Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
19 лютого 2024 року № 520/78/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 14099344) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.10.2023 за № 205050010904 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головное управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплачувати з 25.09.2023 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020.
В обгрунтуванні позовних вимог позивачка зазначила, що вона 25.09.2023 звернулася з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, оскільки досягла віку 45 років, має 27 років 08 місяців 17 днів страхового стажу та має загальний пільговий трудовий стаж за Списком № 1 , 10 років 11 місяців 04 дні та надала до заяви необхідні документи. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на підставі рішення від 02.10.2023 за № 205050010904 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з недосягненням пенсійного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу. Вважаючи рішення протиправним звернулася до суду за захистом своїх прав.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надав відзив на позов, у якому зазначено, що Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058) з 11.10.2017, є пріоритетним у правовідносинах щодо призначення пенсій на пільгових умовах за Списком №1. Оскільки, заявниці виповнилося 45 років, то умови призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 визначаються згідно Закону 1058, а не на підставі п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон№1788), так як до 11.10.2017року позивачка не досягла зазначеного віку та не набула спеціального пільгового стажу. За результатами розгляду документів доданими до заяви, до страхового та пільгового стажу позивачці зараховано всі періоди: страховий стаж становить 27 років 08 місяців 17 днів; пільговий 01 рік 07 місяців 05 днів. Відповідач просить в позовних вимогах відмовити, у зв'язку з відсутністю підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Позивачка надала відповідь на відзив, у якому підтримала свої позовні вимоги та зазначила, що відповідач визнає, що вона має загальний трудовий стаж 27 років 08 місяців 17 днів. Звертаючись до відповідача про призначення їй пенсії на пільгових умовах за Списком №1 за п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вона посилалась на рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, однак відповідачем безпідставно було їй відмовлено у призначенні пенсії.
Відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області надані заперечення на відповідь на відзив, у яких вважає позовні вимоги безпідставними.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) , зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до відповідача щодо призначення пенсії на пільгових умовах за п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.10.2023 за №205050010904 позивачці відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах
Відповідно до записів у трудовій книжці АС -115202 від 15.06.1997 наявні записи, щодо періодів роботи позивачці, а саме:
01.09.1993 по 01.07.1997 навчання в Харківському технікумі медичного обладнання;
01.07.1997 по 01.09.1998 працювала рентген-лаборантом в рентген відділенні Територіального медичного обєднання Червонозаводського району м. Харкова;
14.04.2005-04.10.2005 лаборант кафедри промислової діагностики променевої терапії та радіаційної медицини ХДМУ;
10.11.2005 по 30.10.2009 рентген-лаборант КЗОЗ «Андріївська міська лікарня»;
19.11.2009 по 16.12.2009 ТОВ «Омега» продавець;
28.12.2010 по 13.07.2012 ренген-лаборантом КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня-центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»;
01.09.2009 по 30.05.2012 поновлення і закінчення навчання ХДМУ;
01.08.2012 по 31.01.2014 робота лікарем-інтерном відділення променевої діагностики КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня-центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»;
04.02.2014 по 10.02.2017 робота лікарем-рентгенологом КЗОЗ Балаклейська районна рада «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня;
08.05.2017 по 06.01.2020 лікар рентгенолог рентгенологічного кабінету поліклінічного відділення КЗОЗ Балаклійська районна рада «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня;
14.01.2020 по 13.05.2020 лікар рентгенолог ТОВ «Український центр томотерапії» (м. Кропивницький);
19.05.2020 по теперішній час працює завідувачем рентгенологічного кабінету, лікарем-рентгенологом КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня»;
25.01.2021 відбулося перейменування КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня» на КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування».
