Рішення від 23.02.2024 по справі 914/3720/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.02.2024 Справа № 914/3720/23

Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання справу за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті, м.Київ

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Юрги Ганни Гнатівни , м.Львів

про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 10577,61грн.

Учасники справи в судове засідання не викликалися, розгляд справи здійснювався у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Суть спору: Державна служба України з безпеки на транспорті, м.Київ, звернулась до Господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця Юрги Ганни Гнатівни , м.Львів, плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 10577,61грн.

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач посилається на те, що Західним міжрегіональним управлінням Уктрансбезпеки 22.06.2021р. проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , що належить на праві власності відповідачу.

За результатами перевірки встановлено перевищення транспортним засобом відповідача нормативних вагових параметрів, а саме: фактичного навантаження на одиничну вісь 13,47 т. при допустимих 11 т. За результатами перевірки складено Акт № 047690.

Крім цього, 22.06.2021р. складено Акт № 280740 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. У вказаному Акті зафіксовано перевезення вантажу з порушенням норм, передбачених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

Вказані порушення стали підставою для здійснення розрахунку № 468/041 від 22.06.2021р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 327,60 Євро, що за офіційним курсом Національного банку України станом на 22.06.2021р. становило 10577,61грн.

На адресу відповідача направлявся лист про необхідність внесення плати за проїзд на підставі розрахунку № 468/041 від 22.06.2021р. Однак відповідач вказані кошти добровільно не сплатив.

Як на правову підставу своїх позовних вимог позивач посилається на правові норми Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі за текстом - Порядок № 879), Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 (далі - Правила №30), п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001р., Положення Про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ № 103 від 10.02.2015р., ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідач відзиву на позов не подав, позовних вимог не спростував.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 27.12.2023р. відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.

Ухвала суду від 27.12.2023р. про відкриття провадження у справі у справі № 914/3720/23 скеровувалась відповідачу 28.12.2023 р. за його юридичною адресою та отримана ним 03.02.2024р. Вказане підтверджується Списком № 784 від 28.12.23р. згрупованих відправлень «Рекомендований лист» та відстеженням поштового відправлення суду з штрихкодовим ідентифікатором 0600073672900.

Мотивувальна частина рішення.

Враховуючи зміст позову та наведені у ньому правові норми, до переліку обставин, які є предметом доказування у справі, належить доказування того факту, що відповідач є власником транспортного засобу, який перевищив нормативи вагових параметрів, правильність та обґрунтованість здійсненого розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування або ж спростування наявності наведених вище обставин учасником справи, який має у справі протилежний процесуальний інтерес.

Вичерпний перелік доказів, якими позивач підтверджує наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі, зазначено ним в додатках до позовної заяви.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, вірогідність наявних у матеріалах справи та перевірених судом доказів, застосовуючи викладені нижче норми права та вважаючи встановленими наведені нижче обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Відповідач є власником транспортного засобу марки MAN, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , що підтверджується наявною у матеріалах справи належно завіреною копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 (а.с. 23, 24).

Посадовими особами Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, 22.06.2021 року проведено документальну перевірку та здійснено габаритно-ваговий контроль наведеного вище транспортного засобу.

У ході перевірки встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів осьового навантаження автомобіля та перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Вказане підтверджується Актом № 280740 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним траспортом від 22.06.2021р., Актом № 047690 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.06.2021р., Довідкою № 032690 Про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.06.2021р. (а.с.18, 19, 20).

Згідно з п. 22.5 Правил дорожнього руху (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням (п. 31-1. Порядку №879).

При проведенні 22.06.2021року габаритно-вагового контролю транспортного засобу відповідача встановлено, що фактичне навантаження на одиночну вісь становило 13,47 тонн при допустимому навантаженні 11тонн.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, в редакції, яка діяла станом на 22.06.2021 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки, в редакції, яка діяла станом на 22.06.2021р.

Актом № 280740, Актом № 047690 та Довідкою № 032690 від 22.06.2021 р. (а.с.18, 19,20) підтверджується факт перевищення транспортним засобом відповідача нормативного навантаження на вісь на 22,5 % (13470 кг на одиночну вісь при допустимих 11000 кг).

Згідно з ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», в редакції, яка діяла на 22.06.2021 р., у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до п 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідач не надав суду згаданого вище дозволу на участь у дорожньому русі належному йому транспортного засобу, параметри (навантаження на вісь) у якому станом на 22.06.2021р. перевищували нормативні. Відповідач не заперечив факту відсутності у нього такого дозволу станом на 22.06.2021 р.

Позивач на підставі п. 30 з урахуванням норм п.31-1 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879, з використанням ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, які затверджені вищезгаданою постановою Кабінету Міністрів України № 879, здійснив розрахунок № 468/041 від 22.06.2021 р. плати за проїзд. При цьому позивач обґрунтовано застосував 0,42 євро плати за 1 км проїзду транспортних засобів відповідача та потрійний коефіцієнт збільшення плати за проїзд.

На підставі наведених вище доказів та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що між сторонами у справі виникли правовідносини щодо своєчасної сплати плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Суд також враховує, що відповідач не надав жодних доказів на спростування факту перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу транспортним засобом, який належить йому на праві власності, як і не надав доказів оскарження в установленому порядку дій Укртрансбезпеки щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків. Крім цього, з матеріалів справи вбачається, що відповідач сплатив суму застосованого до нього штрафу у розмірі 34000грн. за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм (а.с.33-34).

З огляду на викладене, беручи до уваги п. 31-1 Порядку та факт надіслання позивачем відповідачу листа від 12.06.2023 р. (а.с. 25-27), стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 10577,61грн.

Повноваження осіб, які проводили перевірку транспортних засобів відповідача та належність засобів, якими проведено цю перевірку підтверджується наявними у матеріалах справи: Направленням на рейдову перевірку від 22.06.2021р. № 011504, Графіком проведення рейдових перевірок Західним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки (Львівська область), Графіком щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю у Львівській області на 2021р., Свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (а.с. 28-31).

Щодо повноважень позивача, то суд виходив з такого, згідно з ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до п. 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

За приписами п.п. 2, 15, 27 п. 5 Положення № 103, Укртрансбезпека, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює, серед іншого: державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

У відповідності до абзацу першого п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

При ухваленні рішення у справі суд також виходить з того, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спірні відносини виникли між сторонами у справі з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави). Такі висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у її постанові від 06 червня 2018 р. у справі № 820/1203/17.

Відповідно до приписів ч.ч. 1 та 2 статті 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням, зокрема транспортних засобів, механізмів та обладнання, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.

На підставі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236-241, 247-252, 327 ГПК України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м.Київ, вул.Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845) до Фізичної особи-підприємця Юрги Ганни Гнатівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Юрги Ганни Гнатівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м.Київ, вул.Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845) в дохід Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні у розмірі 10577,61грн.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Юрги Ганни Гнатівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м.Київ, вул.Антоновича, 51, код ЄДРПОУ 39816845) 2684 грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

3. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бортник О.Ю.