Рішення від 16.02.2024 по справі 500/6696/23

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6696/23

16 лютого 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Мандзія О.П. за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача Вивюрки С.В., Колодовського О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:

визнати неправомірними дії Військової частини НОМЕР_1 , які виразились у складанні та видачі офіційного документу довідки військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 №10841 від 28.09.2023, в яку були внесені завідомо неправдиві відомості;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 вчинити певні дії, а саме повторно видати довідку військово-лікарської комісії, де вказати достовірні дані щодо дати призову на військову службу, важкості поранення, отримання цілого ряду захворювань під час проходження військової служби, непридатності до військової служби у мирний час та обмеженої придатності у військовий час.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем здійснювалось обстеження та медичний огляд позивача, після лікування, з метою визначення придатності на військову службу. По закінченню медичного огляду ОСОБА_1 було визнано придатним до військової служби, про що видано постанову, яка оформлена довідкою ВЛК №10841 від 28.09.2023. Однак в дану довідку були внесені завідомо недостовірні відомості, зокрема, про те, що позивач призваний у квітні 2023 Чортківським РТЦК та СП Тернопільської області, тоді як ОСОБА_1 перебуває на військовій службі з січня 2023 року. Висновок про те, що отримане позивачем поранення є травмою легкого ступеня суперечить виписці із медичної картки хворого №8928 відділення загальної хірургії Запорізької міської лікарні №9, згідно якої отримане поранення відповідає стану середнього ступеня важкості. Також до поступлення у війська, жодних розладів станів здоров'я у формі "Найроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом. Астено-невротичний синдром. Складний міопатичний астигматизм обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0." у позивача виявлено не було, а тому набуті під час проходження служби.

На думку позивача, зазначений у постанові висновок про визнання його придатним до військової служби є протиправним, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

На виконання вимог вказаної ухвали, Військовою частиною НОМЕР_1 подано до суду відзив. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що ним було виявлено помилковий запис у абзаці 1 довідці ВЛК №10841 від 28.09.2023, а саме: "Солдат за мобілізацією ОСОБА_1 , 1986р.н., в/ч НОМЕР_2 , призваний у квітні 2023 Чортківським РТЦК та СП Тернопільської обл., гранатометник". Одразу були вжиті заходи щодо виправлення дати призову на службу у такому контексті - "Солдат за мобілізацією ОСОБА_1 , 1986р.н., в/ч НОМЕР_2 , призваний у січні 2023 Чортківським РТЦК та СП Тернопільської обл., гранатометник". Для отримання виправленої довідки ВЛК, позивачу треба прибути до секретаря ВЛК Військової частини НОМЕР_1 та мати на обмін оригінали раніше виданих довідок ВЛК (з помилковим записом).