Пільговий трудовий стаж позивачці, крім записів у трудовій книжки підтверджується:
- копією архівної довідки КНП «Міська поліклініка № 25» ХМР від 17.03.2023 №316/0/536-23 про підтвердження трудового стажу на посаді рентген лаборант рентгенівського кабінету з 01.07.1997. по 01.09.1999 складає 1 рік 2 місяця;
- копією довідки КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» № 01/л-624-416 від 13.09.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком 1 рік 6 місяців 15 днів;
- копією довідки КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» № 2160 від 04.12.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком 8 років 2 місяця 19 днів;
- копією довідки КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» №1291 від 07.08.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком.
Позивачка, вважаючи, що має право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788, Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020, при досягненні 45 років та при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. За принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянуло заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та прийняло Рішення про відмову у призначенні пенсії від 02.10.2023 за № 205050010904 у зв'язку з недосягненням пенсійного віку згідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 50 років, при цьому відповідач вказав, що позивачка не досягла зазначеного віку та не набула спеціального пільгового стажу. За результатами розгляду документів страховий стаж становить 27 років 08 місяців 17 днів; пільговий 01 рік 07 місяців 05 днів. Позивачка вважає таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії за віком за Списком №1 протиправним, оскільки порушує її право на належне пенсійне забезпечення, а тому звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: 1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Згідно з вимогами п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974.
Таким чином, згідно з п. «а» ч. 1 ст. 13 наведеного Закону пенсія на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи призначається працівникам за наявності трьох обов'язкових умов у сукупності:
- зайняття повний робочий день на відповідних роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;
- атестація робочих місць;
- досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
У свою чергу, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), рішенням Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020. Порядок застосування ст.13 визначає п.3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020.
Так, відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), ст. 13, ч. 2 ст. 14, пункти «б»-«г» ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII.
Згідно з п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 ст.13, ч.2 ст.14, пункти «б»-«г» ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 встановлено, що застосуванню підлягають ст. 13, ч. 2 ст. 14, пункти «б»-«г» ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст.12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам…».
При цьому, Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення №1-р/2020 від 23.01.2020 зазначив, що ст.13 Закону №1788 до внесення змін Законом №213 було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
Отже у ст.13 Закону №1788 до внесення змін Законом №213 було встановлено такий пенсійний вік: у пункті «а» для чоловіків - 50 років, для жінок - 45 років.
Законі №1788 зі змінами, внесеними Законом №213, збережено вказану пропорцію щодо зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку без урахування різниці між пенсійним віком для чоловіків і жінок. У ч.1 ст.13 Закону №1788 зі змінами, внесеними Законом №213, встановлено однаковий пенсійний вік для чоловіків та жінок, а саме: у пункті «а» - 50 років (на 10 років менше, ніж загальний пенсійний вік), у пунктах «б»-«з» - 55 років (на 5 років менше, ніж загальний пенсійний).
Таким чином, ст.13 Закону №1788 зі змінами, внесеними Законом №213, передбачено поетапне збільшення пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах, визначених у цих нормах.
Відповідно до п. 4.4 Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 перевіряючи ст. 13, ч. 2 ст. 14, пункти «б»-«г» ст. 54 Закону №1788 зі змінами, внесеними Законом №213, на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходив з такого.
Вказаними положеннями Закону №1788 зі змінами, внесеними Законом №213, передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 13, ч. 2 ст. 14, пунктами «б»-»г» ст. 54 Закону №1788 у редакції до внесення змін Законом №213 у осіб, які належать до категорій працівників, вказаних у цих нормах, виникли легітимні очікування щодо реалізації права виходу на пенсію. Однак оспорюваними положеннями Закону №213 змінено нормативне регулювання призначення пенсій таким особам.
Конституційний Суд України дослідивши правовідносини, пов'язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років зазначає, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Отже, особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об'єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов'язані саме з положеннями Закону №1788 у редакції до внесення змін Законом №213. Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Таким чином, ст. 13, ч. 2 ст. 14, пункти «б»-«г» ст.54 Закону №1788 зі змінами, внесеними Законом №213, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать ч. 1 ст. 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.За вказаних обставин, така обов'язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах: необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному п. 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правої визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого ст. 8 Конституції України. Таке застосування судом вищевказаних норм права усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність.
