м. Київ
24 червня 2010 р. № 2а-3354/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Виноградової О.І.,
при секретарі - Сович О.І.,
за участю:
представника позивача ? Голікова І.С.,
представника відповідача ? Шепіло І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптима-Оіл»
до
про Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області
визнання недійсним рішення від 9 вересня 2009 р. № 0044422340/0,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптима-Оіл» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 9 вересня 2009 р. № 0044422340/0.
Відповідач надав суду заперечення, у яких позовні вимоги не визнав, зазначив, що діяв згідно з вимогами чинного законодавства та просив у задоволенні позову відмовити (а.с. 36 - 37).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с. 3 - 5).
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити з підстав, наведених у запереченнях на адміністративний позов.
Суд у судовому засіданні , заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, встановив таке.
26 серпня 2009 р. відповідачем проведено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
В ході перевірки встановлені такі порушення: в АЗС позивача не забезпечено щоденного виконання друку фіскальних звітних чеків (z - звітів), а саме: z - звіт № 0299 від 1 липня 2009 р. роздруковано 2 липня 2009 р.; z - звіт № 0307 від 9 липня 2009 р. роздруковано 10 липня 2009 р. що є порушенням вимог п.п. 9 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон України № 265/95-ВР).
За результатами перевірки 26 серпня 2009 р. було складено акт № 2740/1000/23/36230028 (далі ? акт перевірки) (а.с. 8).
9 вересня 2009 р. на підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення № 0044422340/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 680 грн 00 коп. (а.с. 13).
При вирішенні справи судом взято до уваги , що згідно з вимогами ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 р. № 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані податкові державні податкові інспекції здійснюють контроль за додержанням законодавства про податки, інші платежі.
Відповідно до вимог абз. 4 ст. 2 Закону України № 265/95-ВР розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Передбачена законодавцем можливість повернення грошових коштів у разі відмови покупця від товару чи послуги означає, що здійснення розрахункової операції при реалізації товарів (послуг) не вимагає збігу в часі цієї операції, зокрема, з фактичним наданням послуг. Необхідною умовою здійснення такої операції є реалізація товарів (послуг), тобто їх продаж у результаті вчиненого продавцем і покупцем правочину.
Як убачається з абз. 15 ст. 2 Закону України № 265/95-ВР розрахунковим документом є документ установлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.
Відповідно до положень п. 3.1 Положення про форму та зміст розрахункового документа (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. № 614) (далі - наказ № 614) фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Обов'язковими реквізитами фіскального касового чека є, зокрема, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата й час проведення розрахункової операції та напис “фіскальний чек”.
Згідно з вимогами п. 4.4 наказу № 614 реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Відповідно до вимог п. 9 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Як убачається з п. 4 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до вимог п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.
Наявні матеріали справи свідчать , що у ході перевірки позивача, встановлено факт не забезпечення щоденного виконання друку фіскальних звітних чеків.
Як убачається з z - звітів № 0299 від 1 липня 2009 р. (а.с. 10) та № 0307 від 9 липня 2009 р. (а.с. 12), вони були роздруковані, відповідно, 2 та 10 липня 2009 р.
Виходячи з викладеного, податковий орган діяв в межах повноважень та у спосіб встановлений законом, оскаржуване рішення по результатам перевірки позивача є обґрунтованим та відповідає чинному законодавству.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат відповідача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптима-Оіл» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання недійсним рішення 9 вересня 2009 р. № 0044422340/0 відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження .
Суддя О.І. Виноградова
Повний текст постанови виготовлено та підписано 29 червня 2010 р.