Справа №766/12971/23
Пров. №3/766/512/24
20.02.2024 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Рябцева М.С., в присутності особи щодо якої складено протокол: ОСОБА_1 , адвоката Беспалова О.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Херсонській області, про адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ідентифікаційний код не відомо, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
ВІдповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 10.12.2023 року о 11.35 годин в м. Херсон, по вул. Св. Кирила та Мефодія, керував автомобілем ВАЗ 2103, держномер НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортним засобом, чим вчинив правопорушення повторно протягом року (постанова ААД 192948 від 31.10.2023 ), тим самим порушив вимоги п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі по тексту - ПДР).
Дії ОСОБА_2 особою, уповноваженою на складання протоколу, кваліфіковано за ч. 5 ст. 126 КУпАП як керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, вчинене повторно протягом року.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного протоколу не визнав, пояснюючи, що він не перебував за кермом автомобілю. За кермом перебуала його дружина, що він пояснював поліцейським, які не хотіли його слухати.
Захисник Беспалов О.С. в судовому засіданні просив закрити провадження за адміністративним протоколом щодо ОСОБА_2 за відсутності складу та події адміністративного правопорушення, оскільки, що протокол та всі зібрані докази є недійсними, здійсненими з порушенням порядку та норм КУпАП, оскільки не фіксуались на відеокамеру, та у відсутності свідків.
До протоколу про адміністративне правопорушення було додані наступні докази, досліджені під час судового розгляду:
•Протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 096751 від 10.12.2023 року;
•рапорт про вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_2 ;
•копією паспорту;
•копією протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ст. 130 ч.1 КУпАП
•поясненнями ОСОБА_1 , в яких він зазначив, що саме він викликав поліцію, які одягли на нього кайданики
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Оцінюючи досліджені докази, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Зі змісту вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що було виявлено правопорушення, однак, матеріали справи не містять жодних доказів, окрім «візуального спостереження» інспектора поліції, на основі яких можна б було встановити наявність у діях ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП. Таке спостереження працівниками органу Національної поліції може бути доказом у справі лише у тому випадку, коли воно зафіксовано у встановленому законом порядку (Постанова Верховного Суду від 26.04.2018 року у справі № 338/1/17). Обґрунтування ж матеріалів справи про адміністративне правопорушення фактично лише показами (власним спостереженням) поліцейського ставить під сумнів його незацікавленість в результатах розгляду справи.
Крім того, відповідно до вимог п. 2.1 «а» Правил Дорожнього руху України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі: посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Диспозиція ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті.
У той же час, в протоколі серії ААБ №096751 від 10.12.2023 відсутні будь-які відомості про вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення повторно протягом року.
Відповідно до п. 3 Розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015, повторність правопорушення - повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьою статті 130 КУпАП).
Тобто наведена вище норма свідчить про те, що повторність вчинення правопорушення має бути доведена змістом постанов про притягнення до адміністративної відповідальності.
У свою чергу особою уповноваженою на складання протоколу до матеріалів справи не долучено постанови, яка набрала законної сили щодо ОСОБА_2 , якою останнього було притягнуто до відповідальності за ч. ч. 2-4 ст. 126 КУпАП.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява №16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява №36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016). При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що жодних належних та допустимих доказів, які б вказували на вчинення ОСОБА_2 , зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення протиправних дій суду надано не було.
За таких обставин, з урахуванням загального принципу про те, що всі сумніви щодо доведеності вини особи у вчиненні правопорушення необхідно тлумачити на її користь (ст. 62 Конституції України), суд приходить до висновку, що обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, не знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, що виключає можливість притягнення ОСОБА_2 , до адміністративної відповідальності.
Отже, в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 5 ст. 126 КУпАП, що на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України має своїм наслідком закриття провадження, оскільки провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 126 ч.5, 247, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП України закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
СуддяМ. С. Рябцева