Отже, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Враховуючи висновки Конституційного Суду України у рішенні №1-р/2020 від 23.01.2020, суд дійшов висновку, що позивачка набула право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 після досягнення нею віку 45 років.
Щодо заперечень відповідача стосовно пільгового стажу, який відповідач вважає лише 01 рік 07 місяців 05 днів, суд виходить з наступного.
Матеріали справи містять наступні документи:
- копію архівної довідки КНП «Міська поліклініка №25» ХМР від 17.03.2023р. №316/0/536-23 про підтвердження трудового стажу на посаді рентген лаборант рентгенівського кабінету з 01.07.1997 по 01.09.1999, який складає 1 рік 2 місяця;
- копію довідки КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» №01/л-624-416 від 13.09.2023р. про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком 1 рік 6 місяців 15 днів;
- копію довідки КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» №2160 від 04.12.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком 8 років 2 місяця 19 днів;
- копію довідки КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» №1291 від 07.08.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком.
Враховуючи зазначені довідці загальний пільговий трудовий стаж позивачці за Списком №1 складає 10 років 11 місяців 04 дні.
Відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінет Міністрів України затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 (далі Порядок №637).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: - періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; - професія або посада; - характер виконуваної роботи; - розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; - первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок №383).
Згідно з пунктом 10 цього Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N637.
Як визначено пунктом 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Згідно вимог ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та розділу XIX Охорона здоров'я, Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМ України від 24.06.2016 № 461, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи, за результатами атестації робочих місць та повної трудової зайнятості, мають серед іншого молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів).
При цьому, професійна назва "рентгенлаборант" міститься у Національному класифікаторі професій України ДК 003:2010, затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 року № 327, згідно п. 4.14 Положення про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23 листопада 2007 року № 742 робота на посаді рентгенлаборантів зараховується до стажу роботи за спеціальністю "рентгенологія", що включена до номенклатури спеціальностей й молодших спеціалістів з медичною освітою, відповідно позиція Списку №1 "молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенлаборант інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок)" поширюється на рентгенлаборантів, у разі їх зайнятості повний робочий день на роботах і в умовах передбачених цією позицією Списку.
Аналіз наведених норм дає підстав вважати, що необхідними умовами для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Відповідно до положень пункту 2 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
За даними трудової книжки позивачки судом встановлено, що з 01.09.1993 по 01.07.1997 навчання в Харківському технікумі медичного обладнання;
01.07.1997 по 01.09.1998 працювала рентген-лаборантом в рентген відділенні Територіального медичного обєднання Червонозаводського району м. Харкова;
14.04.2005 - 04.10.2005 лаборант кафедри промислової діагностики променевої терапії та радіаційної медицини ХДМУ;
10.11.2005 по 30.10.2009 рентген-лаборант КЗОЗ «Андріївська міська лікарня»;
19.11.2009 по 16.12.2009 ТОВ «Омега» продавець;
28.12.2010 по 13.07.2012 рентген-лаборантом КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня-центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»;
01.09.2009 по 30.05.2012 поновлення і закінчення навчання ХДМУ;
01.08.2012 по 31.01.2014 робота лікарем-інтерном відділення променевої діагностики КЗОЗ «Обласна клінічна лікарня-центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»;
04.02.2014 по 10.02.2017 робота лікарем-рентгенологом КЗОЗ Балаклейська районна рада «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня;
08.05.2017 по 06.01.2020 лікар рентгенолог рентгенологічного кабінету поліклінічного відділення КЗОЗ Балаклійська районна рада «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня;
14.01.2020 по 13.05.2020 лікар рентгенолог ТОВ «Український центр томотерапії» (м. Кропивницький);
19.05.2020 по теперішній час працює завідувачем рентгенологічного кабінету, лікарем-рентгенологом КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклійська центральна клінічна районна лікарня»;
25.01.2021 відбулося перейменування КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклейська центральна клінічна районна лікарня» на КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування».
