Рішення від 21.02.2024 по справі 500/472/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/472/24

21 лютого 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТ АНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі ГУ ПФУ в Тернопільській області), в якому просить:

визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Тернопільській області, викладену в листі від 28.11.2023 №10694-10927/Ф-02/8-1900/23, у перерахунку та зарахуванні позивачу стажу роботи судді, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;

зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області зарахувати позивачу до стажу на посаді судді, з якого обчислюється щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, такі періоди:

з 18.05.1981 по 06.06.1983 (2 роки 18 днів) - строкова військова служба,

з 01.09.1986 по 30.06.1990 (1 рік 11 місяців) - половина строку навчання в Харківському юридичному інституті (денна форма навчання),

з 01.08.1990 по 22.10.1992 (2 роки 2 місяці 22 дні) - слідчий слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області,

з 27.10.1992 по 24.11.1995 (3 роки 29 днів) - слідчий прокуратури Бучацького району Тернопільської області,

з 24.11.1995 по 19.01.1999 (3 роки 1 місяць 27 днів) - помічник прокурора Бучацького району Тернопільської області,

з 19.01.1999 по 01.10.2001 (2 роки 8 місяців 13 днів) - старший помічник прокурора Бучацького району Тернопільської області,

з 01.10.2001 по 20.08.2002 (10 місяців 12 днів) - помічник голови Бучацького районного суду Тернопільської області;

зобов'язати ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити позивачу з 06.10.2023 перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 80 % суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Вищої ради правосуддя від 26.09.2023 позивача звільнено з посади судді Бучацького районного суду Тернопільської області у зв'язку з поданням заяви про відставку. 06.10.2023 позивач подав до ГУ ПФУ в Тернопільській області заяву про призначення довічного грошового утримання судді у відставці. У листопаді 2023 року позивачу було вперше виплачено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 52% грошового утримання судді, починаючи з 06.10.2023.

08.11.2023 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок стажу судді. Листом ГУ ПФУ в Тернопільській області від 28.11.2023 у відповідь на подану заяву роз'яснено, що відповідно до статті 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щомісячне довічне грошове утримання визначено в розмірі 52% суддівської винагороди та встановлено в сумі 59024,16 грн відповідно до наявного стажу на посаді судді, який складає 21 рік 11 місяців 29 днів.

Позивач стверджує, що стаж роботи, який дає йому право на відставку становить 37 років 1 місяць 8 днів, при цьому відповідачем протиправно не зараховано окремі періоди страхового стажу, які мали б зараховуватися до стажу роботи на посаді судді, а саме: з 18.05.1981 по 06.06.1983 - строкова військова служба, з 01.09.1986 по 30.06.1990 - половина строку навчання в Харківському юридичному інституті (денна форма навчання), з 01.08.1990 по 22.10.1992 - робота на посаді слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області, з 27.10.1992 по 24.11.1995 - робота на посаді слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області, з 24.11.1995 по 19.01.1999 - робота на посаді помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області, з 19.01.1999 по 01.10.2001 - робота на посаді старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області, з 01.10.2001 по 20.08.2002 - робота на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області.

На думку позивача, такі дії територіального органу Пенсійного фонду України суперечать вимогам законодавства щодо порядку визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до норм, які діяли на день призначення особи суддею. Відповідачем не враховані положення частини першої статті 7, частини четвертої статті 43 Закону України “Про статус суддів” від 15.12.1992 № 2862-ХІІ (далі Закон № 2862-ХІІ), чинні на час обрання ОСОБА_1 на посаду судді, абзац другий статті 1 Указу Президента України від 10.07.1995 №584/1995 “Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів”, положення пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865 “Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів”, а також судова практика Верховного Суду в цій категорії справ.

Позивач вказує на протиправність відмови ГУ ПФУ в Тернопільській у зарахуванні до його стажу роботи на посаді судді вказаних періодів, що відповідно впливає на розмір довічного грошового утримання. З огляду на вказане позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 29.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідачем 13.02.2024 у строк, встановлений судом, подано до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що з 06.10.2023 позивачу виплачується щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» при стажі роботи на посаді судді 21 рік 11 місяців 29 днів в розмірі 52 відсотків суддівської винагороди.

