Ухвала від 26.02.2024 по справі 344/3227/24

Справа № 344/3227/24

Провадження № 2-о/344/123/24

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

26 лютого 2024 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Антоняк Т.М., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про встановлення факту належності правовстановлюючих документів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, вимогами якої просить:

встановити факт, що трудова книжка НОМЕР_1 , дублікат трудової книжки НОМЕР_2 , атестат професійно-технічного училища № 13 м. Інта комі арср № 3500, диплом Барнаульської спеціальної середньої школи підготовки керівного складу мвс срср КТ № 639087 та архівна довідка філіалу центрального архіву міністерства оборони російської федерації від 20.08.2019 № 19/2/7078 належить заявнику;

поновити термін оскарження рішення про відмову в призначенні пенсії № 091630001139 від 19 січня 2022 року;

визнати протиправним та скасувати Рішення Управління ПФУ м. Івано-Франківськ № 091630001139 від 19 січня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком згідно із статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 , дублікату трудової книжки НОМЕР_2 , атестату професійно-технічного училища № 13 м. Інта комі арср № 3500, диплому Барнаульської спеціальної середньої школи підготовки керівного складу мвс срср КТ № 639087 та архівної довідки філіалу центрального архіву міністерства оборони російської федерації від 20.08.2019 № 19/2/7078 та повторно розглянути заяву від в 11 січня 2022 року № 369 про призначення пенсії за віком згідно із статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом 4 ЦПК України.

Вивченням матеріалів заяви встановлено, що заява підлягає залишенню без руху, з огляду на наступне.

Так, заявленими вимогами заявник ОСОБА_1 просить встановити факт належності йому вищезазначених документів, а також оскаржує рішення Управління ПФУ м. Івано-Франківськ № 091630001139 від 19 січня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком згідно із статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до страхового стажу періоди роботи, що зазначені у трудовій книжці та інших вищевказаних документах.

У відповідності до положень статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа - учасник приватноправових відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому КАС України, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єктів владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси у способи, визначені законом.

Вжитий у цій нормі термін «суб'єкт владних повноважень», згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, означає орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу або іншого суб'єкта при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень або наданні адміністративних послуг.

Пункт 2 частини першої статті 4 КАС України передбачає, що публічно-правовим є, зокрема, спір, в якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється, зокрема, на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Так, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності (п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України).

Отже, до справ адміністративної юрисдикції віднесені публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб'єктом владних повноважень публічно-владних управлінських функцій. Ці функції суб'єкт повинен виконувати саме у тих правовідносинах, в яких виник спір.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів ПФУ, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом ПФУ.

Як визначено п. 11 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, a також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України. Управління Пенсійного фонду України підпорядковуються Пенсійному фонду України та безпосередньо відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України. Основними завданнями управління Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом (пункт 3 вказаного Положення).

Отже, відповідно до покладених завдань і функцій Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері нарахування та виплат пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими та їх вирішения належить до юрисдикції адміністративних судів.

3 вимог заяви вбачається, що позивач у тому числі заявляє вимоги до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, тобто суб'єкта владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, уповноважений здійснювати нарахування і виплату пенсії позивачу.

Таким чином, за вказаними вимогами стосовно відмови у призначенні пенсії за віком та зобов'язання зарахувати до страхового стажу періоди роботи, вбачається, що між сторонами виник публічно-правовий спір, пов'язаний зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій з приводу нарахування та виплати пенсії позивачу.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 750/1668/17 та від 04 березня 2020 року у справі № 757/63985/16.

Відтак, позивачу слід уточнити вимоги заяви, які можуть бути заявлені в окремому провадженні, зокрема щодо встановлення факту приналежності заявнику зазначених у заяві документів та розмежувати їх від вимог про оскарження рішення Управління ПФУ м. Івано-Франківськ № 091630001139 від 19 січня 2022 року про відмову у призначенні пенсії за віком згідно із статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснення перерахунку пенсії, оскільки такі вимоги є публічно-правовими, і в даному випадку вбачається спір, що виник з публічно-правових відносин за участю органу державної влади як суб'єкта владних повноважень, тому повинен розглядатися у порядку адміністративного судочинства та позовну заяву із зазначеними вимогами належить подавати Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Також згідно із п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заява повинна містити, зокрема, відомі адреси електронної пошти та відомості про наявність або відсутність електронного кабінету. Даних відомостей або про їх відсутність заявником не зазначено.

Відповідно до частини першої-другої статті 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вищевказаних недоліків шляхом уточнення заявником вимог заяви, які можуть бути заявлені в окремому провадженні та зазначення у заяві визначених процесуальним законом відомостей про відомі адреси електронної пошти або відомості про їх відсутність та відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Керуючись ст.ст. 175-177, 185, 259, 260 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про встановлення факту належності правовстановлюючих документів - залишити без руху, надавши позивачу строк десять днів з дня отримання копії даної ухвали для виправлення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.

Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали, позовна заява вважатиметься неподаною та буде йому повернута.

Копію ухвали направити для відома та виконання позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Антоняк Т.М.