Ухвала від 21.02.2024 по справі 420/1129/24

Справа № 420/1129/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Вовченко О.А. розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 09.01.2024 надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо припинення з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн., встановленої з 01 липня 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відновити нарахування та виплату з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн., встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.

Ухвалою від 15.01.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження та призначено до розгляду на підставі ст. 262 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

12 лютого 2024 року до суду через систему «Електронний суд» надійшло клопотання (ЕС/6015/24) представника позивача - адвоката Щукіна О.С. про зупинення провадження у справі № 420/1129/24 на термін до моменту залучення до участі у справі № 420/1129/24 правонаступників ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Додатково в клопотанні зазначено: про припинення адвокатом Щукіним О.С. представництва у справі № 420/1129/24 прав та законних інтересів ОСОБА_1 у зв'язку із його смертю ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адвокат Щукін О.С. починаючи з 09 лютого 2024 року здійснює представництво у справі 420/1129/24 прав та законних інтересів доньки ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , яка є єдиною спадкоємицею ОСОБА_1 та планує вступити у спадщину ОСОБА_1 та у подальшому у порядку процесуального правонаступництва отримувати усі права позивача у справі № 420/1129/24. До клопотання додано свідоцтво про смерть ОСОБА_1 (серія НОМЕР_1 від 29.01.2024 року).

Ухвалою суду від 21.02.2024 року клопотання (Вхід.№ЕС/6015/24) та заява (Вхід.№ЕС/6018/24) адвоката Щукіна О.С. відповідно до ч.2 ст.167 КАС України повернуто без розгляду.

Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, виходячи з наступного.

Вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , від 29.01.2024 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Приписами п.5. ч.1 ст. 238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі: у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи або припинення юридичної особи, за винятком суб'єкта владних повноважень, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Згідно ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Отже процесуальним правонаступництвом є заміна сторони або третьої особи іншою особою (правонаступником) у зв'язку з вибуттям із судового процесу суб'єкта спірних правовідносин, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки сторони або третьої особи.

В ст. 1216 ЦК України, зазначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1219 ЦК України передбачено, що не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: 1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами; 3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом; 5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Відповідно до ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII, суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини (ч.1).

В ст. 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, зазначено, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника (ч.1).

З вище зазначених приписів чинного законодавства вбачається, що до складу спадщини входять лише ті суми пенсії, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю.

Суд вважає, що спірні правовідносини не допускають процесуального правонаступництва, оскільки предметом спору у даній справі є протиправність щодо ненарахування та не виплати доплати до пенсії, а також зобов'язання нарахування та виплати доплату до пенсії.

Отже між Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області та ОСОБА_1 виникли спірні правовідносини щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01.09.2023 року доплати до пенсії (право на доплату до пенсії) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713 від 14.07.2021 року.

Щодо зазначених правовідносин, рішення судом не приймалось, а відповідно ОСОБА_1 не набув право на кошти при доплаті до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з вересня 2023 року.

Вказане право на перерахунок та виплату доплати до пенсії не входить до складу спадщини. До складу спадщини входить лише нарахована за рішенням суду але не виплачена сума пенсії.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При розгляді справи суд в силу приписів ч.5 ст.242 КАС України враховує правовий висновок Верховного Суду в постанові від 28 листопада 2023 року по справі №420/244/20, що особливість пенсійних (публічно-правових) відносин у сфері соціального захисту між конкретною особою та Пенсійним фондом України полягає в тому, що вони нерозривно пов'язані з особою пенсіонера, а відтак після смерті цієї особи зобов'язання Пенсійного фонду України, за загальним правилом, не можуть бути об'єктом спадкування та виплат на майбутнє його спадкоємцям.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини по даній справі не допускають правонаступництва, а тому адміністративне провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії щодо припинення з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн. та зобов'язання нарахувати та виплатити з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії, підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 238, 248, 256, 262, 294, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі №420/1129/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дії щодо припинення з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання відновити нарахування та виплату з 01 вересня 2023 року доплати до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000,00 грн., встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Вовченко