08.11.2023 позивач звернувся ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо перерахунку стажу судді. Листом від 28.11.2023 позивача повідомлено про те, що відсоток для розрахунку щомісячного довічного грошового утримання визначено відповідно до наявного стажу роботи на посаді судді.

Частиною другою статті 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якою доповнено статтю 137 на підставі Закону України від 12.07.2018 №2509-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Вищий антикорупційний суд»», який набрав чинності 05.08.2018, передбачено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж роботи (професійної діяльності), вимоги щодо якого визначено законом та надає право для призначення на посаду судді.

Відповідно до частини третьої статті 142 та абзацу 2 пункту 25 розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус суддів» стаж роботи судді, що визначений відповідно до статті 137 Закону №1402-VIII, дає право судді подати заяву про відставку.

Застосування норм статті 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» при обчисленні збільшення відсотка грошового утримання суддів у відставці не передбачено.

Вказано, що відсоток для розрахунку щомісячного довічного грошового утримання позивача визначено відповідно до наявного стажу роботи на посаді судді, а саме 21 рік 11 місяців 29 днів, в розмірі 52 відсотки суддівської винагороди та встановлено в сумі 59024,16 грн (113508,00 грн х 52%, де 113508,00 грн - розмір суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці).

Отже, на переконання представника відповідача, підстав для зарахування спірних періодів роботи позивача до стажу на посаді судді, з якого обчислюється щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, та для проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці немає.

Відтак просить відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.36-38).

16.02.2024 до суду від відповідача надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві та відзиві на позов, суд встановив такі обставини.

Указом Президента України від 13.08.2002 №712/2002 ОСОБА_1 призначений на посаду судді Бучацького районного суду Тернопільської області строком на п'ять років. Постановою Верховної Ради України від 22.05.2008 № 296-VI обраний на посаду судді цього суду безстроково.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 26.09.2023 №926/0/15-23 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Бучацького районного суду Тернопільської області у зв'язку з поданням заяви про відставку (а.с.20-22).

Зі змісту цього рішення вбачається, що стаж роботи ОСОБА_1 на посаді судді станом на дату ухвалення Вищою радою правосуддя рішення становить 21 рік 1 місяць 13 днів.

Також згідно з рішенням Вищої ради правосуддя від 26.09.2023 з посиланням на частину другу статті 137 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції, яка діє з 05.08.2018), абзац четвертий пункту 34 розділу XII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частину першу статті 7, частину четверту статті 43 Закону № 2862-ХІІ, абзац другий статті 1 Указу Президента України від 10.07.1995 № 584/1995 “Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів”, за результатами вивчення доданих до заяви документів щодо визначення наявності у судді ОСОБА_1 відповідного стажу для звільнення у відставку, а саме: актів про призначення, обрання на посаду судді, копій трудової книжки, витягу з послужного списку, диплома, додатка до диплома, військового квитка, встановлено, що до стажу роботи ОСОБА_1 на посаді судді, що дає йому право на відставку, підлягають зарахуванню: строк роботи на посаді судді - 21 рік 1 місяць 13 днів, робота на посадах слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області, слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області, помічника та старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області протягом 11 років 1 місяця 25 днів, половина строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі - 1 рік 11 місяців, період проходження строкової військової служби - 2 роки 18 днів, та стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), наявність якого відповідно до вимог закону надавала право для призначення на посаду судді, а саме стаж роботи на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області після здобуття вищої юридичної освіти, що становить 10 місяців 12 днів.

Відтак загальний стаж роботи судді Бучацького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 (станом на дату ухвалення Вищою радою правосуддя рішення), що дає йому право на відставку, становить 37 років 1 місяць 8 днів (а.с.20-22).

З 06.10.2023 ОСОБА_1 виплачується щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 52% суддівської винагороди працюючого судді, виходячи з розрахунку зарахованого стажу судді 21 рік 11 місяців 29 днів.

08.11.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області з заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.25-26).

