Постанова від 24.06.2010 по справі 2а-3353/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 червня 2010 р. № 2а-3353/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Виноградової О.І.,

при секретарі - Сович О.І.,

за участю:

представника позивача ? Голікова І.С.,

представника відповідача ? Шепіло І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптима-Оіл»

до

про Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області

визнання недійсним рішення від 4 листопада 2009 р. № 0061342340/0,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптима-Оіл» (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 4 листопада 2009 р. № 0061342340/0 (а.с. 3 - 5).

Відповідач надав суду заперечення, у яких позовні вимоги не визнав, зазначивши, що він діяв згідно з вимогами чинного законодавства та просив у задоволенні позову відмовити (а.с. 48 - 50).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити з підстав, наведених у запереченнях на адміністративний позов.

Суд у судовому засіданні , заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, встановив таке.

14 жовтня 2009 р. відповідачем проведено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

За результатами перевірки 14 жовтня 2010 р. було складено акт № 3328/1000/23/36230028 (далі ? акт перевірки) (а.с. 7).

Згідно з актом перевірки перевіряючими було встановлено такі порушення: в АЗС позивача при продажу готівкою дизельного палива у кількості 76,68 л. на суму 483 грн. 88 коп. не проведено розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано споживачу відповідний розрахунковий документ (чек), що є порушенням вимог п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон України № 265/95-ВР).

4 листопада 2009 р. на підставі акта перевірки відповідачем прийнято рішення № 0061342340/0 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2419 грн 40 коп. (а.с. 9).

Не погодившись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні справи судом взято до уваги , що згідно з вимогами ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 р. № 509-XII державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані податкові державні податкові інспекції здійснюють контроль за додержанням законодавства про податки, інші платежі.

Відповідно до вимог абз. 4 ст. 2 Закону України № 265/95-ВР розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Передбачена законодавцем можливість повернення грошових коштів у разі відмови покупця від товару чи послуги означає, що здійснення розрахункової операції при реалізації товарів (послуг) не вимагає збігу в часі цієї операції, зокрема, з фактичним наданням послуг. Необхідною умовою здійснення такої операції є реалізація товарів (послуг), тобто їх продаж у результаті вчиненого продавцем і покупцем правочину.

Як убачається з абз. 15 ст. 2 Закону України № 265/95-ВР, розрахунковим документом є документ установлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Відповідно до положень п. 3.1 Положення про форму та зміст розрахункового документа (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. № 614) (далі - наказ № 614) фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Обов'язковими реквізитами фіскального касового чека є, зокрема, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата й час проведення розрахункової операції та напис “фіскальний чек”.

Згідно з вимогами п. 4.4 наказу № 614 реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Відповідно до вимог п. 4.8 наказу № 614 якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи компенсації раніше оплаченої послуги перевищує 100 грн., то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. Аналогічний акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку, де вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії СПД і зберігаються протягом 3 років.

Як убачається з п.п. 1, 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, і видавати такий розрахунковий документ на повну суму проведеної операції особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї.

Відповідальність за невиконання зазначеного обов'язку передбачена п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР у вигляді фінансової санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).

Відповідно до вимог п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.

Наявні матеріали справи свідчать , що позивачем здійснюється роздрібна торгівля нафтопродуктами на автозаправному комплексі № 8 за адресою: м. Київ, п - кт Бажана, 4 (далі - автозаправний комплекс № 8).

Зокрема 11 вересня 2009 р. 21 год 22 хв. оператором АЗС позивача під час продажу 76,68 літрів дизельного палива по реєстратору розрахункових операцій (далі - РРО) було проведено розрахункову операцію шляхом списання 483 грн 88 коп. з картки „Авіас - Україна” (тобто за безрахунковим розрахунком), що підтверджується копією фіскального чека № 1343 (а.с. 8) та поясненнями оператора АЗС ОСОБА_3 від 11 вересня 2009 р. (а.с. 53).

Так, копія службового чеку № 0001 свідчить, що 12 вересня 2009 р. о 3 год. 14 хв. розрахункову операцію на суму 483 грн 88 коп. проведено через РРО шляхом службового внесення(а.с. 62).

Зазначену суму відображено на 40 арк. касової книги за 12 вересня 2009 р. (а.с. 63)

Фіскальний денний z - звіт № 0000 із зазначенням службового внесення у розмірі 13 343 грн 72 коп. (12 859 грн 84 коп. та 483 грн 88 коп.) роздруковано 13 вересня 2009 р. (а.с. 64).

При вирішенні справи, судом взято до уваги, що на час перевірки - 11 вересня 2009 р. автозаправний комплекс № 8, не мав дозволу на цілодобовий режим роботи. Даний дозвіл ним було отримано лише 24 лютого 2010 р. (а.с. 47).

Отже, наведене свідчить, що 76,68 л. дизельного палива фактично було куплено за готівку, яку було оформлено як службове внесення наступного дня - 12 вересня 2009 р.

Зазначений факт не заперечувався у судовому засіданні представником позивача.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України о ргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що податковий орган діяв в межах повноважень та у спосіб встановлений законом, а отже, оскаржуване рішення від 4 листопада 2009 р. № 0061342340/0 є правомірним.

Наведене свідчить, що позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат відповідача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптима-Оіл» до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання недійсним рішення від 4 листопада 2009 р. № 0061342340/0 відмовити.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.І. Виноградова

Повний текст постанови виготовлено та підписано 29 червня 2010 р.