Аналогічна за змістом інформація міститься в архівній довідки КНП «Міська поліклініка №25» ХМР від 17.03.2023 №316/0/536-23 про підтвердження трудового стажу на посаді рентген лаборант рентгенівського кабінету з 01.07.1997 по 01.09.1999 складає 1 рік 2 місяця; довідки КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» №01/л-624-416 від 13.09.2023р. про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком 1 рік 6 місяців 15 днів; довідки КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» №2160 від 04.12.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком 8 років 2 місяця 19 днів ; довідки КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» №1291 від 07.08.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пільгової пенсії строком
Матеріали справи містять накази які стосуються атестації робочих місць, а саме:
Наказом Обласної клінічної лікарні від 20.02.2008 про затвердження переліку робочих місць, виробництв, провессій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у шкідливих умовах праці на протязі повного робочого дня за списком № 1, № 2, з проведенням атестації робочих місць.
Протоколом №4 засідання атестаційної комісії КЗОЗ БРР «БЦКРЛ» з атестації робочих місць за умовами праці від 01.11.2013 по 01.11.2013, атестаційна комісія вирішила, що робочі місця лікарів-рентгенологів потрібно віднести до шкідливих умов праці, так існує прямий зв'язок з іонізуючим випромінюванням рентген апаратів.
Наказом від 30.10.2013 «про проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах праці», зазначено провести атестацію робочих місць згідно зі Списком №1, №2, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення: - лікаря рентгенолога; ренгенолаборанта, молодшої медичної сестри з догляду за хворими в рентгенологічних відділеннях (кабінетаї), молодшої медичної сестри.
Протоколом № 8 засідання атестаційної комісії КЗОЗ БРР «БЦКРЛ» з атестації робочих місць за умовами праці від 24.12.2018 лікаря рентгенолога; ренгенолаборанта, молодшої медичної сестри з догляду за хворими в рентгенологічних відділеннях(кабінетаї), молодшої медичної сестри, ухвалено робочі місця зазначених професій віднести до робіт зі шкідливими і важкими умовами праці.
Наказом від 14.12.2018 за №16-г/д «про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці» за результатами проведення атестації робочих місць затверджено перелік робочих місць, робіт, професій і посад , працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством, зокрема на пільгове пенсійне забезпечення передбачене законодавством . Збереження матеріалів атестації робочих місць за умовами праці протягом 50 років.
Крім того, долучені до матеріалів справи перелік робочих місць, професій, які підлягають атестації за умовами праці для підтвердження права робітників на пільгове пенсійне забезпечення, передбачені занодавством у КЗОЗ БРР «БЦКРЛ», спостережний лист від 14.12.2018 на ОСОБА_1 ..
Також зі змісту вказаних документів вбачається, що позивачка, працюючи на посадах рентгенлаборанта відповідно до атестації робочих місць, знаходилася повний робочий день у зоні іонізуючого випромінювання.
Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зокрема, до Розділу ХІХ Списку № 1 включено посади рентгенолаборантів. Зазначена постанова втратила чинність 03.08.2016.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 р. № 461, яка набрала чинності з 03.08.2016 р., затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, були внесені зміни до Розділу ХІХ Списку №1, зокрема, щодо рентгенолаборанта та передбачена позиція ренгентлаборанти зайняті в відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок), а також у даний розділ включені посади молодших спеціалістів з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодших спеціалістів з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
Відповідно до п.п.1, 2, 4, 6, 9, 10, 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. №442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Атестація робочих місць передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реал
Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років.
Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Долученими до матеріалів справи документами підтверджено проведення атестації, а саме:
Наказом Обласної клінічної лікарні від 20.02.2008 затверджений перелік робочих місць, виробництв, провессій та посад працівників, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у шкідливих умовах праці на протязі повного робочого дня за списком № 1, № 2, з проведенням атестації робочих місць.
