Ухвала від 19.02.2024 по справі 991/1014/24

Справа № 991/1014/24

Провадження 1-кс/991/1025/24

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2024 року м.Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Арома Юкрейн" ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, подану в порядку ст.303 КПК України,

ВСТАНОВИВ:

До Вищого антикорупційного суду надійшла вказана скарга директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Арома Юкрейн" ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей згідно заяви про кримінальне правопорушення.

Обґрунтовуючи скаргу заявник зазначив, що ним від імені Товариства з обмеженою відповідальністю "Арома Юкрейн" до Національного антикорупційного бюро України подано заяву про вчинення злочину №17-01 від 17.01.2024.

У заяві наведено наступне.

Так, заявник зазначив, що ТОВ "Арома Юкрейн" є правонаступником ТОВ "РосКосметика" та 04.07.2022 звернулося до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 04.07.2022 у справі №910/11952/21, якою була повернута апеляційна скарга заявника від 29.11.2021 на рішення Господарського суду м.Києва від 27.10.2021 про відмову у задоволенні позову заявника від 31.05.2021 про відшкодування за рахунок державного бюджету майнової шкоди у розмірі 1 327 346, 32 грн., завданої незаконним рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб при ліквідації ПАТ "Енергобанк".

Проте, судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 постановою від 05.10.2022 у справі №910/11952/21 залишили касаційну скаргу заявника без задоволення, а ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 04.07.2022 у справі №910/11952/21 - без змін.

Заявник вважає вказану постанову незаконною, та такою, що порушує права заявника. Згідно його тверджень, судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду умисно та з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для Фонду гарантування вкладів фізичних осіб постановили постанову від 05.10.2022 у справі №910/11952/21, що є ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України. Окрім того, при розгляді справи №910/11952/21 та винесені постанови від 05.10.2022 судді умисно порушили постанову Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №826/13012/16, що є ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, а також ознаками тяжких злочинів, передбачених ч.3,4 ст.382 КК України.

За наведеного, заявник просив Національне антикорупційне бюро України у заяві про злочин: 1) прийняти і зареєструвати заяву ТОВ "Арома Юкрейн" про вчинення суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченогоч.1 ст.364 КК України, а також тяжких злочинів, передбачених ч.3 і ч.4 ст.382 КК України; 2) надіслати на адресу ТОВ "Арома Юкрейн" документ, що підтверджує прийняття і реєстрацію заяви про вчинення суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, а також тяжких злочинів, передбачених ч.3 і ч.4 ст.382 КК України; 3) внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, а також тяжких злочинів, передбачених ч.3 і ч.4 ст.382 КК України та надіслати витяги на адресу ТОВ "Арома Юкрейн"; 4) невідкладно визначити слідчих для здійснення досудових розслідувань кримінальних проваджень про вчинення суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.364, ч.3 і ч.4 ст.382 КК України; 5) повідомляти письмово ТОВ "Арома Юкрейн" у встановленому законом порядку про початок досудових розслідувань у кримінальних провадженнях та надіслати на адресу ТОВ "Арома Юкрейн" пам'ятки про права як потерпілої особи у кримінальних провадженнях.

Вказана заява отримана НАБУ 22.01.2024, що стверджується поштовим відправленням за штрихкодовим ідентифікатором 0505149786966, що зазначений у квитанції (копії квитанцій додаються).

Проте уповноваженою особою Національного антикорупційного бюро України відповідні відомості до ЄРДР про вчинення злочинів, згідно поданої заявником заяви від 17.01.2024, не внесені, чим порушено вимоги ст.214 КПК України.

Вказане стало підставою для звернення заявника до суду зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, в порядку п.1 ч.1 ст.303 КПК України.

У поданій скарзі заявник просив постановити ухвалу про зобов'язання уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ТОВ "Арома Юкрейн" №17-01 від 17.01.2024 про вчинення суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.364, ч.3 і ч.4 ст.382 КК України, яка отримана НАБУ 22.01.2024, та розпочати досудове розслідування, про що проінформувати заявника. Розгляд скарги просив здійснювати у його відсутність.

Розгляд скарги призначений на 19.02.2024 про що належним чином повідомлено учасників.

Представник Національного антикорупційного бюро України в судове засідання не з'явився, про розгляд повідомлений належним чином, будь-яких клопотань, заяв, пояснень до суду не надав.

19.02.2024 до початку судового розгляду від директора ТОВ «Арома Юкрейн» ОСОБА_3 надійшла заява, в якій він просить розгляд скарги провести без його участі та участі його представника, скаргу підтримує в повному обсязі, просив задовольнити.

У судове засідання учасники не з'явились, були повідомлені про розгляд належним чином.

Положеннями ч.3 ст.306 КПК України встановлено, що розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

За наведеного слідчий суддя визнав за можливе здійснювати розгляд скарги за відсутності детектива та за відсутності заявника скарги, з огляду на подану відповідну заяву.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги, дійшов таких висновків.

