Постанова від 20.02.2024 по справі 608/308/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2024 року Справа № 608/308/24

Номер провадження3/608/218/2024

Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Яковець Н. В. ,

з участю секретаря судового засідання Олійник О.С.

прокурора Шумінської О. І.

особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

розглянувши матеріали, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Золота Слобода Козівського району Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , працюючого в.о. начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, несудимого, до адміністративної відповідальності за ст. 172-7 КУпАП не притягувався,

за ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

07 лютого 2024 року до Чортківського районного суду від управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постановою судді Чортківського районного суду Тернопільської області від 20 лютого 2024 року справи про адміністративні правопорушення ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/308/24 (провадження 3/608/218/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/309/24 (провадження 3/608/219/2024), за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/311/24 (провадження 3/608/220/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/312/24 (провадження 3/608/221/2024), за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/313/24 (провадження 3/608/222/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/316/24 (провадження 3/608/223/2024), за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/317/24 (провадження 3/608/224/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/318/23 (провадження 3/608/225/2024), за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/319/24 (провадження 3/608/226/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/320/24 (провадження 3/608/227/2024), за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/322/24 (провадження 3/608/228/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/323/24 (провадження 3/608/229/2024), за ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/324/24 (провадження 3/608/230/2024), за ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення № 608/325/24 (провадження 3/608/231/2024) відносно ОСОБА_1 постановлено розглядати в одному провадженні, якому присвоїти номер 608/308/24 (провадження 3/608/218/2024).

Наказом по Чортківському комбінаті комунальних підприємств №17 від 16.03.2020 ОСОБА_1 - інженера по благоустрою перевести на посаду головного інженера Чортківського комбінату комунальних підприємств із збереженням заробітної плати з 19.03.2020 р. згідно штатного розпису.

Відповідно до розпорядження Чортківського міського голови №229-К від 06.10.2022 «Про виконання обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств міської ради» ОСОБА_1 - головному інженеру Чортківського комбінату комунальних підприємств міської ради, доручено виконувати обов'язки начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств міської ради, з 12 жовтня 2022 року, з правом першого підпису фінансових документів.

Згідно протоколу № 61 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б., вбачається, що ОСОБА_1 , на момент вчинення правопорушення, перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №62 від 29.09.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 62 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №62 від 29.09.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 63 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року складеного ст. оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №38 від 30.06.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 64 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №38 від 30.06.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 65 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року складеного ст. оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №18 від 31.03.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 66 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №18 від 31.03.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 67 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року складеного ст. оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №15 від 17.03.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 68 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №15 від 17.03.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 69 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року складеного ст. оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №84 від 30.12.2022 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 70 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №84 від 30.12.2022 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 71 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року складеного ст. оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №76 від 10.11.2023 «Про надання допомоги з нагоди ювілею» щодо виплати допомоги собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 72 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №76 від 10.11.2023 «Про надання допомоги з нагоди ювілею» щодо виплати допомоги собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 73 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду, про наявність у нього реального конфлікту інтересів перед підписанням та видачею наказу №72 від 30.09.2022 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно протоколу № 74 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 січня 2024 року, складеного старшим оперуповноваженим управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Сагайдаком А.Б. вбачається, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, видав та підписав наказ №72 від 30.09.2022 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії працівникам, в тому числі собі особисто, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Допитаний у судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП визнає, не був обізнаний з механізмом нарахування премій, оскільки працював за суміщенням посад без доплати.

Прокурор Шумінська О. І. в судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172 КУпАП, в зв'язку з чим просила притягнути його до адміністративної відповідальності в виді штрафу в розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6 800 гривень.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з вимогами ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом, та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (ст. 68 Конституції України).

Відповідно до статей 167 та 169 ЦК України, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Згідно з Статутом Чортківського комбінату комунальних підприємств, який є додатком до рішення міської ради від 30.06.2022 № 1071 (далі - Статут), Чортківський комбінат комунальних підприємств (надалі - Підприємство) є унітарним комерційним підприємством, утвореним на базі відокремленої частини комунальної власності Чортківської міської ради відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України і входить до сфери управління Чортківської міської ради. Засновником Підприємства є Чортківська міська рада (далі - Засновник). Підприємство є самостійним господарським суб'єктом, набуває прав та обов'язків юридичної особи від дня його державної реєстрації, має поточні та інші (в тому числі валютні) рахунки в установах банків, печатку, штампи, бланки зі своїм найменуванням, знаки для товарів і послуг, а також інші атрибути юридичної особи відповідно до законодавства України. Підприємство у своїй діяльності підзвітне й підконтрольне Чортківській міські раді, міському голові, безпосередньо підпорядковане управлінню комунального господарства Чортківської міської ради.

Із доданих до протоколів про адміністративне правопорушення матеріалів судом встановлено, що Розпорядженням Чортківського міського голови №229-К від 06.10.2022 «Про виконання обов'язків начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств міської ради ОСОБА_1 - головному інженеру Чортківського комбінату комунальних підприємств міської ради, доручено виконувати обов'язки начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств міської ради, з 12 жовтня 2022 року, з правом першого підпису фінансових документів.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Відповідно до пунктів 1 -4 частини 1 статті 28 Закону особи, зазначені у пунктах частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або у колегіальному органі - Національне агентство чи визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до частини 5 статті 28 Закону у разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона має право звернутися за роз'ясненням до Національного агентства. У разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата складається з основної (винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки) та додаткової (винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці) заробітної плати. Додаткова заробітна плата, до якої, у тому числі належать різні види стимулюючих виплат (премії, надбавки тощо), не є гарантованою, можливість її отримання, так само як і її розмір, залежить від оцінки результатів роботи.