Протоколом № 4 засідання атестаційної комісії КЗОЗ БРР «БЦКРЛ» з атестації робочих місць за умовами праці від 01.11.2013 по 01.11.2013, атестаційна комісія вирішила, що робочі місця лікарів-рентгенологів потрібно віднести до шкідливих умов праці, так існує прямий зв'язок з іонізуючим випромінюванням рентген апаратів.
Наказом від 30.10.2013 «про проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах праці», зазначено провести атестацію робочих місць згідно зі Списком №1, №2, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення: - лікаря рентгенолога; ренгенолаборанта, молодшої медичної сестри з догляду за хворими в рентгенологічних відділеннях(кабінетаї), молодшої медичної сестри.
Протоколом № 8 засідання атестаційної комісії КЗОЗ БРР «БЦКРЛ» з атестації робочих місць за умовами праці від 24.12.2018 лікаря рентгенолога; ренгенолаборанта, молодшої медичної сестри з догляду за хворими в рентгенологічних відділеннях(кабінетаї), молодшої медичної сестри, ухвалено робочі місця зазначених професій віднести до робіт зі шкідливими і важкими умовами праці.
Наказом від 14.12.2018 за № 16-г/д «про затвердження результатів атестації робочих місць за умовами праці» за результатами проведення атестації робочих місць затверджено перелік робочих місйць, робіт, професій і посад , працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством, зокрема на пільгове пенсійне забезпечення передбачене законодавством . Збереження матеріалів атестації робочих місць за умовами праці протягом 50 років.
Крім того, у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 наявні записи відповідних наказів, щодо атестації робочих місць.
Суд зауважує, що атестаційна комісія підтвердила право лікаря-рентгенолога (завідувача рентгенологічним кабінетом) робоче місце № 1, рентген лаборанта робоче місце № 2 який працює на даних робочих місцях, на пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку № 1. Відповідно до списку працівників рентгенологічного відділення, які за результатами атестації робочих місць мають право на додаткову відпустку за особливий характер роботи та скорочений робочий день вбачається, що позивачка й по теперішній час продовжує працювати на атестованому робочому місці завідувачем рентгенологічного кабінету, лікарем-рентгенологом КПП Балаклійська р/р Харківської області «Балаклійська центральна клінічна районна лікарня» з правом на пільгову пенсію.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про підтвердження факту роботи позивачкою на атестованому робочому місці рентгенлаборанткою та лікарем-рентгенологом.
Загальний пільговий трудовий стаж позивачці за Списком № 1 складає 10 років 11 місяців 04 дні.
Відповідно до положень частини 1 статті 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Оскільки позивачка 25.09.2023 звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, то пенсія має бути призначена саме з 25.09.2023 з дня звернення за пенсією.