Згідно ст.24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку передбаченому КПК України.

Статтею 303 КПК України передбачено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Зі скарги директора ТОВ «Арома Юкрейн» до слідчого судді вбачається, що ним оскаржується бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей згідно заяви №17-01 від 17.01.2024 про кримінальні правопорушення, передбачені ч.1 ст.364, ч.3 і ч.4 ст.382 КК України, які вчинені, згідно доводів заявника, суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 .

Згідно положень статті 33-1 КПК України Вищому антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 206-2, 209, 211, 366-1 КК України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п'ятої статті 216 КПК України.

У примітці до ст. 45 КК зазначено, що корупційними злочинами вважаються: а)злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410 КК України, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем; б) злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 КК України.

Відповідно до ч.5 ст.216 КПК України детективи Національного антикорупційного бюро України здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених статтями 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-2, 369, 369-2, 410 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених п.п.1-3, ч.5 ст.216 КПК України.

Слідчі судді Вищого антикорупційного суду здійснюють судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду відповідно до частини першої цієї статті (ч. 2 ст. 33-1 КПК України).

Разом з тим у заяві про кримінальне правопорушення, заявником викладені факти, що на його думку, можуть свідчити про вчинення злочинів, передбачених ч.3 ст.382, ч.4 ст.382 КК України суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 .

В прохальній частині скарги, поданої до суду, заявником теж зазначено про вчинення вищевказаними посадовими особами злочинів, передбачених ч.3 ст.382, ч.4 ст.382 КК України.

Частини 3, 4 статті 382 Кримінального кодексу України, кримінальні провадження за якими не відносяться до предметної підсудності Вищого антикорупційного суду, передбачають кримінальну відповідальність за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, вчинені службовою особою, яка займає відповідальне чи особливо відповідальне становище, або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею, або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам і свободам громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам юридичних осіб та за умисне невиконання службовою особою рішення Європейського суду з прав людини, рішення Конституційного Суду України та умисне недодержання нею висновку Конституційного Суду України.

В свою чергу, стаття 382 КК України не підсудна Вищому антикорупційному суду.

За такого відсутні підстави для розгляду скарги заявника слідчими суддями Вищого антикорупційного суду.

Водночас зі змісту заяви про злочин від 17.01.2024 вбачається, що заявником зазначено про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України.

Однак жодних даних, які б вказували на обставини вчинення такого злочину чи на наявність будь-яких ознак зазначеного складу злочину, директором ТОВ «Арома Юкрейн» ОСОБА_3 не наведено.

При цьому заявником свідомо зазначено в переліку злочинів ст.364 КК України, без вказівки на обставини вчинення такого корупційного злочину, з метою самостійно створити підстави для звернення з даною скаргою саме до Вищого антикорупційного суду.

Проте підсудність чітко визначена законодавством та не підлягає визначенню за вибором заявника.

Слід зазначити, що, підставою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР є виявлення обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення. Тобто, підставами вважати заяви чи повідомлення саме про злочин, є наявність у таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є посилання у повідомлені про злочин на фактичні обставини, що підтверджують наявність складу відповідного кримінального правопорушення.

Аналізуючи норми ст.ст.214,303 КПК України, які свідчать про те, що предметом судового контролю судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто така заява, як передумова для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні, має містити достатні дані про наявність в описаній заявником події ознак кримінального правопорушення.

Проте, як вбачається зі змісту поданих заявником документів, ним не наведено об'єктивних даних, що можуть свідчити про вчинення кримінальних корупційних правопорушень.

Відповідно до приписів ч.1 ст.2, п.10 ч.1 ст.3, ч.1 та п.4 ч.5 ст. 214 КПК України, однією із обов'язкових умов для внесення відомостей до ЄРДР є виявлення діяння, яке містить ознаки складу злочину, передбаченого особливою частиною Кримінального кодексу України. Внесення до ЄРДР короткого викладу обставин, які вказують на наявні в діянні ознаки складу злочину, підтверджує обґрунтованість початку досудового розслідування.

Крім того, відповідно до ст.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

Статтею 126 Конституції України забороняється вплив на суддю у будь-який спосіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання.

Таким чином, законність процесуальних актів і дій/бездіяльності суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого процесуального контролю. Намагання зробити це в конкретній справі у спосіб, не передбачений законом, є протиправним втручанням у здійснення правосуддя і посяганням на процесуальну незалежність суду.

Оцінка судових рішень, прийнятих суддею, може бути надана виключно у межах встановленого законодавством процесуального контролю.

Слідчий суддя зазначає, що незгода з прийнятим судовим рішенням не може бути приводом до реєстрації заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення.

