83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
22.11.07 р. Справа № 31/241
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Лазебній Н.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області та Слов'янської міської ради м. Слов'янськ
до Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» м. Донецьк
про стягнення збитків за перевищення встановлених гранично допустимих нормативів скидання забруднюючих речовин у сумі 778,69 грн.
В присутності представників сторін:
від прокурора: Сібільов Ю.В. - посвідчення
від позивача: 1. Сагоцький І.В. - довіреність
від позивача 2: не з'явився, про час та день судового засідання був повідомлений належним чином
від відповідача: Копилова О.В. - довіреність
Кошуба В.О. - довіреність
Краматорський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області та Слов'янської міської ради м. Слов'янськ до Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» м. Донецьк
про стягнення збитків за перевищення встановлених гранично допустимих нормативів скидання забруднюючих речовин у сумі 778,69 грн.
В обґрунтування своїх вимог прокурор посилається на ст. 68,69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 44, 111 Водного кодексу України та Методику розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. № 37. Представники позивачів позовні вимоги прокурора підтримують.
22.11.07р. прокурор надав уточнення до позовної заяви (вх.№02-41/43463), у якому просить задовольнити позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області та стягнути 778,69 грн. збитків, заподіяних внаслідок перевищення встановлених гранично допустимих нормативів скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт з КП «Донецькоблводоканал» на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Слов'янської міської ради.
Відповідач - Державна екологічна інспекція в Донецькій області у судовому засіданні підтримала позов прокурора.
Відповідач - Слов'янська міська рада м. Слов'янськ у судове засідання не з'явилась, була повідомлена належним чином, надала пояснення (вх.№02-41/42872 від 20.11.07р.) у якому позов підтримує та просить справу розглядати без їх участі.
Відповідач проти позову заперечує, про що надав письмове пояснення, в якому посилається на те, що в Донецькому окружному адміністративному суді порушена справа №2-А-2602/07 за позовом КП «Донецькоблводоканал» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області про визнання незаконними дій та спонукання видати новий дозвіл на спеціальне водокористування для Слов'янського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Донецькоблводоканал» строком з 01.01.07р. по 11.04.07р.включно. В зв'язку з цим просить зупинити провадження у справі до розгляду пов'язаної з нею справи №2-А-2602/07.
Обґрунтованого письмового відзиву по суті спору, що передбачає ст.58 ГПК України відповідачем надано до суду не було.
Судом біло відхилено клопотання відповідача щодо зупинення провадження у справі до розгляду справи в адміністративному суді. Суд вважає, що результати розгляду адміністративної справи не впливає на результати розгляду цієї справи, оскільки предметом спору в даній справі не є стягнення збору за спеціальне користування, а стягнення збитків за перевищення гранично допустимих скидань у водні ресурси.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, встановив наступне.
01.04.07р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області здійснена перевірка структурного відокремленого підрозділу відповідача Слов'янського виробничного управління водопровідно-каналізаційного господарства з питань дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища, за результатами якого складено акт від 01.04.07р.. В акті зазначено, що на підприємстві відсутній дозвіл на спеціальне водовикористання і нормативи ГДС, за період з 01.01.07р. по 11.04.07р. що є порушенням ст.44 Водного кодексу України, ст.40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища» та запропоновано отримати дозвіл на спеціальне водовикористання та нормативи ГДС.
В процесі здійснення перевірки протоколом №2 від 01.04.07р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області був зафіксований факт скиду стічних вод без встановлення нормативів гранично допустимих скидів в річку Кривий Торець, в яких вміст забруднюючих речовин перевищив затверджені гранично допустимі концентрації, що спричинило заподіяння державі шкоди за надмірне скидання забруднюючих речовин стічними водами.
Постановою Державної екологічної інспекції в Донецькій області від 05.04.07р. за порушення ст.44 Водного кодексу України на головного інженера Слов'янського ВУВКГ Шаповалова О.Е. накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85,00 грн.
Державною екологічною інспекцією в Донецькій області здійснено розрахунок збитків заподіяних водним ресурсам в результаті скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт за період з 01.01.2007р. по 11.04.2007р., який визначений у сумі 778,69 грн.
Обчислення суми збитків здійснено відповідно до Методики підрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №37 від 18.05.95р. (зар. в МЮ 01.06.95р.) за №112/698.
Заперечень щодо правильності здійснення розрахунку від відповідача не надійшло.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Факт порушення водного законодавства зафіксовано в акті перевірки, який підписаний представником структурного підрозділу відповідача без зауважень, а також постановою від 05.04.07р. про накладення адміністративного стягнення на головного інженера Слов'янського управління водопровідно-каналізаційного господарства, яке є чинним.
Факт відсутності дозволу на спецводокористання за період з 31.01.07р. по 11.04.07р. відповідач визнає, скидання забруднюючих речовин в річку Кривий Торець з перевищенням гранично допустимих концентрацій відповідачем не спростовано.