При цьому пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви позивачки та сканування копій наданих документів засобами програмного забезпечення, органом, що розглядає заяву, згідно принципу екстериторіальності, було визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Згідно з вимогами пункту 4.3 розділу ІV Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до абзацу другого пункту 4.7 розділу ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Згідно з пунктом 4.10 розділу ІV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, а після призначення пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області є уповноваженим органом, який має право приймати рішення про призначення позивачці пенсії за віком, а прийнявши таке рішення, має передати електронну пенсійну справу засобами програмного забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду у Харківській області за місцем проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд для ефективного захисту прав позивачці, вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 за Списком № 1 період роботи на посаді рентген лаборанта рентгенівського кабінету з 01.07.1997р. по 01.09.1999р. який складає 1 рік 2 місяця; період роботи в КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» рентгенолаборантом рентгенологічного відділення з 28.12.2010р. по 13.07.2012р. який становить 1 рік 6 місяців 15 днів; період роботи КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» з 04.02.2014р. по 10.02.2017р. на посаді лікаря-рентгенолога рентгенологічного кабінету; з 08.05.2017р. по 01.04.2018р. лікаря-рентгенолога рентгенологічного кабінету; з 02.04.2018р. по 06.01.2020р. на посаді завідуючого рентгенологічного кабінету лікарем рентгенологом; з 19.05.2020р. по теперішній час завідуючого рентгенологічного кабінету лікарем рентгенологом по теперішній час строком 8 років 2 місяця 19 днів.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.10.2023 за №205050010904 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
З урахуванням тієї обставини, що прийняття відповідачем оскаржуваного рішення у розглядуваній ситуації не ґрунтується на дискреційних повноваженнях, то порушене право позивачці підлягає відновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу за Списком № 1 період роботи на посаді рентген лаборант рентгенівського кабінету з 01.07.1997р. по 01.09.1999р. який складає 1 рік 2 місяця; період роботи в КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» рентгенолаборантом рентгенологічного відділення з 28.12.2010р. по 13.07.2012р. який становить 1 рік 6 місяців 15 днів; період роботи КПП БМРХО «Балаклейська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» з 04.02.2014р. по 10.02.2017р. на посаді лікаря-рентгенолога рентгенологічного кабінету; з 08.05.2017р. по 01.04.2018р. лікаря-рентгенолога рентгенологічного кабінету; з 02.04.2018р. по 06.01.2020р. на посаді завідуючого рентгенологічного кабінету лікарем рентгенологом; з 19.05.2020р. по теперішній час завідуючого рентгенологічного кабінету лікарем рентгенологом по теперішній час строком 8 років 2 місяця 19 днів, що складає загальний пільговий трудовий стаж за Списком №1 - 10 років 11 місяців 04 дні та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 25.09.2023 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 №1-р/2020.
Критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч. 2 ст. 2 КАС України, а у силу ч. 2 ст. 77 КАС України обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.
З положень частин 1 і 2 ст. 77 КАС України у поєднанні з приписами ч. 4 ст. 9, абз. 2 ч. 2 ст. 77, частин 3 і 4 ст. 242 КАС України слідує, що владний суб'єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності за стандартом доказування - «поза будь-яким розумним сумнівом», у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - «баланс вірогідностей».
Судом також враховується п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, згідно якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Крім того, у справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Згідно з положеннями ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України. Факт порушення прав та інтересів позивачці у спірних правовідносинах знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення позовних вимог.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Під час звернення до суду позивачкою сплачено судовий збір у сумі 2147,20 грн, зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачкою судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 2147,20 грн підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд.10, м. Львів, індекс 79016, код ЄДРПОУ 14099344) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 02.10.2023 за № 205050010904 про відмову в призначенні ОСОБА_1 з 25.09.2023 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 14099344) зарахувати до спеціального стажу за Списком № 1 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи на посаді рентген лаборанта рентгенівського кабінету з 01.07.1997 по 01.09.1999, який складає 1 рік 2 місяця; період роботи з 28.12.2010 по 13.07.2012 у КНП ХОР «Обласна клінічна лікарня» рентгенолаборантом рентгенологічного відділення який становить 1 рік 6 місяців 15 днів; період роботи КПП БМРХО «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» з 04.02.2014 по 10.02.2017 на посаді лікаря-рентгенолога рентгенологічного кабінету; з 08.05.2017 по 01.04.2018 лікаря-рентгенолога рентгенологічного кабінету; з 02.04.2018 по 06.01.2020 на посаді завідуючого рентгенологічного кабінету лікарем рентгенологом; з 19.05.2020 по теперішній час завідуючого рентгенологічного кабінету лікарем рентгенологом по теперішній час який становить 8 років 2 місяця 19 днів та складає загальний пільговий трудовий стаж за Списком №1 - 10 років 11 місяців 04 днів.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 14099344) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 25.09.2023 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 № 1-р/2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати в розмірі 2 147,2 грн (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.