Підпунктом 3 пункту 1 постанови КМУ № 859 від 19.05.1999 «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств» (зі змінами) визначено, що право встановлювати такі виключні умови оплати праці як диференційовані показники та розміри преміювання за підсумками роботи керівникам підприємств, заснованих на комунальній власності, мають керівники відповідних органів місцевого самоврядування.

Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 1.4 та 1.5 Положення про преміювання працівників Чортківського комбінату комунальних підприємств, затвердженого начальником Чортківського ККП, преміювання вводиться з метою посилення матеріальної зацікавленості працюючих в кінцевому результаті їх праці. Підставою для преміювання є дані бухгалтерського обліку, статистичної звітності і аналізу фінансово-господарської діяльності комбінату. Кошти, виділені адміністрацією для преміювання, розприділяються серед підрозділів комбінату з урахуванням нарахованої зарплати. Рішення адміністрації можуть виділятись додаткові кошти для преміювання працівників до свят і знаменних дат в історії України.

Оскільки особа не може об'єктивно оцінити власну роботу, при підписанні наказу щодо розміру премії для себе між її приватним інтересом, що полягає у бажанні отримати стимулюючу виплату, та службовим повноваженням виникає суперечність, яка реально впливає на її об'єктивність при вчиненні зазначених дій, що є реальним конфліктом інтересів, відповідно ОСОБА_1 не міг себе об'єктивно оцінити при встановленні премії, а отже у нього виник реальний конфлікт інтересів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, усупереч вимогам п.2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомив у встановлених цим Законом випадках та порядку свого безпосереднього керівника, а саме Чортківську міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів при підписанні та видачі наказу №62 від 29.09.2023 «Про преміювання працівників» щодо виплати премії за своєчасне виконання виробничих завдань та по підсумках роботи за III квартал 2023 року, в тому числі, й особисто собі у сумі 3200,00 гривень.

З інформації Чортківської міської ради № 01-17-93 від 12.01.2024 вбачається, що в.о. начальника Чортківського ККП Роман Запотічний не повідомляв міського голову Чортківської міської ради про наявність у нього конфлікту інтересів при підписанні наказу «Про преміювання працівників» №62 від 29.09.2023.

При підписанні зазначеного наказу приватний інтерес в.о. начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств ОСОБА_1 очевидний, оскільки він мав зацікавленість в отриманні додаткових коштів та самостійно визначив собі розмір премії.

З викладеного вбачається та є очевидним, що реальний конфлікт інтересів полягає в суперечності між службовими повноваженнями ОСОБА_1 , які виражались у праві видавати відповідні накази про виплату доплат та премій працівникам ККП, та приватним інтересом останнього, обумовленого особистою зацікавленістю у своїх матеріальних цінностях, який полягав в можливості включення себе особисто до зазначеного наказу та в подальшому отримання додаткової грошової винагороди собі особисто, шляхом використання своїх службових повноважень, як в.о. начальника, що вплинуло на об'єктивність та неупередженість вчинення дій (підписання та видача відповідного наказу).

Частина 1 статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів. Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає в бездіяльності особи, яка знала про наявність приватного інтересу, який впливав на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення нею дій при здійснення представницьких повноважень, тому зобов'язана була повідомити про це, однак не зробила цього.

Частина 2 статті 172-7 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів. Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає в активних діях особи, яка знала про наявність приватного інтересу, який впливав на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи не вчинення нею дій при здійсненні представницьких повноважень, тому зобов'язана була повідомити про це, однак не зробила цього.

Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. начальника Чортківського комбінату комунальних підприємств, тобто суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», не повідомив у встановленому законом випадку та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів Чортківську міську раду при підписанні наказу №62 від 29.09.2023 «Про преміювання працівників», щодо виплати премії за своєчасне виконання виробничих завдань та по підсумках роботи за ІІІ квартал 2023 року, в тому числі, й особисто собі у сумі 3200 грн, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Відповідно за вказаними протоколами його слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.

При визначенні виду та розміру стягнення, суд враховує характер і тяжкість правопорушення, обставини вчинення правопорушень, особу ОСОБА_1 , який позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності. Дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та його наслідками, враховуючи умови та характер вчинених адміністративних правопорушень, з застосуванням правил призначення покарання за кількома адміністративними правопорушеннями, суд приходить до висновку про необхідність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності з накладенням на нього адміністративного стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 5100 гривень, як такого, що буде достатнім для виправлення правопорушника.

У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягають стягненню 605,60 гривень судового збору на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст. 7, 9, 172-7, 221, 245, 252, 254, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 - 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп судового збору на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України (рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).

Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області.

Суддя:/підпис/

Згідно з оригіналом

Постанова набрала законної сили «____» __________________ 2024 року.

Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/308/24, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Строк пред'явлення постанови до виконання до «___» ______________ 2024 року.

Суддя Н. В. Яковець

Копію постанови видано «_____»__________________202__ року.

Секретар: