10 вересня 2010 року справа № 2а-5580/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Лисенко В.І., при секретарі судового засідання Мазуренко О.В., за участю представників сторін
від прокурора: не з'явився,
від позивача: Босай Н.В.,
від відповідача: Кучинська О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Вишгородського району Київської області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області
до відкритого акціонерного товариства «Гідромеханізація»
про стягнення заборгованості, -
Прокурор Вишгородського району Київської області (надалі - прокурор) звернувся до Київського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області (надалі - позивач) з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Гідромеханізація» (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 31864, 40 грн.
У ході судового розгляду позивач уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути заборгованість відповідача за період з 01.11.2009 р. по 31.12.2009 р. у розмірі 12830, 44 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач має заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України у м. Броварах Київської області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» та пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» за травень 2010 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала з підстав, зазначених у письмових запереченнях на позов, просила суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України від 26.06.1997 р. 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон України № 400/97-ВР), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Гідромеханізація» є юридичною особою, зареєстрованою 09.08.1994 року Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області, згідно з Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 №096546 та Довідки №0493/2007 рік з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ). Відкрите акціонерне товариство «Гідромеханізація» зареєстровано як платник в Управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області за № 100803-0071 та являється платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” - “з” статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (надалі - Закон України № 1788-XII) до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Порядок компенсації фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій не змінився і з набранням чинності з 1 січня 2004 року Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9.06.2003 р. № 1058-IV (надалі - Закон України № 1058-IV).
Так, приписами частини другої розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України № 1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України № 1788-XII.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України № 1058-IV. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно п.6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Iнструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році.
Згідно абзацу 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б" - “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до абзацу 3 п. 1 ст 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області направлено відповідачу Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) за січень 2009 року, за лютий 2009 року, за березень 2009 року, за квітень 2009 року, за травень 2009 року , за червень 2009 року, за липень 2009 року, за серпень 2009 року.
Згідно п. 6.10. Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Iнструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Марганець через Управління Пенсійного Фонду України у Вишгородському районі Київської області було направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» та пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників).
28.04.2010 р. Управлінням Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області була проведена перевірка правильності нарахування та своєчасності сплати фактичних витрат на виплату пенсій ВАТ «Гідромеханізація», за результатами якої складено Акт №001 від 28.04.2010 р. звірення сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах станом на 01.01.2010 р.
Як вбачається з Акту відмови (або ухилення) від підпису матеріалів акту звірки по відшкодуванню пільгових пенсій (список №1, №2), відповідач відмовився від підписання Акту від 28.04.2010 р. №001.
Суд враховує, що відповідно до частини дванадцятої статті 20 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Судом не береться до уваги твердження відповідача про те, що пенсіонери ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не працювали у відповідача на роботах, які відносяться до Списків №1 та Списків №2, а виконували трудову функцію по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 -кілометровій зоні, оскільки в Довідці Форми №122, виданій відповідачем ОСОБА_8 у 2002році за №06-142 зазначено, що починаючи з 09 листопада 1995 року по 26 вересня 1996 року він був зайнятий на роботах, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до Списку №1, саме відповідачем видавалась така довідка і за достовірність змісту даної довідки відповідає відповідач. Аналогічні довідки видавались пенсіонерам ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що підтвердили представники сторін у судовому засіданні.
У судовому засіданні також спростовано твердження відповідача , що всі витрати, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 мають бути здійснені за рахунок коштів Державного бюджету в зв'язку з наступним.
Відповідно до статті 63 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Статтею 55 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки понад передбачений цією статтею. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею.Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше.Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і цього Закону. Отже, при призначенні пенсії даним особам , в першу чергу засосовується Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» лише передбачає особливості місць виконання робіт, передбачених Списком №1 та порядок їх обрахування, але перетворення пільг по виконанню робіт, передбачених Списком №1 в пільги по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС жодною нормою вищеназваних законів не передбачено. Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлює лише особливий порядок зарахування стажу робіт, передбачених Списком №1 , які виконувались у звязку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС . Але харакрер даних робіт це не спростовує, визначальним при наданні пільг по заниженню пенсійного віку згідно Постанови ЦК КПРС , Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року №149-378 та Постанови Ради Мінісрів СРСР та ВЦРПС від 05.07.1986 року №665-1995 є характер виконуваних робіт (Списки №1 та №2) , а не місце їх виконання (чорнобильська зона).Ні Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” ні Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не містить положень, згідно яких кошти на виплату т адоставку пенсій, особам , які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці , що дають право на пенсію на пільгових умовах, передбачених Списком №1, відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що сума боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 12830, 44 грн. відповідачем не сплачена, вона підлягає стягненню з відповідача, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Гідромеханізація» (07300, Київська область, м. Вишгород, проммайданчик, код ЄДРПОУ 04628646) на користь Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області заборгованість у розмірі 12830 (дванадцять тисяч вісімсот тридцять) грн. 44 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя (підпис) В. І. Лисенко
З оригіналом згідно
суддя
постанову складено у повному обсязі 10.09.2010
01113, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 т/ф 2865687, ЄДРПОУ 240740
«10» вересня 2010 року
№2а-5580/10/1070
Прокурор Вишгородського району Київської області
вул. Кургузова, 7, м. Вишгород, 07300
Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області вул. Межигірського Спаса, 6, м. Вишгород, 07300
Київський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 10.09.10 р. в адміністративній справі №2-а-5580/10/1070.
Суддя Лисенко В.І.
01113, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26 т/ф 2865687, ЄДРПОУ 240740
«10» вересня 2010 року
№2а-5580/10/1070
Відкрите акціонерне товариство «Гідромеханізація» Проммайданчик, м. Вишгород, 07300
Київський окружний адміністративний суд надсилає копію постанови від 10.09.10 р. в адміністративній справі №2а-5580/10/1070.
Суддя Лисенко В.І.