Справа № 349/254/24
Провадження № 3/349/158/24
іменем України
26 лютого 2024 року м. Рогатин
Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Гаврилюк О.О. розглянув справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, українки, продавця магазину "Могорич", що належить ТОВ "СДК 2022",
за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 звинувачується у порушенні порядку провадження господарської діяльності, а саме в тому, що 09 лютого 2024 року о 10 год 30 хв. в приміщенні магазину "Могорич", який знаходиться на площі Роксолани,6 в м.Рогатин Івано-Франківського району Івано-Франківської області , здійснювала торгівлю електронними сигаретами без отримання відповідної ліцензії, відповідальність за що передбачена ч.1 ст.164 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вини не визнала. Пояснила, що в магазині є ліцензія на роздрібну торгівлю тютюновими виробами. Термін дії ліцензії до 20 квітня 2024 року. Дія ліцензії поширюється і на роздрібну торгівлю електронними тютюновими виробами (електронними сигаретами). Просила провадження у справі закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази по справі, приходжу до наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положення ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завдання провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
За змістом ст.252 КУпАП, суддя має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією ч.1 ст.164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди ).
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у діяльності, що містить ознаки господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, суду надано протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ №994857 від 09 лютого 2024 року, письмові пояснення ОСОБА_1 від 09 лютого 2024 року, акт від 09 лютого 2024 року вилучення 127 електронних сигарет різних марко на загальну суму 63 214 грн., копію ліцензії Державної податкової служби України реєстрацйний номер 091003112023009550 від 12 квітня 2023 року на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" документ дозвільного характеру - це дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
За ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння - пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), які утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння.
Термін «електронна сигарета» вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.
За положеннями ст.14.1.56 ПКУ електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими. Рідини, що використовуються в електронних сигаретах, - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях.
Статтею 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" визначено, що роздрібна торгівля рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, лише за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю. Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, становить 780 гривень на кожне місце торгівлі.
Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, мають право продавати рідини, що використовуються в електронних сигаретах, без отримання окремої ліцензії на право роздрібної торгівлі такими рідинами.
Згідно ліцензії реєстраційний номер 091003112023009550 від 12 квітня 2023 року на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, суб'єкт господарювання ТОВ "СДК 2022" ідентифікаційний код 44739292, місце торгівлі площа Роксолани, 6 м.Рогатин має право на роздібну торгівлю тютюновими виробами з 20 квітня 2023 року до 20 квітня 2024 року.
У судовому засіданні встановлено, що продавець ОСОБА_1 , здійснювала роздрібну торгівлю електронними сигаретами на підставі отриманої ТОВ "СДК 2022" ліцензі, що дає право на роздрібну торгівлю тютюновими виробами і електронними сигаретами. Крім того, ОСОБА_1 не є суб'єктом господарювання, а працівником ТОВ "СДК 2022" згідно наказу №5 "Про прийняття на роботу" від 27 квітня 2022 року.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, що є підставою для закриття провадження по справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Вилучені 09 лютого 2024 року електронні сигарети згідно акта вилучення в кількості 127 штук загальною вартістю 63 214 грн. підлягають поверненню суб'єкту господарювання Товариству з обмеженою відповідальністю "СДК 2022".
Керуючись ст. 247, 283-284 КУпАП,
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.О.Гаврилюк