Листом від 28.11.2023 ГУ ПФУ в Тернопільській області у відповідь на подану заяву повідомило позивача, що відсоток для розрахунку щомісячного довічного грошового утримання визначено відповідно до наявного стажу роботи на посаді судді. В ході розгляду звернення до суддівського стажу дораховано період з 01.07.2023 по 28.09.2023.

Таким чином, відсоток для розрахунку щомісячного довічного грошового утримання визначено відповідно до наявного стажу роботи на посаді судді, а саме 21 рік 11 місяців 29 днів.

Розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 52% суддівської винагороди та обчислений в сумі 59024,16 грн (а.с.28).

Позивач вважає, що при розрахунку стажу роботи на посаді судді для обчислення відсоткового розміру щомісячного довічного грошового утримання судді, ГУ ПФУ в Тернопільській області протиправно не враховано до стажу роботи на посаді судді період проходження строкової військової служби, половину строку навчання в Харківському юридичному інституті (денна форма навчання), роботу на посаді слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області, слідчого прокуратури Бучацького Тернопільської області, помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області, старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області, помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області (як стаж необхідний для призначення на посаду судді).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.

У статті 126 Конституції України зазначено, що підставою для звільнення судді є, зокрема, подання заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням.

Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України від 02.06.2016 №1402-VIII “Про судоустрій і статус суддів” (далі Закон №1402-VIII).

Відповідно до пункту 25 Прикінцевих і перехідних положень Закону №1402-VІІІ право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

Відповідно до частини третьої статті 142 Закону №1402-VІІІ щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.

Частиною першою статті 116 Закону №1402-VIIІ передбачено, що суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку.

Статтею 137 Закону №1402-VIIІ визначено, що до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу. До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

Абзацом 4 пункту 34 Прикінцевих і перехідних положень Закону №1402-VІІІ регламентовано, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

У свою чергу у відповідності до пункту11 Перехідних положень Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

Так, до набрання чинності Законом «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453-VІ зазначені правовідносини регулювались Законом України від 15.12.1992 № 2862-ХІІ «Про статус суддів».

Відповідно до частини першої статті 43 Закону №2862-ХІІ кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов'язків за власним бажанням або у зв'язку з закінченням строку повноважень.

Абзацом другим частини четвертої цієї статті передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Відповідно до абзацу 2 статті 1 Указу Президента України від 10.07.1995 № 584/95 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів» до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах та період проходження строкової військової служби.

Після втрати чинності статтею 1 вказаного Указу Президента України питання зарахування в стаж роботи судді інших періодів діяльності було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2008 № 545.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2008 № 545 пункт 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865 (865-2005-п) «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» доповнено абзацом такого змісту: «До стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби».

Зазначена постанова Кабінету Міністрів України (№ 865-2005-п) втратила чинність 01.01.2012.

Таким чином, законодавством, яке діяло до набрання чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI, було передбачено право зарахування до стажу, що дає право на відставку та одержання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, за умови роботи на посаді судді не менше як 10 років, половини строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, календарний період проходження строкової військової служби, час роботи на посадах прокурорів і слідчих за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років, а також час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях.

Вказані висновки узгоджуються із позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 08.03.2018 у справі №308/6953/17, від 19.06.2018 у справі №243/4458/17, від 05.12.2019 у справі №592/2737/17, від 31.03.2021 у справі №235/7316/16-а, від 13.02.2020 у справі №592/5433/17, від 12.05.2020 у справі №303/1504/17-а.

Судом встановлено, що відповідачем до стажу роботи позивача на посаді судді зараховано виключно періоди роботи суддею.

Разом з тим, ОСОБА_1 з 18.05.1981 по 06.06.1983 проходив строкову військову службу у Радянській Армії, що підтверджується відомостями військового квитка позивача серії НОМЕР_1 від 09.05.1981 та записами його трудової книжки, дата заповнення 02.04.1981 (а.с.15, 16).

Також трудова книжка містить запис про навчання позивача з 01.09.1986 по 30.06.1990 за денною формою у Харківському юридичному інституті (а.с.16 зворот). Вказане також вбачається з копії диплому ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 (а.с.14).

