Справа №766/12085/23
н/п 3/766/815/24
20.02.2024 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинська В.Е., розглянувши матеріали, які надійшли з надійшли з Міністерства оборони України Військової Частини НОМЕР_1 , про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, уродженця с. Лозове Хмельницької області, тимчасово проживаючого : військовий підрозділ в/ч НОМЕР_1 АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого в/ч НОМЕР_1 , -
встановив:
ОСОБА_1 , всупереч статутним обов'язкам, діючи умисно, всупереч інтересам служби вчинив військове адміністративне правопорушення за наступних обставин:
Згідно наказу командира в/ч НОМЕР_1 ( по стройовій частині) від 23.11.2023 року № 339 був направлений на лікування до в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_1 , однак жодних документів про перебування на лікуванні у в/ч НОМЕР_3 не надав, на телефонні дзвінки не відповідав, на зв'язок не виходив, у зв'язку з чим 01.12.2023 командир вогневої підтримки ОСОБА_2 подав рапорт про СЧЗ штаб-сержанта ОСОБА_1 . Лише 03.12.2023 року ОСОБА_1 прибув до тимчасового пункту дислокації в/ч НОМЕР_1 в АДРЕСА_1 та приступив до виконання своїх обов'язків, тобто ОСОБА_1 не з'явився вчасно без поважних причин з лікування та був відсутній на службі з 01.12.2023 по 03.12.2023 терміном 2 доби.
В діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-11 КУпАП: нез'явлення військовослужбовця вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб.
В судові засідання, призначені на 24.01.2024, 15.02.2024 року, 20.02.2024 року ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення смс-повідомлень підтвердження про отримання яких наявні в матеріалах справи ,судових повісток та розміщення оголошення на офіційному сайті Херсонського міського суду Херсонської області.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантовано кожній фізичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправних зволікань) судового захисту.
В поняття «розумний строк» розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 слідує, що в силу вимог ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Крім того, Європейський суд з прав людини в п. 41 рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження та добросовісно виконувати процесуальні обов'язки (див., рішення у справі «Олександр Шевченко проти України», заява № 8371/02, п. 27, рішення від 26.04.2007 та «Трух проти України», заява №50966/99 від 14.10.2003).
Відсутність правопорушника, під час розгляду адміністративних матеріалів, за жодних обставин не може виступати, як засіб уникнення адміністративної відповідальності особи, оскільки це буде означати про безкарність такої поведінки.
З огляду на викладене, судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду адміністративної справи, а тому суд вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджена наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення Серії А7179 № 66 від 04.12.2023 р., в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- рапортом командира РВП молодшого лейтенанта Гундер В., згідно якого штаб-сержант ОСОБА_1 не з'явився в частину по закінченню терміну лікування, на дзвінки не відповідає, місце перебування невідоме
-рапортом ТВО заступника командира роти РВП молодшого лейтенанта В.Л. Дикого, згідно якого 03.12.2023 штаб-сержант ОСОБА_1 з'явився в пункт тимчасового розташування РВП н.п. Тягинка Херсонської області;
-поясненнями відібраними офіцером заступником командира в/ч НОМЕР_1 з МПЗ, старшого лейтенанта ОСОБА_3 від 04.12.2023 року, відповідно до яких військовослужбовець ОСОБА_4 пояснив, що 23.11.2023 р. ОСОБА_1 вибув на лікування у м. Хмельницький, після чого жодних документів не надав та на зв'язок не виходив. На службу з'явився 03.12.2023 року;
-поясненнями відібраними офіцером заступником командира в/ч НОМЕР_1 з МПЗ, старшого лейтенанта ОСОБА_3 від 04.12.2023 року, відповідно до яких військовослужбовець ОСОБА_5 пояснив, що 23.11.2023 р. ОСОБА_1 вибув на лікування у м. Хмельницький, після чого жодних документів не надав та на зв'язок не виходив. 01.12.2023 року командиром був написаний рапорт про факт СЧЗ штаб-сержантом ОСОБА_1 . На службу з'явився 03.12.2023 року
-витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 за № 3 від 26.02.2022 року відповідно до якого прапорщика ОСОБА_1 призначено техніком 4 стрілецької роти, ВОС -738945А ;
-витягом з наказу витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 23.11.2023 року за № 339 про направлення на лікування
-витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 01.12.2023 року за № 347,згідно якого штаб-сержанта ОСОБА_1 вважати таким, що не прибув в пункт тимчасової дислокації в/ч НОМЕР_1 з лікування НОМЕР_3 , вважати таким, що самовільно залишив військову частину.
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на Прикордонної громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні з 24.02.2022 діє воєнний стан, який востаннє продовжено Законом України «Про затвердження Указу Президента України від 5 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06 лютого 2024 № 3564-IX з 05:30 години 14.02.2024 строком на 90діб.
Оцінюючи викладені докази, суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого ОСОБА_6 адміністративного правопорушення, ставити їх під сумнів підстав немає, оскільки останні вказують на наявність в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП.
Вирішуючи питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, та виду адміністративного стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, які виключають адміністративну відповідальність, визначених ст. ст. 38, 247 КУпАП, враховуючи правила, визначені ч. 2 ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про наявність визначених законом підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальних межах визначених санкцією статті.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом.
Однак, в силу п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків. Таким чином, судовий збір з ОСОБА_7 стягненню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.23, 33, 34, ч. 3 ст. 172-11, ст.ст.251, 256, 283, 284 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , громадянина України, уродженця с. Лозове Хмельницької області, тимчасово проживаючого : військовий підрозділ в/ч НОМЕР_4 АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого в/ч НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-11 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 грн.(вісім п'ятсот гривень) .
(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонській ра-он 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Роз'яснити ОСОБА_1 що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
СуддяВ. Е. Дорошинська