Рішення від 22.02.2024 по справі 420/36360/23

Справа № 420/36360/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцька Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління міграційної служби України в Одеській області від 19.10.2023 року №С-634/6/5101-23, затвердженого першим заступником начальника Головного управління Державної міграційної служби України у Одеській області Іваном Безкищенком в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі ID картки у зв'язку з неможливістю підтвердження громадянства України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управлінням державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати паспорт громадянина України у формі ID картки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2007 року Орджонжідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області на ОСОБА_3 .

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 з селі Махурі Чхороцкуского району Грузія.

Рішенням Орджонікідзевським районним судом міста Маріуполь Донецької області від 22 квітня 2005 року справа №2-188/05 по цивільній справі за його позовом до відділу по справах громадянства, імміграції і реєстрації фізичних осіб Маріупольського ГУ УМВ України в Донецькій області про встановлення факту постійного проживання в Україні з 1990 року (в тому числі станом на 24 серпня 1991 року) по даний період було задоволено повністю 28.09.2005 року.

Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , який в подальшому було втрачено.

13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області в зв'язку з втратою паспорта позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .

На підставі паспорта громадянина України 07 квітня 2021 року позивачу було видано закордонний паспорт копія.

06.10.2023 року позивач звернувся до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради де було прийнято та оформлено заяву-анкету для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Матеріали справи на оформлення паспорта громадянина України було передано Приморському відділу у м. Одеса ГУ ДМС України в Одеській області.

Приморським відділом було опрацьовано матеріали справи та проведено перевірки,за результатами яких листом від 11.10.2023 року позивачу було відмовлено в оформленні паспорта громадянина України, оскільки належність його до громадянства України не підтверджено.

В подальшому позивач звернувся з аналогічною заявою в Головне управління міграційної служби України в Одеській області.

На його звернення листом від 19.10.2023 року №С-634/6/5101-23 надано відмову-висновок, оскільки проведеною перевіркою не підтверджено його громадянство України, затверджена першим заступником начальника головного управління ДМС України в Одеській області.

Разом з тим, в обґрунтування позову Позивач зазначає, що до заяви позивач надав всі необхідні документи на підтвердження факту його проживання на території України, а саме рішення Орджонікідзевського суду м. Маріуполя Донецької області від 22.04.2005 року по справі №2-188/05, запис у копії трудової книги від 07.08.1990 року про прийняття водієм третього класу всіх марок автомобілів та від 27.11.1997 року про звільнення його за власним бажанням за ст 38 КЗпП України,у якій наявна печатка приватного підприємства м Київ «фірма «ОДІН» ідентифікаційний код №25272952.

ГУ ДМС України в Одеській області було зроблено перевірку щодо видачі вищевказаних паспортів, де в обох заявах про видачу паспорта у графі 6 зазначено його місце проживання: АДРЕСА_1 та зазначена дата постійної реєстрації 20.02.1996 рік. У службових відмітках заяви про видачу паспорта гр. України серії НОМЕР_3 зазначена Довідка №12/2005 л.д.21, проте підтвердити видачу зазначеної довідки неможливо, оскільки матеріали що перебували в Головному управлінні ДМС України в Донецькій області знаходяться на тимчасово окупованій території України.

Як зазначено в листі відповідача про відмову у видачі позивачу паспорта громадянина України що відповідно до відповіді наданої ГУ ДМС України в Донецькій області відомості,щодо реєстрації/зняття з реєстрації/ гр. ОСОБА_1 на 1991 рік за наявними обліками РТГ ФПС «Реєстрація місця проживання» ІКС ЄІАС УМП відсутні, а також перевірити оформлення довідки про реєстрацію особи громадянином України на його ім'я не виявляється можливим.

Окрім того,Єдиний державний реєстр судових рішень для місцевих загальних судів почав діяти з 1 січня 2007 року, а сам Закон набрав чинності з 1 червня 2006 року, а тому посилання відповідача що інформація про вищевказане рішення буду станом на 31.10.2023 року відсутня є безпідставною.

Позивач вважає, що відмова у документуванні його паспортом громадянина України з причини не встановлення належності до громадянства України є протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 27.12.2023 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.

12.01.2024 року за вх. №1721/24 від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено:

Департаментом надання адміністративних послуг Одеської міської ради06.10.2023 сформовано заяву-анкету № 9689009 та внесено інформацію до Єдиного державного демографічного реєстру, та передано матеріали до Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області.

