21 лютого 2024 рокусправа № 380/22204/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Желік О.М. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.08.2023 №133650007513 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №2 періоди роботи: з 16.07.1989 по 03.04.1994 в Долинському управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин; з 09.03.1994 по 11.11.1994 в Охтирському управлінні бурових робіт об'єднання «Укрнафта»; з 17.08.1995 по 10.03.1997 в АОЗТ «Вест-Петролиум»; з 12.03.1997 по 08.08.1998, з 04.08.1999 по 04.10.1999, з 05.10.1999 по 03.05.2000, з 04.05.2000 по 03.08.2001, з 04.08.2001 по 12.01.2011, з 14.01.2011 по 28.02.2012, з 01.03.2012 по 26.01.2018 в АО «Білоруське УПНП і КРС»; з 30.01.2018 по 26.03.2019 в ТЗОВ «Карпати сервіс»; з 27.03.2019 по 13.11.2019, з 14.11.2019 по 12.03.2022 в ТЗОВ «Обьнефтеремонт»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 05.08.2023 призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із врахування заробітку (доходу) за періоди роботи, що зараховуються до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 15.08.2023 звернувся до ГУ ІІФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за Списком №2). Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУПФ України в Дніпропетровській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача. Рішенням Головною управління Пенсійною фонду України в Дніпропетровській області від 23.08.2023 №133650007513 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідно до вказаного рішення за доданими документами до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи з 01.01.1992 по 12.03.2022 у російській федерації у зв'язку з припиненням росією з 01.01.2023 участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць «Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992». Позивач вважає оскаржуване рішення пенсійного органу протиправним, оскільки періоди його роботи в російській федерації припадають на чинність зазначеної угоди. Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області викладена у відзиві на позовну заяву (вх.№78439 від 17.10.2023), у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що у період з 01.01.1992 по 12.03.2022 позивач працював на території російської федерації. Зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» Кабінет Міністрів України постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 року у м. Москві; Міністерству закордонних справ в установленому порядку повідомити депозитарію про вихід з Угоди. Крім цього, російська федерація ще у червні 2022 року денонсувала Угоду про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, відтак, з 01 січня 2023 року російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року.
З огляду на викладене, як зазначає представник відповідача 1, Пенсійний фонд України звернувся із запитом від 27.12.2022 за № 2800-030102-5/56080 щодо погодження порядку дій, який буде застосовуватись до прийняття відповідного нормативно-правового акту у зв'язку із припиненням з 01.01.2023 росією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, при призначенні пенсій/поновленні раніше призначених пенсій громадянам, які проживали/працювали на території російської федерації. Відповідно до запропонованого порядку дій, до страхового стажу зараховуються періоди роботи (служби) на території РРФСР по 31 грудня 1991 року, а заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії враховується за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою статті 40 Закону № 1058. Міністерство соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) листом від 12.01.2023 №411/0/223/54 підтримало позицію Пенсійного фонду України щодо порядку дій. При призначенні пенсії, Мінсоцполітики запропонувало заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії враховувати за періоди страхового стажу, набутого на території України, на умовах, визначених частиною першою статті 40 Закону № 1058, а за період по 31.12.1991 - на умовах, визначених абзацом п'ятим частини першої статті 40 Закону № 1058. Згідно з абзацом п'ятим частини першої статті 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Отже, з огляду на викладені вище обставини, на думку представника відповідача 1, підстави для зарахування періодів роботи ОСОБА_1 на території російської федерації до страхового та пільгового стажу позивача з 01.01.1992 відсутні.
Позиція Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області викладена у відзиві на позовну заяву (вх.№83733 від 02.11.2023), у якому представник щодо задоволення позову заперечила та вказала, що відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, всебічно розглянувши надані позивачем документи встановив, що стаж роботи ОСОБА_1 на дату звернення склав 9 років 2 місяці 4 дні, пільговий стаж по Списку № 2 - відсутній. Зауважує, що періоди роботи ОСОБА_1 згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 з 01.01.1992 по 12.03.2022 року до страхового та спеціального стажу не зараховані, оскільки з 1 січня 2023 року російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 згідно листа Мінсоцполітики № 411/0/2-23/54 від 12.01.2023. Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зазначає, що 23.12.2022 набрав чинності Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року» від 01.12.2022 № 2783-ХІ (далі - Закон № 2783-ХІ). Закон № 2783-ХІ передбачає: - зупинення дії Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22.01.1993 і ратифікованої Законом України від 10.11.1994 № 240/94-ВР, та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993, вчиненого від імені України у м.Москві 28.03.1997 і ратифікованого Законом України від 03.03.1998 № 140/98-ВР, у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь (стаття 1); -вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м.Мінську 22.01.1993 і ратифікованої Законом України від 10.11.1994 № 240/94-ВР (далі - Мінська конвенція), та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м.Москві 28.03.1997 і ратифікованого Законом України від 03.03.1998 № 140/98-ВР (стаття 2).
Ухвалою судді від 26.09.2023 в справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Згідно паспорта громадянина України, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 (дата заповнення - 23.06.1986), в межах спірного періоду (з 01.01.1992 по 12.03.2022) працював на посадах, в тому числі на території російської федерації:
- з 16.07.1989 по 03.04.1994 - помічник бурильника по 4, 5 розряду в цеху капітального ремонту свердловини № 1 Долинського управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин (Ямало-Ненецький автономний округ, Крайня Північ);
- з 09.03.1994 по 11.11.1994 - помічник бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту і газ в Охтирському управлінні бурових робіт об'єднання «Укрнафта»;
- з 17.08.1995 по 10.03.1997 - помічник бурильника капітального ремонту свердловин 4 розряду в АОЗТ «Вест-Петролиум»;
- з 12.03.1997 по 08.08.1998 - помічник бурильника капітального ремонту свердловин АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- з 04.08.1999 по 04.10.1999 - помічник бурильника капітального ремонту свердловин вахтовим методом в управлінні капітального ремонту свердловин АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- з 05.10.1999 по 03.05.2000 - бурильник капітального ремонту свердловин вахтовим методом в управлінні капітального ремонту свердловин АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- з 04.05.2000 по 03.08.2001 майстер по ремонту свердловин (капітальному, підземному) АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- з 04.08.2001 по 12.01.2011 старший майстер по ремонту свердловин АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- 14.01.2011 по 28.02.2012 старший майстер по ремонту свердловин (капітальному, підземному) вахтовим методом АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- з 01.03.2012 по 26.01.2018 старший майстер по важким роботам в цеху капітального ремонту свердловин вахтовим методом АО «Білоруське УПНП і КРС»;
- з 30.01.2018 по 26.03.2019 - начальник виробництва поточного і капітального ремонту свердловин ТЗОВ «Карпати сервіс»;
- з 27.03.2019 по 13.11.2019 начальник виробництва поточного та капітального ремонту свердловин Хантос вахтовим методом ТЗОВ «Обьнефтеремонт»;
- з 14.11.2019 по 12.03.2022 - заступник начальника цеха у виробництва поточного та капітального ремонту свердловин Конда вахтовим методом роботи ТЗОВ «Обьнефтеремонт».
ОСОБА_1 звернувся 15.08.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №133650007513 від 23.08.2023 позивачу відмолено в призначенні пенсії. За документами до страхового та пільгового стажу не зараховано: періоди роботи з 01.01.1992 по 12.03.2022 року - робота у російській федерації згідно трудової книжки НОМЕР_3 від 23.06.1986 року у зв'язку з припиненням з росією з 01.01.2023 участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. 23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», відповідного до якого зупинено у відносинах, зокрема, з російською федерацією дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України 03 березня 1998 року № 140/98-ВР. Громадянам, які працювали на території російської федерації, стаж можливо зарахувати по 31.12.1991 рік.
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №133650007513 від 23.08.2023 протиправним та таким, що порушує його право на належне соціальне забезпечення, позивач звернувся до суду з метою його скасування та зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV (далі Закон України №1058-IV).
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону №1058-IV).
Частиною першою статті 114 Закону №1058-IV передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами виникає виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній чи наявності неправильних чи неточних записів про періоди роботи.
Згідно статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав-учасниць СНД, в тому числі, Україна та російська федерація (надалі Угода).
Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).
Відповідно до статті 1 Угоди, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
При цьому, метою Угоди від 13.03.1992 є взаємне визнання і виконання державами-учасницями зобов'язань "відносно непрацездатних осіб, які набули право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди". Держави-учасниці цієї Угоди, визнавши відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, взяли на себе зобов'язання щодо захисту їхніх пенсійних прав. Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав-учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Згідно з частинами другою та третьою статті 6 цієї Угоди від 13.03.1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди. Обчислення пенсій провадиться із заробітку за періоди роботи, які зараховуються у трудовий стаж.
Отже, наведені положення вказаних міжнародних договорів передбачають, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні. При цьому, обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.
З огляду на викладене, цією Угодою від 13.03.1992 визначено стаж, який підлягає безумовному зарахуванню при призначенні пенсії.
Як встановив суд згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 (дата заповнення - 23.06.1986), ОСОБА_1 працював у період, зокрема, з 01.01.1992 по 12.03.2022 на території російської федерації (окрім періоду з 09.03.1994 по 11.11.1994 на посаді помічника бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту і газ в Охтирському управлінні бурових робіт об'єднання «Укрнафта»).
