Єдиний унікальний номер: 379/222/24
Провадження № 3/379/133/24
26 лютого 2024 рокум.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Шабрацький Г.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділення поліції № 2 Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 01.01.2024, Серії ВАВ №918503, виявлено порушення, а саме: 01.01.2024 о 17 год. 40 хв. у м. Тараща по вул. Білоцерківська, ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законній вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а саме не виконав розпорядження про зупинку ТЗ, законній вимозі працівника поліції та в с. Троїцьке по вул. Центральна вчинив злісну непокору законній вимозі працівника поліції, за що відповідальність передбачена ст.185 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що 01.01.2024 року він їхав до м. Києва. В м. Тараща його ніхто не зупиняв. Коли він виїхав від'їхав від м. Тараща кілька кілометрів то побачив за собою поліцейський автомобіль якій спочатку їхав за ним, а в подальшому увімкнув проблискові маячки та почав його зупиняти. В самому місті Тараща його ніхто не зупиняв. Вважає дії працівників поліції перевищенням їх службових повноважень.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, вказаного у протоколі, виходячи з наступних підстав.
Ст. 185 КУпАП передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
У диспозиції ст. 185 КУпАП передбачено, що вимоги працівника поліції повинні бути пред'явлені під час охорони ним громадського порядку.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та з відеозапису, ОСОБА_1 не виконав вимогу працівника поліції про зупинку транспортного засобу, що є порушенням суспільних відносин, що забезпечують порядок управління у сфері дорожнього руху, та відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 122-2 КУпАП. При цьому порушення громадського порядку не відбувалось.
У відповідності зі ст. 1 КУпАП України завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
За таких обставин, оскільки порушення громадського порядку не відбувалось, працівниками поліції невірно кваліфіковані дії ОСОБА_1 за ст. 185 КУпАП, відсутній склад адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що в судовому засіданні не було доведено поза розумним сумнівом вини водія ОСОБА_1 , адміністративне провадження відносно нього підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 122-2, 251, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 185 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області.
Суддя Таращанського районного суду Київської області Григорій ШАБРАЦЬКИЙ