Оскільки стаж роботи позивача на посаді судді становить понад 21 рік (тобто дотримується умова не менше 10 років), то до стажу роботи, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, враховується період проходження військової служби з 18.05.1981 по 06.06.1983 та половина строку навчання за денною формою у вищому навчальному закладі.

Що стосується зарахування періоду роботи позивача в слідчому відділі внутрішніх справ та в органах прокуратури до стажу роботи, що дає право на призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, то суд вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 , дата заповнення 02.04.1981, наявні такі відомості про роботу позивача в органах внутрішніх справ та в прокуратурі:

з 01.08.1990 по 22.10.1992 - служба в органах внутрішніх справ,

з 27.10.1992 по 23.11.1995 - робота на посаді слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області,

з 24.11.1995 по 18.01.1999 - робота на посаді помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області,

з 19.01.1999 по 01.10.2001 - робота на посаді старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області (а.с.16-18).

За змістом розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання, наданого 12.10.2023 Бучацьким районним судом Тернопільської області, ОСОБА_1 з 01.08.1990 по 22.10.1992 проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді слідчого (а.с.67 зворот - 68).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивача не зараховано вказані вище періоди до стажу роботи на посаді судді.

Як вже було зазначено, Закон №2862-ХІІ передбачав зарахування до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, час роботи на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Верховний Суд у постанові від 24.09.2020 у справі №515/709/17, предметом якої була правомірність рішення пенсійного органу, яким при визначенні відсоткового значення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, не було зараховано до стажу роботи на посаді судді періоду роботи позивача на посаді слідчого, сформував висновок, що стаж роботи позивача на посаді судді, до якого зараховується зазначений вище стаж (стаж слідчого), дає йому право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання. При визначенні відсоткового значення розміру щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці стаж роботи слідчим прирівнюється до суддівського стажу.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.03.2019 у справі №144/247/17, від 28.11.2019 у справі №589/4735/16-а, від 13.02.2020 у справі №592/5433/17, від 08.11.2022 у справі № 400/3035/21.

Крім того, станом на час роботи позивача в органах прокуратури діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, відповідно до статті 56 якого, під поняттям «прокурор» у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 461, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 501, частині п'ятій статті 52 і статті 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

Таким чином, час роботи на посадах помічника і старшого помічника прокурора підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.05.2020 у справі №242/1890/17 та підтримана Верховним Судом у постанові від 07.09.2020 у справі №426/14458/16.

Отже, періоди роботи позивача на посадах слідчого та помічника, старшого помічника прокурора підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання.

Що стосується зарахування періоду роботи позивача на посаді помічника голови суду, то як вбачається із записів трудової книжки ОСОБА_1 позивач з 01.10.2001 по 20.08.2002 перебував на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області (а.с.17 зворот).

Законом України від 12.07.2018 №2509-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» статтю 137 Закону № 1402-VIII доповнено частиною другою такого змісту: «До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді».

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 30.05.2019 у справі 9901/805/18 дійшла висновку, що частину другу статті 137 Закону № 1402-VIII потрібно тлумачити таким чином, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) судді у сфері права, який вимагався законом як мінімальний для набуття таким суддею права для призначення на посаду судді на дату такого призначення.

Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.11.2021 у справі №9901/15/21.

Виражене й закріплене в частині другій статті 137 Закону № 1402-VIII положення (припис) про те, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді, означає, що до стажу роботи на посаді судді і прирівняних до нього стажів роботи (абзац четвертий пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII) додається (може додаватися) ще один вид (чи види) роботи (професійної діяльності), який раніше не охоплювався поняттям стажу роботи на посаді судді. Під цим стажем у вимірі чинного законодавчого визначення поняття «стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді», треба розуміти за якісними властивостями вид (види) певної роботи (професійної діяльності) в галузі права, який відрізняється від суддівської і прирівняної до неї роботи та має часові (кількісні) межі (строк роботи) (постанова Великої Палати Верховного Суду від 08.10.2020 у справі № 9901/537/19).

Велика Палата Верховного Суду констатувала, що вимоги до кандидатів на посаду судді були по-різному визначені законодавством України, що діяло на день їх призначення (обрання) на посаду судді, а тому такі вимоги можуть вважатися виправданою, обґрунтованою та справедливою підставою різниці при вирішенні питання щодо обчислення стажу роботи на посаді судді, що дає право на відставку, залежно від змісту цих вимог, визначених законодавством, яке було чинним на час призначення (обрання) на посаду судді.

Аналогічну правову позицію висловлено Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 24.10.2019 у справі № 9901/2/19, від 17.09.2020 у справі № 9901/302/19.

Отже, при здійсненні обрахунку стажу обов'язково необхідно враховувати порядок призначення (обрання) кожного окремого судді на посаду вперше, оскільки при призначенні (обранні) суддів на посаду вперше застосовувалися різні вимоги до стажу, необхідного для зайняття посади судді, які діяли на момент такого призначення (обрання).

На час обрання позивача на посаду судді статус суддів визначав Закон № 2862-XII, відповідно до частини першої статті 7 якого (у редакції, чинній на час призначення позивача на посаду судді) на посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.

Оскільки до стажу роботи на посаді судді зараховується стаж роботи судді в галузі права, який вимагався законом як мінімальний для набуття таким суддею права для призначення на посаду судді на дату такого призначення, то суд дійшов висновку про наявність у позивача права на зарахування до стажу роботи на посаді судді періоду роботи з 01.10.2001 по 20.08.2002 на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області.

Таким чином, судом встановлено, що період проходження позивачем строкової військової служби з 18.05.1981 по 06.06.1983, половина строку навчання в Харківському юридичному інституті за денною формою з 01.09.1986 по 30.06.1990, робота на посаді слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області з 01.08.1990 по 22.10.1992, робота на посаді слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області з 27.10.1992 по 23.11.1995, робота на посаді помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 24.11.1995 по 18.01.1999, робота на посаді старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 19.01.1999 по 01.10.2001, робота на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області з 01.10.2001 по 20.08.2002 повинні зараховуватися до стажу роботи позивача на посаді судді.

Однак, ГУ ПФУ в Тернопільській області при обчисленні розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивача з 06.10.2023 безпідставно не зараховано вказані вище періоди до стажу роботи на посаді судді.

При визначенні періодів трудової діяльності, які зараховуються до стажу роботи на посаді судді, відповідачем не враховано положення абзацу 4 пункту 34 Прикінцевих і перехідних положень Закону №1402-VІІІ, яким регламентовано, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

Позивач був призначений (обраний) на посаду до набрання чинності Законом №1402-VIIІ, а тому норми Закону №1402-VIIІ, щодо порядку обчислення стажу роботи на посаді судді до позивача застосовуватись не можуть.

Не зарахування певних періодів до стажу роботи на посаді судді позивача у випадку спірних правовідносин свідчить про протиправність дій органу Пенсійного фонду в частині невиконання покладених на нього обов'язків щодо правомірного та обґрунтованого визначення стажу роботи на посаді судді, який впливає на розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідач на вказану обставину уваги не звернув, а відтак, невірно обчислив стаж роботи позивача на посаді судді, що призвело до невірного визначення позивачу розміру щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується судді у відставці.

Позивач визначив спосіб захисту порушеного права через визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Тернопільській області у перерахунку та зарахуванні позивачу стажу роботи судді, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, викладеної в листі від 28.11.2023 №10694-10927/Ф-02/8-1900/23.

Однак суд зауважує, що лист ГУ ПФУ в Тернопільській області від 28.11.2023, яким надано відповідь на заяву ОСОБА_1 щодо зарахування спірних періодів роботи, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні пенсійного законодавства, яке може бути визнано протиправним та скасовано судом.