Відповідачем було проведено медичний огляд з метою визначення ступеню придатності до військової служби позивача. Після проведення медичного огляду, усі діагнози були враховані та була видана постанова (довідка) ВЛК №10841 від 28.09.2023 із зазначенням діагнозу: травма, так, пов'язана із захистом Батьківщини - наслідки перенесеного вогнепального осколкового сліпого поранення (06.08.2023) лівого передпліччя та лівої кисті у вигляді зміцнілих рубців, посттравматичної нейропатії серединного нерву, гіперестезії без порушення функції. Травма легкого ступеня (тобто, спочатку (по отриманню поранення) була травма тяжкого ступеню, а після лікування - травма легкого ступеню). Захворювання, ні, не пов'язані з проходженням військової служби - Нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом. Астено-невротичний синдром. Складний міопічний астигматизм обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0. На підставі статей 83-6, 76-г графи II Розкладу хвороб придатний до військової служби. Зауважує, що під час отримання довідки ВЛК позивач мав перевірити та на місці виправити внесені помилкові відомості. А натомість позивач жодним чином не висловив своєї незгоди з даними довідки ВЛК та діагнозом, чим підтверджується підпис позивача у Додатку 13 (картка обстеження та медичного огляду). Зокрема, у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії або до ВЛК регіону для перегляду відповідної постанови. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У відповіді на відзив позивач вказує, що хвороби у формі "Нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом. Астено-невротичний синдром. Складний-міопатичний астигматизм обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0." набуті під час проходження служби, оскільки під час призову та проходження ВЛК за місцем проживання даних хвороб у нього не було виявлено, про що свідчить довідка ВЛК при Чортківському РТЦК та СП Тернопільської області від 26.12.2022 року №14854. Також з незрозумілих позивачу причин, в тексті довідки ВЛК №10841 від 28.09.2023 були приховані та вказані відомості про отриману хворобу під час проходження служби, через що йому в лютому 2023 року була зроблена операція з приводу гострого гангренозного апендициту і було дано заключения про те, що дана хвороба пов'язана з проходженням служби. Направлення позивача в зону бойових дій здійснено без необхідної бойової підготовки, яку він не проходив у зв'язку з хворобою. Також позивач просить дати оцінку факту присвоєння спеціальності "гаранометник" при наявності хвороби очей та при наявності запису спеціальності "діловод діловодства."

У запереченні на відповідь на відзив відповідач зазначає, що позивач жодним чином не обґрунтував свою незгоду з довідкою, яку вважає протиправною. Згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України від 04.07.2007 №370 "Про затвердження Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості", відповідно до п.2 за ступенем тяжкості травми розподіляються на 2 категорії: тяжкі і легкі. Відповідно до постанови ВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, каліцтв) від 28.09.2023 №10841, позивача травма (поранення) не входить до категорії "важких" відповідно до п.3, пп.3.1, 3.2, 3.3 Класифікатора. Стосовно захворювання, ні, не пов'язані з проходженням військової служби - Нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом. Астено-невротичний синдром. Складний міопічний астигматизм обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0 - міопічний астигматизм, якщо він не індунований, є недосконалою рефрацією оптичних середовищ і є анатомічною особливістю будови ока, і жодним і ніяким чином не може бути пов'язаним з проходженням військової служби. Наголосив, що позивач жодним чином не висловив своєї незгоди з встановленим ВЛК при Військовій частині НОМЕР_1 діагнозом.

В судовому засідання представника позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та поясненнях, просили позов задовольнити в повному обсязі.

Представником відповідача подано заяву про розгляд справи без участі представника Військової частини НОМЕР_1 .

Заслухавши пояснення представників позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Судом встановлено, що 28.09.2023 позивач ОСОБА_1 , на підставі направлення Військової частини НОМЕР_2 № 1843/15550 від 14.09.2023, прибув до Військової частини НОМЕР_1 на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

По закінченню медичного огляду позивача було визнано придатним до військової служби, про що видано постанову, яка оформлена довідкою ВЛК №10841 від 28.09.2023.

Як слідує з довідки ВЛК №10841 від 28.09.2023, солдат за мобілізацією ОСОБА_1 призваний у квітні 2023 року.

Позивачу діагностовано: травма, так, пов'язана із захистом Батьківщини - наслідки перенесеного вогнепального осколкового сліпого поранення (06.08.2023) лівого передпліччя та лівої кисті у вигляді зміцнілих рубців, посттравматичної нейропатії серединного нерву, гіперестезії без порушення функції. Травма легкого ступеня; захворювання, ні, не пов'язані з проходженням військової служби - Нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом. Астено-невротичний синдром. Складний міопічний астигматизм обох очей при гостроті зору з корекцією 1,0/1,0.

На підставі статей 83-6, 76-г графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, ОСОБА_1 визнано придатним до проходження військової служби.

Не погодившись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ).

Згідно зі ст.1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до абзацу 2 ч.1 ст.22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ).

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (ч.5 ст.22 Закону №3543-ХІІ).

Поряд з цим, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч.10 ст.2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).

Згідно з п.1.1 гл.1 р.І Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України) (п. 1.2 гл. 1 р.І Положення № 402).

Згідно з п.2.1 гл.2 р.І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

У п.2.2 гл.2 р. І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (пп.2.3.1 п.2.3 гл.2 р. І Положення № 402).

Відповідно до пп.2.3.3 п. 2.3 гл.2 р.І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України; проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України (пп.2.3.4 п.2.3 гл.2 р.I Положення №402).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (пп.2.5.1 п.2.5 гл.2 р.I Положення №402).

Згідно з п.1.1, 1.2 гл.1 р.ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Порядок проведення медичного огляду військовослужбовців врегульований гл.6 р.ІІ Положення № 402.

Відповідно до п.6.1. гл.6 р.ІІ Положення № 402 направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.

Прямі начальники від командира окремої частини, йому рівних та вище мають право направляти підпорядкованих військовослужбовців на медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби за рекомендацією лікаря, у разі виявлення у військовослужбовця під час обстеження або лікування захворювань, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), що можуть обмежувати придатність або зумовлювати непридатність до військової служби.

У разі виявлення під час обстеження або лікування у закладі охорони здоров'я (установі) у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють непридатність до військової служби (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) на підставі подання начальника (керівника) лікувального відділення, в якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис у медичній карті стаціонарного (амбулаторного) хворого (медичній книжці), який завіряється підписом начальника (керівника) закладу охорони здоров'я (установи) (п. 6.4. гл.6 р.ІІ Положення № 402).

Військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (п. 6.6. гл.6 р.ІІ Положення № 402).

На осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого. Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями. Під час проходження медичного огляду військовослужбовець зобов'язаний надавати медичні документи щодо стану свого здоров'я. Дані, вказані в наданих військовослужбовцем медичних документах, враховуються лікарями під час формування постанов ВЛК (п. 6.8. гл.6 р.ІІ Положення № 402).

При медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я (п. 6.9. гл.6 р.ІІ Положення № 402).

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби (п. 6.10. гл.6 р.ІІ Положення № 402).

Відповідно до п.20.1 гл.20 р.II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (п. 20.2 гл.20 р.II Положення № 402).

Відповідно до п. 20.3 гл.20 розділу II Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови, зокрема, такого змісту: а) "Придатний", зокрема, до військової служби; б) "Непридатний", зокрема, до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: "Обмежено придатний до військової служби"). Постанова про придатність (непридатність) до навчання (служби) за військовою спеціальністю, служби у спеціальних спорудах, до участі у МО, національному персоналі тощо, згідно з вимогами ТДВ, приймається за такою формою: "На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ Таблиці ____ додаткових вимог, придатний (непридатний) до _________ (вказати)". (Щодо військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними до військової служби, інші постанови (про непридатність до служби у виді Збройних Сил України, до навчання у ВВНЗ, в учбовій частині тощо) не приймаються. Щодо військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними (до служби у виді Збройних Сил України або за військовою спеціальністю, спецспорудах, до навчання у ВВНЗ, в учбовій частині, до участі у МО тощо), одночасно приймається постанова про придатність до військової служби.)

За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку непридатності до військової служби або обмежену придатність осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "обмежено придатний до військової служби". За статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає одну з таких постанов: "обмежено придатний до військової служби"; "придатний до військової служби".

У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби" (п. 20.4 глави 20 розділу II Положення № 402).

Як вбачається з оскаржуваної постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 №10841 від 28.09.2023, під час проходження обстеження та медичного огляду позивач був визнаний придатним до військової служби, на підставі статей 83-6, 76-г графи II Розкладу хвороб.

Обґрунтовуючи протиправність такого висновку ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , позивач вказує, що наявні у нього хвороби є такими, які виключають його придатність до військової служби.

На підставі наведеного суд позбавлений можливості надавати оцінку діям конкретних лікарів-членів ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , в тому числі при визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб.

Так, Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 по справі № 806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки, як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на відповідне Положення. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом із цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.

Суд відзначає, що позивач не був позбавлений права звернутися до ЦВЛК для перегляду висновку або надати лікарям ВЛК свої медичні документи, що свідчать про наявність у позивача захворювань, які унеможливлюють проходження ним військової служби за станом здоров'я, оскільки відповідно до Положення №402 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК.

Однак в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивач звертався до ЦВЛК для перегляду висновку ВЛК.

Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію конкретних статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду. Суд не може здійснювати власну оцінку обґрунтованості прийняття певного висновку, оскільки, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка обґрунтованості висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний чи не придатний (обмежено придатний) до військової служби.

При цьому, суд критично оцінює посилання позивача про те, що висновок про визнання його придатним до військової служби сформований без проведення належного медичного огляду та обстеження.

Як зазначалося вище, у відповідності до Положення № 402, на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби. Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Так, картка обстеження та медичного огляду містить відомості про обстеження позивача терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, ЛОР, дерматологом, психіатром, стоматологом, тобто лікарями огляд яких є обов'язковим.

При цьому, позивач підтвердив те, що інформація щодо стану його здоров'я надана у повному обсязі і він попереджений про надання неповної та недостовірної інформації, що підтверджується його підписом у п.11 картки обстеження та медичного огляду.

В розрізі встановлених обставин справи, суд приходить до висновку про те, що позивачем та представленими ним доказами наразі не доведено протиправності постанови ВЛК Військової частини НОМЕР_1 №10841 від 28.09.2023, якою ОСОБА_1 визнано придатним до військової служби.

Разом з тим, як слідує з довідки ВЛК Військової частини НОМЕР_1 №10841 від 28.09.2023, солдат за мобілізацією ОСОБА_1 призваний у квітні 2023 року.

Проте в направленні Військової частини НОМЕР_2 № 1843/15550 від 14.09.2023 дата прийняття (призову) позивача на військову службу зазначена 13.01.2023.

Обставина помилкового зазначення відомостей у довідці ВЛК №10841 від 28.09.2023 щодо призову позивача у "квітні" замість "січня" 2023 року фактично відповідачем не заперечується.

Водночас відповідач вказує про вжиття ним заходів щодо виправлення дати призову на службу у такому контексті - "Солдат за мобілізацією ОСОБА_1 , 1986р.н., в/ч НОМЕР_2 , призваний у січні 2023 Чортківським РТЦК та СП Тернопільської обл., гранатометник". Однак для отримання виправленої довідки ВЛК, позивачу треба прибути до секретаря ВЛК Військової частини НОМЕР_1 та мати на обмін оригінали раніше виданих довідок ВЛК (з помилковим записом).

Також судом не встановлено, а відповідачем не вказано, якими нормами передбачено обов'язкову явку особи для виправлення недоліків раніше виданої довідки ВЛК. Таким чином суд вважає, що встановлення відповідачем вищевказаних правил є безпідставним та необгрунтованими.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача, за встановлених обставин, є визнання протиправними, в контексті ч.2 ст.2 КАС України, дії Військової частини НОМЕР_1 щодо вказання помилкових відомостей у довідці ВЛК №10841 від 28.09.2023 та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повторної видачі довідки ВЛК ОСОБА_1 , з врахуванням висновків суду в мотивувальній частині рішення суду, а саме щодо призову позивача на військову службу у січні 2023 року.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо вказання помилкових відомостей у довідці військово-лікарської комісії №10841 від 28.09.2023 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 вчинити дії щодо повторної видачі довідки військово-лікарської комісії ОСОБА_1 з врахуванням висновків суду в мотивувальній частині рішення суду.

Відмовити в задоволенні інших вимог.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 21 лютого 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- Військова частина НОМЕР_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );

Головуючий суддя Мандзій О.П.