Суд зазначає, що записи про роботу позивача є послідовними, чіткими, без перекреслень чи виправлень, містять підпис відповідальних осіб та печатки підприємств.
Жодних неправильних чи неточних записів саме щодо періодів роботи позивача, у зв'язку з чим необхідно підтверджувати трудовий стаж, контролюючим органом не виявлено. Окрім цього, відповідачем не вказано жодних підстав, за яких таке оформлення записів робить їх недійсними або сумнівними.
Факт виконання робіт за Списком №2 на території російської федерації підтверджується також:
- архівною довідкою, виданою Долинською міською радою Калуського району Івано-Франківської області від 07.07.2023 № 326/04-01/Б-13 про підтвердження періоду роботи з 19.07.1989 по 03.04.1994, про відпрацьовані дні в районах Крайної півночі від 07.07.2023 № 325/04-01/Б-13 та про заробітну плату від 07.07.2023 № 323/04-01/Б-13, від 07.07.2023 № 324/04-01/Б-13;
- довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.07.2023 № 01/01/10/05/01/02/03/03/253 видана Структурною одиницею (філією) «Укрнафта буріння» про підтвердження роботи із шкідливими і важкими умовами праці з 09.03.1994 по 11.11.1994 та довідкою від 29.06.2023 № 01/01/12/13/02/ НОМЕР_4 про заробітну плату;
- архівною довідкою від 17.04.2019 № Б-194, виданою Архівним відділом Адміністрації м. Нижневартовск про підтвердження трудового стажу з 17.08.1995 по 10.03.1997 та довідкою про заробітну плату від 17.04.2019 № Б-195;
- довідкою про підтвердження особливого характеру роботи від 12.01.2017 № 7 та від 07.09.2018 № 1293, виданою АО «Білоруське УПНП і КРС» за період з 12.03.1997 по 26.01.2018, та довідкою про заробітну плату від 28.09.2018 № 427;
- довідкою від 26.03.2019 № 16 видана ТЗОВ «Карпати сервіс» про підтвердження періоду роботи з 30.01.2018 по 26.03.2019 та про атестацію робочих місць
- довідкою від 27.03.2023 № 04/36 видана ТЗОВ «Обьнефтеремонт» про підтвердження періоду роботи з 27.03.2019 по 12.03.2022 та довідкою про заробітну плату від 21.08.2023 №081;
- документами про атестацію робочих місць.
Окрім цього, вказані посади, зокрема, помічник бурильника передбачена Списком №2 розділом XII підрозділу 1, пункту а, позиція 2130100а-11297, «Бурильники експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту і газ», майстер по ремонту свердловин -пункт б, позиція 21301006-23362 «Майстри по ремонту устаткування», позиція 21301006-23386 «Майстри по складних роботах у бурінні (капітальному ремонті) свердловин» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 № 162.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (далі - Постанова № 36) затверджено, зокрема, Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Розділом XII. «Буріння, видобування та перероблення нафти, газу та газового конденсату, перероблення вугілля та сланцю» Списку № 2 Постанови № 36 передбачено у позиціях 12.1а посада - «бурильники експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ», 12.16 - «майстри з ремонту устаткування», 12.16 - «майстри із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин», 12.16-«майстри, старші майстри, зайняті у виробничих процесах з буріння свердловин, на роботах з вишкобудування, випробування свердловин».
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (далі - Постанова № 461) затверджено, зокрема, Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Розділом XII. «Буріння, видобування та перероблення нафти, газу та газового конденсату, перероблення вугілля та сланцю» Списку № 2 Постанови № 461 передбачено посади - «бурильники експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ», «майстри із складних робіт у бурінні (капітальному ремонті) свердловин», «майстри, зайняті у виробничих процесах з буріння свердловин, на роботах з вишкобудування, випробування свердловин», «бурильники капітального ремонту свердловин» та інші.
Отже, суд висновує, вказані посади є передбачені Списками №2, затверджених Постановами Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 №162, від 16.01.2003 № 36 та від 24.06.2016 № 461.
Як зазначено вище, єдиною підставою для відмови у врахуванні до стажу позивача вищезазначених періодів роботи є те, що з 01.01.2023 росія призупинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.
Проте, на переконання суду, такі посилання відповідача є безпідставними.
Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» (надалі Постанова №1328) Україна вийшла з вищезазначеної Угоди. Вказана постанова набрала чинності 02.12.2022. Отже, до набрання чинності Постановою №1328, Україна як держава-учасниця Угоди повинна виконувати зобов'язання, взяті згідно із Угодою.
