604/153/24
3/604/148/24
21 лютого 2024 року сел. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б., розглянувши матеріали, що надійшли із ГУ ДПС у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 КУпАП,
До Підволочиського районного суду Тернопільської області від ГУ ДПС у Тернопільській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-4 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення N від 30 січня 2024 року, посадова особа керівник профспілки працівників ДНЗ «Скалатський ПЛ» ОСОБА_1 винив(ла) правопорушення - порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку щодо своєчасності подання до контролюючого органу податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал 2023 року (розрахунок подано 15.12.2023 р, граничний термін подання - 09.11.2023 р.), що зафіксовано у акті перевірки №00291/19-00-24-09/38094743 від 19.12.2023 р, чим порушено пп.49.18.2 п.49.19 ст.49, п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 р., згідно вимог якого платники податку - юридичні особи складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Відповідно до п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р., якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Особа яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Скалат.
Дата, час і місце вчинення порушення: 19.12.2023 р (дата акту перевірки), що встановлено актом камеральної перевірки своєчасності подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал 2023 року №000291/19-00-24-09/38094743 від 19.12.2023р., складеним в приміщенні Підволочиської ДПІ ГУ ДПС у Тернопільській області (смт Підволочиськ, вул. Зелена, 1) на підставі підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-V, із змінами та доповненнями, згідно вимог якого, зокрема, камеральна перевірка проводиться у приміщенні контролюючого органу.
Притягався(лася) до адміністративної відповідальності раніше і за що не відомо.
Відповідальність передбачена ч.1 ст.163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Згідно зі ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, з-поміж іншого, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як зазначено в ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП, і не може бути перекладений на суд.
У свою чергу протокол про адміністративне правопорушення визначає межі судового розгляду і є доказом у справі.
Відповідно до ч.1 ст.163-4 КУпАП неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, - тягне за собою попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суб'єкт вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП спеціальний - керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій, а також громадяни суб'єкти підприємницької діяльності.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 є посадовою особою - керівником профспілки працівників ДНЗ «Скалатський ПЛ», проте матеріали справи не містять жодного доказу, який це підтверджує, що позбавляє суд можливості встановити чи дійсно остання є суб'єктом інкримінованого їй правопорушення.
Судом визначається наявність події та складу правопорушення в межах обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення, самостійно змінювати формулювання обвинувачення та збирати докази суд не може, оскільки цим перебирає на себе функцію обвинувачення, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є неприпустимим.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).
У зв'язку із викладеним та враховуючи, що вказані вище недоліки не можуть та не повинні бути усунені судом, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП слід повернути органу, який складав відповідний протокол для дооформлення.
Керуючись ст.ст.245,256,278 КУпАП, суд, -
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-4 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Тернопільській області для дооформлення.
Постанова набирає законної сили після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Б. Сташків