Рішення від 21.02.2024 по справі 500/317/24

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/317/24

21 лютого 2024 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якій позивач просив:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.11.2023 №192350007854 про відмову у призначенні пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу у кратному розмірі з розрахунку один місяць служби за три місяці служби періоди проходження військової служби під час мобілізації з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України в Сумська область, Конотопський район, н.п. Піски, Дяківка, Кошарське, Жовтневе Донецької області, Бахмутський район в районі каналу Сіверський Донець - Донбас.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником бойових дій та брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

30.10.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учасник бойових дій.

Рішенням від 06.11.2023 року № 192350007854 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком згідно статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначено, що страховий стаж особи становить 22 роки 5 місяців 11 днів, при необхідному стажу для призначення пенсії 25 років.

Позивач вважає відмову у призначенні пенсії протиправною, оскільки пенсійний орган протиправно не зарахував у пільговому обчисленні страховий стаж позивача в розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, що призвело до порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 23.01.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у якій встановлено строк подання відповідачам відзиву на позовну заяву.

06.02.2024 від відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого слідує, що відповідач повністю заперечує проти задоволення позовних вимог та вказує, що необхідний страховий стаж, визначений пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” становить 25 років. Відповідно наданих до заяви документів про стаж (трудова книжка, військовий квиток, посвідчення учасника бойових дій) та даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування загальний страховий стаж позивача становить - 22 роки 5 місяців 11 днів. Оскільки, на дату звернення за призначенням пенсії позивач не набув відповідного страхового стажу, право на призначення пенсії згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” відсутнє.

Щодо зарахування часу проходження військової служби на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, відповідач вказує, що у пункті 3 частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Таким чином зарахування стажу у розрахунку 1 місяць служби за три місяці при визначені права на отримання дострокової пенсії за віком передбаченої статтею 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено чинним законодавством.

Відповідач 2 - Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 12.09.2023 (арк.справи 17).

30.10.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення дострокової пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як учасник бойових дій

Для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви, за екстериторіальним принципом відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.03.2021 року за №359/35961 структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

За результатами розгляду вказаної заяви рішенням від 06.11.2023 року № 192350007854 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком згідно статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зазначено, що страховий стаж особи становить 22 роки 5 місяців 11 днів, при необхідному стажу для призначення пенсії 25 років.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 22.11.2023 позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії.

Позивач вказує, що до його пільгового стажу роботи з кратністю (один місяць служби за три) не зараховані періоди військової служби: з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України.

Відповідно до довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_2 № 1154 від 06.09.2022 ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині НОМЕР_3 з 10 квітня 2022 року, «бере безпосередню участь у бойових діях забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації» (арк.справи 18).

Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України № 3826 від 23.10.2023, виданої Військовою частиною НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Сумська область, Конотопський район, н.п. Піски, Дяківка, Кошарське, Жовтневе Донецької області, Бахмутський район в районі каналу Сіверський Донець - Донбас поблизу н.п. Часів Яр, Кліщіївка (арк.справи 19).

Відтак, не погоджуючись із таким рішенням пенсійного органу, позивач і звернувся до суду із даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із преамбулою Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Системний аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Як встановлено судом, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.09.2023 (арк.справи 17), позивач є учасником бойових дій.

Відповідно до довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_4 від 06.09.2022 ОСОБА_1 проходить службу у військовій частині НОМЕР_3 з 10 квітня 2022 року, «бере безпосередню участь у бойових діях забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації» (арк.справи 18).

Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України № 3826 від 23.10.2023, виданої Військовою частиною НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_1 дійсно в період з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Сумська область, Конотопський район, н.п. Піски, Дяківка, Кошарське, Жовтневе Донецької області, Бахмутський район в районі каналу Сіверський Донець - Донбас поблизу н.п. Часів Яр, Кліщіївка (арк.справи 19).

Отже, зарахування пенсійним органом позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону №1058 в одинарному розмірі часу проходження ним військової служби під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з агресією РФ проти України є необґрунтованим та безпідставним.

Зважаючи на те, що відповідач 2 прийняв необґрунтоване рішення про відмову у призначенні пенсії позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.11.2023 №192350007854 про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до страхового (пільгового) стажу для призначення пенсії, в розрахунку один місяць служби за три місяці, періоди з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року.

Згідно з приписами частини першої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо обраний позивачем спосіб захисту є недостатнім для повного захисту його прав, свобод та інтересів або якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Таким чином суд вважає за необхідне, застосовуючи частину другої статті 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути подану позивачем заяву від 30.10.2023 про призначення дострокової пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та прийняти відповідне рішення, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області підлягає сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 1211,20 грн згідно квитанції від 16.01.2024

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 06.11.2023 №192350007854 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди проходження військової служби з 07 травня 2022 року по 08 вересня 2022 року, з 06 листопада 2022 року по 01 січня 2023 року, з 17 лютого 2023 року по 30 березня 2023 року, з 02 квітня 2023 року по 10 липня 2023 року, з 12 серпня 2023 року по 02 жовтня 2023 року в розрахунку один місяць служби за три місяці

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2023 про призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень, 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 21 лютого 2024 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001 код ЄДРПОУ 14035769);

- Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Чекірди Гната, 10, м. Хмельницький, 29013 код ЄДРПОУ 21318350);

Головуючий суддя Мірінович У.А.