З огляду на вказане суд дійшов висновку, що у даному випадку слід констатувати допущення ГУ ПФУ в Тернопільській області протиправної поведінки у вигляді дій щодо відмови у зарахуванні позивачу спірних періодів до стажу на посаді судді, який дає право на відставку, та призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Тернопільській області щодо відмови позивачу у зарахуванні до стажу на посаді судді, який дає право на відставку, та призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, вищевказаних періодів роботи, строкової служби та навчання. До задоволення підлягає і похідна позовна вимога про зарахування до стажу ОСОБА_1 на посаді судді, який дає право на відставку й призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, періоду проходження позивачем строкової військової служби з 18.05.1981 по 06.06.1983, половини строку навчання в Харківському юридичному інституті за денною формою з 01.09.1986 по 30.06.1990, роботи на посаді слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області з 01.08.1990 по 22.10.1992, роботи на посаді слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області з 27.10.1992 по 23.11.1995, роботи на посаді помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 24.11.1995 по 18.01.1999, роботи на посаді старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 19.01.1999 по 01.10.2001, роботи на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області з 01.10.2001 по 20.08.2002. Також належить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 06.10.2023 (з дати призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці), з урахуванням зарахованих за судовим рішенням періодів та з урахуванням раніше виплачених сум.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити позивачу з 06.10.2023 перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, то суд звертає увагу на те, що відповідач не визнавав право позивача на зарахування до стажу робити певних періодів роботи позивача, у зв'язку з чим нарахування грошового утримання з врахуванням більшого стажу не проводив.

За наведених обставин, спору між позивачем та відповідачем, з приводу порядку нарахування грошового утримання позивачу (в тому числі його розміру) при більшому стажі роботи немає, спір виник саме через незарахування окремих періодів роботи позивача до спеціального стажу. Відтак вимога про зобов'язання ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити позивачу з 06.10.2023 перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, є передчасною.

Враховуючи те, що визначення розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці буде проводитись під час відповідного перерахунку на виконання цього рішення суду, в задоволенні позовних вимог, що стосуються визначення розміру щомісячного грошового утримання судді у відставці, а саме - 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, необхідно відмовити у зв'язку з їх передчасністю. При цьому обчислення (розрахунок) спеціального стажу є повноваженням органів Пенсійного фонду, а відтак суд не уповноважений здійснювати такий розрахунок.

Саме на такий спосіб захисту звернув увагу Восьмий апеляційний адміністративний суд у постановах від 31.05.2022 у справі № 500/6167/21, від 15.11.2023 у справі № 300/2824/23.

Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 605,60 грн, сплачений відповідно до квитанції від 20.01.2024 (а.с.10).

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у зарахуванні до стажу ОСОБА_1 на посаді судді, який дає право на відставку, та призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, таких періодів: періоду проходження строкової військової служби з 18.05.1981 по 06.06.1983, половини строку навчання за денною формою у Харківському юридичному інституті з 01.09.1986 по 30.06.1990, роботи на посаді слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області з 01.08.1990 по 22.10.1992, роботи на посаді слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області з 27.10.1992 по 23.11.1995, роботи на посаді помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 24.11.1995 по 18.01.1999, роботи на посаді старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 19.01.1999 по 01.10.2001, роботи на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області з 01.10.2001 по 20.08.2002.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу на посаді судді, який дає право на відставку та призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, такі періоди: період проходження строкової військової служби з 18.05.1981 по 06.06.1983, половину строку навчання за денною формою у Харківському юридичному інституті з 01.09.1986 по 30.06.1990, роботу на посаді слідчого слідчого відділу внутрішніх справ Бучацького райвиконкому Тернопільської області з 01.08.1990 по 22.10.1992, роботу на посаді слідчого прокуратури Бучацького району Тернопільської області з 27.10.1992 по 23.11.1995, роботу на посаді помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 24.11.1995 по 18.01.1999, роботу на посаді старшого помічника прокурора Бучацького району Тернопільської області з 19.01.1999 по 01.10.2001, роботу на посаді помічника голови Бучацького районного суду Тернопільської області з 01.10.2001 по 20.08.2002 та провести з 06.10.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, Майдан Волі, 3, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 21 лютого 2024 року.

Суддя Чепенюк О.В.