Так згідно висновку судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України «Щодо питання про початок кримінального провадження стосовно суддів, яке пов'язане зі здійсненням ними судочинства», від 01.07.2013, де зазначено, що виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним порядком у справі не допускається.

Втручанням у діяльність судових органів слід розуміти вплив на суддю у будь-якій формі (прохання, вимога, вказівка, погроза, підкуп, насильство, критика судді в засобах масової інформації до вирішення справи у зв'язку з її розглядом тощо) з боку будь-якої особи з метою схилити його до вчинення чи невчинення певних процесуальних дій або ухвалення певного судового рішення. При цьому не має значення, за допомогою яких засобів, на якій стадії процесу та в діяльність суду якої інстанції здійснюється втручання (пункти 10 і 11).

Разом з тим, згідно з п.п. 66-68 Рекомендації СМ/Rec (2010) 12 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів, ухваленою Комітетом Міністрів Ради Європи 17.11.2010, тлумачення закону, оцінювання фактів та доказів, які здійснюють судді для вирішення справи, не повинні бути приводом для цивільної або дисциплінарної відповідальності, за винятком випадків злочинного наміру або грубої недбалості. Лише держава може домагатися цивільної відповідальності судді, подавши скаргу до суду у разі, коли цей суддя повинен був присудити компенсацію. Тлумачення закону, оцінювання фактів або доказів, які здійснюють судді для вирішення справи, не повинні бути приводом для кримінальної відповідальності.

Статтею 126 Конституції України встановлено гарантії незалежності та недоторканності судді, зокрема суддю не може бути притягнуто до відповідальності за ухвалене ним судове рішення, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.

Тобто вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється, що означає заборону будь-яких дій стосовно суддів незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, установ, організацій, громадян та їх об'єднань, юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов'язків чи схилити їх до винесення неправосудного рішення.

Заборона впливу на суддів у будь-який спосіб поширюється на весь час обіймання ними посади судді.

Недоторканність суддів є одним із елементів їхнього статусу. Вона не є особистим привілеєм, а має публічно-правове призначення - забезпечити здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом.

Згідно з положенням ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Це стосується і визначеного ст. 55 Конституції України права на судовий захист. Зниження рівня гарантій незалежності суддів опосередковано може призвести до обмеження можливостей реалізації права на судовий захист (п.п. 1.2, 1.3, 4.2, 4.3). Аналогічні роз'яснення змісту гарантій незалежності й недоторканності суддів надано у постанові Пленуму Верховного Суду України "Про незалежність судової влади" від 13 червня 2007.

Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади», № 8 від 13.06.2007, встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і тому вважаються законними, доки вони не скасовані в апеляційному чи касаційному порядку або не переглянуті компетентним судом в іншому порядку, визначеному процесуальним законом, в межах провадження справи, в якій вони ухвалені.

Виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством. Оскарження у будь-який спосіб судових рішень, діяльності судів і суддів щодо розгляду та вирішення справи поза передбаченим процесуальним законом порядком у справі не допускається, і суди повинні відмовляти у прийнятті позовів та заяв з таким предметом.

Тобто однією з гарантій незалежності та недоторканості суддів як носіїв судової влади є недопустимість втручання у здійснення правосуддя, впливу на суд або суддів у будь-який спосіб.

В даному випадку, заява про кримінальні правопорушення від 17.01.2024, подана директором ТОВ «Арома Юкрейн», не містить конкретних фактичних даних, які б свідчили про існування обставин, що б надавали підстави для кваліфікації відомостей, викладених в його повідомленні, натомість вбачається незгода заявника із прийнятим судом рішенням від 05.10.2022 у справі №910/11952/21, що не може бути приводом для внесення відомостей до ЄРДР.

Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у своїй постанові від 16 травня 2019 року (справа № 761/20985/18, провадження № 51-8007км18) зазначив, якщо не було події кримінального правопорушення або в діях особи немає складу кримінального правопорушення, то за таких обставин кримінальне провадження не може бути розпочато. А якщо через помилку чи з інших причин таке провадження було розпочато, то воно негайно має бути припинено і з позиції вимог правопорядку, і з огляду дотримання інтересів всіх учасників правовідносин.

Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 30.09.2021 у справі №556/450/18.

Отже, закон передбачає необхідність попередньої оцінки (аналізу) слідчим, прокурором, слідчим суддею (у разі оскарження заявником бездіяльності уповноваженої особи щодо невнесення відомостей до ЄРДР) змісту заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення на предмет викладення в ньому інформації саме про кримінальне правопорушення.

З урахуванням викладеного, у задоволенні скарги директора ТОВ «Арома Юкрейн» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей згідно заяви про кримінальне правопорушення, слід відмовити.

Керуючись статтями 7, 9, 214, 303-307, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Арома Юкрейн" ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Національного антикорупційного бюро України, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, згідно заяви №17-01 від 17.01.2024, відмовити.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1