Міністерство юстиції України своїм повідомленням від 10.01.2023 року, яке було опубліковано у Офіційному віснику України від 10.01.2023, підтвердило припинення Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року для України з 19 червня 2023 року.
Відтак, Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 підлягає застосуванню при зарахуванні спірного стажу роботи позивача в рф, оскільки вказана Угода була чинною на момент виникнення спірних правовідносин.
Окрім цього, згідно приписів пункту 2 статті 13 названої Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 3 статті 23 Загальної декларації прав людини, пункту 4 частини 1 Європейської соціальної хартії та статті 46 Конституції України працівники у старості мають право на пенсію, що є основним джерелом існування, яка має забезпечувати достатній життєвий рівень.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв'язку з повномасштабним вторгненням 24.02.2022 російської федерації на територію України та військовою агресією по відношенню до громадян України, відповідачем не може бути відмовлено у врахуванні при обчисленні розміру пенсії заробітної плати (доходу) позивача за періоди роботи на території росії.
При цьому суд відзначає, що оскаржуваним рішенням відповідач визнав, що громадянам, які працювали на території російської федерації, стаж можливо зарахувати по 31.12.1991 рік.
Оскільки позивач працював в Долинському управлінні по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин (в Ямало-Ненецькому автономному окрузі) з 16.07.1989 по 03.04.1994, суд презюмує, що відповідний стаж його роботи зараховано відповідачем з 16.07.1989 по 31.12.1991 (включно).
А тому, зважаючи на те, що відповідачем не оспорюється включення періоду роботи позивача з 16.07.1989 по 31.12.1991 до його страхового (пільгового) стажу, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №2 періоду роботи з 16.07.1989 по 31.12.1991 (включно) в Долинському управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин задоволенню не підлягають.
Також суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині зарахування до його страхового (пільгового) стажу за Списком №2 періоду роботи з 09.03.1994 по 11.11.1994 в Охтирському управлінні бурових робіт об'єднання «Укрнафта», оскільки в цей період позивач працював в межах території України, а тому такий стаж пенсійним органом йому також зараховано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність зарахування періодів роботи позивача з 01.01.1992 по 03.04.1994 в Долинському управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин; з 17.08.1995 по 10.03.1997 в АОЗТ «Вест-Петролиум»; з 12.03.1997 по 08.08.1998, з 04.08.1999 по 04.10.1999, з 05.10.1999 по 03.05.2000, з 04.05.2000 по 03.08.2001, з 04.08.2001 по 12.01.2011, з 14.01.2011 по 28.02.2012, з 01.03.2012 по 26.01.2018 в АО «Білоруське УПНП і КРС»; з 30.01.2018 по 26.03.2019 в ТЗОВ «Карпати сервіс»; з 27.03.2019 по 13.11.2019, з 14.11.2019 по 12.03.2022 в ТЗОВ «Обьнефтеремонт» до його страхового (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Таким чином, оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.08.2023 №133650007513 про відмову у призначенні пенсії по віку на пільгових умовах є протиправним та підлягає скасуванню.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.9 КАС України).
Згідно із ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяв та винесення оскаржуваного рішення за заявою позивача здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п.4.2 Порядку.
Відповідно до п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Згідно абзацу шостому підпункту 3, підпункту 4 пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату щомісячного довічного утримання суддям у відставці та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Таким чином, відповідачі входять в єдину систему територіальних органів Пенсійного фонду України.
З огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, з метою ефективного захисту права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Враховуючи, що судом обрано інший спосіб захисту порушеного права, ніж просив позивач, позов слід задовольнити частково.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача у розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.08.2023 №133650007513 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) до страхового (загального) та пільгового (спеціального) стажу за Списком №2 періоди роботи: з 01.01.1992 по 03.04.1994 в Долинському управління по підвищенню нафтовіддачі пластів і капітального ремонту свердловин; з 17.08.1995 по 10.03.1997 в АОЗТ «Вест-Петролиум»; з 12.03.1997 по 08.08.1998, з 04.08.1999 по 04.10.1999, з 05.10.1999 по 03.05.2000, з 04.05.2000 по 03.08.2001, з 04.08.2001 по 12.01.2011, з 14.01.2011 по 28.02.2012, з 01.03.2012 по 26.01.2018 в АО «Білоруське УПНП і КРС»; з 30.01.2018 по 26.03.2019 в ТЗОВ «Карпати сервіс»; з 27.03.2019 по 13.11.2019, з 14.11.2019 по 12.03.2022 в ТЗОВ «Обьнефтеремонт».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) від 15.08.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 538 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) витрати по сплаті судового збору в сумі 538 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Желік О.М.