15 квітня 2010 р. № 2-а-3827/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі
головуючого - судді Виноградовій О.І.,
при секретарі Варданян О.В.,
за участю
представника позивача Величка О.В.,
представника відповідача Побережника С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання щодо підсудності Київському окружному адміністративному суду адміністративної справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Українсько -середземноморські авіалінії”
до
про Бориспільської митниці
визнання рішення та картки відмови недійсними та зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю „Українсько - середземноморські авіалінії” (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Бориспільської митниці (далі - відповідач) про визнання рішення та картки відмови недійсними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 12 березня 2010 р. провадження у справі було відкрито (а.с. 2), іншою ухвалою від цієї ж дати ? справу призначено до судового розгляду на 15 квітня 2010 р. ( а.с. 28).
15 квітня 2010 р. до суду надійшло правове обґрунтування представника відповідача, в якому зазначалося, що провадження у даній адміністративній справі було відкрито з порушенням вимог територіальної підсудності (а.с. 36 - 37).
Питання щодо можливості розгляду справи Київським окружним адміністративним судом було поставлено на обговорення осіб, які беруть участь у справі.
Представник відповідача підтримав подане ним обґрунтування та наполягав на передачі справи до Окружного адміністративного суду м. Києва, оскільки провадження у справі № 2-а-3827/10/1070 було відкрито з порушенням вимог ч. 2 ст. 19 КАС України.
Представник позивача не заперечував, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення безпосередньо стосується інтересів позивача, а, отже, є актами індивідуальної дії, а також, що місцезнаходженням позивача є місто Київ.
Проте, стверджував, що дану адміністративну справу може бути розглянути Київським окружним адміністративним судом, оскільки позовна заява містить дві самостійні вимоги, а саме, про визнання недійсним рішення відповідача та картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України, а також про зобов'язання відповідача здійснити митне оформлення на користь позивача.
Крім того, вважає, що у даному конкретному випадку КАС України не визначено територіальної підсудності справ, по яких одночасно заявлено вимоги щодо оскарження акта індивідуальної дії та зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити певні дії, а, отже, він скористувався наданим йому ч. 4 ст. 19 КАС України правом вибору суду, який має розглядати дану справу.
До того ж просив урахувати правову позицію Верховного Суду України, згідно з якою порушення судом першої інстанції правил територіальної підсудності адміністративної справи не є підставою для скасування постановленого ним судового рішення.
Судом у судовому засіданні встановлено , що позивачем оскаржено рішення та картка відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України. Зокрема, позовна заява містить вимоги про визнання зазначених рішень недійсними (а.с. 10).
Згідно із вимогами ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як убачається з ч. 2 ст. 19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого суду, якщо після відкриття провадження у справі та до початку судового розгляду виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил територіальної підсудності.
При вирішенні клопотання представника відповідача судом враховано, що позивач перебуває за адресою: м. Київ, вул. Шулявська, 7, а також, що вирішення судом позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії (здійснити митне оформлення на користь позивача) неможливо без попереднього вирішення питання законності оскаржуваних рішень відповідача.
Наведене свідчить, що провадження у справі відкрито без дотримання правил територіальної підсудності,
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідне передати дану справу на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва.
Керуючись ч. 2 ст. 19, п. 3 ч. 1 ст. 22, ст.ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу № 2-а-3827/10/1070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Українсько - середземноморські авіалінії” до Бориспільської митниці про визнання рішення та картки відмови картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України недійсними та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд Окружного адміністративного суду м. Києва.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. Згідно із ч. 2 ст. 254 цього Кодексу, у разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання апеляційної скарги ? після залишення її без задоволення.
Суддя О.І. Виноградова