м. Київ
15 квітня 2010 р. № 2-а-3854/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Виноградової О.І.,
при секретарі Варданян О.В.
за участю представників:
позивача ? Поліщука О.О.,
відповідача ? не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції у Київської області
до
про суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2
припинення підприємницької діяльності,
Бориспільська об'єднана державна податкова інспекція у Київської області (далі ? позивач) звернулася до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (далі ? відповідач) про припинення підприємницької діяльності.
У судове засідання з'явився представник позивача.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 17), заперечень на позов не подав, з клопотанням про відкладення справи до суду не звертався.
За таких обставин суд ухвалив розглянути справу за відсутності відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Суд у судовому засіданні , заслухавши представника позивача, з'ясувавши обставини справи та дослідивши наявні докази, встановив наступне.
Відповідача було зареєстровано як суб'єкта підприємницької діяльності - фізичну особу 12 грудня 2002 р., що підтверджується копією відповідного свідоцтва (а.с. 10).
Згідно з наявними у матеріалах справи довідками відповідача було взято на облік як платника податків з 12 грудня 2002 р. за № 576 (а.с. 7), звіти позивачу відповідач не подає з 1 кварталу 2009 р. (а.с. 5), станом на 19 лютого 2009 р. податкового боргу не має (а.с. 6).
Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи майнового характеру), спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно з вимогами ст. 239 цього Кодексу органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, однією з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Відповідно до п.2 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб га фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 № 755-ІУ однією із підстав для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (що не пов'язано з банкрутством) є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Право органів державної податкової служби у передбачених законом випадках звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності передбачено п.17 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 12 квітня 1990 р. № 509-Х1І.
Наведене свідчить, що відповідачем було порушено правила здійснення господарської діяльності, що є підставою для припинення його підприємницької діяльності.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити .
Припинити підприємницьку діяльність суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (що не пов'язано з банкрутством) ОСОБА_2 (09100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
У день набрання цією постановою законної сили направити її копії державному реєстратору за місцем реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.І. Виноградова
Постанову у повному обсязі виготовлено та підписано 16 квітня 2010 р.