На виконання вимог Порядку № 302 з метою ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України ОСОБА_1 , 1956 р.н., працівниками Приморського відділу було проведено ряд перевірок за наслідками яких, позивача 11.10.2023 повідомлено про відмову в оформленні паспорта на підставі п.п. 1, 3 п. 100 Порядку № 302, оскільки належність позивача до громадянства України не встановлено.

19.10.2023 позивач звернувся до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою довільної форми про перевірку документів про громадянство України.

ГУ ДМС України в Одеській області розглянуто звернення позивача та 02.11.2023 за вих. №5100.4.1-13175/51.2-23 у межах строку, визначеного Законом України "Про звернення іромадян" надано письмову відповідь з відповідними роз'ясненнями, яка не є індивідуальним актом, в розумінні КАС України.

При цьому, будь - який висновок, затверджений першим заступником начальника ГУ ДМС України в Одеській області Іваном Безкищенком від 19.10.2023 №С634/6/5101-23 не складався, а зазначена дата й номер - є датою надходження до ГУ ДМС України в Одеській області звернення позивача та реєстраційний номер цього звернення, тому Позивачем невірно обрано спосіб судового захисту в частині визнання протиправним та скасування висновку, затвердженого першим заступником начальника ГУ ДМС України в Одеській області Іваном Безкищенком від 19.10.2023 № С- 634/6/5101-23.

07.02.2024 року до суду за вхід. №420/36360/23 року від Відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зокрема зазначено 06.10.2023 ОСОБА_3 подав заяву про втрату паспорта громадянина України (копія заяви надавалась до відзиву від 10.01.2024).

Згідно з п. 52 Порядку № 302 заява про втрату паспорта реєструється в день прийняття до розгляду заяви-анкети в журналі за формою, встановленою МВС, після чого працівник територіального підрозділу ДМС формує справу про втрату або викрадення паспорта, до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки. Дані про факт втрати/викрадення паспорта зразка 1994 року вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС не пізніше наступного дня.

Враховуючи те, що позивачем було подано заяву про втрату паспорта до відомчої інформаційної системи ДМС було внесено інформацію про недійсність паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого 13.07.2007 Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУ МВС України в Донецькій області у зв'язку з його втратою.

У зв'язку з викладеним, під час перевірки паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого 13.07.2007 Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУ МВС України в Донецькій області за відомчою інформаційною системою ДМС (ЄІАС УМП) міститься інформація про його недійсність.

21.02.2024 року до суду за вхід. №ЕП/3287/24 від Відповідача надійшла заява про долучення до матеріалів справи копії заяв-анкет про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та копії облікової картки форми М20.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 з селі Махурі Чхороцкуского району Грузія, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами та сторонами не заперечується.

Рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполь Донецької області від 22.04.2005 року по справі №2-188/05 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Україні в період з 1990 року (в тому числі станом на 24 серпня 1991 року) по даний час.

Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , який в подальшому було втрачено.

13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області в зв'язку з втратою паспорта позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .

Відповідно до заяви-анкети від 22.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до ЦМ РВ ДМСУ в місті Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області про внесення відомостей до ЄДДР у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до заяви-анкети № 18652378 від 02.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ЦМ РВ ДМСУ в місті Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області про внесення відомостей до ЄДДР у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до Облікової картки на особу, яка порушує клопотання про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон форма №М20, ОСОБА_1 07.04.2021 року виданий закордонний паспорт серія НОМЕР_4 , строком дії до 07.04.2031 року, а також зазначений УНЗР 19560816-00118.

06.10.2023 року позивач звернувся до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради де було прийнято та оформлено заяву-анкету №9689009 для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Матеріали справи на оформлення паспорта громадянина України було передано Приморському відділу у м. Одеса ГУ ДМС України в Одеській області.

07.10.2023 року Приморським відділом у м. Одеса ГУ ДМС України в Одеській області. здійснено запит до Головного управління ДМС Українив Донецькій області про підтвердження видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого 13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області, а також щодо надання додаткових матеріалів про перевірку належності до громадянства України.

У відповідь на запит Головне управління ДМС України в Донецькій області листом №1402.46/41714-23 від 11.10.2023 року повідомило:

«На Ваш запит повідомляємо, що за наявними обліками ГУ ДМС у Донецькій області гр. ОСОБА_3 документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 13.07.2007 Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області.

Інформую, що згідно книги надходження-витрачення бланків паспортів громадянина України ГУ ДМС України в Донецькій області, бланк паспорта серії НОМЕР_2 був розподілений до Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області.

