, прийнятих на підставі указу президента рф від 29.09.2022 та договору від 30.09.2022 між рф і Херсонською областю центральною виборчою комісією рф 15.06.2023 на 119 засіданні «центральної виборчої комісії російської федерації» було прийнято рішення про проведення виборів на території Херсонської області 10 вересня 2023 року.

В зв'язку з вище описаними подіями, у громадянки України ОСОБА_6 , яка період часу з 24.02.2022 по 10.09.2023 перебувала на тимчасово окупованій території Херсонської області, та не перемістилася на підконтрольну органам державної влади України територію, хоча мала на це змогу, виник умисел на вчинення колабораційної діяльності та умисних дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України.

ОСОБА_6 , у не встановлений досудовим розслідуванням час але не пізніше 23.08.2023 року, маючи досвід роботи на посадах в органах місцевого самоврядування України, усвідомлюючи злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, добровільно подала свою кандидатуру до херсонського регіонального відділу всеросійської політичної партії «єдина росія», з метою включення до партійного списку як кандидата в депутати так званої «херсонської обласної думи першого скликання».

23.08.2023 року, представниками херсонського регіонального відділення всеросійської політичної партії «єдина росія», до центральної виборчої комісії Херсонської області що розташована за юридичною адресою: АДРЕСА_1 , але фактично розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , при окупаційній адміністрації держави-агресора фактично подано список кандидатів в депутати на виборах до так званої «херсонської обласної думи першого скликання», юридична адреса якої згідно даних вказаних на сайті в мережі інтернет за адресою: АДРЕСА_3 , але фактично розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , відповідно до якого, того ж дня, ОСОБА_6 , зареєстровано під номером 22 у партійному списку.

З 30 серпня 2023 року по 10 вересня 2023 року, на території Херсонської області, окупаційної владою держави-агресора проведено всеросійські вибори до різних органів влади.

З метою проведення незаконних виборів так званих «депутатів херсонської обласної думи першого скликання» ОСОБА_6 , неодноразово здійснювала публічні заклики до проведення незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях та прийняття участі жителів окупованих районів у вказаних виборах.

ОСОБА_6 , маючи умисел на вчинення публічних закликів до проведення незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях в телеграм-каналі, що має назву «єдина росія. Херсонська область», де постійно, систематично здійснювала підтримку діям військовослужбовцям рф, освітлювала проведення незаконних виборів на території Херсонської області, які відбулися з 30.08 по 10.09.2022 та повністю їх підтримувала.

Також на телеграм каналі ОСОБА_6 , виправдовувала збройну агресію рф проти України. Встановлено, що у вказаному телеграм каналі в період часу з вересня 2023 міститься велика кількість публікацій, з ОСОБА_6 , про вибори, її участь у виборах та містить безліч фото ОСОБА_6 , на фоні прапора рф та політичної партії «єдина росія».

Крім того, свої виступи ОСОБА_6 , неодноразово публікувала в телеграм-каналі «єдина росія. Херсонська область». Згідно зазначених інтернет ресурсів встановлено, що в телеграм каналі «єдина росія. Херсонська область» ОСОБА_6 , закликає місцевих мешканців Херсонської області приходити на виборчу дільницю та проголосувати за кандидатів в депутати «херсонської обласної думи першого скликання», також опубліковано інші дописи з закликами до проведення незаконних виборів.

10.09.2023 року, за результатами виборів до «херсонської обласної думи першого скликання», політична партія «єдина росія» набрала 74,86 відсотки. Відповідно до «Постанови комісії від 10 вересня 2023 № 22/145 «про результати виборів депутатів херсонської обласної думи першого», зазначено, що ОСОБА_6 , обрано депутатом «херсонської обласної думи першого скликання» юридична адреса якої згідно даних вказаних на сайті в мережі інтернет за адресою: Херсонська область м. Херсон, вул. 295 Стрілкової дивізії,1-А, але фактично розташованої за адресою: АДРЕСА_4 , за законами рф на тимчасово окупованій території України, за списком політичної партії «єдина росія».

Отже, громадянка України ОСОБА_6 , маючи досвід роботи на посадах в органах місцевого самоврядування України, усвідомлюючи злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, обралася депутатом до незаконного органу влади - окупаційної адміністрації держави-агресора рф, а саме «херсонської обласної думи першого скликання» та взяла участь в проведенні незаконних виборів до «херсонської обласної думи першого скликання» на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також своїми умисними діями здійснювала заклики місцевих громадян до проведення таких незаконних виборів на території Херсонської області.

Підозра ОСОБА_6 , у вчинені вказаного кримінального правопорушення обґрунтовується протоколами допиту свідків, впізнання особи по фотознімками та іншими матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000337 від 07.02.2024 у своїй сукупності.

29.01.2024 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 , від 30.01.2024 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, вручена у спосіб, передбачений для вручення повідомлення.

09.02.2024 підозрювану ОСОБА_6 , оголошено у державний розшук. Здійснення розшуку підозрюваної ОСОБА_6 , доручено співробітникам Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

На даний час, підозрювана ОСОБА_6 , переховується від органів досудового розслідування та суду, та знаходиться на тимчасово окупованій території Херсонскої області з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.

У відповідності до вимог ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених частинами другою - п'ятою статті 191 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Згідно з ч.1 ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Відповідно до п.201 Перехідних положень КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо певної категорії злочинів стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Разом з тим, слідчий суддя не наділений повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, позбавлений можливості оцінки доказам. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.

Такі обставини прямо та беззаперечно свідчать про те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим оголошена в розшук.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000338 від 07.02.2024 стосовно ОСОБА_6 .

Керуючись ст. 297-1, 297-3, 297-4 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024000000000338 від 07.02.2024, відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Шевченко, Скадовського району, Херсонської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її проголошення.

Ухвала оскарження не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1