Господарський суд вважає, що вимоги прокурора заявлені в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків у сумі 778,69 грн. підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст.2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, який в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст.19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 19 Водного кодексу України контроль за використанням і охороною природних ресурсів, зокрема, вод і відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, державними органами охорони навколишнього природного середовища, іншими спеціально уповноваженими державними органами відповідно до законодавства України.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мін природи, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища , раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі» (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Таким чином, прокурор обґрунтовано при подачі позову визначив Державну екологічну інспекцію як держаний орган, що уповноважений державною здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст.38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.
В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.
Згідно ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Статтею 49 Водного кодексу України встановено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, у якому встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Слов'янське управління водопровідно-каналізаційного господарства, яке є відокремленим структурним підрозділом відповідача, мало дозвіл на спец водокористування, строк якого закінчився 31.12.06р.. На момент перевірки новий дозвіл не було отримало, однак фактично здійснювалось використання водних ресурсів і скиди стічних вод в річку Кривий Торець з очисних споруд (без нормативів гранично допустимих скидань), обсяг яких склав 954725 мі за період з 01.01.2007р. по 11.04.2007р.. Середні фактичні концентрації забруднюючих речовин в стічних водах за період, що перевірявся перевищував гранично допустимі норми їх концентрації.
Види та кількість забруднюючих речовин визначені за результатами аналізів відомчої лабораторії підприємства і підтверджуються довідкою управління (вих..№871/09 від 19.04.07р.) та зафіксовані в протоколі №2 від 01.04.07р. про порушення водного законодавства, складеного Державною екологічною інспекцією.
Статтею 70 Водного кодексу України встановлено, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Відповідач зазначених вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, з питань використання водних ресурсів, не дотримався, чим допустив їх порушення.
Відповідно до ч.1 ст.110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Порядок обчислення збитків визначений «Методикою розрахунку розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів» затвердженою наказом Міністерством охорони навколишнього природного середовища (Мін природи) України №37 від 18.05.1995р., яка зареєст. в МЮ 1.06.1995р. за №162/698.
Вихідні дані для розрахунку збитків за понаднормативні скидання використані ті, що зазначені в протоколі №2 від 01.04.200р. та дані відомчої лабораторії підприємства згідно листа (вих. .№871/09 від 19.04.07р.), які є однаковими і розбіжностей в цій частині відсутні.
Таким чином, факт порушення природоохоронного законодавства відповідачем не спростований, тому відповідач відповідно до вимог ст.111 Водного кодексу України зобов'язаний сплатити суму заподіяних збитків, яка підлягає стягненню в судовому порядку.
Стосовно вимог прокурора, заявлених в інтересах Слов'янської міської ради, то господарський суд вважає, що Слов'янська міська рада не є належним відповідачем у даному спорі, оскільки до її повноважень не віднесено право звернення до суду з позовом про стягнення збитків, заподіяних внаслідок порушення водного законодавства, незалежно від того, що сума збитків заподіяних природному середовищу, в т.ч. і водним ресурсам, зараховується відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища, що діє в межах єдиного бюджету місцевої ради та використовується радою виключно для фінансування природоохоронних заходів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Тому в цій частині позову, пред'явленого в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради в задоволені вимог прокурора слід відмовити.
Судові витрати у справі покласти на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 48,49,70,110 Водного кодексу України, ст.ст.19,38,111 Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища», ст.с.2, 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
Позов Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області до Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» м. Донецьк про стягнення збитків за перевищення встановлених гранично допустимих нормативів скидання забруднюючих речовин у сумі 778,69 грн. - задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (вул. Університетська, 13, м. Донецьк 83000, р/р26002301793228 у Донецькій філії ГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635, ОКПО 03361425) на користь місцевого бюджету на рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Слов'янської міської ради (р/р 33218815500075, УДК м. Донецька, ОКПО 24165094, МФО 834016, код платежу 13050500, отримувач Міське фінансове управління ОКПО 24165094) збитки за перевищення встановлених гранично допустимих нормативів скидання забруднюючих речовин у сумі 778,69 грн..
Стягнути з КП з Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (вул. Університетська, 13, м. Донецьк 83000, р/р26002301793228 у Донецькій філії ГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635, ОКПО 03361425) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 102 грн.
Стягнути з КП з Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (вул. Університетська, 13, м. Донецьк 83000, р/р26002301793228 у Донецькій філії ГУ ПІБ в Донецькій області, МФО 334635, ОКПО 03361425) на користь бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118грн.
У задоволені позову Краматорського міжрайонного природоохоронного прокурора щодо вимог викладених прокурором в інтересах держави в особі Слов'янської міської ради м. Слов'янськ - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржено протягом 10 днів з дня підписання повного тексу рішення до Донецького апеляційного господарського суду.
Суддя Ушенко Л.В.
Рішення підписане 27.11.07р.