Архівні картотеки та обліки УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області до 2014 року залишились на території м. Донецька Донецької області, що визнана тимчасово окупованою: територією відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях України» від 15.04.2014 №1207-VII в зв'язку з чим перевірки оформлення довідки про реєстрацію особи громадянином України на ім'я ОСОБА_1 не виявляється можливим.

Відомості, щодо реєстрації/зняття з реєстрації гр. ОСОБА_1 на 1991 рік за наявними обліками РТГ ІПС «Реєстрації місця проживання» ІКС ЄІАС УМП відсутні.».

Рішенням Приморського відділу у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області №5115-1124/5115.1-23 від 11.10.2023 року у зв'язку з тим, що не підтверджено громадянство України, зокрема на підставі відповіді ГУ ДМС України в Донецькій області №1402.46/41714-23 від 11.10.2023 року, в оформлені паспорта громадянина України ОСОБА_3 відмовлено.

19.10.2023 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління ДМС України в Одеській області з заявою в якій просив перевірити всі його документи та на підтвердження громадянства надані копія рішення Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполь Донецької області від 22.04.2005 року по справі №2-188/05 та копію трудової книжки.

Листом №5100.4.1-13175/51.2-23 від 02.11.2023 року Головне управління ДМС України в Одеській області повідомило наступне:

«Головним управлінням ДМС в Одеській області додатково проведено перевірки належності до громадянства України особи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до наданих Вами документів, а саме:

1. Рішення Орджонікідзевського суду м. Маріуполя Донецької області від 22.04.2005 року по справі № 2-188/05;

2. Запису у копії трудової книги від 07.08.1990 р. про прийняття водієм третього класу всіх марок автомобілів та від 27.11.1997 р. про звільнення за власним бажанням ст.38 КЗПП України, у якій наявна печатка приватного підприємства, м. Київ «Фірма «ОДІН» ідентифікаційний код № 25272952. Перевірками встановлено, що:

1. Відповідно до Єдиного державного реєстру судових рішень інформація про вищезгадане рішення суду станом на 31.10.2023 відсутня;

2. Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 31.10.2023 інформація про вищезгадане підприємство відсутня.

Додатково проведене перевірку заяви про видачу паспорта серії НОМЕР_2 виданого 13.07.2007 р, Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області, у зв'язку з втратою попереднього паспорту серії НОМЕР_3 , виданого 28.09.2005 р. Орджонікідзевським PB Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області.

В обох заявах про видачу паспорта у графі 6 зазначено місце проживання: АДРЕСА_1 та зазначена дата постійної реєстрації 20.02.1996 р.

У службових відмітках заяви про видачу паспорта серії НОМЕР_3 , зазначена Довідка № 477 Д № 12/2005 л.д. 21, проте підтвердити видачу зазначеної довідки не вбачається можливим, оскільки матеріали що перебували у Головному управлінні ДМС в Донецькій області знаходяться на тимчасово окупованій території України.

Крім того у Реєстрі наявна сканована копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , на сторінці 11 якого наявна відмітка про реєстрацію місця проживання 20.02.1996 р. за адресою; АДРЕСА_1 .

Також відповідно до відповіді наданої ГУ ДМС в Донецькій області вбачається що: відомості, щодо реєстрації/зняття з реєстрації гр. ОСОБА_1 на 1991 рік за наявними обліками РТГ ФПС «Реєстрація місця проживання» ІКС ЄІАС УМП відсутні, а також перевірити оформлення довідки про реєстрацію особи громадянином України на ім'я ОСОБА_1 не виявляється можливим.

Тому підтвердити правдивість наданих Вами документів не є можливим та перевірками не встановлено Вашу належність до громадянства України, або факту проживання на території України станом на 1991 рік.».

ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.

У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України».

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про громадянство України» громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Згідно п. 1, 2 ст. 3 ЗУ «Про громадянство України» громадянами України є 1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України; 2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.

Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3, - з моменту внесення відмітки про громадянство України.

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про громадянство України» громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Згідно ст. 24 ЗУ «Про громадянство України» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо, зокрема, видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України.

Згідно п. п. 1, 3, 5, 7 Порядку № 302 паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт. У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт. Оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: 1) особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто; 2) особі, яка досягла 14-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною, - на підставі заяви-анкети одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники); 3) особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, - через уповноважену особу адміністрації відповідної установи чи закладу (далі - уповноважена особа).

Відповідно до п. 46 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи:

1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта);

2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);

3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);

4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);

5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);

6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;

7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;

8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Згідно п. 49, 50, 51, 55, 56, 57, 58, 60, 62, 63, 64 Порядку № 302 після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт.

Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.

Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).

До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.

Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру).

Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт у зв'язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.

Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до пункту 41 цього Порядку.

У разі видачі паспорта, який втрачено/викрадено, іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який втрачено/викрадено, не пізніше наступного дня після прийняття до розгляду заяви-анкети до такого територіального підрозділу ДМС надсилається запит за формою, встановленою МВС.

Перевірка за запитом проводиться протягом двох робочих днів після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та фотозображення порівнюються з даними наведеними у заяві про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, та вклеєною до неї фотокарткою.

У графі "Службові відмітки" заяви про видачу паспорта проставляється відмітка про дату надходження запиту та територіальний підрозділ ДМС, який здійснює оформлення паспорта замість втраченого/викраденого.

За результатами перевірки надається відповідь територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за формою, встановленою МВС, та заява про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, сканується до відомчої інформаційної системи ДМС.

У разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, про це повідомляється територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи і з'ясування обставин виникнення розбіжностей.

Після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта, встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, та його реквізитів, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС складає за заявою про втрату паспорта висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником такого територіального підрозділу ДМС.

У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про оформлення паспорта.

У разі коли картотеки заяв про видачу паспорта територіального підрозділу ДМС не збереглися, відсутня будь-яка інформація в наявних даних обліку територіального органу ДМС, проводиться процедура встановлення особи відповідно до пункту 43 цього Порядку.

За результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі втраченого паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України «Про громадянство України», працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за формою, встановленою МВС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні. Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не встановлено, приймається рішення про відмову особі в оформленні паспорта, яке доводиться до відома заявника відповідно до пунктів 100 і 101 цього Порядку.

Відповідно до п. 100 Порядку № 302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо:

1) особа не є громадянином України;

2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання);

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію;

4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта;

5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта;

6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.

Згідно п.101 Порядку у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.

У разі подання заяви-анкети через уповноваженого суб'єкта територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС надсилає письмове повідомлення про прийняте рішення до уповноваженого суб'єкта для подальшого вручення заявнику.

Як вбачається, з матеріалів справи, Позивач звернувся до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, яким було прийнято та оформлено заяву-анкету №9689009 для оформлення паспорта громадянина України замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Матеріали справи на оформлення паспорта громадянина України було передано Приморському відділу у м. Одеса ГУ ДМС України в Одеській області.

Разом з тим, з наданих до суду пояснень судом встановлено, що згідно з п. 52 Порядку № 302 заява про втрату паспорта реєструється в день прийняття до розгляду заяви-анкети в журналі за формою, встановленою МВС, після чого працівник територіального підрозділу ДМС формує справу про втрату або викрадення паспорта, до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки. Дані про факт втрати/викрадення паспорта зразка 1994 року вносяться до відомчої інформаційної системи ДМС не пізніше наступного дня.

Враховуючи те, що позивачем було подано заяву про втрату паспорта до відомчої інформаційної системи ДМС було внесено інформацію про недійсність паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого 13.07.2007 Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУ МВС України в Донецькій області у зв'язку з його втратою.

У зв'язку з викладеним, під час перевірки паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 виданого 13.07.2007 Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУ МВС України в Донецькій області за відомчою інформаційною системою ДМС (ЄІАС УМП) міститься інформація про його недійсність.

Приморський відділ у м. Одесі ГУ ДМС України в Одеській області відмовляючи у видачі в оформлені паспорта громадянина України ОСОБА_3 в рішенні №5115-1124/5115.1-23 від 11.10.2023 року зазначив підставою саме не підтвердження громадянства України, зокрема на підставі відповіді ГУ ДМС України в Донецькій області №1402.46/41714-23 від 11.10.2023 року.

Проте як вбачається з листа №1402.46/41714-23 від 11.10.2023 року Головного управління ДМС України в Донецькій області повідомило, зокрема: гр. ОСОБА_3 документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 13.07.2007 Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області; архівні картотеки та обліки УГІРФО ГУМВС України в Донецькій області до 2014 року залишились на території м. Донецька Донецької області, що визнана тимчасово окупованою: територією відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованих територіях України» від 15.04.2014 №1207-VII в зв'язку з чим перевірки оформлення довідки про реєстрацію особи громадянином України на ім'я ОСОБА_1 не виявляється можливим; відомості, щодо реєстрації/зняття з реєстрації гр. ОСОБА_1 на 1991 рік за наявними обліками РТГ ІПС «Реєстрації місця проживання» ІКС ЄІАС УМП відсутні.».

З огляду на зміст вказаного листа вбачається відсутність відомостей або доступу до архівних даних, та жодним чином не зазначено про розбіжності в наданих Заявником даних та відомостей отриманих в процесі перевірки.

