Справа № 766/8029/23
н/п 2-о/766/162/24
21 січня 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
Головуючого судді Булах Є.М.
Секретар судового засідання Арутюнова К.А.
Справа №766/8029/23; провадження №2-о/766/162/24
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за
заявою: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 )
представник заявника: адвокат за ордером Харченко Дмитро Миколайович (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 )
заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24)
предмет та підстави заяви: про встановлення факту смерті
учасники справи: не з'явились
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне та,-
І. Виклад позиції заявника та зацікавленої особи:
09 жовтня 2023 року заявник, через свого представника ОСОБА_2 звернувся до суду через підсистему «Електронний суд» з заявою про встановлення факту смерті, у якій просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області.
Заява мотивована тим, що заявник є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території в с. Чорнобаївка, Херсонського району Херсонської області. Оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, заявник наразі позбавлений можливості зареєструвати у встановленому Законом порядку смерть матері. Вказані обставини змусили заявника звернутись до суду..
ІІ. Заяви(клопотання) учасників справи.
У час призначений до розгляду справи, особи що приймають участь у розгляді справи у судове засідання не з'явились. Про час, місце та дату проведення судового засідання повідомленні належним чином.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, у поданій до суду заяві від 21.02.2024 року сторона заявника просить розглядати справу без їх участі.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 03.01.2024 року заяву про встановлення факту смерті залишено без руху, заявнику надано строк для усунення недоліків заяви.
Заявою від 20.02.2024 року заявник зазначені в ухвалі суду недоліки усунув, просив призначити справу до розгляду.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 20.02.2024 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд у справі на 21.02.2024 о 14-30 год.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, у поданій до суду заяві від 21.02.2024 року сторона заявника просить розглядати справу без їх участі.
Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомлено.
Судом, на підставі частини другої ст. 247 ЦПК України, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.
ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Посад-Покровськ, Білозерського району Херсонської області народився ОСОБА_1 , про що бюро ЗАГСу виконкому Посад-Покровської сільради депутатів трудящих УРСР Білозерського району Херсонської області в книзі записів актів цивільного стану про народження зроблено відповідний актовий запис №53 та 24.08.1962 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 . Матір'ю ОСОБА_1 зазначено ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Чорнобаївка, Херсонського району Херсонської області померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 05 липня 2022 року комунальним некомерційним підприємством "Білозерський центр первинної медико-санітарної допомоги" Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області видано лікарське свідоцтво про смерть №54 та 24.08.2022 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 .
V. Оцінка Суду.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових дій) або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Наказ №75). У період дії Наказу №75 та на дату смерті ОСОБА_3 до вказаного переліку належала, зокрема, Чорнобаївська сільська територіальна громада Херсонського району Херсонської області. Наказ №75 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій №309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Наказ №309). Відповідно до затвердженого Переліку Чорнобаївська сільська територіальна громада Херсонського району Херсонської області відноситься до території на яких ведуться (велися) бойові дії.
Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст. 317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Таким чином, медичне свідоцтво про смерть №54, видане 05.07.2022 року комунальним некомерційним підприємством "Білозерський центр первинної медико-санітарної допомоги" Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області та свідоцтво про смерть видане 24.08.2022 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим серії НОМЕР_4 є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови (зокрема, «Mozer v. The Republic of Moldova and Russia») зроблено висновок, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно п. 5 розділу III вищевказаних правил, підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о).
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-УІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджується медичним свідоцтвом про смерть №54, виданого 05 липня 2022 року комунальним некомерційним підприємством "Білозерський центр первинної медико-санітарної допомоги" Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області та свідоцтвом про смерть виданого 24.08.2022 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим серії НОМЕР_4 на тимчасово окупованій території в с. Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Оскільки реєстрація факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 . Медичне свідоцтво про смерть №54, видане 05 липня 2022 року комунальним некомерційним підприємством "Білозерський центр первинної медико-санітарної допомоги" Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області Херсонської області та свідоцтво про смерть видане 24.08.2022 року Сімферопольським районним відділом РАЦС №2 Департаменту РАЦС Міністерства юстиції Республіки Крим серії НОМЕР_4 не має юридичної сили, через тимчасову окупацію території України проте сприймається судом як доказ в справі.
Отже, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації смерті ОСОБА_3 в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті органом РАЦС.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, що дасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть особи, видане державним органом України.
Відповідно до ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
VI. Заходи забезпечення позову (заяви).
Заходи забезпечення позову (заяви) судом не застосовувалися.
VII. Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати не відшкодовуються.
VIII. Порядок набрання рішенням суду законної сили.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 17 статтею ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст. 12, 76-81, 89, 263-265, 273, 315-319, 354, 430 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродженки с. Киселівка Білозерського району Херсонської області. Місце смерті: с. Чорнобаївка Херсонського району Херсонської області, Україна.
Судові витрати не відшкодовуються.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без учасників справи до Херсонського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Представник заявника: адвокат за ордером Харченко Дмитро Миколайович, РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: 73000, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24.
Повний текст судового рішення складено та підписано 21.02.2024 року.
Суддя Є.М.Булах