Рішення від 21.02.2024 по справі 520/35329/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 лютого 2024 року № 520/35329/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комісії Харківської ОДА з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд.64, м. Харків, 61002, 23912956) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії Харківської ОДА з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати неправомірною відмову Комісії Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації у встановленні ОСОБА_1 статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформлену витягом з протоколу №6 засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 16.10.2023 року;

- зобов'язати Комісію Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати відповідне посвідчення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 06 липня 1986 року по 31 липня 1986 року був направлений до Прип'ятьсько-Чорнобильського РОВС Київської області для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де виконував роботи з охорони громадського порядку у зоні відчуження, що підтверджується відповідною довідкою УВС Київської області від 09 серпня 1995 року. Мав спеціальну перепуску № 026112 до м. Чорнобиль, дійсну до 01 серпня 1986 року. Зазначає, що вказані обставини підтверджуються необхідними документами, отримував підвищену оплату праці в зоні відчуження, які є саме тими документами, на підставі яких видається посвідчення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Звернув увагу суду на те, що він тривалий час мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу, що підтверджено відповідним посвідченням серія НОМЕР_1 , а також мав статус інваліда війни 3 групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 . Проте, позивача позбавлено вказаних вище статусів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії та інваліда війни 3 групи. Позбавлення статусу було обумовлено недостатністю документальних підтверджень участі позивача у ліквідації аварії на ЧАЕС.

Позивач вважає, що протокол засідання Комісії, відповідно якого Комісія дійшла висновків про відсутність підстав підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивачу, не містить жодних обґрунтувань, прийнято в порушення встановленої ст. 19 Конституції України та п. 3 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На думку позивача, відповідачами допущено порушення права позивача на отримання пенсії як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії. Рішенням Комісії Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації у встановленні ОСОБА_1 статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оформлену витягом з протоколу №6 засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян від 16.10.2023 року відмовлено в наданні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати відповідне посвідчення.

Позивач дане рішення відповідача вважає протиправним та таким, що порушує право позивача на соціальний захист, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що в спірних відносинах діяв правомірно, оскільки матеріали особової справи позивача та додатково додані документах не підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження у 1986 році.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так при розгляді справи № 520/9880/23 судом встановлено, що:

ОСОБА_1 з 06 липня 1986 року по 31 липня 1986 року був направлений до Прип'ятьсько-Чорнобильського РОВС Київської області для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де виконував роботи з охорони громадського порядку у зоні відчуження, що підтверджується відповідною довідкою УВС Київської області від 09 серпня 1995 року. Мав спеціальну перепуску № 026112 до м. Чорнобиль, дійсну до 01 серпня 1986 року

Станом на 31 липня 1986 року позивач отримав дозу опромінення, що складає 10,2 Бєр. Також, позивача було нагороджено Почесною грамотою № 382 від 12 серпня 1986 року за роботу в зоні підвищеної радіації.

Згідно листа Державного агентства з управління зоною відчуження № 03- 4223/4-21 від 24 грудня 2021 року, отримана ОСОБА_1 доза опромінення - 10,2 рентген є достатнім підтвердженням роботи в зоні відчуження, оскільки тільки на території зони відчуження здійснювався індивідуальний дозиметричний контроль.

Позивач мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії, що підтверджено відповідним посвідченням серія НОМЕР_1 , а також мав статус інваліда війни 3 групи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 .

В подальшому, позивача позбавлено вказаних вище статусів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC 1 категорії та інваліда війни 3 групи. Позбавлення статусу обумовлено недостатністю документальних підтверджень участі позивача у ліквідації аварії на ЧАЕС.

Позивачем зібрано додаткові докази та 20 лютого 2023 року направлено заяву до Комісії Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян, через УСЗН адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо направлення даної заяви (з додатками) разом з поданням до Відповідача для прийняття рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Листом Департаменту соціального захисту населення ХОДА № 01-27/05/01/2360 від 22 березня 2023 року на вказану вище заяву позивача, було повідомлено, що у зв'язку з тим, що надані позивачем документи вже розглядались та не відповідають вимогам пункту 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою КМУ від 11 липня 2018 року № 551, підстав для перегляду особової справи ОСОБА_2 на засідання Комісії немає.

Не погодившись з зазначеним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.08.2023р. по справі №520/9680/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано неправомірною відмову Комісії Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації у встановленні ОСОБА_1 статусу та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, викладену у листі Департаменту соціального захисту населення ХОДА № 01-27/05/01/2360 від 22 березня 2023 року.

Зобов'язано Комісію Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації повторно розглянути подану ОСОБА_1 20.02.2023 року заяву з додатковими документами та прийняти відповідне рішення по суті.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Вказане рішення суду набрало законної сили.

16.10.2023р. на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду 10.08.2023р. Комісією Харківської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі йому відповідного посвідчення.

Позивач вважаючи вказане рішення відповідача протиправним звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Відповідно до ст.9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно ст.10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ст.15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ст.65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМ України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Постанова № 551).

Згідно п. 2 Постанови № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Пунктом 3 Постанови № 551 передбачено дозвіл до 01.01.2019 використовувати для видачі громадянам усіх категорій, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», раніше виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 20.01.1997 № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 21.08.2001 № 1105 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51».

У пункті 7 вказаної Постанови зазначено, що Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям необхідно: забезпечити своєчасну видачу посвідчень і вкладок до них; утворити у місячний строк після набрання чинності цією постановою комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, та затвердити відповідне положення; провести до 1 січня 2020 року заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень: особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1); учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 2 і 3) з числа громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт; особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), з числа постраждалих від радіаційного опромінення за інших обставин не з власної вини.

Згідно п. 11 Постанови № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за поданням райдержадміністрацій за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення видаються, зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії, таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів. Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу 01.02.2001р. було видано посвідчення серії НОМЕР_1 (категорія 1), затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, відповідно до якого визначено статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. В посвідченні зазначено, що воно безстрокове та діє на всій території України.

Експертним висновком Харківського регіональної міжвідомчої експертної ради про встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 02.04.1992 № 4856 підтверджено, що захворювання позивача пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивачу мав статус інваліда війни 3 групу, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , дія посвідчення - безстрокова.

Згідно листа Державного агентства з управління зоною відчуження №03-4223/4-21 від 24 грудня 2021р. отримана Великим А.С доза опромінення - 10,2 рентгена.

Отже, позивач мав захворюванням, причинно пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. З огляду на це, позивач не повинен доводити повторно належність до категорії осіб, що є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ці питання вже досліджувалися під час встановлення йому інвалідності та попередньої видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім того, суд приймає до уваги, з урахуванням положень ч. 4 ст. 78 КАС України, що рішенням у справі №520/9680/23 встановлено, що "період роботи позивача у зоні відчуження підтверджується відповідними документами, наявними в матеріалах справи та які були надані повторно на розгляд відповідної Комісії зі спірних питань, а саме: копія експертного висновку від 02.04.1992 року № 4856; копія посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії від 01.02.2001 року; копія посвідчення інваліда війни від 31.03.2010 року; копія довідки УВС Київської області № 3/107 від 09.08.1995 року; копія Почесної грамоти № 382 від 12.08.1986 року; копія листа ГУ МВС України в Харківській області від 23.10.2012 року № 7/В-869; копія листа ДСЗН Харківської обласної державної адміністрації від 30.03.2021 року № В-2008/01 -30; копія перепустки № 026112 до м. Чорнобиль; копія картки обліку доз радіоактивного опромінення; копія листа Державного агентства України з управління зоною відчуження № 03-4223/4- 21 від 24.12.2021 року; письмові спогади Позивача від 17.02.2023 року; письмові спогади ОСОБА_3 від 27 січня 2023 року; копія довідки ОСОБА_3 про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; письмові спогади ОСОБА_4 від 25 січня 2023 року; копія довідки ОСОБА_4 про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; письмові спогади ОСОБА_5 від 27 січня 2023 року; копія довідки ОСОБА_5 про участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".

Згідно витягу з протоколу Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 16.10.2023 № 6 позивачу відмовлено у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі відповідного посвідчення, у зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження у 1986р. Тобто, Комісією фактично здійснено перевірку правильності видачі такого посвідчення позивачу.

Проте, такі дії Комісії не відповідають "принципу належного урядування", сформованого в рішеннях Європейського суду з прав людини, адже перевірка правильності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не може здійснюватися в межах процедури заміни такого посвідчення відповідно до вимог Постанови КМ України від 11.07.2018 за № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».

Крім того, відповідачем не надано доказів, які б свідчили на користь висновку про необґрунтованість видачі посвідчення, зокрема про те, що посвідчення видано на підставі завідомо недостовірних або сфальсифікованих відомостей.

У відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В той же час, суд приходить до висновку, що спірне рішення Комісією прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто є необґрунтованим, отже таким, що підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що для ефективного захисту порушених прав позивача, з урахуванням положень ст. 9 КАС України, необхідно вийти за межі позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом № 6 від 16.10.2023р., щодо відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі йому відповідного посвідчення та зобов'язати Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, в особі Харківської обласної державної адміністрації прийняти рішення, яким визначити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати йому відповідного посвідчення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комісії Харківської ОДА з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61002, 23912956) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом № 6 від 16.10.2023р., щодо відмови ОСОБА_1 у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі йому відповідного посвідчення.

Зобов'язати Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, в особі Харківської обласної державної адміністрації прийняти рішення, яким визначити ОСОБА_1 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати йому відповідного посвідчення.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій громадян в особі Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,61002, 23912956) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 88 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.