Разом з тим, в рішенні про відмову в оформленні паспорта не зазначено про вжиття інших дій щодо встановлення факту належності до громадянства України, які б могли бути підставою відмови крім вищезазначеної відповіді на запит.

Разом з тим, судом було встановлено, та матеріалами справи підтверджується, що рішенням Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполь Донецької області від 22.04.2005 року по справі №2-188/05 встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Україні в період з 1990 року (в тому числі станом на 24 серпня 1991 року) по даний час.

Зауваження Відповідача, щодо відсутності відомостей в ЄДРСР про це рішення не приймається судом зогляду на те, що Закон України «Про доступ до судових рішень» від 22 грудня 2005 року № 3262-IV передбачав забезпечення постійного внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень електронних копій судових рішень місцевих загальних судів - не пізніше 1 січня 2007 року.

Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , який в подальшому було втрачено.

Відомості про наявність вказаного паспорта зазначає Головне управління ДМС України в Одеській області у листі №5100.4.1-13175/51.2-23 від 02.11.2023 року.

13.07.2007 року Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області в зв'язку з втратою паспорта позивачу було видано паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 .

Відповідно до заяви-анкети від 22.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до ЦМ РВ ДМСУ в місті Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області про внесення відомостей до ЄДДР у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до заяви-анкети № 18652378 від 02.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ЦМ РВ ДМСУ в місті Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області про внесення відомостей до ЄДДР у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Відповідно до Облікової картки на особу, яка порушує клопотання про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон форма №М20, ОСОБА_1 07.04.2021 року виданий закордонний паспорт серія НОМЕР_4 , строком дії до 07.04.2031 року, а також зазначений УНЗР 19560816-00118.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» у разі якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі). Унікальний номер запису в Реєстрі є незмінним. Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує двох місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. До завершення процедури встановлення особи, прийняття відповідного рішення суду документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, не видаються.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Як свідчить наявність внесених до ЄДДР відомостей, зокрема, УНЗР 195608116-00118, наявності відомостей про оформлення та видачу 07.04.2021 року закордонного паспорта серія НОМЕР_4 , строком дії до 07.04.2031 року, в своїй сукупності та кожне окремо, підтверджує факт наявності у ОСОБА_1 громадянства України.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що за даних обставин відповідачем не дотримано принципу пропорційності, який вимагає встановлення балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача та цілями на досягнення яких спрямоване оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень, що призвело до негативних наслідків для позивача за відсутності будь-якої вини останнього.

При цьому суд зазначає, що рішення про відмову в оформленні паспорта громадянина України прийнято Приморським відділом у м. Одеса, як структурним підрозділом ГУ ДМС України в Одеській області 11.10.2023 року в порядку Постанови КМУ від 25 березня 2015 р. № 302 та оформлене листом №5115-1124/5115.1-23, а 02.11.2023 відповідачем розглянуто заяву позивача від 19.10.2023 року в порядку Закону України « Про звернення громадян» оформлене листом №5100.4.1-13175/51.2-23, тому вимога позивача про визнання протиправним висновка Головного управління міграційної служби України в Одеській області від 19.10.2023 року №С-634/6/5101-23 підлягає частковому задоволенню.

За огляду на все вищезазначене, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення викладеного у листі від 11.10.2023 року №5115-1124/5115.1-23 про відмову в оформлені та видачі паспорта ОСОБА_3 , відповідач діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття, та без дотримання всіх процедур передбачених Порядком, а тому позовні вимоги про визнання протиправною відмову Приморського відділу ГУ ДМСУ в Одеській області в оформлені та видачі паспорту громадянина України ОСОБА_3 , та зобов'язання відповідача оформити та видати паспорт громадянина України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст. 139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у загальній сумі 1073,60 грн., сплачені згідно квитанції 1256371591 від 21.12.2023 року підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Керуючись ст. ст. 2-9, 14, 90, 243-255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління міграційної служби України в Одеській області в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі ID картки замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2007 року Орджонжідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області, у зв'язку з неможливістю підтвердження громадянства України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати Головне управлінням державної міграційної служби в Одеській області оформити та видати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі ID картки, замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 13.07.2007 року Орджонжідзевським РВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три гривні) грн. 60 коп., сплачені згідно квитанції №1256371591 від 21.12.2023 року, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ; адреса листування: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Преображенська, буд. 44, ЄДРПОУ: 37811384, тел. (048)705-31-68, електронна пошта: od@dmsu.gov.ua)

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА