Рішення від 14.02.2024 по справі 924/98/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"14" лютого 2024 р. Справа №924/98/23

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Димбовського В.В., при секретарі судового засідання Нечаюк А.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", м. Київ

за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м. Київ

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький

про стягнення 71763859,90 грн. заборгованості зі сплати основного боргу за добовий небаланс природного газу, 6741863,79 грн. пені, 2388857,98 грн. 3% річних, 19091441,17 грн. інфляційних втрат

Представники сторін:

від позивача: Кисіль Т.В. згідно довіреності

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

Рішення виноситься 14.02.2024р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Процесуальні дії по справі:

Ухвалою суду від 24.01.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання; залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

У підготовчому засіданні 07.04.2023р. постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про відкладення підготовчого засідання на 20.04.2023р.

Ухвалою суду від 20.04.2023р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача від 16.03.2023р. про призначення комплексної судової експертизи; зупинено провадження у справі №924/98/23 до розгляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 918/686/21.

Ухвалою суду від 02.01.2024р. поновлено провадження у справі №924/98/23, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого судового засідання; підготовче судове засідання призначено на 15:30 год. "10" січня 2024 р.

04.01.2024р. представником відповідача подано клопотання, у якому просив суд продовжити строк підготовчого засідання з посиланням на необхідність більш тривалого часу для АТ "Хмельницькгаз" для підготовки обґрунтованого та змістовного правової позиції, з посиланням на правові висновки Верховного Суду, а також підготовки та надання відповідних доказів.

Ухвалою суду від 10.01.2024р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача від 10.01.2024р. про продовження строку підготовчого засідання та клопотання відповідача від 04.01.2024р. про зупинення розгляду справи; закрито підготовче провадження по справі №924/98/23 та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 26.01.2024р.

Ухвалою суду від 22.01.2024р. клопотання представника Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про забезпечення доказів - повернуто заявнику.

Ухвалою суду від 26.01.2024р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача від 18.01.2024р. про повернення до стадії підготовчого провадження та встановлення додаткового строку для підготовки та подачі доказів, клопотання від 25.01.2024р. про відкладення розгляду справи; відмовлено в задоволенні клопотання ПрАТ "Газтек" від 22.01.2024р. про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ПрАТ "Газтек".

Ухвалою суду від 02.02.2024р. повернуто без розгляду зустрічну позовну заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи ''Хмельницькгаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про визнання недійсним пункту 13.5 Договору транспортування природного газу № 20020000119 від 04.02.2020 укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" та Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницьгаз" недійсним з моменту укладення.

В судовому засіданні 14.02.2024р. судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження по справі з огляду на необґрунтованість поданого клопотання.

Суть спору: у провадженні господарського суду Хмельницької області перебуває справа №924/98/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про стягнення 71763859,90 грн. заборгованості зі сплати основного боргу за добовий небаланс природного газу, 6741863,79 грн. пені, 2388857,98 грн. 3% річних, 19091441,17 грн. інфляційних втрат.

Позивач в обґрунтування позову посилається на неналежне виконання відповідачем договору №2002000119 від 04.02.2020р.

Позивач вказує, що у відповідності до п. 2.8. Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу акти врегулювання щодобових небалансів: № 05-2021-2002000119 за травень 2021 року; № 09-2021-2002000119 за вересень 2021 року. Також, у відповідності до п. 2.8. Договору Позивачем через інформаційну платформу направлено Відповідачу рахунки: № 05-2021-2002000119 від 31.05.2021 на загальну суму 624,30 грн. з ПДВ; № 09-2021-2002000119 від 30.09.2021 на загальну суму 71763235,60 грн. з ПДВ. Позивач зауважив, що в строки, встановлені п. 9.3. Договору, Відповідач не оплатив на користь Позивача щодобові негативні небаланси за травень, вересень 2021 року в загальній сумі 71 763 859,90 грн.

Таким чином, на думку позивача, відповідачем станом на 30.11.2022р. в повному обсязі не виконано свої зобов'язання з оплати за негативні щодобові небаланси за травень, вересень 2021 року на загальну суму 71 763 859,90 грн., чим порушено умови п.п. 2.5., 9.3. Договору та п. 18 глави 6 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи України (Кодекс ГТС), а також порушено права та інтереси Позивача як кредитора у спірних правовідносинах.

Крім того, у зв'язку з простроченням виконання відповідачем зобов'язань з оплати щодобових небалансів за травень, вересень 2021 року, позивачем на підставах п.п. 13.1., 13.5. Договору, ст. 536, ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 198 Господарського кодексу України нараховано відповідачу пеню в розмірі 6 741 863,79 грн., три відсотки річних від простроченої суми в розмірі 2 388 857,98 грн. та інфляційні втрати в розмірі 19 091 441,17 грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 13.02.2023р. проти позовних вимог заперечує. Вважає, що позивач безпідставно вважає, що Відповідач у строки, встановленні п.9.3 Договору, вказану заборгованість не оплатив.

Зазначив, що оператором ГТС не дотримано процедури щодобового балансування у травні, вересні 2021 року. Оскільки загрози цілісності ГТС не було, то у Позивача була відсутня потреба у закупівлі природного газу для балансування, зокрема й тому, що Відповідач не замовляв жодних обсягів газу на травень, вересень 2021 року у Позивача. Отже, відповідно у Позивача були відсутні підстави для вчинення дій з врегулювання добового небалансу. За таких обставин, на думку відповідача, позивачем не доведені дії, які призвели до певного результату, як то передбачено ст.901 ЦК України. Зокрема, як зазначає відповідач, Оператор ГТС не надав жодного документу, який би підтверджував поділ за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу в ГТС або відібраного з точки виходу з ГТС, між усіма замовниками послуг транспортування природного газу, в тому числі в розрізі їх споживачів. А тому вважає, що доводи Позивача про те, що вказані негативні щодобові небаланси виникли, зокрема, внаслідок несанкціонованого відбору природного газу споживачами з газотранспортної системи у спірному періоді, не підтверджені жодними доказами.

Відповідач зауважив, що відомості, відображені у актах надання послуг балансування, свідчать, що у спірний період травень та вересень 2021 року в газотранспортній системі Оператора ГТС були щодобові позитивні небаланси (відібрані Виконавцем згідно Договору), однак не було жодних щодобових негативних небалансів, оскільки Виконавець не подавав жодних обсягів в газотранспортну систему Позивача для покриття негативних небалансів. Відповідно, на думку відповідача, у Позивача не було жодного ресурсу природного газу для врегулювання негативних небалансів, оскільки вони в системі не виникали, а отже і відсутні докази понесення Позивачем реальних та обґрунтованих витрат на балансування.

Як зазначив відповідач, за відсутності обсягів придбаного ТОВ "Оператор ГТС України" природного газу в кожну газову добу, жодних законних підстав у останнього для формування маржинальної ціни придбання природного газу з подальшим складання актів врегулювання щодобових небалансів та виставлення Відповідачу рахунків на оплату у Позивача не було. Ненадання належних доказів понесених Позивачем витрат на балансування газотранспортної системи, на думку відповідача, є свідченням про приховування відсутності вчинення Оператором газотранспортної системи балансуючих дій за які ним нараховується оплата суб'єктам ринку природного газу, в тому числі -AT "Хмельницькгаз".

На думку відповідача, про відсутність необхідності вчинення Оператором ГТС балансуючих дій за травень, вересень 2021 року свідчать дані самого Оператора ГТС, опубліковані на його офіційному сайті, а невідповідність об'єктивної та достовірної інформації щодо витрат та доходів від господарської діяльності Оператора ГТС, свідчить про очевидно отримання ним надприбутків за рахунок невластивого йому виду діяльності та не виконання своїх основних функцій, покладених на нього ст.ст. 22, 23, 30, 35 Закону України "Про ринок природного газу". А саме: здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб; правила балансування мають відображати реальні потреби газотранспортної системи з урахуванням ресурсів у розпорядженні оператора газотранспортної системи; Оператор ГТС не може провадити діяльність з постачання природного газу; Оператор ГТС повинен забезпечувати розвиток газотранспортних мереж у відповідності до потреб ринку, тощо.

Відповідач звернув увагу, що оскільки спір за Договором транспортування природного газу №2002000119 від 04.02.2020 року знаходиться в суді, рішення на даний час господарським судом не прийнято, враховуючи заперечення факту надання/отримання таких послуг, викладених у відзиві на позов, просив суд не долучати копії звітів AT "Хмельницькгаз" про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіти Форма 8в) за травень, вересень 2021 року та копію листа НКРЕКП №3463/16.2.1/7-22 від 10.05.2022р.), як письмові докази, до матеріалів даної справи.

Позивач у відповіді на відзив від 23.02.2023р., вказав, що матеріали справи містять належні та допустимі докази надання послуг транспортування природного газу та вчинення дій з врегулювання добового небалансу, саме: акти наданих послуг за газові місяці травень, вересень 2021 року; акти врегулювання щодобових небалансів за газові місяці травень, вересень 2021 року; рахунки на оплату за добові небаланси травень, вересень 2021 року; форми №2, № 3 та реєстри файлів, у яких AT "Хмельницькгаз" самостійно зазначив обсяги подач / відборів природного газу у травні, вересні 2021 року; зведені акти приймання-передачі природного газу за травень, вересень 2021 року.

Позивач звернув увагу, що відповідач не спростовує жодними належними та допустимими доказами тих обсягів природного газу, які передані до його газорозподільної мережі за спірний період травня, вересня 2021 року та відображені у вищезазначених зведених актах приймання-передачі. Відтак, на його думку, підписання сторонами зведених актів приймання-передачі природного газу підтверджує обставину погодження сторонами переданого/прийнятого природного газу.

Позивач зауважив, що форми №8в, які подавались самим Відповідачем - AT "Хмельницькгаз" до Регулятора - НКРЕКП, є доказом того, що обсяги природного газу безпідставно відібрані Оператором ГРМ з газотранспортної системи (щодобові негативні небаланси) повністю співпадають із обсягами природного газу заявленими Оператором ГРМ у формах № 8в, а разом із цим співпадає і вартість/плата за щодобові негативні небаланси, стягнення якої є предметом розгляду даної справи.

Також позивач зазначив, що між Позивачем та Відповідачем ні договір про реструктуризацію заборгованості, ні договір про організацію взаєморозрахунків не укладено, жодних платежів в погашення заборгованості AT "Хмельницькгаз" за травень, вересень 2021 року на розрахункові рахунки Оператора не надходило, а відтак, стверджує, що відсутні будь-які підстави щодо застосування до спірних відносин приписів Закону № 1639.

Відповідач у запереченнях від 13.03.2023р. вказує на те, що AT "Хмельницькгаз", як оператор газорозподільних систем, має законодавчо передбачене право на врегулювання заборгованості перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року по договору транспортування природного газу №2002000119 від 04.02.2020. Зауважив, що в бухгалтерських даних AT "Хмельницькгаз" обліковується вартість щодобових небалансів на виконання п.9.6. Договору, водночас, останній ніколи не визнавав її.

Відповідач вважає, що позивачем не надано жодних первинних документів, які б свідчили про підстави виникнення небалансів саме Відповідача в газотранспортній системі та докази врегулювання їх Оператором ГТС, з огляду на що складені Позивачем односторонні акти та рахунки не можуть бути визнані належними доказами на підтвердження визначення обсягу щодобових небалансів у заявленому обсязі та вартості. Крім того, спірний Договір передбачає порядок надання окремих видів (складових) послуг транспортування природного газу та їх відмінний порядок замовлення, виконання та підтвердження факту їх надання.

Відповідач зауважив, що не заперечує щодо права Оператора ГТС складати односторонні акти, водночас, вказує про необхідність підтвердження належними доказами загрози цілісності ГТС, вчинення балансуючих дій, дотримання порядку визначення небалансів та підтвердження відомостей внесених в цей акт (щодо обсягів та обґрунтованої вартості формування маржинальних цін), та доведення реальності здійснення господарської операції самим Позивачем. Вважає, що у Позивача не було жодного ресурсу природного газу для врегулювання негативних небалансів, оскільки вони в системі не виникали, а отже і відсутні докази понесення Позивачем реальних та обґрунтованих витрат на балансування.

Також відповідач вважає, що в разі, якщо суд при розгляді даної справи прийде до висновку, що протягом спірного періоду у травні та вересні 2021 року Позивачем було порушено порядок формування маржинальних цін за добові небаланси замовників послуг транспортування, це стане самостійною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в частині стягнення заборгованості за негативні небаланси, які начебто виникали у Відповідача протягом спірного періоду, оскільки в будь-якому випадку застосовані ТОВ "Оператор ГТС України" ціни (щодобові) при розрахунку плат за небаланси замовників, з урахуванням фактичних обставин справи, свідчать про прострочення кредитора. Зауважив, що до моменту звернення ТОВ "Оператор ГТС України" до суду з даним позовом, AT "Хмельницькгаз" не володів інформацією про фактичні балансуючі дії Позивача, оскільки не мав у своєму розпорядженні акти про надання послуг балансування за травень та вересень 2021 року за Договором про надання послуги балансування від 19 01.2021 року № 2101000095, з яких однозначно вбачається грубе порушення ТОВ "Оператор ГТС України" умов Договору та положень чинного законодавства.

Третя особа у поясненнях (від 07.02.2023р.) зазначила, що у позовній заяві ТОВ "Оператор ГТС України" від 12.01.2023 № ТОВВИХ-23-348 зазначено, що при визначенні вартості добових негативних небалансів та здійснення розрахунків за них Позивач та Відповідач мали керуватися вимогами Кодексу ГТС та умовами договору транспортування природного газу від 04.02.2020 № 2002000119. Враховуючи викладене вище, просив розглядати дану справу без участі представника НКРЕКП з урахуванням інформації, наданої у цих поясненнях.

Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився.

У клопотанні від 09.02.2024р. представник відповідача просив суд відкласти розгляд справи у зв'язку з зайнятістю у іншій справі.

У судовому засіданні 09.02.2024р. суд постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання про оголошення перерви в судовому засіданні на 14.02.2024р., ухвалою суду від 09.02.2024р. повідомлено відповідача та третю особу про перерву в судовому засіданні на 14.02.2024р., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився.

Враховуючи розумність строків розгляду судового спору, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст.165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

04.02.2020р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (оператор) та Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (замовник) укладено договір транспортування природного газу №2002000119 (Договір), що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015р. №2493.

За умовами п.2.1 Договору оператор надає замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у Договорі, а замовник сплачує оператору встановлені в Договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Відповідно до п. 2.2 договору послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором. Замовник, погоджується з тим, що обов'язковою умовою надання, послуги є доступ Замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті Оператора. Підписанням цього Договору Замовник підтверджує, що він ознайомлений із Правилами надання доступу до інформаційної платформи, розміщеними на веб-сайті Оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання. Замовник усвідомлює, що порушення ним зазначених Правил позбавляє його права пред'являти претензії до Оператора з приводу якості послуги та покладає на нього зобов'язання із відшкодування Оператору шкоди або збитків, завданих такими діями або бездіяльністю Замовника.

Відповідно до п. 2.3 договору обсяг Послуги, що надається за цим Договором, визначається підписанням Додатка 1 до цього договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.

Приймання - передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюється відповідно до вимог Кодексу.

За п. 2.5 договору замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги па умовах, зазначених у Договорі.

За умовами п. 2.7 договору додаток 1 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання гарантованої та/або переривчастої потужності, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 2 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовнику надається право використання потужності, з обмеженнями, крім випадку замовлення потужності на добу наперед. Додаток 3 є невід'ємною частиною цього Договору у випадку, коли Замовником є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газовидобувне підприємство або виробник біогазу.

У п. 2.8 договору сторони погодили, що взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються Сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням па створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом.

За умовами п. 3.1 договору Оператор зобов'язаний: своєчасно надавати Послуги належної якості; розміщувати на своєму веб-сайті чинні тарифи, вартість послуг-балансування, Типовий договір транспортування природного газу і Кодекс; приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від Замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом; забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; оприлюднювати інформацію, що стосується прав Замовника на розподіл потужності, впровадження системних обмежень у випадку аварій та перебоїв у функціонуванні газотранспортної системи, та іншу інформацію, що передбачена Кодексом; виконувати інші обов'язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України; повідомляти Замовника про зміну умов, які стали підставою для укладення цього Договору; здійснити додаткову оплату Замовнику у разі недотримання параметрів якості природного газу; який передається ним в точках виходу з газотранспортної системи, в порядку, визначеному цим Договором; здійснити у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним, виплату грошових коштів на рахунок Замовника, якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.

Відповідно до п. 4.1 договору Замовник зобов'язався: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому Послуг; надати Оператору фінансове забезпечення в порядку, встановленому у Кодексі та цьому Договорі; дотримуватися обмежень, встановлених цим Договором та Кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби Оператора; вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування; не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому Договорі; повідомляти Оператора про зміну умов, які стали підставою для укладення цього Договору; забезпечити можливість цілодобового зв'язку Оператора з представниками Замовника, зазначеними в цьому Договорі; здійснити, своєчасну та повну оплату, додаткової плати Оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або, плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим Договором та Кодексом; реєструвати в Реєстрі споживачів постачальника на інформаційній платформі Оператора споживачів, стосовно яких він є діючим постачальником; здійснити своєчасну та повну Оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором; здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.

За умовами п. п. 6.1, 6.3 договору оператор забезпечує наявність відповідних потужностей у точках входу до газотранспортної системи або в точках виходу з газотранспортної системи в обсязі, визначеному згідно з додатком 1 до цього Договору (розподіл потужності) т/або додатком 2 до цього Договору (розподіл потужності з обмеженнями), та/або в обсязі підтвердженої номінації у випадку замовлення потужності на період однієї газової доби. Надання номінацій (реномінацій) для отримання транспортування здійснюється у порядку, встановленому Кодексом. Форми номінацій і реномінацій оприлюднюються Оператором на його офіційному веб-сайті.

У п. 7.1 договору сторони погодили, що вартість послуг розраховується: розподіл потужностей - за тарифами, які встановлені Регулятором; транспортування - за тарифами, які встановлені Регулятором; балансування - за фактичною вартістю, яка визичається відповідно до порядку, встановленого Кодексом.

За умовами п. п. 7.2,7.3 договору оператор розміщує інформацію про чинні тарифи та базову ціну газу на своєму веб-сайті www.tsoua.com. Тарифи, передбачені пунктом 7.1 цього розділу, є обов'язковими для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо їх встановлення. Визначена на їх основі вартість послуг застосовується сторонами при розрахунках за послуги згідно з умовами цього договору.

У п. 9.1 договору сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.

Згідно з п. 9.2 договору у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу, Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу. У разі виникнення у Замовник позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV кодексу.

За умовами п. 9.3 договору у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Розбіжності щодо вартості добових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку Замовник зобов'язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3 цього Договору, визначається за даними Оператора (п. 9.6 договору).

Відповідно до п. 11.4 договору врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Згідно з п. 13.1 договору у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

У разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла, в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п. 13.5 договору).

Цей Договір набирає чинності з дня його укладення, поширює дію на відносини, що склались між Сторонами зі 01 січня 2020 року та діє до 31 грудня 2020 року. Цей Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 17.1 договору).

У п. 17.2 договору визначено, що всі зміни та доповнення до цього договору оформлюються письмово та підписуються уповноваженими особами сторін.

Згідно з п. п. 19.1-19.3 договору сторони обмінюються інформацією, що стосується послуг, відповідно до порядку і в строки передбачені Кодексом; будь-яке повідомлення, вимога, звіт або інша інформація, що мають бути надані за цим Договором, повинні бути письмово оформлені і вважаються наданими, якщо їх надіслано на адреси вказані в цьому Договорі, рекомендованим листом зі сплаченим поштовим збором, вручено кур'єром особисто уповноваженій особі сторони або у погоджених випадках направлено електронною поштою. Повідомлення вимоги звіти або інша інформація, надіслані або передані за допомогою засобів, зазначених у пункті 19.2 цього розділу, вважаються отриманими адресатом на дату їх отримання.

Додатком 3 до договору сторонами погоджено перелік комерційних вузлів обліку газу, фактично встановлених у пунктах приймання-передачі газу.

Позивачем надано копії довіреностей на представників ТОВ "Оператор ГТС України" на вчинення відповідних дій від імені товариства, зокрема, підписувати акти приймання-передачі природного газу у фізичних точках входу та виходу до / з газотранспортної системи з суміжним газовидобувним підприємством, оператором суміжної системи або прямим споживачем, а також зведені акти приймання-передачі природного газу з суміжним газовидобувним підприємством, оператором суміжної системи або прямим споживачем; накладати власний електронний цифровий підпис / кваліфікований електронний підпис на електронні файли "Повідомлення про відхилення номінацій / реномінацій", "Повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника / постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС / постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання", "Передача інформації про замовників послуг транспортування (Довіреності та список ЗПТ)" та "Відповідь щодо розгляду торгових сповіщень (Торгові сповіщення (торг, біржа)", "Інформація, щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", що надсилаються суб'єктам ринку природного газу через Інформаційну платформу Товариства.

Також у матеріали справи надано копії повідомлень відповідача (від 17.12.2019р., 17.11.2021р.) адресованих ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" на створення (видалення або коригування) облікового запису уповноважених осіб користувача інформаційної платформи (в яких зазначено користувача інформаційної платформи: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (із вказівкою на адресу, ЕІС коду, керівника та уповноважених осіб) з доданням довіреностей на зазначених у повідомленнях осіб.

Зокрема, у повідомленнях відповідач підтвердив, що визначені в ньому уповноважені особи, що мають право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи, ознайомлені з вимогами Кодексу ГТС та інструкціями оператора ГТС щодо взаємодії з інформаційною платформою та зобов'язуються їх дотримуватись, в тому числі дотримуватися заходів безпеки щодо доступу до платформи та інтерфейсу користувача платформи сторонніми особами.

У матеріалах справи наявні скріншоти Інформаційної платформи ТОВ "Оператор ГТС України" щодо фізичних обсягів газу.

Також у матеріали справи надано реєстри файлів, завантажених до інформаційної платформи відповідачем (форма 2 - інформація про попередні та остаточні прогнози відборів/споживання природного газу споживачами; форма 3 - інформація про фактичний місячний відбір/споживання природного газу споживачами), а також реєстри файлів за формою 4 - інформація про операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів, та про об'єм/обсяг приймання-передачі природного газу з однієї газорозподільної зони в іншу; формою 9 - повідомлення про споживачів у зоні ліцензійної діяльності оператора ГРМ, які не включені до Реєстру споживачів жодного постачальника/постачальник яких не подав номінацію на точку виходу до ГРМ або така номінація була відхилена оператором ГТС/постачальник яких ініціював припинення їм газопостачання) за травень 2021 року та за вересень 2021 року.

Згідно актів врегулювання щодобових небалансів, які були направлені відповідачу через інформаційну платформу, обсяги щодобових небалансів склали: за травень 2021 року обсяг негативних щодобових небалансів у розмірі 0,44670 тис.куб.м. (4623 кВт х год) на суму 624,30 грн. з ПДВ; за вересень 2021 року обсяг негативних щодобових небалансів у розмірі 1885,80782 тис.куб.м. (19518111 кВт х год) на суму 71763235,60 грн., з ПДВ. В актах позивача про врегулювання щодобових небалансів у примітці зазначено, що позивач застосовує метод розрахунку маржинальної ціни придбання/продажу відповідно до п. 7, п. 11, п. 15 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.

Позивачем 12.06.2021р. через інформаційну платформу направлено відповідачу акт врегулювання щодобових небалансів №05-2021-2002000119 за газовий місяць травень 2021 року та рахунок №05-2021-2002000119 від 31.05.2021 року на загальну суму 624,30 грн. на оплату за щодобові негативні небаланси за травень 2021 року (т. 1 а.с. 120).

Також позивачем 12.10.2021р. через інформаційну платформу направлено відповідачу акт врегулювання щодобових небалансів №09-2021-2002000119 за газовий місяць вересень 2021 року та рахунок №09-2021-2002000119 від 30.09.2021 року на загальну суму 71763235,60 грн. на оплату за щодобові негативні небаланси за вересень 2021 року (т. 1 а.с. 120).

04.06.2021р. між ТОВ "Оператор ГТС України" та AT "Хмельницькгаз" підписано зведений акт приймання-передачі природного газу за травень 2021 року, відповідно до якого у травні 2021 року ТОВ "Оператор ГТС України" передало, a AT "Хмельницькгаз" прийняло у фізичних точках виходу з газотранспортної системи природний газ в обсязі 11 938 932,46 м.куб. Акт підписаний зі сторони позивача та відповідача.

04.06.2021р. між ТОВ "Оператор ГТС України" та AT "Хмельницькгаз" підписано зведений акт приймання-передачі природного газу за травень 2021 року, відповідно до якого у травні 2021 року ТОВ "Оператор ГТС України" передало, a AT "Хмельницькгаз" прийняло у фізичних точках виходу з газотранспортної системи природний газ в обсязі 131428,93 м.куб. Акт підписаний зі сторони позивача та відповідача.

Відповідно до акту приймання-передачі природного газу від 05.10.2021р. у вересні місяці 2021р. ТОВ "Оператор ГТС України" (балансова зона Північна) передало, a AT "Хмельницькгаз" прийняло у фізичних точках виходу з газотранспортної системи природний газ в обсязі 13444020,69 куб.м. Акт підписаний зі сторони позивача та відповідача.

Згідно з актом приймання-передачі природного газу від 05.10.2021р. у вересні місяці 2021 року ТОВ "Оператор ГТС України" (західний регіон) передало, a AT "Хмельницькгаз" прийняло у фізичних точках виходу з газотранспортної системи природний газ в обсязі: 122470,96 м.куб. Акт підписаний зі сторони позивача та відповідача.

Відповідно до акту наданих послуг від 31.05.2021р. №05-2021-2002000119/1000521 ТОВ "Оператор ГТС України" надало, a AT "Хмельницькгаз" отримало послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу / виходу до / з газотранспортної системи за місяць травень 2021 року на 11,09294 тис. м. куб. на суму 1652,76 грн.

Згідно з актом наданих послуг від 31.05.2021р. №09-2021-2002000119/1000521 ТОВ "Оператор ГТС України" надало, a AT "Хмельницькгаз" отримало послуги перевищення замовленої (договірної) потужності в точках входу / виходу до / з газотранспортної системи за місяць вересень 2021 року на 1888,30271 тис. м. куб. на суму 281341,99 грн.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у листі від 17.05.2022р. повідомила ТОВ "Оператор ГТС України", що на виконання постанови НКРЕКП від 07.07.2016 № 1234 "Про затвердження форм звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкцій щодо їх заповнення" операторами газорозподільних систем було надано Регулятору форму звітності № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) "Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків" (далі - Форма 8в) за січень-грудень 2021 року.

Згідно звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіт Форма 8в) у травні 2021 року фактичні витрати на виробничо-технологічні витрати природного газу 3,29 тис.куб.м., нарахована плата 5562,14 грн.

Відповідно до звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіт Форма 8в) у вересні 2021 року фактичні витрати на виробничо-технологічні витрати природного газу 1886,47 тис.куб.м., нарахована плата 71764654,93 грн.

Згідно договору про надання послуги балансування від 19.01.2021р. №2101000095, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (оператор) (далі - договір балансування), протягом періоду надання послуги балансування виконавець зобов'язується надати оператору послуги балансування, які полягають в тому, що виконавець зобов'язаний за дорученням оператора у визначену оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи оператора (далі - послуги балансування (п. 2.1.1 договору балансування).

У п. 1 договору балансування зазначено, що період надання послуги балансування - це період впродовж 365 газових діб, починаючи з першої газової доби надання послуги балансування, яка є датою підписання цього договору.

Згідно з п.2.1.1. Договору передбачено, що протягом періоду надання послуги балансування Виконавець зобов'язується надати Оператору послуги балансування, які полягають в тому, що Виконавець зобов'язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи Оператора.

Відповідно до п. 2.1.2 договору балансування оператор зобов'язується прийняти послуги балансування та оплатити їх на умовах визначених цим договором.

Згідно п. 2.3 договору балансування послуги балансування надаються на добовій основі. Газова доба, в якій надаються послуги балансування, визначається дорученням оператора.

Обсяг газу, який передається сторонами при наданні послуг балансування, визначається дорученням оператора.

Обсяг поданого або відібраного природного газу до/з газотранспортної системи оператора в газову добу, визначений дорученням оператора, не може бути меншим за 1000 куб.м та не більше 10000000 куб.м природного газу, а обсяг поданого або відібраного природного газу до/з газотранспортної системи за газовий місяць не може перевищувати 300000000 куб.м природного газу.

Загальний очікуваний обсяг поданого природного газу до газотранспортної системи за період надання послуг балансування не може перевищувати 800000000 куб. м природного газу.

Відповідно до п. 3.1 договору балансування для отримання послуги балансування оператор надсилає виконавцю доручення оператора не пізніше 18:00 за київським часом газової доби надання послуг балансування, за формою, яка визначена додатком 1 до цього договору. За домовленістю сторін час надсилання виконавцю доручення оператора може бути змінено, про що сторони укладають додаткову угоду до цього договору.

Доручення оператора надсилається в електронному вигляді, підписане уповноваженою особою оператора з застосуванням електронного цифрового підпису/кваліфікованого електронного підпису на електронну пошту виконавця.

Доручення оператора не потребує погодження його виконання зі сторони виконавця та є безумовним для виконання виконавцем.

Як передбачено п. 3.3 договору балансування, надання послуг балансування за газовий місяць оформляється актом надання послуг, форма якого встановлена в додатку 2 до цього договору.

Оператор, не пізніше 10-го числа газового місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування, зобов'язується надати виконавцю підписані та скріплені печаткою оператора два примірники акта надання послуг, у якому зазначаються: кожна газова доба газового місяця, в якому надавалися послуги балансування; обсяги газу подані/відібрані до/з газотранспортної системи оператора при наданні послуг балансування за кожну газову добу; ціна газу за кожну газову добу; вартість поданих/відібраних обсягів газу за кожну газову добу; загальна вартість послуг балансування за газовий місяць.

Виконавець не пізніше 12-го числа місяця, наступного за місяцем надання послуг балансування, зобов'язується повернути оператору один примірник оригіналу акту надання послуг балансування, підписаний уповноваженим представником виконавця та скріплений його печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту надання послуг балансування.

Підписані акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами (п. 3.4 договору балансування).

Відповідно до п. 4.1 балансування договору вартість послуг (маржа) виконавця з забезпечення надання послуг балансування оператору за 1000 куб.м природного газу поданого або відібраного до/з газотранспортної системи оператора, що склалася за результатами процедури закупівлі, визначається за наведеною в договорі формулою, без урахування податку на додану вартість, і становить 1598,55 гривень.

Пункти 4.2 та 4.3 договору балансування містять формули розрахунку ціни природного газу відповідно у разі подачі та відбору виконавцем природного газу до/з газотранспортної системи оператора, у п. 4.4 - порядок округлення ціни природного газу.

Умовами п. 4.5 договору балансування встановлено формулу, за якою вартість послуг балансування за газовий місяць визначається як сума різниць вартості поданого природного газу і відібраного природного газу виконавцем до/з газотранспортної системи оператора за кожну газову добу газового місяця.

Загальна вартість послуг балансування за договором на дату його укладення складає 6342095998,80 грн з ПДВ. Загальна вартість послуг балансування за договором (ціна договору) може змінюватися з урахуванням вимог, встановлених Законом України "Про публічні закупівлі" (п. 4.6 договору балансування).

Згідно з п. 5.1 договору балансування у випадку, якщо за результатом газового місяця надання послуг балансування сума вартості балансування має позитивне значення (більше нуля), оператор здійснює оплату послуг балансування шляхом перерахування грошових коштів на рахунок виконавця на підставі акту надання послуг балансування до 25-го числа місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування.

У випадку, якщо за результатом газового місяця надання послуг балансування сума вартості послуг балансування має від'ємне значення (менше нуля), то виконавець здійснює перерахування грошових коштів на рахунок оператора на підставі акту надання послуг балансування до 25-го числа місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування.

Відповідно до п.6.3.3 договору Виконавець зобов'язаний здійснювати подачу/відбір газу до/з газотранспортної системи Оператора у відповідності до вимог Кодексу газотранспортної системи шляхом подачі відповідних номінацій/реномінацій.

Цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє у частині надання послуг протягом періоду надання послуги балансування, а у частині розрахунків - до їх повного здійснення (п. 14.1 договору балансування).

У додатковій угоді від 12.02.2021 №1 до договору балансування сторони виклали додаток 2 до договору в новій редакції.

Також до вищезазначеного договору балансування його сторонами складено акти надання послуг балансування за травень 2021 року на суму 272210724,00 грн., за вересень 2021 року - 192036492,00 грн. Вищезазначені акти містять обсяги та ціни відібраного і поданого газу з/до газотранспортної системи оператора без ПДВ за кожну добу та вартість такого газу.

Позивачем сформовано та надано у матеріали справи інформацію щодо ціни продажу природного газу, придбання природного газу, маржинальної ціни продажу та маржинальної ціни придбання за період з 01.04.2021 року по 31.12.2021 року.

Згідно бухгалтерської довідки АБ "УКРГАЗБАНК" за період з 01.05.2021 року по 09.09.2022 року надходження грошових коштів від AT "ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ" (код ЄДРПОУ 05395598) ТОВ "ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ" склали 225707455,28 грн. згідно Додатку (Реєстр платежів на користь ТОВ "Оператор ГТС України" (код ЄДРПОУ 42795490) від AT "Хмельницькгаз" (код ЄДРПОУ 05395598) за період з 01.05.2021р. по 09.09.2022р.

ТОВ "Оператор ГТС України" звернулось із листом від 12.01.2021р. до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з проханням надати роз'яснення щодо застосування положень Кодексу ГТС в частині визначення маржинальних цін придбання/продажу природного газу в порядку, визначеному пунктом 11 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надано ТОВ "Оператор ГТС України" відповідь від 18.01.2021р. на лист від 12.01.2021р., де зазначено, що оператор газотранспортної системи зобов'язаний врегулювати добовий небаланс кожного окремого замовника послуг транспортування та оприлюднити маржинальні ціни продажу та придбання природного газу. Тому, можливим способом визначення маржинальних цін продажу та придбання природного газу, у випадку непогодження торгової платформи, є визначення маржинальних цін придбання/продажу природного газу з огляду на ціни придбання/продажу природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби. ТОВ "Оператор ГТС України" має здійснювати визначення маржинальних цін продажу та придбання природного газу, у випадку непогодження торгової платформи, в наступний спосіб: маржинальна ціна продажу визначається шляхом зменшення на величину коригування ціни продажу природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби; маржинальна ціна придбання визначається шляхом збільшення на величину коригування ціни придбання природного газу оператором газотранспортної системи, визначеної відповідно до умов договору про надання послуги балансування для відповідної газової доби. Надані НКРЕКП роз'яснення базуються на положеннях законодавства, що діють на момент виникнення ситуації, що потребує отримання таких роз'яснень, та не можуть бути застосовані до інших випадків або дій Оператора ГТС, а також не обмежують НКРЕКП у наданні будь-яких подальших роз'яснень вимог чинного законодавства в рамках визначених повноважень Регулятора.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне:

Статтями 15, 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства; кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до положень ст.ст.6,627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Положеннями ч. 4 ст. 179 ГК України передбачено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Частинами 1-3 ст. 180 ГК України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем як оператором газотранспортної системи та відповідачем як суб'єктом ринку природного газу виникли правовідносини з договору транспортування природного газу.

Правове регулювання взаємовідносин оператора газотранспортної системи із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється згідно з Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015р., Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015р., а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 32, ч. 2 ст. 35 Закону України "Про ринок природного газу" транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Розмір плати за небаланси замовників визначається виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов'язаних із здійсненням балансування.

Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Оператор газотранспортної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 19 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок природного газу").

Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування. Фізичним балансуванням є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу. Комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації. Портфоліо балансування - сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.

Замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування).

Пунктом 3 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом.

Відповідно до розділу 1 Кодексу ГТС небаланс - це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.

За умовами пункту 2 розділу XIII Кодексу ГТС замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє дії з врегулювання добового небалансу виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.

Згідно з пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).

Пунктами 1, 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень). У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування за газову добу дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу відсутній добовий небаланс за цю газову добу. У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

Відповідно до пунктів 17, 18, 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці. У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.

Як убачається з матеріалів справи, за результатами остаточної алокації подач/відборів відповідачем природного газу до/з ГТС, позивач розрахував обсяги добового небалансу відповідача за кожну газову добу травня 2021 року та вересня 2021 року, а також визначив остаточний обсяг небалансу та розмір плати за нього у відповідних газових місяцях.

Як убачається зі змісту розрахунку обсягів добових небалансів відповідача за травень 2021 року та за вересень 2021 року, обсяг добових небалансів відповідача за травень 2021 року склав 0,44670 тис.куб.м., за вересень 2021 року 1885,80782 тис.куб.м.

За наданими у справу актами врегулювання щодобових небалансів, які були направлені відповідачу через інформаційну платформу, відповідні обсяги склали: за травень 2021 року обсяг негативних щодобових небалансів у розмірі 0,44670 тис.куб.м. (4623 кВт х год) на суму 624,30 грн. з ПДВ; за вересень 2021 року обсяг негативних щодобових небалансів у розмірі 1885,80782 тис.куб.м. (19518111 кВт х год) на суму 71763235,60 грн., з ПДВ.

Дані щодо обсягів природного газу, які отримано відповідачем з ГТС, підтверджуються зведеними актами приймання-передачі природного газу за травень 2021 року та за вересень 2021 року, які підписані зі сторони позивача та відповідача.

Дані щодо обсягів газу, використаного відповідачем для власних та виробничо-технічних потреб підтверджуються відомостями, що містить звітність відповідача, зокрема, Звітами про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіт Форма 8в, рядки 5, 6 розділу І).

Зокрема, згідно звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіт Форма 8в, том 1 а.с. 187) у травні 2021 року фактичні витрати на виробничо-технологічні витрати природного газу 3,29 тис.куб.м., нарахована плата 5562,14 грн.

Відповідно до звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіт Форма 8в, том 1 а.с. 185) у вересні 2021 року фактичні витрати на виробничо-технологічні витрати природного газу 1886,47 тис.куб.м., нарахована плата 71764654,93 грн.

Також, відповідні відомості щодо фізичних обсягів газу відображені на Інформаційній платформі ТОВ "Оператор ГТС України", скріншоти з якої наявні у матеріалах справи (том 1, а.с. 153-160), та відповідають даним, які завантажені відповідачем до Інформаційної платформи у Формах №2, №3, №4, №9 (том 1, а.с. 127-147).

Відповідні відомості щодо обсягів небалансу газу відображені в актах врегулювання щодобових небалансів: №05-2021-2002000119 за газовий місяць травень 2021 року на загальну суму 624,30 грн. та №09-2021-2002000119 за газовий місяць вересень 2021 року на загальну суму 71763235,60 грн.

В свою чергу, у п. 11.4 договору позивач та відповідач погодили, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

На виконання зазначених положень та у відповідності до п. 2.8, 11.4 Договору, Позивач через інформаційну платформу направив Відповідачу Акти врегулювання щодобових небалансів за газові місяці травень та вересень 2021 року та рахунки на оплату за щодобові небаланси зазначених місяців, що також відображено в реєстрі файлів, відправлених з інформаційної платформи ТОВ "Оператор ГТС України" (т. 1 а.с. 120).

Згідно п.9.3 Договору відповідач зобов'язався оплатити рахунок на оплату за щодобовий небаланс у термін до 5 робочих днів.

Оскільки відповідач не сплатив вартість негативних щодобових небалансів за травень та вересень 2021 року на загальну суму 71 569 948,01 грн., позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості з оплати за негативні щодобові небаланси в сумі 71569948,01 грн., а також 3% річних, інфляційних втрат та пені, які нараховані у зв'язку із простроченням виконання обов'язку зі сплати вказаної заборгованості.

Відповідно до глави 1 розділу І Кодексу ГТС небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з ГТС на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи (п. 2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).

У випадку, якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс (абз. 2 п. 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС).

У п.5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС також зазначено, що обсяги небалансу визначаються за процедурою алокації, чим є обсяг природного газу, віднесений оператором ГТС в точках входу/виходу до/з ГТС по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників.

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом (п. 3 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач здійснював надання через інформаційну платформу інформації про здійснені ним відбори та подачі з/до ГТС природного газу (форми 2 та 3). При цьому відповідачем не спростовано відповідності даних, поданих до інформаційної платформи щодо об'ємів поданого та відібраного природного газу, фактичним об'ємам.

При розгляді справи судом звертається увага на наявність в матеріалах справи наданих відповідачем позивачу повідомлень на створення (видалення або коригування) облікового запису уповноважених осіб користувача інформаційної платформи із визначенням уповноважених осіб та довіреностей на них з правом доступу до інформаційної платформи оператора ГТС та правом вчиняти від імені відповідача всі необхідні юридично значущі дії на інформаційній платформі, відповідно та з урахуванням вимог Кодексу ГТС.

Так, у повідомленні відповідач підтвердив, що визначені в ньому уповноважені особи, які мають право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи, ознайомлені з вимогами Кодексу ГТС та інструкціями оператора ГТС щодо взаємодії з інформаційною платформою та зобов'язуються їх дотримуватись, в тому числі дотримуватися заходів безпеки щодо доступу до платформи та інтерфейсу користувача платформи сторонніми особами.

При цьому, наявність в інформаційній платформі інформації, наданої операторами ГРМ є підтвердженням вчинення уповноваженими особами оператора газорозподільної системи, які мають право доступу до інформаційної платформи від імені такого суб'єкту ринку природного газу (користувача платформи), дій, що підтверджують господарські операції із щодобового відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи споживачами в зоні ліцензійної діяльності оператора та/або для власних виробничо-технологічних витрат такого оператора в зазначених обсягах.

Відповідно до ч. 16 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.

Саме на підставі поданої відповідачем інформації позивачем за результатами співставлення даних з газотранспортної системи за травень та вересень 2021 року виявлено наявність у відповідача негативних щодобових небалансів, а саме: сумарно за травень 2021 року в розмірі 0,44670 тис.куб.м. (4623 кВт х год) на суму 624,30 грн. з ПДВ та сумарно за вересень 2021 року - 1885,80782 тис.куб.м. (19518111 кВт х год) на суму 71763235,60 грн., з ПДВ.

Згідно з п. 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування за газову добу дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу відсутній добовий небаланс за цю газову добу.

У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

Відповідачем не надано доказів, які би підтверджували, що його подачі природного газу за кожну з газових діб, які зазначені позивачем в актах врегулювання щодобових небалансів, дорівнюють сумі відборів природного газу відповідача за кожну з таких газових діб, що згідно з п. 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС свідчить про наявність у відповідача добових небалансів і є підставою для застосування до нього плати за добовий небаланс.

Згідно з п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС потужність це максимально допустиме перетікання обсягу природного газу, виражене в одиницях енергії до одиниці часу, що надається замовнику послуг транспортування відповідно до договору транспортування; розподілена (договірна) потужність - частина технічної потужності газотранспортної системи, яка розподілена замовнику послуг транспортування згідно з договорами транспортування.

Величина використаних замовником послуг транспортування обсягів потужності точок входу/виходу дорівнює величинам остаточних алокацій щодобових подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу у відповідних точках входу/виходу. Відповідальність за перевищення замовлених потужностей несуть замовники послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу (п. 15 гл. 1 розділу IX Кодексу ГТС).

Доводів позивача про наявність у відповідача щодобових негативних небалансів у визначених позивачем розмірах у травні та вересні 2021 року відповідачем не спростовано, в тому числі не надано доказів у підтвердження наявності будь-яких підстав здійснення подач/відборів природного газу в тих чи інших об'ємах, зокрема, придбання газу для власних потреб у постачальників, надання торгових сповіщень, спричинення небалансів діями самого позивача, існування форс-мажорних обставин (п. 9 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС) тощо.

В абз. 2 п. 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС встановлено, що якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора ГТС в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору ГТС плату за добовий небаланс.

Плата за добовий небаланс має бути відображена окремо в рахунках оператора газотранспортної системи, що виставляються замовнику послуг транспортування природного газу (п. 5 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС).

В свою чергу, як вже зазначалось, сторони у п.11.4 договору обумовили, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Оператор і замовник зобов'язуються здійснювати звірку розрахунків щокварталу до двадцять п'ятого числа місяця, наступного за кварталом. Звірка розрахунків оформлюється сторонами актом звірки (п.11.5 Договору).

З матеріалів справи, зокрема, реєстрів файлів відправлення слідує, що позивачем в односторонньому порядку (п.11.4 договору) складено та направлено відповідачу через інформаційну платформу акти врегулювання щодобових небалансів за травень та вересень 2021 року та рахунки на їх оплату. Отримання зазначених актів та рахунків через інформаційну платформу відповідач не спростував.

При цьому, обов'язок оплати відповідачем добових небалансів визначений положеннями Кодексу ГТС (зокрема, п. 4 глави 1 розділу І, абз. 2 п. 2, п. п. 16, 18 глави 6 розділу XIV) та умовами договору транспортування природного газу (п. п. 2.1, 3.2, 4.1, 9.2, 9.3).

Згідно з п. 19.2 Договору транспортування, будь-яке повідомлення, вимога, звіт або інша інформація, що мають бути надані за цим Договором, повинні бути письмово оформлені і вважаються наданими, якщо їх надіслано на адреси, вказані в цьому Договорі, рекомендованим листом зі сплаченим поштовим збором, вручено кур'єром особисто уповноваженій особі сторони або у погоджених сторонами випадках електронною поштою.

Тобто Договір транспортування фактично передбачає два різних порядки визначення способу обміну інформацією і документами.

За п.19.1 Договору для обміну інформацією, що стосується послуг, сторони здійснюють такий обмін відповідно до порядку і в строки передбачені Кодексом.

Для інших повідомлень, вимог, звітів, інформації, що мають бути надані за цим Договором рекомендованим листом, кур'єром або у погоджених сторонами випадках направлено електронною поштою.

Оскільки односторонні акти оператора ГТС та рахунки стосуються надання послуг, на них поширюється дія п.19.1 Договору.

Відповідно до п.17 гл.6 розд. ХIV Кодексу ГТС оператор ГТС до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.

Відповідно до п.18 гл.6 розд.ХIV Кодексу ГТС у випадку, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор ГТС до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.

Також п.2.8 Договору транспортування передбачено, що взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог Кодексу ГТС. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом ГТС. Після набуття права доступу до інформаційної платформи замовник зобов'язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою, визначеного Кодексом.

Пунктом 2 гл.3 розд. IV Кодексу ГТС передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором ГТС договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору; обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором ГТС) відбувається через електронну пошту та інтерфейс користувача інформаційної платформи веб-додатка. У разі якщо електронна пошта недоступна, уповноважена особа користувача платформи повинна повідомити про це оператора ГТС.

Відповідно до п.4 гл.1 розд.ХIV Кодексу ГТС оператор ГТС надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

З наведеного вбачається, що замовник як користувач інформаційної платформи мав доступ до відомостей про обсяги небалансів та вартість послуг з врегулювання щодобового негативного небалансу на такій інформаційній платформі. При цьому відповідно до п.3 гл.3 розд.IV Кодексу ГТС позивач міг надсилати відповідачу таку інформацію на електронну пошту.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду від 03.11.2023р. по справі №918/686/21.

Суд зазначає, що не надіслання позивачем відповідачу через засоби поштового зв'язку акта та рахунку не може бути підставою для висновку про ненастання строку оплати, оскільки передача інформації про остаточні щодобові подачі та відбори між оператором ГТС та замовником відбувається в електронному вигляді через інформаційну платформу.

Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 17.11.2021р. по справі №924/1135/20 та від 03.11.2023р. по справі №918/686/21.

Виходячи з аналізу наведених умов договору та положень Кодексу ГТС, докази щодо направлення позивачем відповідачу актів врегулювання щодобових небалансів за газові місяці та рахунків на оплату через інформаційну платформу свідчать про отримання відповідачем вказаних документів, чим спростовуються доводи відповідача, викладені у запереченнях від 13.03.2023р., щодо того, що відповідач не володів інформацією про фактичні балансуючі дії Позивача, оскільки не мав у своєму розпорядженні акти про надання послуг балансування за травень та вересень 2021 року за Договором про надання послуги балансування від 19 01.2021 року № 2101000095.

Вчинення дій з врегулювання добового небалансу є складовою послуги транспортування (п.9 гл.1 розд.VIII Кодексу ГТС).

Балансування системи діяльність, яка здійснюється оператором ГТС в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у ГТС, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування (п.5 гл.1 розд.І Кодексу ГТС).

Комерційне балансування - діяльність оператора ГТС, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації (п.5 гл.1 розд.І Кодексу ГТС).

Фізичне балансування - заходи, що вживаються оператором ГТС для забезпечення цілісності ГТС, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу (п.5 гл.1 розд.І Кодексу ГТС).

Умовою для виникнення у замовника послуг транспортування обов'язку з оплати оператору ГТС вартості добового небалансу є наявність у нього негативного небалансу (тобто якщо має місце перевищення обсягів відібраного замовником природного газу з ГТС над обсягами переданого природного газу).

Отже, достатньою підставою оплати послуг комерційного балансування за законом та договором є існування негативного небалансу за газову добу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником.

Аналогічні висновки наведені в постанові Верховного Суду від 18.02.2022р. у справі №918/450/20.

Оплата послуг балансування має бути здійснена замовником у разі надсилання оператором ГТС такому замовнику акта, рахунку на оплату, звіту по точках входу/виходу замовника послуг транспортування.

Договір та Кодекс ГТС не передбачають надання оператором будь-яких інших підтверджень факту здійснення ним балансування (в тому числі відповідно до пп.1 п.3 розд.ХІІІ Кодексу ГТС) для того, щоб послуги балансування вважались наданими, а у оператора ГТС виникло право на отримання від замовника оплати.

Таким чином, у такій категорії справ, незалежно від того, здійснюється місячне чи добове балансування, а також яка саме редакція Кодексу ГТС застосовується до спірних відносин, позивач (оператор ГТС) не повинен доводити існування загрози цілісності ГТС, наявності в нього ресурсу природного газу саме для врегулювання небалансів відповідача, факт понесення реальних витрат на врегулювання небалансів саме відповідача, зокрема й факт купівлі-продажу оператором ГТС короткострокових стандартизованих продуктів.

Згідно з п.2 розділу XIII Кодексу ГТС оператор ГТС вчиняє дії з врегулювання небалансу з метою підтримання звичайного рівня функціонування ГТС в разі недотримання замовниками своїх підтверджених номінацій.

У розділі XIII Кодексу ГТС, який регулює заходи фізичного балансування, передбачено, що якщо існує загроза цілісності ГТС, оператор ГТС вживає таких заходів: 1) купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу, а в разі відсутності такої можливості - за конкурсною процедурою та за ринковими цінами; 2) регулювання обсягу надходження газу в ГТС (точки входу та/або виходу) у випадках, передбачених Національним планом дій та цим Кодексом; 3) регулювання обсягу природного газу, який знаходиться в ГТС.

Цілісність ГТС - стан ГТС, за якого тиск і фізико-хімічні показники природного газу залишаються в межах між мінімальним та максимальним рівнями, визначеними оператором ГТС, що технічно гарантують транспортування природного газу (п.47 ч.1 ст.1 Закону "Про ринок природного газу").

Втім, встановлення факту вчинення оператором ГТС заходів з фізичного балансування не входить у предмет доказування у цій справі.

Між оператором ГТС та оператором ГРМ виникають відносини комерційного балансування, які врегульовані не розділом XIII, а розділом XIV Кодексу.

Тому оператор ГТС не повинен додатково підтверджувати вчинення ним фізичного балансування (зокрема, договорами закупівлі природного газу, актами зберігання газу у газосховищах тощо).

Отже, помилковими є доводи відповідача, викладені у відзиві на позов та у запереченнях від 13.03.2023р., про необхідність підтвердження загрози цілісності ГТС, вчинення балансуючих дій.

Оцінюючи окремо кожен із перелічених доказів, а також подані позивачем докази в сукупності, суд дійшов висновку, що матеріалами справи доведено наявності у відповідача щодобових негативних небалансів за газовий місяць травень 2021 року на загальну суму 624,30 грн. та за газовий місяць вересень 2021 року на загальну суму 71763235,60 грн., загалом - 71763859,90 грн.

При цьому, вказана сума заявлена в межах визначеної самим відповідачем при подачі звіту про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіт Форма 8в, том 1 а.с. 185) у вересні 2021 року суми - 71764654,93 грн.

Заперечуючи наведені в позові обставини щодо обсягів негативних небалансів у спірному періоді, відповідач не зазначив та не надав жодних доказів на спростування визначених позивачем даних, які наведені в Актах врегулювання щодобових небалансів.

Відповідач посилається на Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 17.02.2021р. № 235 "Про заходи, спрямовані на безперебійний розподіл природного газу споживачам", однак, вказана постанова не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, оскільки вказаною постановою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор ГТС України" покладено обов'язок здійснювати балансування газотранспортної системи в період лютий-березень 2021 року, в свою чергу, спір виник щодо балансування в період травень та вересень 2021 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно визначив розмір плати за щодобові негативні небаланси в період з 01.05.2021р. по 31.05.2021р. та з 01.09.2021р. по 30.09.2021р. на підставі розділу XIV Кодексу ГТС.

З урахуванням викладеного, пред'явлення позивачем вимоги в частині стягнення суми 71763859,90 грн. заборгованості з оплати за негативні щодобові небаланси за травень та вересень 2021 року суд визнає обґрунтованим.

Статтями 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

З огляду на прострочення відповідачем строків оплати щодобових небалансів позивач просить стягнути з відповідача також 2388857,98 грн. 3% річних, нарахованих загалом за період з 23.06.2021р. по 30.11.2022р., 19091441,17 грн. інфляційних втрат, нарахованих загалом за період липень 2021 року - жовтень 2022 року.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом здійснено перевірку розрахунку 3% річних та інфляційних втрат з урахуванням заявленого до стягнення періоду та висновків суду про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення заборгованості за відповідні періоди, та встановлено, що нараховані позивачем 2388857,98 грн. 3% річних загалом за період з 23.06.2021р. по 30.11.2022р. та 19091441,17 грн. інфляційних втрат загалом за період липень 2021 року - жовтень 2022 року є правомірними, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Також позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача 6741863,79 грн. пені, нарахованої загалом за період з 23.06.2021р. по 22.04.2022р.

Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Виходячи із змісту ст. ст. 546, 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися у відповідності до закону або умов договору, зокрема, неустойкою, яку боржник повинен сплатити у разі порушення зобов'язання.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Статтею 230 ГК України передбачено обов'язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

При цьому штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Як погоджено сторонами у п.13.5 договору транспортування, у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла, в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу

Суд, здійснивши перевірку правильності поданого позивачем розрахунку пені, виходячи із обґрунтованості позовних вимог, дійшла висновку що позовна вимога про стягнення 6741863,79 грн. пені, нарахованої загалом за період з 23.06.2021р. по 22.04.2022р., є правомірною, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (29000, м. Хмельницький, просп. Миру, 41, код ЄДРПОУ 05395598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44, код ЄДРПОУ 42795490) 71763859,90 грн. (сімдесят один мільйон сімсот шістдесят три тисячі вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень 90 коп.) заборгованості зі сплати основного боргу за добовий небаланс природного газу, 6741863,79 грн. (шість мільйонів сімсот сорок одна тисяча вісімсот шістдесят три гривні 79 коп.) пені, 2388857,98 грн. (два мільйони триста вісімдесят вісім тисяч вісімсот п'ятдесят сім гривень 98 коп.) 3% річних, 19091441,17 грн. (дев'ятнадцять мільйонів дев'яносто одна тисяча чотириста сорок одна гривня 17 коп.) інфляційних втрат, 939400,00 грн. (дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч чотириста гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 23.02.2024р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1, 2 ст. 256 ГПК України).

Суддя В.В. Димбовський

Віддрук. 4 прим.:

1- в справу,

2 - позивачу (03065, м. Київ, гір. Любомира Гузара, 44 ; info@tsoua.com ) рек.,

3- відповідачу (29000, місто Хмельницький, проспект Миру, будинок 41 ; office@kmgas.com.ua ) - рек.

4 - 3й особі (03057 місто Київ, вул. Смоленська, 19 ; box@nerc gov.ua) - рек.